Предлозите на Нимиц ќе се разгледуваат, а потоа ќе се коментираат
Новите идеи за решавање на спорот со името што медијаторот Метју Нимиц ги претстави на разговорите во Њујорк не може да се коментираат јавно пред темелна анализа и изграден став на државниот врв.
Канал5 - пред: 27 мин
66 вести
Премиерот Заев за Водици во Струга
По повод чествувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици, денеска премиерот Зоран Заев ќе биде во Струга. Како што информира владината прес-служба, Заев ќе присуствува на чинот на положување на крстот и осветување на водите во ...
Канал5 - пред: 22 мин
102 вести
Столтенберг до Заев: Спорот за името може да се реши, нема план “Б”
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека Алијансата нема план Б за влез на Македонија во Пактот. “Спорот за името може да се реши”, рече Столтенберг на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев.
Локално - пред: 31 мин
362 вести
Предлози за името: Нова, Северна,…до името Македонија!
Република Нова Македонија, Република Северна Македонија, Република Вардарска Македонија, Република Горна Македонија и Република Македонија / Скопје /. Ова се предлозите на меѓународниот медијатор во спорот околу името на Република Македонија меѓу ...
Локално - тукушто објавено
9 вести