Утре е Прочка, не ги заборавајте овие македонски обичаи
Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание на црквата, додека огновите, гатањата, карневалите и сл.
Курир - пред: 1 час
75 вести
Ахмети за прашањето за името: Има позитивна атмосфера меѓу страните
Дека има позитивна волја од двете земји за изнаоѓање решение за спорот со името меѓу Македонија и Грција, тврди и лидерот не ДУИ, Али Ахмети. Вели дека наскоро јавноста ќе биде информирана за резултатите од преговарачкиот процес.
ТВ21 - пред: 2 часа
38 вести
По одронот, нормализиран сообраќајот на патот Маврово-Дебар
Од 21 часот и 35 минути, сообраќајот на патниот правец „Маврово-Дебар“, во близина на селото Јанче, е целосно нормализиран за сообраќај, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Претходно, АМСМ извести дека поради поголем одрон на камења, сообраќајот ...
Макфакс - пред: 2 часа
86 вести