TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Пјонгјанг: Северна Кореја ќе им дозволи целосен пристап на меѓународните набљудувачи

Р.С.Европа - 12.10.2008

Северна Кореја потврди дека ке продолжи со разоружување на нуклеарната централа и ке им дозволи целосен пристап на меѓународните набљудувачи да го верификуваат процесот. Ова одлука на севернокорејските власти доаѓа еден ден откако Соединетите Држави одлучија да ја тргнат од листата на држави кои го финансираат тероризмот.

С.Кореја го затвора реакторот

Алсат-М

Северна Кореја тргната од црната листа на САД

Нетпрес

Северна Кореја избришана од американската црна листа

Макфакс

Вашингтон: САД соопштија дека Северна Кореја се согласија со барањето за нуклеарно набљудување

Р.С.Европа

Вест Утрински Алсат-М Алсат-М Вест Алсат-М Алсат-М Нетпрес

15 поврзани вести »

Повеќе пари за кредити

Време - 10.10.2008

Комерцијална банка и Стопанска банка донесоа одлука за зголемување на капиталот за 25 милиони евра. Се работи за парична поддршка која сопственикот на Стопанска банка НБГ групацијата ја одобри како сума која ќе влезе директно во гарантниот капитал на банката.

Стопанска банка го зголеми капиталот за 25 милиони евра

Утрински

„Макстил“ доби кредит од Стопанска банка од 56 милиони евра

Утрински

„Макстил“ во нов инвестициски циклус

Н.Македонија

СБ му одобри на Макстил 31, а не 56 милиони евра

Макфакс

А1 Алсат-М Дневник Кирилица Сител Канал5 Макфакс Утрински

15 поврзани вести »

Инспекторите затвориле клозети во 14 училишта

Н.Македонија - 11.10.2008

Во вкупно 14 училишта во зе&схѕ;м&схѕ;јава државните санитарни инспектори изрекле решенија за забрана за употреба на фискултурни сали и санитарни јазли, покажува последниот извештај на инспекторатот.

НЕМА КОМПРОМИС СО ЗДРАВЈЕТО НА ДЕЦАТА

Сител

Хигиената во образованието е подобрена

Вечер

Инспекцијата фати 1.607 непријавени работници

Дневник

Откриени 1.607 непријавени работници

Н.Македонија

Сител Време Н.Македонија Форум Сител Сител Нетпрес Макфакс

14 поврзани вести »

"На работ на рајот" на стартот на Фестивалот на германскиот филм

Вест - 10.10.2008

Четвртото издание на Фестивалот на новиот германски филм се отвори прексиноќа, пред преполната киносала во МКЦ, со филмот "На работ на рајот" на режисерот Фатих Акин. Филмот е добитник на многу награди, меѓу кои за најдобро сценарио на Канскиот филмски фестивал, а беше номиниран и за Златна палма.

Почеток со филм на Фатих Акин

Време

Почнува Фестивалот на новиот германски филм

Вест

Фестивалот на новиот германски филм со збогатена програма

Утрински

Недела на новиот германски филм

Форум

Дневник Вечер Време Време Вест Утрински Утрински Дневник

14 поврзани вести »

Собранието денеска ќе расправа за предлог резолуција за Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 26-та седница на чиј дневен ред е Предлог резолуцијата за односите на Република Македонија со Косово. По завршувањето на 26-та седница Собранието ќе ја продолжи 24-та седница со амандманската расправа за измените на Законот за јавни набавки.

СОБРАНИЕТО ЌЕ ОДРЖИ ДВЕ СЕДНИЦИ

Сител

Скопје: Собранието ја продолжува 24 седница

Р.С.Европа

СОБРАНИЕТО ЌЕ ЈА ПРОДОЛЖИ 24-ТАТА СЕДНИЦА

Сител

Собраниска седница за избор на уставни судии

Алсат-М

Форум Кирилица Нетпрес Макфакс

9 поврзани вести »

Ќе се олесни преминот на бугарско-македонската граница

Дневник - 07.10.2008

Ќе се олесни преминот на бугарско-македонската граница На граничниот премини Деве Баир - Ѓуешево наскоро ќе бидат отворени заеднички македонско-бугарски канцеларии за размена на информации со што ќе се олесни преминот на граѓаните од една во друга држава, најави министерот за внатрешни работи на ...

Јанкуловска и Миков остварија успешна средба

Форум

Ќе се олесни минувањето на бугарската граница

Н.Македонија

Јанкулоска се сретна со бугарскиот колега

Кирилица

Миков задоволен од македонската Влада

Вечер

Форум Алсат-М Нетпрес Макфакс

9 поврзани вести »

Хајдер загина во сообраќајна несреќа

А1 - 12.10.2008

Јерг Хајдер, лидерот на Десничарскиот сојуз за иднината на Австрија и гувернер на австриската покраина Корушка, загина рано утрото во сообраќајна несреќа. 58-годишниот Хајдер управувал со службениот автомобил и ја загубил контролата над управувачот. Неговата смрт ја разбранува австриската јавност.

АВСТРИЈА - ХАЈДЕР ВОЗЕЛ СО ДВОЈНО ПОГОЛЕМА БРЗИНА ОД ДОЗВОЛЕНАТА

Сител

Загина Јерг Хајдер

Вечер

Австрија: Хајдер возел со двојно поголема брзина од дозволената

Нетпрес

Клагенфурт: Во сообраќајна несреќа загина шефот а ултра десницата во Австрија Јерг Хајдер

Р.С.Европа

Телма Форум Алсат-М Форум Кирилица Сител Нетпрес Макфакс

13 поврзани вести »