TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Протести во Русија заради продолжувањето на мандатот

А1 - 15.11.2008

Со големи протести низ улиците на Москва, руската опозиција го изрази своето незадоволство од изгласувањето на амандманот со кој претседателскиот мандат се продолжува од 4 на 6 години. Според лидерот на опозицијата Гари Каспаров, со овој чин власта во Москва испратила цинична порака до руската нација и до целиот свет.

Медведев ќе го одработи целиот претседателски мандат

Утрински

Думата подготви терен за Путин

Дневник

Руската Дума ги поддржа уставните реформи

Н.Македонија

Се враќа ли Путин на претседателската фунција?

А1

Р.С.Европа Телма Алфа Алсат-М Кирилица Канал5 Вечер Нетпрес

28 поврзани вести »

Груевски: "изјавата на Тадиќ е охрабрувачка"

Телма - 16.11.2008

Премиерот Никола Груевски со позитивен пристап и охрабрување гледа на последната изјава на српскиот претседател Борис Тадиќ дека Македонија и Црна Гора треба да именуваат нови амбасадори во Србија и смета дека односите меѓу двете земји би требало да се вратат во нормала.

Црвенковски и Груевски ќе се консултираат за новиот амбасадор во Србија

Алсат-М

Милошоски: Црвенковски е сервилен кон Белград

Алсат-М

Пораката на Тадиќ од Црвенковски поздравена но за Милошоски е недоволна

Алфа

Тадиќ: Србија сака најдобри можни односи со Македонија и Црна Гора

Канал5

Сител Канал5 Вечер Макфакс А1 Алсат-М Алфа Алсат-М

18 поврзани вести »

Адвокатот на семејството на Тоше незадоволен од изјавата на Ѓорѓиевски

Н.Македонија - 12.11.2008

Изјавата што Ѓорѓи Ѓорѓиевски, возачот на Тоше Проески, ја даде пред судот беше конфузна, нелогична и спротивна на доказите, изјави вчера Стеван Ацески, адвокат на семејството и вујко на загинатиот пејач. Реакцијата следува по завчерашниот почеток на судењето за сообраќајната несреќа во која загина Проески, каде што возачот Ѓорѓиевски одговара за тешки дела против луѓето и имотот во сообраќајот.

Семејството Проески сeпaк ќе застане зад обвинението на Основното јавно обвинителство

Канал5

Сведочењето на Ѓорѓиевски е контрадикторнo за семејството Проески

А1

Не сум виновен за смртта на Тоше

Време

Приколката на камионот скршна и удри во "туарегот" на Тоше

Вест

Алфа Алфа А1 Време Телма Форум Алсат-М Кирилица

18 поврзани вести »

Г-20 единствени во борбата против финансиската криза

А1 - 16.11.2008

Лидерите од Г-20 ги усогласија мерките во борбата против глобалната криза. Во заедничката декларација од 6 точки договорено е да се инвестира во националната економија, поблиска соработка меѓу светските пазари, да се воспостави меѓусебна доверба и да се модернизираат ммф и светската банка кои треба да им помогнат на економиите во земјите во развој.

Лидерите на најразвиените земји договорија стратегија за излез од кризата

Телма

Лидерите на Г-20 усвоија завршна декларација за борба против економската криза

Алфа

ММФ, СБ, СТО и Бан Ки-мун ги поздравија резултатите од Самитот на Г-20

Алфа

Г-20 договорија стратегија за излез од кризата

Форум

Канал5 Канал5 Сител Канал5 Вечер А1 Време Дневник

27 поврзани вести »

Албанија и Македонија ќе лобираат во ЕУ за финансирање на Коридорот 8

SETimes - 13.11.2008

Албанија и Македонија ќе лобираат во ЕУ за финансирање на Коридорот 8 12/11/2008. СКОПЈЕ, Македонија -- Албанија и Македонија во вторникот (11-ти ноември) се согласија да лобираат во ЕУ заеднички, за обезбедување финансиска помош за Коридорот 8, инфраструктурен проект за поврзување на двете земји.

