TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Владата очекува позитивни оценки од ЕУ

А1 - 12.10.2008

Сите уверувања што Македонија ги добива од Европската комисија се дека 2009 е годината кога македонските граѓани без визи ќе можат да патуваат во земјите на ЕУ и на шенген зоната, рече вицепремиерот Ивица Боцевски на денешната владина седница. „Македонија е во самиот финиш од аспект на визната либерализација.

Владата очекува ЕУ да и признае напредок

Форум

Владата очекува од ЕУ укинување на визите во 2009

Алсат-М

ВЛАДАТА ОЧЕКУВА ОД ЕУ ДА КОНСТАТРИА СЕРИОЗЕН НАПРЕДОК ВО РЕФОРМИТЕ

Сител

Повеќе од 90 отсто исполнети бенчмаркови до крајот на октомври

Канал5

Сител Нетпрес Алсат-М Форум Сител Форум Н.Македонија Нетпрес

16 поврзани вести »

Кабул: Најмалку 40 Талибанци убиени во судири на југот од Авганистан

Р.С.Европа - 12.10.2008

Авганистанските власти денеска соопштија дека најмалку 40 талибанци биле убиени во судирите со безбедносните сили во јужниот дел на земјата. Како што изјавија од авганистанската армија, до судирите дошло откако милитантите ја нападнале воената база на армијата. Авганистанската армија не претрпела штети.

АВГАНИСТАН - УБИЕНИ НАД СТО ТАЛИБАНЦИ

Телма

Авганистан: НАТО уби 65 талибанци

Форум

Авганистан:Борби

Алсат-М

НАТО НЕ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА ВО АВГАНИСТАН, СМЕТА ГЕНЕРАЛОТ ДЕЈВИД МЕКИРНЕН

Сител

Вечер Нетпрес Вест Алсат-М Форум Нетпрес Макфакс Р.С.Европа

24 поврзани вести »

Лавров: Ахалгори е во Јужна Осетија, руската војска останува

Нетпрес - 12.10.2008

Барањето Русија да ги повлече мировниците од областа Ахалгори во Јужна Осетија е спротивно на планот Медведев – Саркози, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. “Ахалгори се наоѓа во границите на Јужна Осетија и одредбите од планот не се однесуваат за него“, рекол Лавров, кој потсетил дека во планот на рускиот и францускиот претседател, Дмитриј Медведев и Никола Саркози, ...

Повлекувањето на Русија од Грузијa не е „завршено и совршено“

Утрински

Контролата на грузиските тампон зони во рацете на ЕУ

Вест

Руските мировни единици се повлекоа од Грузија

А1

Тбилиси: Руските трупи го завршија повлекувањето од тампон зоните околу Јужна Осетија и Абхазија

Р.С.Европа

Утрински Дневник Форум Н.Македонија А1 Р.С.Европа Вест Алсат-М

22 поврзани вести »

САМО БУШ МОЖЕ ДА ГО СПРЕЧИ ИЗРАЕЛ ДА НЕ ГО НАПАДНЕ ИРАН

Сител - 12.10.2008

САМО БУШ МОЖЕ ДА ГО СПРЕЧИ ИЗРАЕЛ ДА НЕ ГО НАПАДНЕ ИРАН Поранешниот британски министер за надворешни работи и некогашен мировен преговарач на просторот на поранешна Југославија Дејвид Овен го повика американскиот претседател Џорџ Буш да не дозволи Израел да ги спроведе своите закани и да изврши воздушен напад врз Иран и неговите нуклеарни постројки.

Индија и САД потпишаа спогодба за нуклеарна трговија

А1

Вашингтон: Потпишан договорот кој овозможува продажба на американска нуклеарна опрема на Индија

Р.С.Европа

Буш побара светско единство за решавање на финансиската криза

Алсат-М

Индија доби пристап до нуклеарното гориво и технологија на САД

Алсат-М

Канал5 Сител Нетпрес Макфакс Вечер Р.С.Европа Р.С.Европа Алсат-М

22 поврзани вести »

Од среда започнува вакцинација против грип

А1 - 12.10.2008

Сите граѓани,особено хронично болните, лицата над 65 години како и децата ќе можат да се заштитат со вакцина против сезонските грипови. Ќе треба да платат 400 денари,што е за 50 денари поевтино од претходната година. Вакцинацијата ќе се врши во сите заводи за здравствена заштита низ земјава за што се набавени 39 илјади вакцини.

