TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Политичарите и дипломатите со садење го најавија Денот на дрвото

Алсат-М - 16.11.2008

Министри и претставници на дипломатскиот хор во земјава денеска масовно ја поддржа иницијативата за садење на дрва, која се реализира во рамките на акцијата „Денот на дрвото“. Акцијата која на симболичен начин започна со садење на 100 садници пред спортската сала „Борис Трајковски„ во Скопје е претходница на кампањата која започнува на 19 ноември, ден, кога се очекува да се садат 6 ...

Дипломатите ја помогнаа акција за садење дрва

Алфа

Дипломати и политичари садеа дрвца

Форум

Министри, дипломати и естрадни уметници садеа дрвца пред спортската сала „Борис Трајковски“

Канал5

Акцијата за дрвото ќе успее, тврдат од „Шуми“

Утрински

Утрински Н.Македонија

7 поврзани вести »

Прометот намален, индексите смирени

Форум - 14.11.2008

Денеска однесувањето на инвеститорите на македонската берза не го следеше однесувањето на глобалните берзи. Имено, до моментот на пишувањето на овој извештај сите европски берзи беа силно во зелена територија следејќи ги азиските и американските индекси кои 13ти ноември го завршија со 5 и повеќе процентуален пораст. МБИ-10 и денеска паѓаше, но само -0,80%. МБИД падна -0,71, а ОМБ -0,02%.

Благо стабилизирање на берзата

Макфакс

Македонската берза ги следи светските трендови

Форум

Повторно голем пад на Берзата

Макфакс

Прометот денеска е зголемен

Форум

Форум Канал5 Макфакс Утрински Форум

10 поврзани вести »

Илиев избришан од „Созерцание“

Време - 14.11.2008

Продуцентот Роберт Јазаџиски реагира на обвинувањата од Роберт Насков, директор на Друштвото на филмските работници, дека донеодамнешниот директор на Филмскиот фонд, Дејан Илиев, незаконски учествувал во продукцијата на филмот „Созерцание“, финансиран од Фондот.

Продукцијата "Кавал" го тргна Илиев од шпицата на "Созерцание"

Вест

Поддршка ќе има секој директор на Филмскиот фонд кој ќе работи со ентузијазам

Утрински

Филмаџиите против Манчевски

Време

Кредитот-продуцент му го обезбедивме без да го консултираме

Вечер

Време Вест Вест Утрински Н.Македонија

10 поврзани вести »

Уапсен ексдиректорот на финска „Патрија“

Време - 15.11.2008

Финската полиција го приведе поранешниот директор на компанијата за производство на оружје „Патрија“, Јорма Витакорпи, кој е осомничен за корупција и индустриска шпионажа, пренесуваат финските медиуми. Според финската полиција, Витакорпи е поранешен директор на фирмата за производство на оружје, која давала мито на словенечки функционери вклучувајќи го и премиерот во заминување Јанез Јанша, ...

„Патрија“ подмитувала функционери

Дневник

Уапсен бившиот директор на финска „Патрија“

Н.Македонија

Екс-директорот на финска „Патриа“ приведен за мито

А1

Екс-директорот на „Патрија“ приведен поради давање мито

Алфа

Кирилица Кирилица Вечер Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Уго Чавез планира контрасамит на форумот на Г-20

А1 - 15.11.2008

Претседателот на Венецуела Уго Чавез планира да организира контрасредба на самитот на Г-20 во Вашингтон, пренесоа американските медиуми. Чавез соопшти дека ги поканил земјите од Боливарската алтернатива, позната како АЛБА, како и членовите на Карипската иницијатива, за заеднички да ја разгледаат финансиската криза. Двете групи опфаќаат вкупно 18 карипски и латиноамерикански држави.

