Претседателот Иванов стави вето на Законот за употреба на јазици
Еден ден пред истекот на рокот кој претседателот Ѓорге Иванов го имаше за одлучување, соопшти дека става вето на законот за Законот за употреба на јазиците. Во своето обраќање доцна попладнево Иванов повтори дел од ставовите изнесени во неговото ...
24 Вести - пред: 5 часа
94 вести
Неформална вечера на премиерот Заев со првиот човек на НАТО, Столтенберг
Веднаш по пристигнувањето во Македонија, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се сретна со премиерот Зоран Заев. Според информации на Телевизија 24, се работи за неформална вечера во еден од скопските ресторани.
24 Вести - пред: 5 часа
152 вести
Нимиц со нови идеи за името, но не ги соопшти
Mожно е прашањето за името да се реши во наредните шест месеци, рече медијаторот Метју Нимиц. Тој вели дека ова е важно регионално прашање, кое е од особена важност за безбедноста на регионот.
Р.С.Европа - пред: 5 часа
142 вести
Академици: Скендербег ѝ припаѓа на цела Европа
Во историските читанки пишува дека бил воен командант кој служел за Отоманската Империја, за Венецијанската Република, па дури и за Кралството Неапол, сè до неговата смрт во 1468 година. Но Ѓерѓ Кастриот-Скендербег, водачот на бунт против ...
ТВ21 - пред: 6 часа
61 вести
Четврт век македонска настава во Словенија
Дваесет и пет години има македонска настава во Словенија. Единствен наставник пратен од МОН е Зекирија Шаиновски од Дебар. Дополнителната настава ја слушаат над 60 ученици во седум училишта.
Р.С.Европа - пред: 5 часа
49 вести