TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2009-03-16 до 2009-03-22

Претседателски и локални избори во Македонија

А1 - 22.03.2009

Претседателски и локални избори се одржуваат денеска во Македонија, кои се оценуваат како поправен демократски тест за земјата по минатогодишните бројни изборни нерегуларности и насилства.

Гласањето започна во струмичко, штипско и тетовско

А1

Гласањето во Чаир се одвива во мирна атмосфера

А1

И во општина Центар слаба излезност на гласачите

А1

Снегот го попречи изборниот процес во повеќе општини

А1

А1 А1 А1 А1 А1 А1 А1 Вест

94 поврзани вести »

Груевски: Задоволство ми е што нема инциденти

А1 - 22.03.2009

Премиерот Никола Груевски по гласањето на претседателските и локалните избори, изрази задоволство од досегашниот тек на изборниот процес, преку фер и демократско гласање, без инциденти.

Македонија гласа за претседател и локална власт

BBC

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите фер и демократски

Вест

СДСМ: мирно, Но со нерегуларности

Телма

ВМРО-ДПМНЕ: фер и демократски

Телма

Алсат-М Алсат-М Алсат-М Канал5 Кирилица Сител Сител Кирилица

61 поврзани вести »

Писмата служат за купување време

Време - 20.03.2009

Политичкото раководство на Скопје повторно се врати на „политиката на писмата“, пишува денеска грчкиот весник „Елевтерос типос“. Ова се случи во предвечерјето на изборите в недела.

Атен­тат врз бра­тот на Ба­ко­ја­ни

Вест

Милошоски очекува одговор од Бакојани

Утрински

Атина: Скопје со тактика на одолжување

Дневник

Фрлена бомба врз канцеларијата на братот на Бакојани

Дневник

Н.Македонија А1 А1 Време Вест Утрински Телма Алфа

55 поврзани вести »

МОСТ: Гласањето не започна во неколку општини поради снегот

А1 - 22.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ која ги набљудува претседателските и локалните избори во Македонија изутринава соопшти дека поради непроодност на патиштата, во Македонија не се отворени неколку гласачки места.

Половина од гласачките места во Брод блокирани од снегот

А1

Речиси завршено гласањето во Новаци

А1

МОСТ: Имаше агитирања, инструкции и притисоци

А1

Снегот го оневозможи гласањето во 40-ина општини

Вест

Вест Вест Вест Вест Алсат-М Алсат-М Алсат-М Алсат-М

33 поврзани вести »

ССМ ги повикува фармерите на соработка

Утрински - 21.03.2009

Сојузот на синдикатите на Македонија им дава целосна поддршка на барањата на фармерите и ги повикува на соработка, односно им нуди целосна правна помош заради остварување на правата.

Петок, 20 март

BBC

Се чека стечајниот управник

Време

Битолски сточар казнет оти проговорил за лагите на Баум

Време

Стечајот ќе ги банкротира млекарите

Утрински

Дневник Алфа Вечер Макфакс А1 А1 Време Вест

49 поврзани вести »