Венецуела најавува развивање на енергетска нуклеарна програма

Алсат-М

Чавез: Капитализмот е неизлечиво болен

Нетпрес

Чавез со тенкови против изборен пораз

Време

Чавес со закани за употреба на тенкови доколку загуби на изборите

Алфа

Н.Македонија А1 Сител Канал5 Вечер

10 поврзани вести »

Деветмина повредени во ново делумно уривање училиште на Хаити

Канал5 - 13.11.2008

Порт-о-Пренс, 13 ноември (МИА) - Во престолнината на Хаити Порт-о-Пренс делумно се урна уште едно училиште, при што са повредени девет лица. Настанот се случи нецела недела по уривањето на училиште во предградие на престолнината, во кое загинаа околу 90 лица, пренесоа светските агенции.

На Хаити се урна уште едно училиште

Форум

Бројот на загинатите во хаитското училиште достигна 90

Алфа

Се трага по преживеани во срушено училиште на Хаити

Алфа

Најмалку 88 мртви и повеќе од 200 повредени

Време

Вест Утрински Дневник Канал5 Кирилица

10 поврзани вести »

Брисел: Наскоро можни дополнителни контакти со Иран

Р.С.Европа - 14.11.2008

Еврокомесарот за надворешна политика Хавиер Солана денеска изјави дека наскоро ќе бидат можни дополнителни контакти со Иран во обидот да биде решен спорот со нуклеарната програма на таа земја. Тој ова го изајви ден откако петте постојани членки на Советот за безбедност плус Германија вчера не успеаа да постигнат согласност околу натамошните чекори во убедувањето на Техеран да се откаже од ...

Солана смета дека наскоро се можни нови контакти со Техеран

Канал5

Документот на Рен и Солана ќе предложи затворање на ОХР во БиХ

SETimes

Советот на министрите на ЕУ ја поздрави новата стратегија за Босна

Канал5

ЕУ ќе ја укори БиХ и ќе ги задржи војниците

Алсат-М

Алсат-М Нетпрес Макфакс Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Пејлин: Горда сум со Обама

Н.Македонија - 14.11.2008

Гувернерката на Алјаска и сега веќе бивша кандидатка за потпретседател на републиканците, Сара Пејлин, вели дека е горда на новоизбраниот американски претседател, Барак Обама, и дека се моли за него и за неговата идна администрација. Пејлин само до пред една недела го обвинуваше Обама дека се дружи со терористи, но во интервју со Лери Кинг на Си-ен-ен таа изјави дека нема ништо негативно во тоа.

Пејлин му го загрозила животот на Обама

Време

Пејлин чека „господ да и' го покаже патот“ за иден ангажман

Утрински

Сара Пејлин ќе им ја врати облеката на републиканците

А1

Сара Пејлин го обвини Џорџ Буш за изборниот неуспех на републиканците

Алфа

Канал5 Сител Кирилица Утрински

9 поврзани вести »

Расте бројот на заболени од рак на белите дробови

Сител - 15.11.2008

Околу 870 луѓе во земјава годишно заболуваат од рак на белите дробови. Задоцнетото откривање не гарантира продолжување на животот. Оваа болест е со најголема смртност од сите малигни заболувања. Најмногу страдаат мажите на возраст помеѓу 50 и 60 години. - Земајќи ја во предвид високата инциденца и доцното откривање,мал број од заболените лица можат да бидат предмет на хируршка терапија.

Ракот кај пушачите доцни, но не простува

Време

Ракот на белите дробови доцна се открива

Утрински

Пушачи се девет од десет болни со рак на бели дробови

Н.Македонија

Во Македонија годишно се дијагностицираат 800 новозаболени

Сител

Нетпрес

6 поврзани вести »

Македонците на дното во Европа по куповната моќ

А1 - 15.11.2008

Со просечна плата од 250 евра, македонскиот граѓанин треба да работи три часа за да заработи за едно пакување бебешки пелени. За обична услуга кај чевлар, потребна е работа од еден час, а исто толку и за едно потстрижување. За да се купи машина за перење, треба да се работи цел месец. За колор телевизор со ЛЦД екран - дури два и пол месеци.

Македонците со најниска куповна моќ

Утрински

Македонија при дното во Европа според куповната моќ

Дневник

Македонија по куповна моќ на 37. место од 41 држава во Европа

Н.Македонија

Македонците на дното според куповната моќ

Алсат-М

Форум Алфа Канал5 Нетпрес

9 поврзани вести »