TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Судската администрација ќе го одложува штрајкот

Вест - 14.11.2008

Судската администрација, најверојатно, ќе го одложи штрајкот закажан за 24. овој месец. Генералниот секретар на УПОЗ Пеце Груевски на вчерашниот прес рече дека најавите од министерот за правда Михајло Маневски за покачување на платите на најголемиот дел од вработените во судската администрација за 20 насто се нов момент.

Сите штедат - кај нас платите уште ќе растат

Утрински

Повисоки плати во судството

Време

Платите на МОБ на анализа во Министерството за култура

Вест

Маневски најави зголемување на платите во судството

Утрински

Утрински Алфа Сител Вечер Нетпрес Нетпрес А1 Форум

15 поврзани вести »

„Т-мобиле“ единствен понудувач на тендерот за 3-Г

Утрински - 14.11.2008

„Т-мобиле“ единствен понудувач на тендерот за 3-Г. Мобилниот оператор „Т-мобиле“ е единствениот понудувач на тендерот што го распиша Агенцијата за електронски комуникации за доделување 3-Г лиценци, односно одобрение за користење радиофреквенции за обезбедување јавни мобилни комуникациски мрежи и услуги од третата генерација.

Три нови лиценци за 3Г мобилна телефонија

Алсат-М

Ти Мобајл единствен понудувач за лиценца за 3Г

Алсат-М

Само „Т-мобиле“ заинтересиран за 3Г

Дневник

Јавно отворање на понудите од тендерот за доделување на три одобренија за 3Г технологија

Канал5

Сител Кирилица Кирилица Сител Канал5 Вечер Нетпрес Макфакс

14 поврзани вести »

Антимакедонската сабја заигра и во ПАСОК

Дневник - 15.11.2008

Дека е уште опасно да се зборува за македонското прашање во Грција покажа случајот со Валијанатос, кому некогаш му аплаудирале кога рекол дека постои македонско малцинство, а сега му спакуваа отказ Левичарот Папандреу за македонското прашање порадикален и од десницата. Политичките лидери во Грција се' уште ги казнуваат луѓето што кршнуваат од официјалната линија за Македонија, а ова на своја кожа ...

Папандреу индиректно ни го поддржал уставното име

Дневник

Атина со забелешки за предлогот на Нимиц

А1

Отпуштен советник поради Македонија

BBC

Папандреу го поддржа уставното име на Македонија

Вечер

Макфакс Канал5 Време Дневник

9 поврзани вести »

Претпладне за плата, попладне за дебел хонорар

Н.Македонија - 15.11.2008

Раководители на сектори и одделенија во Министерството за образование, нивни помошници, советници, поранешни шефови, државен секретар, сега министер за образование и поранешен министер... на сите им биле исплаќани илјадници евра буџетски пари како надоместоци што цела година ги земале надвор од редовната плата.

Рушити: Извештајот на ДЗР е политичка хајка

Н.Македонија

Образование: Ги решивме и предметите кои Рушити ги чуваше во фиока

Алсат-М

Рушити лут на ДУИ за образованието на Албанците

Форум

Нова Демократија ја обвинува ДУИ

Алсат-М

Дневник Канал5 Утрински Н.Македонија

9 поврзани вести »

Преговорите за името забрзуваат во декември

Време - 14.11.2008

Во тек се дипломатски напори да се издејствува брзо решение на прашањето за името и Македонија до крајот на оваа година да добие покана за влез во НАТО, изјави завчера Роберт Вуд, претставник на американскиот Стејт департмент, на редовна прес-конференција во Вашингтон. - Во тек се дипломатски активности во обид да се реши прашањето и однапред не би сакал да коментирам ништо.

Вуд: Сакаме да го видиме решено прашањето за името

Н.Македонија

Решение за името во декември

А1

Дипломатски активности за решение на името во декември

Алсат-М

САД во офанзива за побрзо решавање на спорот за името

Форум

Дневник Кирилица Сител Макфакс

9 поврзани вести »

Ќе не снимаат и за визи и за избори

Време - 13.11.2008

Ана Велјановска Во текот на 2009 година во Македонија ќе пристигне посебно набљудување од Европската унија за да се увери дека земјата е подготвена за целосна визна либерализација. Доколку оваа мисија поднесе позитивен извештај, македонските граѓани во текот на идната година ќе можат без визи да патуваат во сите земји од шенген-зоната.

