TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-04-21 до 2008-04-27

Охрид - центар на православието на Балканот

А1 - 27.04.2008

Повеќе од осум илјади гости од земјава, Балканот и европските држави, синоќа го прославија Исусовото Воскресение во охридските Цркви. Духовната престолнина Охрид, станува центар на православието на Балканот, со масовното присуство на верници и гости, кои за големите христијански празници како ...

Православните верници го празнуваат Велигден

А1

Велигден - најголем христијански празник

Канал5

Натпревар во кршење велигденски јајца во кој учествуваа 400 натпреварувачи

Канал5

Православните храмови преполни со верници

А1

А1 А1 Вест Вест Утрински Утрински Утрински Утрински

51 поврзани вести »

До Букурешт лошо, по Букурешт полошо

Време - 24.04.2008

ПЕРСПЕКТИВИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И СПОРОТ СО ИМЕТО Ирина Гелевска По самитот на НАТО во Букурешт, Македонија се наоѓа во драматична ситуација - се согласија повеќето учесници на трибината „Дилемите на Република Македонија - пред и по Букурешт 2008“, што се одржа вчера во организација на Фондацијата ...

Експертите тврдат- идентитет се гради само преку државата

Утрински

Алтернативата на НАТО е федерализација на Македонија!

Капитал

Трибина на „Сорос“: Македонија мора да влезе во НАТО

А1

И Караманлис во преписка со ООН

Време

Утрински Канал5 Вечер А1 Вест Време Утрински Дневник

24 поврзани вести »

СДСМ: Активисти на ВМРО-ДПМНЕ скршиле стакло во штаб на СДСМ

А1 - 26.04.2008

Активисти на ВМРО-ДПМНЕ во текот на ноќта, скршиле стакло на партискиот штаб на СДСМ во скопско Лисиче, обвинија од партијата на Шеќеринска. Полицијата направила увид и утврдила штета од три до пет илјади денари. Напаѓачите не влегле во просториите и засега за МВР се непознати.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груесвки се надева на големо мнозинство во парламент

Канал5

Името идентитетот и историскиот континуитет од кои нема да отстапиме се приоритетите на ВМРО ДПМНЕ

Канал5

Велигден ќе ги донесе коалициите

Утрински

Рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ пораснал за три отсто, на СДСМ останал ист

Утрински

Дневник Дневник Вечер Вечер А1 А1 Време Утрински

24 поврзани вести »

Казната за Начевски е преблага

Вест - 26.04.2008

СООПШТЕНИЕ НА РК ВАРДАР Вардар бара поригорозно казнување на судијата Ѓокица Начевски за неговиот гест на средбата со Металург, а од Ракометната федерација на Македонија да признае дека на натпреварот имало слабо и тенденциозно судење со кое бил фаворизиран противникот.

Вардар про се' уште револтиран од судењето во мечот со Металург

Утрински

Вардар и Пелистер во битка за Европа

Утрински

Вардарци се жалат на РФМ

Дневник

Михајло ќе ја обжали одлуката

Вечер

Време Дневник Време Вест Утрински Утрински Дневник Дневник

23 поврзани вести »

Балканска кавга за јагнето

Вест - 26.04.2008

ВЕЛИГДЕНСКИ СТРАСТИ Само неколку дена пред традиционалното печено јагне за утрешниот ручек за Велигден, јазиците и страстите на Балканот се возбудија поради прашањето чие јагнешко е најдобро, дебата која ги зафаќа царините, пазарната економија, но и националната АТИНА/СКОПЈЕ, 26 април (Ројтерс) - ...

Запленети пет тони јагнешко од Македонија

Време

Грција повлече пет тони јагнешко од Македонија

Утрински

Грчките власти запленија два тона јагнешко месо од Бугарија

Канал5

Грција повлече пет тона јагнешко од Македонија

А1

Време Дневник Вечер А1 А1 Вест Дневник Вечер

21 поврзани вести »

МЗТ ФОН и Работнички Ф. во полуфинале

Време - 24.04.2008

КОШАРКА МЗТ ФОН и Фершпед Работнички обезбедија пласман во полуфиналето на плејофот, откако славеа во вторите четвртфинални средби. МЗТ ФОН во полуфиналето ќе се сретне со Струмица 2005, а Фершпед Работнички ќе се сретне со лидерот во регуларниот дел Фени индустри.

МЗТ и Работнички експресно во полуфиналето

Вест

Во полуфиналето МЗТ ФОН против Струмица, Ф.Работнички со Фени И

Утрински

„Шпедитерите“ и МЗТ во големата четворка

Дневник

Скопјани по куса постапка

Вечер

Дневник Вечер А1 Вест Дневник Вечер Вечер Вест

17 поврзани вести »

Лејкерси, Јута и Орландо на чекор до полуфиналињата

А1 - 27.04.2008

Лејкерси го добија и третиот дуел против Денвер. На чекор до конференциско полуфинале се и Јута и Орландо. За такво остварување тимот со најдобар ефект во основниот дел од сезоната, Бостон, ќе игра најмалку пет натпревари со Атланта.

Џезерите изненадени дома

Вечер

Триумфи на Торонто, Вашингтон и на Хјустон

А1

Брајант незапирлив со Денвер

Време

Лејкерси и Бостон чекор поблиску до полуфиналето

А1

Време Дневник Време Утрински Дневник Вечер А1 Утрински

17 поврзани вести »

Жолт картон за ДУИ и за ДПА

Време - 24.04.2008

РЕАКЦИИ ЗА ИНЦИДЕНТИТЕ ВО АЛБАНСКИОТ ПОЛИТИЧКИ БЛОК Ана Велјановска Македонската јавност, невладините и владините организации и меѓународниот фактор вчера остро ги осудија последните вооружени инциденти меѓу активистите на ДУИ и на ДПА.

Се најавуваат одмазди по инцидентите меѓу ДУИ и ДПА

Утрински

Бомба за ДУИ

Вест

Бомба за ДУИ, пожар за ДПА

Време

ДУИ и ДПА со бомби влегоа во изборен клинч

Утрински

Дневник Дневник Канал5 Вечер А1 А1 Утрински Канал5

16 поврзани вести »

Клинтон убедена дека само таа може да го победи Мекејн

Вест - 26.04.2008

ПО ПОБЕДАТА НАД ОБАМА ВО ПЕНСИЛВАНИЈА ВАШИНГТОН, 26 април (Би-Би-Си) - Хилари Клинтон вели дека таа е кандидат со најдобра позиција за демократите што може да го победи републиканецот Џон Мекејн на претседателските избори на САД.

Демократите во САД се колебаат околу расата на Обама

Утрински

Суперделегатите не брзаат со својот избор

Дневник

Победа на сенаторката Хилари Клинтон

Време

Хилари Клинтон ја освои Пенсилванија

Утрински

Дневник Дневник Вечер А1 Вест Време Утрински Канал5

16 поврзани вести »

Груевски: Очекуван извештај

Време - 25.04.2008

Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека извештајот, таков како што беше усвоен, не ништо неочекувано, оти веќе е јасно дека најголем проблем за Македонија и за нејзините евроинтеграции е проблемот со името. - Уште во ноември изјавив дека проблемот со името стана единствен проблем за влез во ...

Преговорите ќе почнат, грчкото вето доаѓа потоа

Време

Позитивни оценки за извештајот од Европарламентот

А1

Името не смее да биде пречка за членство во ЕУ

Време

Името влезе во извештајот на Европскиот парламент

Утрински

Дневник Канал5 Канал5 Вечер Вечер А1 Канал5 А1

15 поврзани вести »