Вељаноски, Бериша и Топали за меѓудржавните односи и Коридорот 8

Алсат-М

Топали го поздрави извештајот за напредокот на ЕК

SETimes

Претседателот на Собранието Вељановски во посета на Албанија

Кирилица

Средба на Претседателот на Собранието Трајко Вељановски во Тирана со албанскиот државен врв

Канал5

Нетпрес Алфа SETimes SETimes Форум Канал5 Кирилица Вечер

18 поврзани вести »

Распишан конкурс за нов состав на ДИК

Време - 11.11.2008

Локалните и претседателските избори ќе ги спроведува нов состав на Државната изборна комисија. Претседателот ќе се избира по предлог на опозицијата, а соодносот на членовите ќе биде четири спрема три во корист на парламентарното мнозинство, се предвидува со одлуката за објавување конкурс за нов состав на Државната изборна комисија што вчера ја усвои Собранието.

Се распишува оглас за нова ДИК

Вест

Опозицијата ќе раководи со ДИК на изборите

Утрински

Новаковски и Алтанџиева кандидати за претседател на ДИК

Дневник

Се бара новиот состав на ДИК

Алфа

Н.Македонија А1 Време Алсат-М Форум Алсат-М Кирилица Сител

18 поврзани вести »

ВЕЧЕР: Се запира криминалот со цитостатиците - Пановски очаен

Нетпрес - 14.11.2008

ВЕЧЕР: Се запира криминалот со цитостатиците - Пановски очаен Пановски подгрева атмосфера за недостиг на цитостатици на Клиниката за радиологија и онкологија, за преку ред да ги продаде своите залихи. Но, реалноста е поинаква. На Онкологија лекови веќе има, а неговата сопруга д-р Смичковска не е веќе директор за да реализира набавки преку ред.

Онкологија ја обвини "Животна искра" дека лаже

Вест

Удри по пациентите

Утрински

Обид одговорноста за цитостатиците да се префрли на болните

Утрински

Онкологија ја обвини „Животна искра“

Дневник

Сител Вест Утрински А1 Вест Утрински Дневник Н.Македонија

17 поврзани вести »

Водата протече, граѓаните ќе тужат

Време - 13.11.2008

По неколкудневниот прекин, граѓаните на Крушево, Дојран, Гостивар, Свети Николе, Ресен, Миравци, Лозово и на Демир Хисар добија вода откако ЕВН ја вклучи струјата во комуналните претпријатија. Само општина Карбинци остана без вода затоа што комуналците илегално ги приклучиле пумпите во електричната мрежа.

Водата нема цена

Време

Кој ќе ја плати струјата?

Утрински

Град без вода е злостор

Време

Граѓаните жртви на долговите на општините

Утрински

Н.Македонија А1 Време Вест Утрински Дневник Дневник Алфа

17 поврзани вести »

Дискриминација и омаловажување од еу со “фиромакедонци”

Сител - 15.11.2008

Европскиот парламент ги крши човековите права и достоинство со тоа што под пристисок на Грција во Нацрт Извештајот за малцински права во земјите од Западен Балкан македонскиот јазиик го преименува во ФИРОмакедонски, а Македонците во Фиро-Македонци критикува Светскиот македонски конгрес.

Стоп за грчката антимакедонска агресија во европскиот парламент

Нетпрес

Извештајот на ЕП ја засилува македонската позиција

А1

Волф: За мене Македонија е Македонија

А1

Боцевски ќе истерува „Фиромакедонци“

Време

Утрински Алсат-М Канал5 Макфакс А1 Утрински Алсат-М Алфа

16 поврзани вести »

Симон Трпчески ги отвори „Деновите на македонска култура“ во САД

Утрински - 15.11.2008

Македонскиот пијанист Симон Трпчески прексиноќа настапи како солист со Симфонискиот оркестар на Чикаго, изведувајќи го Концертот за пијано и оркестар бр. 1 од Петар Илич Чајковски. Со концертот на Трпчески почна манифестацијата „Денови на македонската култура“ во САД, што ја организира македонското Министерство за култура, а на која до 26 ноември во Чикаго, Вашингтон и во Њујорк, ќе бидат одржани ...

Блескав настап на Симон Трпчески во Чикаго

Дневник

Чикашката публика на нозе од „Пајдушка“ на Трпчески

Н.Македонија

Дипломатите за македонските денови на културата

Канал5

Во Чикаго почна манифестацијата „Денови на македонската култура во САД“

Кирилица

Канал5 Вечер Нетпрес Р.С.Европа Дневник Алсат-М Канал5 А1

23 поврзани вести »