Изборите во март нов тест за Македонија

Дневник

Шекеринска: Советот за ЕУ работи на мускули

Дневник

Скопје: Високиот претставник на ЕК Јан Трушински во посета на Македонија

Р.С.Европа

Советот за евроинтеграции расправа за извештајот на ЕК

Алсат-М

Алсат-М Кирилица Вечер Макфакс

9 поврзани вести »

Приватните превозници неподготвени за месечни билети

Утрински - 15.11.2008

Стопроцентна покриеност со електронска наплата има на линиите „22“, „23“, „63“,„73“ и „12“. Приватните превозници од „Слобода превоз“ се' уште не се подготвени за издавање месечни електронски билети, а главен проблем е недоволната покриеност со електронски апарати во автобусите. Досега се инсталирани 80 валидатори во возилата, а десетина сопственици биле во постапка на инсталирање.

Слободни карти и во приватните автобуси

Вест

Кумановските ученици добија бесплатен превоз

Нетпрес

Нема веќе групен превоз на деца во „олдтајмери“

Н.Македонија

Граѓаните плаќаат висока цена за возење со автобус

Време

Утрински Н.Македонија Вечер Нетпрес

9 поврзани вести »

Хилари Клинтон - нов државен секретар?

Време - 15.11.2008

Поранешната прва дама Хилари Клинтон, која од Барак Обама ја загуби номинацијата на Демократската партија за претседателски кандидат на САД, може да стане државен секретар во неговиот кабинет, јави телевизијата „Ен-Би-Си“, повикувајќи се на двајца анонимни советници во кабинетот на новиот шеф на американската држава.

Вашингтон: Хилари Клинтон меѓу кандидатите за државен секретар

Р.С.Европа

Хилари Клинтон кандидат за државен секретар

Утрински

Хилари во игра за државен секретар

Дневник

Хилари Клинтон кандидатка за државен секретар на Обама

Н.Македонија

А1 Телма Алфа Алсат-М Кирилица Канал5 Сител Нетпрес

13 поврзани вести »

Над 1.000 металци на принуден одмор

Вест - 12.11.2008

Како последица на намалениот обем на работа поради глобалната криза над 1.000 работници во металната индустрија во Македонија се испратени на принуден или годишен одмор. Најдрастична е ситуацијата во "Скопски легури" каде што на принуден одмор заминаа 890 работници. Проценките се дека во оваа индустрија се загрозени работните места на над 4.000 работници.

Печките изгаснати, вклучено црвено светло за „Силмак“

Н.Македонија

Силмак ги гаси печките, 200 вработени на принуден одмор

А1

Нови принудни одмори за металците

Време

Преполовено производството во „Силмак“

Утрински

Телма Н.Македонија Алфа Дневник Канал5 Макфакс Сител Вечер

13 поврзани вести »

Бин Ладен е изолиран од Ал каеда

Време - 15.11.2008

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) тврди дека Осама бин Ладен е изолиран од секојдневните операции на Ал каеда, но дека, и покрај тоа, оваа терористичка организација и натаму останува најголемата закана за САД, пренесуваат светските агенции. Според директорот на ЦИА, Мајкл Хајден, терористот број еден во светот најверојатно се крие во планинските реони во северозападен Пакистан.

ЦИА- Осама бин Ладен се бори за својот опстанок

Утрински

ЦИА: Бин Ладен изолиран од Ал каеда

Н.Македонија

ЦИА: Осама бин Ладен е изолиран од Ал Каеда

А1

Хајден: Бин Ладен е изолиран и вложува голем напор да преживее

Алсат-М

Кирилица Канал5 Нетпрес Утрински Форум Вест Дневник

12 поврзани вести »