TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Бројот на загинати во Бангладеш може да достигне 15,000

Макфакс - 09.11.2007

Дака Можно е речиси 15,000 да загинале, а седум милиони да се погодени како последица на разорниот циклон во Бангладеш, соопштија денеска хуманитарните агенции. Организацијата на Црвената полумесечина, водечката хуманитарна агенција во Бангладеш, соопшти дека над 3,000 тела се веќе извлечени од ...

Близу 3.000 загинати, три милиони евакуирани

Макфакс

С.Арабија ќе донира 100 милиони долари за настраданите во Бангладеш

Макфакс

Над 2.000 мртви во ураганот во Бангладеш

Макфакс

Над 1.100 загинати во ураганот во Бангладеш

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Усикова: Работата на Мисирков има преголема вредност

А1 - 10.11.2007

Вљубеник во Македонија, најголем афирматор на македонскиот јазик во Русија, академик Рина Павловна Усикова, добитник на наградата „Крсте Мисирков“ за наука на фондацијата „Рамковски“. „Наградата „Крсте Петков Мисирков“ е голема чест за мене, оти многу го почитувам тој историски деец на Македонија, ...

Доделени наградите „Мисирков“

Време

Доделени наградите „Крсте Мисирков“

А1

Доделување на наградите „Мисирков“

Време

Изложба во чест Мисирков во Гевгелија

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Шведските инвеститори препорачуваат да се инвестира во Македонија

Утрински - 06.11.2007

Македонија се оценува како погоден простор за инвестирање, бидејќи е пред економски развој како оној во балтичките земји пред петнаесетина години. „Инвеститорите нека вложуваат во Македонија, бидејќи засега тука е добро", препорача директорот на "Сведмилк - Македонија", Роџер Оскарсон, по ...

„Сведмилк“ повика инвеститори

Дневник

Инвестирајте во Македонија оти тука е добро!

Вечер

Незначителен прилив на инвестиции од Шведска

А1

Иницијатива за зголемување на Македонско-Шведската соработка

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Грција е мајка на преименувањето

Време - 10.11.2007

КОЈ ПРВ ПОЧНАЛ? Елизабета С. Илиевска Пред 15 години аеродромот „Тесалоники-Микра“ во Грција преку ноќ стана „Тесалоники-Македонија“. Ова не беше единствениот случај во изминатите дваесетина години каде што Грција решила да го вметне терминот „Македонија“.

Грчкиот национализам е суштината на оспорувањето на името

Утрински

Зад преименувањето се крие политичка причина

Време

Грчкиот национализам не ја прифаќа Македонија

Дневник

„Виножито“ го предупредува Нимиц на грчкиот национализам

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Слатка одмазда на Анин

Вечер - 10.11.2007

Мојот мотив да ја совладам Бартоли беше многу голем бидејќи непријатно бев изненадена во полуфиналето на Вимблдон, вели Жастин Светскиот женски тениски рекет број еден Жасти Анин ја забележа највисоката победа на завршниот Мастерс турнир во Мадрид вреден 3.000.000 долари.

Анин и Ивановиќ полуфиналистки на Мастерсот во Мадрид

Утрински

Вилијамс легна на теренот

Вечер

Трилер победа за 20. роденден

Вечер

Јанковиќ се брчкаше во Мајами

Вечер

Вечер

6 поврзани вести »

Путин ги предупреди странците да не ја нарушуваат стабилноста на Русија

Макфакс - 08.11.2007

Москва Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека нема да им дозволи на другите држави да ја нарушат стабилноста на Русија што ја очекуваат парламентарни избори. “Сторивме се да ја зачуваме Русија од мешање во внатрешните прашања и цврсто да ја ставиме на патот кон развојот“, рече Путин ...

„Вашингтон пост“ – Путин ја врати Русија 30 години назад

Макфакс

ЕУ бара од Русија демократски избори

Макфакс

Путин: Бојкотот на ОБСЕ на изборите во Русија е „диригиран“ од Вашингтон

Макфакс

ОБСЕ ги демантира обвинувањата од Путин

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

„Сава табак“ нов осигурителен бренд

Утрински - 08.11.2007

„Сава табак“ е новиот бренд под кој ќе биде препознатлива „Табак осигурување“, соопшти компанијата. Пред неколку месеци словенечкиот реосигурителен гигант „Сава Ре“ за 8,1 милион евра стана сопственик на 67 отсто од акциите на македонската „Табак осигурување“, а новиот бренд вчера официјално беше ...

„Сава табак“ ќе нуди животно осигурување

Дневник

Табак осигурување стана Сава Табак

Вечер

Словенечки Табак осигурување со нови за животно осигурување во Македонија

Канал5

„Сава Табак“ нов осигурителен бренд

Макфакс
5 поврзани вести »

Работиме со платени авторски права

Време - 09.11.2007

„КЕЈБЛТЕЛ“ ДЕМАНТИРА Кабелскиот оператор „Кејб-лтел“ ја демантира информацијата на Советот за радиодифузија дека реемитува ТВ-канали без регулирани авторски права. „Кејблтел“ ДООЕЛ Скопје е фирма со стопроцентен странски капитал и од неодамна изврши комплетна аквизиција на 13 кабелски оператори од ...

Адамчевски ќе не остави без телевизија!

Вечер

Пријава против „Кејблтел“

Време

„Кејблтел“ не смее да користи бугарски превод

Дневник

Кејблтел работи незаконски

Вечер
5 поврзани вести »

Мазнов како азно

Дневник - 07.11.2007

Напаѓачот на Том од Томск даде девет гола во само шест натпревари Не можам глава да дигнам од постојаните честитки од приватни лица и од разговори за медиумите, изјави напаѓачот на македонската репрезентација Горан Мазнов, новиот хит во руското првенство, откако точно за четири недели двапати ...

Повторно хет-трик на Мазнов

Вест

Мазнов растура - нов хет-трик, за опстанок на Том

Време

Мазнов со втор хет-трик

Дневник

Нов хет-трик на Мазнов

Вечер
5 поврзани вести »

Калиопи претставена како голем бренд

Време - 10.11.2007

ПРОМОЦИЈА ВО ЗАГРЕБ Поп-дивата Калиопи е воодушевена од загрепската промоција на својата компилација „Тхе Бест оф“, која се одржа завчера во реномираниот џез-клуб „Б. П.“ во центарот на хрватската престолнина. - Немам зборови да ја опишам промоцијата во Загреб, токму поради тоа што беше толку ...

Калиопи задоволна од промоцијата на албумот во Загреб

Дневник

Калиопи ќе ја промовира својата компилација во Загреб

Време

Промоција на најдоброто од Калиопи во Загреб

Вест

Калиопи промовира и пред хрватските фанови

Вечер
5 поврзани вести »