TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Тајланд: Опозиционите лидери се предадоа на полицијата по добиени гаранции за нивната слобода

Алсат-М - 10.10.2008

Седум лидери на опозициската Народна алијанса за демократија во Тајланд ù се предадоа на полицијата, откако тамошните власти ги повлекоа обвинувањата против нив за предавство. Седумте високи политичари сега се на слобода.

Во судир со полицијата повредени 85 демонстранти

Време

Оставка на тајландскиот вицепремиер поради протести

А1

Крвави судири во Банког

Форум

Експлозија и демонстрации во Тајланд

Алсат-М

Форум Сител Вечер

8 поврзани вести »

Киднапиран грчки танкер

Вечер - 12.10.2008

Грчки танкер со 20-член екипаж вчера беше киднапиран од вооружени пирати во близина на Сомалија, јавија светските агенции. Според Меѓународното поморско биро грчкиот брод пловел од југоисточна Азија кон Суецскиот канал, кога доцна синоќа бил киднапиран.

Воените бродови на НАТО ќе ги штитат хуманитарните пратки

Утрински

Сомалиските пирати киднапираа нов брод, НАТО испраќа воени бродови

Алсат-М

Киднапиран брод кој пловел под Панамско знаме

Кирилица

Сомалиските пирати ослободија ирански товарен брод

Макфакс

Дневник Вечер Форум

8 поврзани вести »

Нова трафостаница во Визбегово

Утрински - 08.10.2008

Нова трафостаница во Визбегово Општина Бутел во Визбегово ја предаде во употреба новата трафостаница од 400 киловати. Надлежните тврдат дека трафостаницата ќе им ги реши долгогодишните проблми на граѓаните со снабдувањето со електрична енергија, особено во зимските периоди кога имаше чести испади ...

Во употреба нова трафостаница

Време

Нова трафостаница во Визбегово

Вест

Нова трафостаница во Визбегово

Дневник

Нова трафостаница во Визбегово

Вечер
5 поврзани вести »

Градот и Чаир ќе градат натпатник на Бит-пазар

Утрински - 08.10.2008

Градот и Чаир ќе градат натпатник на Бит-пазар Изградба на натпатник на Бит-пазар, уредување на партерниот влез во Старата скопска чаршија кај Даут-пашиниот амам, партерно уредување на тротоарите на т.н. пластичарска улица се само дел од проектите што ги договориле Општина Чаир и Градот.

Чаршијата ќе се штити од автомобили

Време

Старата чаршија ќе се оградува

Дневник

Градежна офанзива на градот и на општината Чаир

Н.Македонија

Ќе се уредува влезот во Скопската чаршија

Вечер
5 поврзани вести »

Камионите за собирање ѓубре под надзор

Време - 08.10.2008

Возилата на ЈП „Комунална хигиена“ во иднина ќе бидат под целосен надзор со новиот ГПС-систем, кој веќе десетина дена е вграден во дел од камионите што собираат ѓубре. Возачите веќе нема да можат да извршуваат приватни работи, ниту да прават долги паузи, велат од јавното претпријатие.

Ѓубрарките на Интернет

Вест

„Комунална“ почна со автоматско следење на возилата за собирање ѓубре

Утрински

„Комунална хигиена“ воведува ГПС

Дневник

Скопското ѓубре ќе се гледа од сателит

Вечер
5 поврзани вести »

Сервер: Македонија ќе ја викаат Македонија

А1 - 07.10.2008

Проблемот со името е решен, а во иднина повеќето земји во светот Македонија ќе ја нарекуваат Македонија. Ова, во интервјуто за новинската агенција ИНА, го изјави аналитичарот и директор на Балканската Иницијатива при Американскиот Институт за Мир во Вашингтон, Даниел Сервер. „Јас би ја кривел Атина.

Сервер: Скопје флексибилно, не и Атина

Дневник

ГРЦИЈА НЕ НАПРАВИ НИШТО, ПОВЕЌЕТО ВО СВЕТОТ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА НAРEКУВААТ МАКЕДОНИЈА

Сител

Грција не направи ништо, повеќето во светот Македонија ќе ја нaрeкуваат Македонија

Нетпрес

Сервер:Македонија ќе ја викаат Македонија

Макфакс
5 поврзани вести »

Политиката на Љубе ги обединува Бранко и Љубчо

Вечер - 12.10.2008

Бошкоски најавува кандидатура за претседателските избори исто како и за минатите. Ставовите му се блиски до оние на Црвенковски, Георгиевски па и Али Ахмети, а далеку од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски засега е единствениот македонски политичар кој отворено најавува кандидатура за претседателските избори во март идната година.

Раздвоени патишта

Утрински

ТАЈНА ВЕЧЕРА - БУЧКОВСКИ -БОШКОСКИ

Вест

Политичките патишта меѓу Здружението и Бошкоски се раздвоија

Утрински

Бошкоски ќе ја освојува Македонија од Битола

Утрински
5 поврзани вести »

ЉУБЕ БОШКОВСКИ ПРВ НАЈАВИ КАНДИДАТУРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

Сител - 12.10.2008

Екс министерот Љубе Бошковски прв ја објави својата кандидатура за претседател на следните избори во март. Два месеца по враќањето од Хаг, најавува враќање и на политичката сцена. Во интервју за Фокус Бошковски, очегледно претпоставил дека нема да биде кандидиран за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, па по рецептот на Љубчо Георгиевски најавува и формирање на политичка партија која ќе застане зад ...

Бошковски: Ме бараат и како претседателски кандидат

Н.Македонија

Брат Љубе ќе формира здружение

Дневник

Бошковски прави партија

Н.Македонија

ДНЕВНИК: Брат Љубе ќе формира здружение

Нетпрес
5 поврзани вести »

СДСМ: Законот за работни односи против работниците

А1 - 12.10.2008

Измените на законот за работни односи се катастрофални. Донесени се без дијалог на социјалните партнери. Измените значително ја влошуваат положбата на работниците, особено членовите кои се однесуваат на годишните одмори, ноќните смени, скратено работни време за работниците инвалиди. Ова се дел од заклучоците од денешната јавна трибина, што ја организираше СДСМ, токму на оваа тема.

Новиот закон за работни односи ги остава работниците без права

Канал5

Законот за работни односи даден на Уставен суд

Н.Македонија

НСДП го даде Законот за работните односи на Уставен суд

Дневник

НСДП поднесе инцијатива до Уставен за измените на Законот за работни односи

Нетпрес
5 поврзани вести »

Инспектори мижеле пред „Ринија“

Време - 07.10.2008

Министерот за здравство Бујар Османи вчера одбегна да одговори зошто слаткарницата „Ринија“ не била затворена една недела пред големото труење иако немала дозвола за работа. Одговорот го насочи кон големата акција што ја организираше дури откако се случи труењето и настрадаа 360 луѓе.

Бактерии на кило, казни на грам

Дневник

Преглед за инспекторот што ја прегледал „Ринија“

Дневник

Кој допушти „Ринија“ да работи на диво?

А1

БАКТЕРИЈАТА САЛМОНЕЛА Е ПРИЧИНИТЕЛ ЗА МАСОВНОТО ТРУЕЊЕ ОД СЛАТКИТЕ НА РИНИЈА

Сител
5 поврзани вести »