TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Така не се свири Бетовен

Утрински - 11.10.2008

Пијанистот од САД Цимон Барто разочара во изведбата на познатиот Концерт бр. 5 на Лудвиг ван Бетовен Тина Иванова Акцентирања на несоодветни места, нагли динамички премини, технички и музички грешки..., ’читани’ од партитура.

„Императоре“ во погрешни раце

Н.Македонија

Празни созвучја за отворањето

Дневник

Пијанистот Цимон Барто од САД за почеток на сезоната

Време

Филхармонија ја почнува сезоната со Бетовен

Вест

Утрински Дневник Алсат-М Н.Македонија Сител Утрински Кирилица Вечер

13 поврзани вести »

Кинезите ќе градат во Бунарџик

Време - 08.10.2008

Премиерот Никола Груевски и потпретседателот на корејската компанија „Трибју лимитид“, Џон Шен, потпишаа меморандум за разбирање. Компанијата од Јужна Кореја со седиште во Сеул од пролетта идната година треба да почне со производство на ЛЦД-монитори во слободната економска зона Бунарџик.

Корејска фирма ќе произведува ЛЦД монитори

Вест

Корејската компанија „ТриВју“ ќе гради фабрика во „Бунарџик“

Утрински

Корејска компанија ќе гради фабрика за ЛЦД монитори во Бунарџик

Н.Македонија

Безброј меморандуми за „Бунарџик“, каде се фабриките?

Утрински

Форум Алсат-М Дневник Сител Канал5 Вечер Нетпрес Макфакс

13 поврзани вести »

Доделена државната награда 11. Октомври

А1 - 12.10.2008

Коста Пеев - лингвист, Михајло Миновски - историчар, академик Божин Павловски и Истражувачкиот центар за генетско инженерство и биотехнологија на МАНУ од Скопје се годинешни лауреати на државната награда 11. Октомври. „Не постои подобар начин да се потврди минатото, да се облагороди и вреднува сегашноста и да се подготви за иднината, од креативното и иновативното дејствување на луѓето“, рече на ...

Во поплава во Алжир загинаа 43 лица

Алсат-М

Признание за животно дело

Вечер

Скопје: Во Собранието ќе биде врачена наградата 11 октомври

Р.С.Европа

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ 11 ОКТОМВРИ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Телма

Алсат-М Сител Канал5

8 поврзани вести »

Втора шанса за плоштадот кај „Света Богородица“

Н.Македонија - 11.10.2008

Откако во средата го одби ребалансот на буџетот предложен од градоначалникот Трифун Костовски, градскиот совет задутре повторно ќе расправа за прераспределбата на парите во градската каса за да се обезбедат пари за изградба на плоштад околу црквата „Света Богородица“ на брегот на реката Вардар.

Ребалансот ги скара советот и градоначалникот

Време

Советот ја блокира изградбата на плоштад кај "Св. Богородица"

Вест

Советниците пак контра градоначалникот, не расправаа за ребаланс на буџетот

Утрински

Советот пред избори му ги секна парите на Костовски

Дневник

Н.Македонија Дневник Вечер

8 поврзани вести »

Осудениците имаат право на државно вработување

Време - 09.10.2008

Уставниот суд на Македонија на вчерашната седница ја укина одредбата од Законот за надворешни работи со која кандидатите за вработување во Министерството се условуваа да не бидат осудувани.

Избрани двајца уставни судии

Време

Избрани новите двајца уставни судии

Утрински

Уставниот суд конечно комплетиран

А1

Старова и Габер избрани за уставни судии

Форум

Алсат-М Канал5 Форум

8 поврзани вести »

Скутеријада во Скопје

А1 - 12.10.2008

Младите возачи на мотори си ги измерија силите на денешната скутеријада на паркингот пред спортската сала „Борис Трајковски“. 60-тина возачи се натпреваруваа во две дисциплини. Учесниците на оваа трка велат дека сакаат брзо да возат но немаат каде. „Поризично е да се тркаат по улиците каде што има сообраќај и што прават глупости, и тука е стопати подобро да се испробаат кој се и што се.

Скутеријада низ улиците на Скопје

Алсат-М

Скутеријада во Скопје – трета година по ред

Канал5

Или кацига или 35 евра казна

Вечер

Трета скутеријада во Скопје

Н.Македонија

Дневник Вечер Кирилица

8 поврзани вести »

Владата ќе го спасува Петралинци

Време - 07.10.2008

Според првичните процени, од завчерашната поплава што го зафати селото Петралинци, Струмичко, 25 куќи настрадале, а штетата на поплавените обработливи површини дополнително ќе ја утврдуваат членови на општинската комисија за процена на штети на Општина Босилово.

Владата ќе одлучува дали ќе има обесштетување

Вест

Дел од Петралинци и натаму под вода

Утрински

Во Петралинци оштетени 25 домаќинства

Дневник

Поплавеното село Петралинци стигна на Влада

А1

Време Вест Дневник

8 поврзани вести »

“Месинџер“ ги испрати првите фотографии од Меркур

Нетпрес - 10.10.2008

Американската сонда “Месинџер“ ги испратила првите фотографии на Земјата од површината на Меркур, соопштила НАСА. Тоа било второ приближување на сондата со Меркур. Првото било направено во јануари годинава. Во двата случаи сондата прелетала над површината на планетата на висина од 200 километри.

Нов погон на „Меркур“

Време

„Меркур“ инвестираше 3 милиони евра во нов центар

Утрински

„Меркур“ инвестира 3 милиони евра во центар за металургија

Н.Македонија

Нов центар на „Меркур“ во Скопје

А1

Форум Алсат-М Канал5 Сител Вечер Макфакс

11 поврзани вести »

Стипендија „Трајче Мукаетов“ за 41 студент

Утрински - 09.10.2008

Стипендија „Трајче Мукаетов“ за 41 студент Фондацијата „Трајче Мукаетов“, покрај студенти на фармација, од годинава првпат ќе стипендира и студенти на медицина. Вкупно ќе бидат поделени 41 стипендија, од кои 20 за студенти на фармација и 21 студент на медицина од трета и четврта година.

Стипендии од Фондацијата „Трајче Мукаетов“

Дневник

„Трајче Мукаетов“ стипендира 41 нов студент

Н.Македонија

Доделени 40 стипендии „Трајче Мукаетов“

А1

Алкалоид додели 40 стипендии за фармација и медицина

Алсат-М

Сител Вечер

7 поврзани вести »