TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Хоспитализиран еден албански пратеник, коj штрајкува со глад

А1 - 16.11.2008

Еден од албанските пратеници, кои штрајкуваат со глад во собраниската сала, во знак на незадоволство од новиот изборен законик подготвен само од двете најголеми политички партии, владејачката Демократска и опозициската СП, поради влошената здравствена состојба доцна синоќа е пренесен во болница.

Албанија - пратеник што штрајкува со глад заврши во болница

Телма

Албанија: Хоспитализиран пратеник кој штрајкува со глад

Алсат-М

Хоспитализиран еден од албанските пратеници што штрајкуваат со глад

Алфа

Красниќи: Штрајкот на пратениците во Албанија го оттргнува вниманието од Косово

Алсат-М

Канал5 Дневник Алсат-М Сител Макфакс SETimes Кирилица Канал5

36 поврзани вести »

Серж Брамерц од утре во дводневна посета на Србија

Канал5 - 16.11.2008

Белград, 16 ноември (МИА) - Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц ќе допатува утре во дводневна посета на Белград, а од неговата оценка на соработката на Србија со Трибуналот ќе зависи одлуката на Европската унија за примена на Времената спогодба и почетокот на ратификација на Спогодбата за стабилизација и асоцијација.

Милион евра за информација за Ратко Младиќ

Дневник

Србија нуди еден милон евра за апсење на Младиќ

Нетпрес

Милион евра за информација за Младиќ

А1

Србија го бара Младиќ кај бизнисмените

Вест

SETimes Вечер Макфакс А1 Дневник Канал5 Нетпрес Макфакс

36 поврзани вести »

Министерот Незир во посета на Турција

Макфакс - 16.11.2008

Министерот без ресор во македонската влада, Хади Незир денеска треба да отпатува во неколкудневна посета на Турција. Според најавите, министерот Незир ќе учествува на конференција за бизнисмени и индустријалци „ТУСКОН“, која се одржува во Истанбул.

Скопје и Анкара за долгорочна соработка

BBC

Турција останува голем пријател на Македонија

Утрински

По САД, договор за стратегиска соработка и со Турција

А1

Анкара: Шефот на дипломатијата Милошоски во посета на Турција

Р.С.Европа

Дневник Алфа Алсат-М Алсат-М Дневник Канал5 Кирилица Сител

22 поврзани вести »

Полска поддршка за Македонија

Утрински - 12.11.2008

Варшава нема да го промени ставот околу употребата на уставното име на нашата земја. Од нашиот известувач Гордана Дувњак ВАРШАВА - Полска го поддржува евроатлантското интегрирање на нашата земја и останува на својот принципиелен став дека нема промени на своите позиции околу употребата на уставното име на Македонија во билатералните односи.

Полска не го менува ставот за името

Н.Македонија

Качински: Србија има право на влез во ЕУ

Нетпрес

Полска принципиелна за името на Македонија

А1

Варшава: Претседателот Црвенковски се сретна со претседателот на Полска Качински

Р.С.Европа

Утрински Форум Алфа Алсат-М Дневник Кирилица Канал5 Канал5

21 поврзани вести »

Членови на ДУИ вчерашниот избор на Рамиз Мерко го сметаат за нелегитимен

Алсат-М - 16.11.2008

Вчерашниот реизбор на Рамиз Мерко за претседател на струшкиот огранок на ДУИ е нелигитимен и вон статутот на партијата. Со ова најдиректно е деградиран и обезличен кредибилитетот на ДУИ како водечка партија во албанскиот политички блок реагира Миљаим Адеми кој заедно со некогашниот пратеник Азис Положани, претседателот на струшкиот совет Сејфула Хани и претседателот на месниот одбор Струга, Урим ...

Рамиз Мерко останува на чело на струшкиот огранок на ДУИ

А1

Мерко остана на чело на струшката структура на ДУИ

Телма

Мерко повторно избран за прв човек на ДУИ во Струга

Алсат-М

Струшкиот градоначалник Мерко останува на чело на партискиот огранок на ДУИ

Канал5

Канал5 Утрински А1 Утрински Дневник Алфа Н.Македонија Н.Македонија

21 поврзани вести »

Приватен капитал во образованието

Н.Македонија - 15.11.2008

Образованието има потреба од свежи идеи и иницијативи за да се,,размрда“, да се случат нови активности и интересни понуди за учениците што секогаш бараат нови и современи предизвици. Во образованието недостасуваат развојни и самоодржливи проекти и иницијативи, зашто претприемачкиот дух го нема во обуката и менталитетот на директорите и на другите надлежни органи.

