Моди: Глобализацијата губи од привлечноста
Протекционизмот се шири, а глобализацијата губи од привлечноста, но Индија е отворена за деловна соработка, изјави во вторникот премиерот на оваа азиска држава Нарендра Моди на првиот ден од Светскиот економски форум во швајцарски Давос.
Нетпрес - пред: 1 час
77 вести
Тачи: Иванов не може да го запре официјализирањето на албанскиот јазик
Во интервју за „Дојче веле“, косовскиот претседател Хашим Тачи ја критикува одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да не го потпише законот за јазиците. – Што се однесува до одлуката на претседателот Иванов, тоа е за жалење.
Мета - пред: 54 мин
114 вести
Што може да се очекува од утрешната средба на Заев и Ципрас во Давос?
Отвореното прашање за името меѓу Македонија и Грција по над две децении стагнација, во моментов е во фокусот на една оптимистичка атмосфера, а истото утре ќе се најде на маса помеѓу најодговорните претставници на двете држави, на средбата на ...
Нова ТВ - пред: 6 часа
57 вести
Средношколец убил две лица, а ранил 19 ученици во САД
Американските медиуми информираат за нов сериозен криминален чин во средно училиште. Петнаесет годишник отворил оган при што најмалку две лица загинале денеска, а 19 други се ранети во средно училиште во американската сојузна држава Кентаки.
Локално - тукушто објавено
20 вести
Кратењето на патните трошоци - на комисиска расправа во собрание
Кратењето на патните трошоци ги подели партиите од владеачкото мнозинство. Откако СДСМ достави предлог со кој патните трошици се намалувааат, ДУИ најави амандман за укинување на истите за сите функционери, но само за провокација на јавноста и ...
24 Вести - пред: 6 часа
46 вести