TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Синди Мекејн и Мишел Обама во битка за прва дама на САД

Утрински - 11.10.2008

Уште од првиот опис на Синди Лу Хенсли Мекејн во нејзината биографија, каде што е претставена како бизнисменка и филантроп, може да се заклучи дека таа е главната финансиска поддршка на политичката кариера на својот сопруг.

Обама има предност од пет поени во однос на Мекејн

Утрински

Пејлин ја злоупотребила гувернерската функција

Алсат-М

Пејлин ја злоупотребила положбата на гувернерот

Форум

ПЕЈЛИН ЈА ЗЛОУПОТРЕБИЛА ВЛАСТА

Сител

Макфакс Време Утрински Н.Македонија Време Утрински Утрински Дневник

45 поврзани вести »

Енергетиката и глобалната криза во фокусот на разговорите во Вашингтон

Утрински - 11.10.2008

Енергетиката и глобалната криза во фокусот на разговорите во Вашингтон Глобалната финансиска криза и конкретните можности за зголемување на помошта за Македонија во делот на енергетскиот и инфраструктурниот сектор беа главни теми на разговорите во Вашингтон во четвртокот вечерта, меѓу ...

Нови кредити од Светската банка за Македонија

Н.Македонија

Домашните депозити го чуваат банкарскиот систем

Дневник

СРЕДБИ НА ВИЦЕ-ПРЕМИЕРОТ СТАВРЕСКИ И МИНИСТЕРОТ СЛАВЕСКИ СО ПРЕТСТАВНИЦИ НА СВЕТСКАТА БАНКА И ММФ

Сител

Славевски: Не треба да се потценат секундарните ефекти од светската криза

Канал5

Нетпрес Утрински Утрински Канал5 Канал5 Канал5 Вечер Нетпрес

42 поврзани вести »

Хрватска најавува пакет антимафијашки закони

Алсат-М - 11.10.2008

Пакет антимафијашки закони што треба да овозможат подобра соработка на сите тела задолжени за безбедност во државата, наскоро ќе се усвои во Хрватска. Ова синоќа во Загреб го потврдија шефот на хрватската држава Стипе Месиќ и хрватскиот премиер Иво Санадер.

Во Загреб погребена Ивана Ходак

Н.Македонија

Месиќ и Санадер најавија пакет антимафијашки закони

Макфакс

Зошто е убиена Ивана Ходак?

А1

Синовите на Петрач на распит за убиството на Ходак

Н.Македонија

Време Време Утрински Н.Македонија Форум SETimes Нетпрес А1

41 поврзани вести »

Амбасадорот Василевски стигна во Скопје

А1 - 12.10.2008

Македонскиот амбасадорот во Србија Александар Василевски кој е прогласен за „персона нон грата“ во Србија, денеска допатува во Скопје. Василевски не сакаше да даде изјава за медиумите,од МНР велат дека Василевски утре ќе дојде на работа во Министерството и дека ќе има средба со министерот Милошоски Инаку пред два дена Василевски беше прогласен за „персона нон грата“, по одлуката на Владата да ја ...

Василевски стигна дома, Србија без економски казни

Форум

МАКЕДОНСКИОТ АМБАСАДОР АЛЕКСАНДАР ВАСИЛЕВСКИ СЕ ВРАТИ ВО СКОПЈЕ

Сител

Амбасадорот Василевски се враќа од Србија

Макфакс

Белград: Амбасадорите на Македонија и Црна Гора ја напуштаат Србија

Р.С.Европа

Кирилица Макфакс А1 А1 Телма Телма Форум Форум

26 поврзани вести »

Воспитување со љубов

Време - 09.10.2008

Наставниците немаат право да ги тепаат учениците. Дури и секојдневно да ги провоцираат и да им одат по нервите. Наставниците мора да научат да покажат трпение и толеранција за пубертетските испади, со кои најчесто сакаат само да им го привлечат вниманието, нивното и на блиските.

Наставник му скршил рака на седмоодделенец

Вест

Директорите да си ги вратат децата во школите

Вест

Нови трауми за средношколците

Утрински

Матурата е доволен тест за знаењето

Утрински

Алсат-М А1 А1 Време Утрински Утрински Дневник Дневник

26 поврзани вести »

Македонија не ги зголемува гаранциите на влоговите

Утрински - 11.10.2008

Словенија воведе неограничено осигурување, за разлика од досега кога гаранцијата беше до 22.000 евра Александрија Стевковска Словенечките власти застанаа во одбрана на банкарскиот систем, воведувајќи неограничено осигурување на штедните влогови на граѓаните, за разлика од досега кога гаранцијата на ...

Банките и илузиите на сигурност

Н.Македонија

САД предупредија на можна пропаст и на други банки

BBC

Депозитите се сигурни

Време

Европа има план за спас на банките

Време

Р.С.Европа Вест Утрински Дневник Дневник Дневник Нетпрес Макфакс

37 поврзани вести »

ЗАВРШУВА МИСИЈАТА НА АРМ ВО ИРАК

Сител - 12.10.2008

11ти Октомври на небото над Багдат. Вака изгледа главниот град на Ирак по неколку годишните воени интервенции. Илјадници војници, воена опрема и високи безбедносни мерки се уште го одбележуваат овдешното секојдневие. Ја чуствувате напнатоста со самиот премин на границата. Овде во Ирак се и нашите војници, последниот контингент од мисијата Слобода за Ирак.

БАГДАД МЕЃУ МИРОТ И ВОЈНАТА

Сител

Во декември АРМ се повлекуваат од Ирак

А1

Багдад: Македонска делегација во посета на мировниците во Ирак

Р.С.Европа

Министерот Коњановски во посета на македонските мировници во Ирак

Алсат-М

Алсат-М Макфакс Макфакс SETimes Сител Кирилица Вечер Нетпрес

34 поврзани вести »

Нестле исплаќа отштета поради контаминирани производи!

Вечер - 12.10.2008

Поради откриен меламин од продавниците во Јужна Кореја, Унгарија и Тајван се повлекуваат слатки производи на Нестле: Марс, Сникерс со ф'стаци, Кит кет, М&М и Нес Кафе Поради откриен меламин од продавниците во Јужна Кореја, Унгарија и Тајван се повлекуваат слатки производи на Нестле: Марс, Сникерс со ф'стаци, Кит кет, М&М и Нес Кафе.

Над 10 илјади деца во болниците во Кина

Алсат-М

Над 10 илјади деца хоспитализирани поради труење со Меламин

Кирилица

Кинеското млеко увезено во Албанија е исправно

Макфакс

Меламинот не опколи

Време

Утрински Сител А1 Време Време Алсат-М Сител Вечер

27 поврзани вести »

Најголемите македонски спортски асови во Крушево спортуваа во чест на Тоше

Канал5 - 12.10.2008

Големите спортски легенди, некогашни спортски асови на Македонија, денеска играа на меморијалниот турнир во одбојка и мал фудбал во Крушево, за големата поп ѕвезда, за големото како што го нарекуваат спортско срце, Тоше Проески.   Горгиевски, Манасков, Најдовски, Богоески, Србиновски, Мутибариќ, Сејдиу и другите зад себе имаат илјадници спортски натпревари. Се радувале кога победувале.

Спортските легенди во чест на Тоше

Дневник

Една година без Тоше

Канал5

Не помага ниту Господ ниту Тоше

Утрински

Не му се изнарадувавме на нашето дете додека беше живо

Утрински

Утрински Утрински Дневник Сител А1 Утрински SETimes Утрински

26 поврзани вести »