TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Македонците од Грција и од Бугарија разочарани од ЕУ

Дневник - 09.10.2008

Ако Европа не се трансформира во појака федерација и со нови механизми не ги притисне Грција и Бугарија да ги почитуваат малцинските права, државите ќе останат парадокс на Балканот. Се' што доаѓа од Брисел е ладно, а поддршката останува само на хартија.

ИВАН ГАРГАВЕЛОВ ОЧЕКУВА РЕГИСТРАЦИЈА НА ОМО ИЛИНДЕН - ПИРИН КАКО ПАРТИЈА ВО БУГАРИЈА

Сител

Поддршката за малцинствата декларативна - велат Македонците од Грција и Бугарија

Канал5

Бугарија крои закон непробоен за Пиринците

Време

Македонските малцинства распалија

Време

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Матка ги отвори вратите за посетителите

Вечер - 12.10.2008

Матка во саботата беше домаќин на љубителите на природата. Тие на реновираното плато пред црквата "Свети Андреа", имаа можност да се дружат и истовремено да се запознаат со проектот на Градот и НВО "Фагриком" за заштита, ревитализација на биолошката разновидност по должината на кањонот Матка, но и за создавање услови за развивање на еколошкиот туризам.

Промоција на проектот за заштита на Матка

Н.Македонија

Дружење на Матка

Дневник

Беше промовиран проектот за заштита на кањонот Матка

Канал5

Ќе се промовира проект за заштита на кањонот

Време

Форум Вечер

7 поврзани вести »

Светилките дење горат, навечер се гасат

Време - 07.10.2008

Повеќе улици во градот изминативе денови пропаднаа во мрак или светилките се палеа неколку часа по стемнувањето. Ваквите проблеми од случајни, станаа редовна практика во градското осветлување, а ниту локалните власти, ниту надлежните од ЕВН Македонија, не сакаат да преземат одговорност за проблемот.

Општините ќе добијат донација од 1.000 светилки

Време

Жена - парк преку ден свети, навечер во темница

Вест

Градот ќе им подари 1.000 стари светилки на скопските општини

Вест

Градот ќе им подари светилки на општините

Дневник

Н.Македонија Вечер

7 поврзани вести »

Нема извештај колку лица се прислушуваат

Вест - 11.10.2008

"Комисијата за надзор на работата на УБК и Агенцијата за разузнавање немаат ниту еден податок за тоа колку лица биле прислушувани, по чиј налог, за кои кривични дела, каде се чуваат податоците, колку време ќе се чуваат за минатата година", тврди професорот по Кривично право Гордан Калајџиев од ...

Експертите бараат Законот за прислушување да се врати во Собранието

Утрински

Законот за следење комуникации нема врска со правото

Н.Македонија

Има од што да се плашиме

Дневник

Нема начин за контрола на злоупотребата на мерките за следење

Канал5

Утрински Н.Македонија

7 поврзани вести »

„Балканика“ ја доделуваме, ама не ја преведуваме

Време - 08.10.2008

Авторите-добитници на книжевната награда „Балканика“, чија цел е преку литературата да ја промовира идејата за блискоста на балканските култури, ретко доживуваат нивните наградени дела да бидат преведени на другите балкански јазици, во земјите кои се вклучени во доделувањето на наградата.

Владислав Бајац

Утрински

„Хамам Балканија“ настана наместо љубовен роман

Н.Македонија

Владислав Бајац добитник на „Балканика“

А1

„Балканика“ за Бајац

Време

Утрински Дневник Н.Македонија Кирилица Вечер

10 поврзани вести »

Пазарите изгор скапи

Време - 10.10.2008

Пред самиот крај на сезоната за подготовка на зимница, на зелените пазари драстично се зголемија цените на производите. Скапотијата ги попари граѓаните кои го потрошија куќниот буџет за набавка на дрва, греалки, за повисоки сметки за парно. - Попарена сум од цениве.

Снема ајварка

Вест

Пиперки нема поради зголемениот извоз на ајвар

Н.Македонија

Ќе се увезува црвена пиперка

Дневник

Извозот на ајвар не остави без индустриски пиперки

Кирилица

Вечер Време А1 Време Н.Македонија

10 поврзани вести »

Медведев: САД ја намалуваат безбедноста во светот

Вест - 09.10.2008

ЕВИЈАН, Франција, 9 октомври (Ројтерс) - Рускиот претседател Дмитри Медведев вчера изјави дека самонаметнатата улога на САД како доминантна сила во светот ја намалува меѓународната безбедност. "Желбата на САД да ја зацврсти својата глобална доминација доведе до промашување на една историска можност.

Медведев: Растат тензиите во светот

Дневник

Евиан: Средба Медведев - Саркози

Р.С.Европа

Видео блог на рускиот претседател Медведев

Кирилица

Едностраните акции водат кон поделби

Вечер

Нетпрес Нетпрес Сител Нетпрес Макфакс

10 поврзани вести »