ПОЧНУВА ВАКЦИНИРАЊЕТО ПРОТИВ ГРИП

Сител

За два дена потрошени сите 3.000 ХПВ вакцини

Вест

Навалица за вакцинирање против ХПВ

Н.Македонија

Почнува вакцинацијата против ХПВ

А1

Време Вест Утрински Дневник Алсат-М Н.Македонија Сител Вечер

14 поврзани вести »

Штрајкот во Грција не ги сопре возовите

Утрински - 10.10.2008

Штрајкот во Грција не ги сопре возовите Гевгелија - По најавите за блокада на транспортните системи во соседна Грција, поради штрајк, вчера не се случи застој на меѓународниот железнички превоз помеѓу Македонија и Грција.

Штрајк ги прекина летовите на грчкиот државен авиопревозник и сообраќајот во Атина

SETimes

Грчките штрајкови го блокираа нашиот извоз

Време

Грција парализирана поради штрајкови

Н.Македонија

Штрајкови во Грција

Нетпрес

Р.С.Европа Утрински Форум Сител Канал5 Сител Вечер Нетпрес

21 поврзани вести »

Предвремените избори во Украина заглавија на суд

А1 - 12.10.2008

Киевското обвинителство поведе кривична пoстапка против судијата од Окружниот административен суд, кој во петокот го запре дејството на Указот на украинскиот претседател Виктор Јушченко за закажување предвремени парламентарни избори, соопшти денеска нејзин претставник, пренесува „Итар тас“.

Виктор Јушченко

Утрински

Тимошенко: Во Украина нема да има предвремени избори

Кирилица

Јушченко распиша предвремени избори

Време

Украина остана без парламент

Утрински

Н.Македонија А1 Р.С.Европа Р.С.Европа Форум Алсат-М Дневник Кирилица

21 поврзани вести »

Ден на жалост во Киргистан - 72 загинати

А1 - 07.10.2008

Во Киргистан денеска е објавен ден на жалост во знак на сеќавање на 72-цата загинати жители од Алајскиот регион за време на вчерашниот разурнувачки земјотрес, со магнитуда од 6,6 степени според Рихтеровата скала, пренесе Итар Тасс.

Земјотрес однесе 65 животи

Време

Сто земјотреси во еден ден во Киргистан

Утрински

Земјотрес уби 70 - луѓе во Киргистан

Дневник

Расте бројот на загинати во земјотресот во Киргистан

Н.Македонија

Нетпрес А1 А1 Р.С.Европа Телма Форум Форум Алсат-М

20 поврзани вести »

Парите причина за расколот меѓу МПЦ и австралиските епархии

Утрински - 11.10.2008

Парите причина за расколот меѓу МПЦ и австралиските епархии БИТОЛА - Парите се причина за расколот меѓу МПЦ и австралиските епархии. Единаесетгодишниот судски спор меѓу Австралиско -новозеландската епархија и црковните општини станал куриозитет на австралиското судство.

МПЦ би била Титова творба без титулата Охридска архиепископија

Утрински

Судницата ја замени молитвата

Н.Македонија

Парите причина за расколот во Австралиската епархија

А1

Митрополитот Петар бара отчет колку пари се потрошени за судењето за имотите во Австралија

Канал5

Н.Македонија Утрински Нетпрес Време Вест Утрински Дневник Н.Македонија

13 поврзани вести »

Пропаѓаат банки во Британија по банкротот на Исланд

А1 - 10.10.2008

Преку дваесетина општински совети во Англија и Велс, се соочуваат со опасноста да ги загубат сите пари што ги вложувале во некоја од филијалите на пропаднататите исландски банки во Велика Британија, соопшти Асоцијацијата на локалната управа.

Исланд банкротира

Време

Исланд ја национализира најголемата банка

Н.Македонија

На Македонија пак нема кој да и јави дека Западот банкротираше како СФРЈ

Н.Македонија

Исланд ги национализираше трите најголеми банки, се бара помош од Русија

Нетпрес

А1 Утрински Алсат-М Кирилица Канал5 Канал5 Макфакс А1

19 поврзани вести »