TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Достаниќ го напушти Вардар поради Косово

А1 - 11.10.2008

Среде првенствената пауза поради претстојниот настап на репрезентацијата во Исланд, фудбалска бомба во „Градскиот парк“. Ратко Достаниќ веќе не е тренер на лидер на табелата Вардар. Српскиот тренер си заминал од Скопје, во знак на револт поради тоа што Македонија ја призна независноста на Косово.

ПОРАДИ ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ДОСТАНИЌ ГО НАПУШТИ ФК ВАРДАР

Телма

Одлуката не ги наруши спортските врски

Дневник

Вардар остана без тренер поради признавањето на Косово

Алсат-М

Политиката повлече оставки и во спортот

Канал5

Нетпрес

6 поврзани вести »

Концептот на бруто-плата со многу непознати

Н.Македонија - 10.10.2008

Има многу непознати во концептот за бруто-плати што бараат дополнителни објаснувања од надлежните државни органи, е заклучокот на синдикалните организации и асоцијациите на работодавци по завчерашната средба на трите социјални партнери во Министерството за финансии.

Бруто исплатите ќе ги зголемат платите

Утрински

Согласност за концептот на бруто-плати

Дневник

Бизнисмените и синдикатите со технички забелешки за „бруто-плата“

Н.Македонија

ССМ, Славевски и Бајрами се договорија за бруто платите

Алсат-М

Канал5 Сител Вечер Нетпрес

9 поврзани вести »

Судството треба да се почитува како независна власт

Утрински - 09.10.2008

Судството треба да се почитува како независна власт Независноста на судството единствено може да се сфати како рефлексија на солидно поставен и функционален општествено-политички систем со јасна поделба на власта и почитување на судската како трета независна власт, е заклучокот од анализата „Како ...

Судството под влијанија, но не се знае чии

Дневник

Судството да собере сили за да се тргне од другите власти

Н.Македонија

Судството изобилува со сиви зони

А1

Судовите сеуште под влијание на другите власти и нетранспарентни

Алсат-М

Канал5

6 поврзани вести »

Учебниците доцнеле поради комисиите

А1 - 09.10.2008

Учебниците за шесто одделение доцнат, затоа што имало проблеми при формирањето на Рецензионите комисии. Члнови од комисиите си заминале, “мора да се најдат нови и затоа процедурата околу издавањето на учебниците толку се одолговлекла“, вели министерот за образование Перо Стојановски.

Учебниците за шесто доцнат веќе еден месец

Утрински

Шестоодделенците сè уште без учебници

А1

Наставниците добија ангина од диктирање

Време

Уште нема учебници за шесто одделение

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Одбележан еден век од раѓањето на Рацин

Време - 10.10.2008

Друштвото на писатели на Македонија вчера свечено ја одбележа 100- годишнината од раѓањето на Кочо Рацин, основоположникот на современата македонска поезија. На свечениот собир беше промовирана книгата „Бели мугри“, издание на „Матица македонска“, објавена на сите словенски јазици.

Кочо Рацин е човек на нашата доба и на иднината

Утрински

Сто години од раѓањето на Рацин

Н.Македонија

100 години од раѓањето на Рацин

А1

Свечен собир по повод 100 години од раѓањето на Рацин

Утрински

Дневник Дневник Вечер Утрински

9 поврзани вести »

Седум рудари загинаа во експлозија во Кина

А1 - 10.10.2008

Седум рудари загинаа, а седум се повредени во експлозија на гас во рудник за јаглен на југозападот на Кина. Експлозијата се случила во рудникот Хесан во провинцијата Гуангси, во момент кога во рудникот имало нешто помалку од стотина рудари.

Предвремената експлозија кобна за рударот

А1

Загина рудар во пробиштипски “Силекс“

Форум

Почна истрагата за загинувањето на рударот во кратовскиот рудник за неметали

Канал5

Несреќен случај во рудникот за неметали Силекс

Нетпрес

А1

6 поврзани вести »

Додик се закани дека ќе ја поведе Република Српска кон независност

Алсат-М - 12.10.2008

Премиерот на Република Српска во Босна и Херцеговина Милорад Додик, доколку се покаже неопходноста од тоа, ќе ја поведе земјата кон независност. Планот за тоа веќе е подготвен, а ќе биде активиран доколку Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна Мирослав Лајчак се обиде да го отстрани Додик од функцијата, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на синоќешното интервју на премиерот за ...

МИЛОРАД ДОДИК СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ ЈА ПОВЕДЕ РЕПУБЛИКА СРПСКА КОН НЕЗАВИСНОСТ

Сител

Националистите победија во Босна

Н.Македонија

Фатен еден лажен Додик!

Вечер

Без измени по изборите во Босна

BBC

Р.С.Европа Алсат-М Форум Нетпрес

9 поврзани вести »

Македонија има огромно музичко богатство

Дневник - 11.10.2008

Тадиќ (десно) најави дека наскоро ќе излезат цеде и дивиди од ланската турнеја во Хрватска, со Стефановски и со Теодоси Спасов Во неодамнешното интервју за хрватскиот интернет-магазин „Музика“, познатиот гитарист Мирослав Тадиќ се осврнува на соработката со својот македонски колега, Влатко ...

Тадиќ: Немаме против македонските граѓани

Форум

ТАДИЌ - ГЛАСАЊЕТО ВО ОН ПРВА ГОЛЕМА ПОБЕДА НА СРБИЈА

Телма

Тадиќ: Никогаш, ама баш никогаш нема да се откажеме од интегритетот

Нетпрес

Тадиќ: Прва голема победа после многу години

Нетпрес

Нетпрес Утрински SETimes

8 поврзани вести »

Лани биле изградени 306 стана во државна сопственост

Утрински - 09.10.2008

Лани биле изградени 306 стана во државна сопственост Лани државата изградила 306 стана, со што бројот на станови во државна сопственост е заокружен на 5.691 со површина од 283.592 квадратни метри, соопшти Заводот за статистика.

За осум стана чекаат 200 велешки социјалци

Дневник

Лани евидентирани 5.691 државен стан

Дневник

Лани евидентирани 5.691 стан во сопственост на државата

Н.Македонија

Бројот на станови во државна сопственост изнесува 5 691

Макфакс

Вечер Нетпрес Време

8 поврзани вести »

Кина ги замрзнува односите со САД поради Тајван

Алсат-М - 11.10.2008

Односите меѓу Кина и САД сигурно ќе бидат нарушени поради намерата на Вашингтон да му продаде оружје на Тајван. Ова синоќа во Пекинг го соопшти портпаролот на кинеското Министерство за одбрана Хуанг Суепинг. Тој предупреди дека контактите на високо ниво би можело да бидат замрзнати.

Кина ги замрзнува односите со САД

Макфакс

Според Тајван, САРС било оружје на Кина

Дневник

Кина и САД - без воен контакт!

Форум

Кина ги откажа воените контакти со САД

А1

BBC Утрински Сител

8 поврзани вести »