Македонското јавно здравство хронично болно
И покрај тоа што во македонското јавно здравство има опрема, пациентите се принудени да се лекуваат во приватните институции, зашто апаратите или не работат или има гужви и треба да се чека со месеци.
Р.С.Европа - пред: 39 мин
11 вести
Заев оптимист за името, ОМД бара оставка од Нимиц
Премиерот Зоран Заев вчера од Струга порача дека очекува да биде изнајдено решение за името, а ова прашање беше и главна тема на средбата меѓу архиепископот Јеронимос и грчкиот премиер Алексис Ципрас.
Алсат-М - пред: 33 мин
28 вести
Од понеделник учениците се враќаат во училишните клупи
Од понеделник учениците се враќаат во училишните клупи, бидејќи им заврши тринеделниот зимски распуст. Оттогаш започнува и второто полугодие, кое ќе трае до 9 јуни, по што започнува летниот распуст.
Фокус - пред: 35 мин
19 вести
Златоустова литургија по повод Собор на Св. Јован Крстител
Уште од првите векови, Црквата утврдила Св. Јован да се прославува веднаш после празникот Богојавление. Овој ден уште се вика и Женски Водици. Архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан утрово по повод празникот Собор на свети Јован Крстител ...
МРТ - пред: 1 час
10 вести
Ципрас по разговорот со Столтенберг: Важно е да се придржуваме до декларацијата од Букурешт
Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера го информираше премиерот на Грција Алексис Ципрас за неговата неодамнешна посета на Република Македонија. Ципрас ги поздрави изјавите на Столтенберг во врска со спорот околу името со соседната ...
МКД - пред: 28 мин
236 вести
(ВИДЕО) 360˚ Пендаровски: Евентуалниот компромисот сега ќе биде многу потежок отколку тоа што можевме во 2008
Во интервју за емисијата „ 360 Степени “ на ТВ Алсат-М, националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, зборуваше за разговорите за името и можниот компромис. – Тврдам дека компромисот којшто евентуално би го направиле наредните месеци на ова ...
Либертас - пред: 18 мин
3 вести
Пендаровски: Изјавата на Наумовски е изјава на партиски војник
Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски смета дека изјавата на преговарачот Васко Наумовски пред неколку дена во Њујорк, со што пред Владата даде оценка дека предлогот на медијаторот Метју Нимиц е под секое достоинствено решение, е изјава ...
Нова ТВ - тукушто објавено
1 вести
Македонските скијачки центри оставени на немилост
Зимските центри во Македонија имаат потенцијали, но тие речиси и да не се користат. Промени се можни, но за да се случат, освен промоција треба сериозни инвестиции и многу работа. Зимските центри во Македонија и сезонава ја загубија битката со ...
Deutsche Welle - пред: 23 мин
1 вести