Ученици-маченици

Утрински

Грантовите не се решение за лошите услови во осмолетките

Утрински

Како да се научат образовните лекции од Финска

Утрински

Малку пари голема помош на училиштата

А1

Утрински Алсат-М Алфа Кирилица Канал5 Канал5 Сител Вечер

21 поврзани вести »

Морнарот кој ја признал вината бил под притисок

А1 - 14.11.2008

Дел од руските весници денеска изразуваат сомневање во веродостојноста на официјалната верзија за несреќата во нуклеарната подморница Нерпа, во која минатата сабота загинаа 20 лица. Според официјалната верзија, член на екипажот го активирал противпожарниот систем на подморницата, при што предизвикал испуштање на фреон, кој е причина за смртта на 17 цивили и три воени лица.

Рускиот печат изрази сомневање во официјалната верзија за причините на несреќата во подморницата Нерпа

Кирилица

Рускиот печат изрази сомнеж во официјалната верзија за причините на несреќата во подморницата Нерпа

Канал5

Кривично ќе се гони морнарот кој ја предизвика несреќата

А1

Погребани загинатите во руската нуклеарна подморница

Утрински

Дневник Алфа Алсат-М Кирилица Нетпрес Макфакс А1 Сител

29 поврзани вести »

Нови преговори меѓу ЕУ и Русија

Време - 15.11.2008

Францускиот град Ница вчера беше домаќин на самитот на Европска унија и Русија, средба која редовно се одржува од 1999 година, вообичаено на секои два години. На вчерашната средба на високо ниво, ЕУ официјално објави дека ги обновува преговорите за нова спогодба за стратегиска соработка со Москва, кои беа замрзнати кон крајот на летото поради руско-грузиската криза.

ЕУ и Русија ќе ги обноват преговорите на 2 декември, потврди ЕК

Алфа

ЕУ и Русија ќе ги обноват преговорите на 2 декември, потврди ЕК

Канал5

Ница: Состанок на лидерите на ЕУ и рускиот претседател Медведев

Р.С.Европа

САД и Русија преговараат за нуклеарното вооружување

Алсат-М

Канал5 Кирилица Кирилица Канал5 Нетпрес Макфакс А1 Р.С.Европа

29 поврзани вести »

Ќе се формира ли денеска комисијата за лустрација

Вечер - 16.11.2008

Ќе се формира ли денеска комисијата за лустрација. Членовите на Собраниската комисија за избори и именувања денеска најверојатно ќе го утврди составот на комисијата за лустрација. Власта и опозицијата генерално постигнале согласност околу персоналните решенија.

Кој се плаши од лустрација?

Утрински

Лустрацијата падна на првиот испит

Утрински

Кодоши секаде, лустрација никаде

Дневник

Кодошите посилни од законот

Дневник

Дневник Нетпрес Време Вест Утрински Форум Н.Македонија А1

19 поврзани вести »

Јован може да гласа – Јоаким, Марко и Давид без право на глас

Алфа - 16.11.2008

Јован Вранишковски може да гласа во српскиот Сабор но без право на глас останаа неговите приврзаници Јоаким, Марко и Давид – решија владиците на СПЦ на саборот во Белград. Зад исходот од ваквата одлука стои внатрешната борба меѓу владиката Иринеј Буловиќ кој инсистирал сите четворица да можат да гласаат и црногорскиот владика Амфилохие кој барал само Вранишковски да може да одлучува – тврдат ...

СПЦ тргува со недвижнини во Хрватска

Н.Македонија

Патријархот Павле прифатил да остане поглавар на СПЦ

Н.Македонија

Јован Вранишковски со право на глас во СПЦ?

Алфа

Патријарх Павле се согласи да остане на чело на СПЦ

Нетпрес

А1 Време Утрински Дневник SETimes А1 Утрински Телма

28 поврзани вести »