TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Голманот на Арсенал во солзи по освоеното финале во ФА Купот

Спортклуб - 01.08.2020

Арсенал попладнево освои уште еден ФА Куп, каде што се неприкосновени пред конкуренцијата, а во финалето го совладаа Челси со 2:1. По крајот на натпреварот, крајно емотивно беше за голманот на Арсенал, Емилијано Лопез, кој прсна во солзи и неможеше ...

Подобро се снаоѓа пред противничкиот гол, На Обамејанг му падна трофејот (ВИДЕО)

24Фудбал - 01.08.2020

Пјер Емерик Обамејанг со два гола го предводеше Арсенал до триумф од 2-1 над Челси во финалето од ФА Купот, но напаѓачот не се покажа најдобро кога требаше да биде подигнат трофејот. Арсенал по 14-ти пат триумфираше во најстарото фудбалско ...

Артета со амбициозна порака по победата во финалето на „Вембли“: Ќе го градам тимот околу него

Дерби - 01.08.2020

Пјер Емерик Обамејанг беше инспиратор и херој во новиот успех кој го оствари Арсенал во ФА Купот, но додека за „топчиите“ ова беше 14-та титула во ова натпреварување, за Микел Артета ова претставуаше прв трофеј како менаџер на првиот тим.

Арсенал го освои ФА купот

Макфакс - 01.08.2020

Фудбалерите на Арсенал ја освоија титулата во ФА купот. „Тобџиите“ со победата над Челси од 2:1 успеаја да ја спасат лошата сезона, која ја завршија на осмото место во Премиер лигата. Победата во ФА купот на Арсенал им обезбеди место во Лига Европа ...

Артета и Обемејанг влегоа во историјата после триумфот на Арсенал во ФА Купот (ФОТО)

Sport 1 - 01.08.2020

Менаџерот на лондонски Арсенал, Микел Артета, бивш фудбалер на „топчиите“ и херојот на овој премиерлигаш Пјер Емерик Обемејанг, кој ги постигна двата гола во победата со 2-1 во финалето со Челси се запишаа во историјата после триумфот во најстарото ...

Обамејанг крајно невнимателен, го тресна на земја трофејот од ФА Купот (Видео)

СуперСпорт - 01.08.2020

Пјер Емерик- Обамејанг уште еднаш беше херој на тимот на Арсенал откако денеска со два погодоци го донесе трофејот од ФА Купот во витрините на својот клуб. Габонецот како капитен на клубот го подигна доста вредниот трофеј во Англија, но при носењето ...

Обамејанг предводник на Арсенал до трофејот во ФА Купот

Опсервер - 01.08.2020

Лондон, 1 август 2020 () – Пјер-Емеринг Обамејанг е најзаслужниот за вечерашниот триумф на Арсенал над Челзи со 2:1 во финалето на ФА Купот. На дуелот одигран на „Вембли“ во Лондон Обамејанг ги постигна двата гола за „топчиите“ во 28.

Артета и Обамејанг запишаа историски постигнувања со освојувањето на ФА Купот

SportMedia - 01.08.2020

Освен што дојдоа до нов рекорд во ФА Купот освојувајќи го пехарот на најстарото светско фудбалско натпреварување, „топчиите“ запишаа уште неколку историски постигнувања со вечерашната победа од 2:1 над екипата на Челзи.

Арсенал по рекорден 14-ти пат е освојувач на ФА Купот (ВИДЕО)

SportMedia - 01.08.2020

Фудбалерите на Арсенал по рекорден 14-ти пат се освојувачи на англсикиот национален ФА Куп. Во голето финале на „вембли“, момците на Микел Артета предводени од неверојатниот Пјер-Емерик Обамејанг дојдоа до победа од 2:1 и успеаја да го подобрат ...

Обамејанг со два гола го среди Челси и му донесе прв трофеј на Артета во Арсенал (Видео)

Дерби - 01.08.2020

По само неколку месеци како менаџер во Северен Лондон, Микел Артета може да се радува на својот прв трофеј како предводник на Арсенал, и тоа во ситауција кога неговиот тим ја имаше улогата на аутсајдер во денешното големо финале на „Вембли“.

Арсенал го освои ФА купот и му ја репризираше 2017 на Челзи во вечер во која Топчиите пукаа рекорди (Видео)

Спортманија - 01.08.2020

Вечерва се повтори истиот резултат од пред 3 години кога во финалето на ФА купот Арсенал го победи Челзи со 2:1, но сега има и неколку остварувања за историја Арсенал уште еднаш покажа дека има фудбалски велемајстори кои знаат да го освојат пехарот ...

Обамејанг со гол од пенал прослави историски настап во ФА купот (Видео)

Спортманија - 01.08.2020

Габонецот е прв капитен на тим што игра финале во националниот куп на Англија, а е по потекло од Африка и успеа дури и да постигне гол Пјер-Емерик Обамејанг успеа со гол за Арсенал да го прослави историскиот настап во финале на ФА купот, бидејќи тој ...

Арсенал со пресврт го победи Челси и по 14. пат го освои ФА Купот! (ВИДЕО)

24Фудбал - 01.08.2020

Арсенал го освои ФА Купот, Микел Артета дојде до првиот трофеј како тренер на топчиите, Челси почна одлично но потоа прими два гола, Обамејанг е херојот на мечот. Лондонското дерби за трофејот од ФА Купот му припадна на Арсенал, оваа победа значи и ...

„Топчиите“ се експерти за куп-финалиња – Обамејанг го реши и Челси

Екипа - 01.08.2020

Арсенал со освоен пехар од ФА Купот ја спаси сезоната, триумфирајќи во финалето над Челси со 2-1 и обезбедувајќи си учество во европските купови за наредната сезона. Идентично како и на полуфиналето против Манчестер Сити, повторно улогата на херој ...

(ВИДЕО) Обамејанг е херојот на Арсенал, „Топчиите“ го освоија ФА Купот

Спортклуб - 01.08.2020

Екипата на Арсенал успеа денеска да го совлада Челзи во финалниот натпревар од ФА Купот со 2:1 на „Вембли“, а со тоа и да обезбеди излез во Европа во следната сезона. Микел Артета успеа да дојде до својот прв трофеј на клупата на Арсенал, ...

Обамејанг ја спаси сезоната за Арсенал, му го донесе ФА купот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.08.2020

Во финалето на најстарото фудбалско натпреварување, Арсенал со 2:1 го совлада Челси. Заслугите за рекордниот 14. трофеј во ФА Купот, а прв за менаџерот Микел Артета, му припаѓаат на двојниот стрелец Пјер-Емерик Обамејанг.

Арсенал по 14-ти пат го освои ФА-Купот: Обемејанг сам го урна Челси! (ВИДЕО)

Sport 1 - 01.08.2020

После три години пауза, лондонски Арсенал стигна до нов трофеј во ФА-Купот и одмазда за ланската загубена Лига Европа, откако Пјер Емерик Обемејанг со два гола и пресврт во мечот кој траеше сто минути, на „топчиите“ им донесе голема победа од 2-1 ...

ВИДЕО: Арсенал по три години го освои ФА Купот, Обамејанг го сруши Челзи на Лампард

Gol.mk - 01.08.2020

По пауза од три години, Арсенал се израдува на титулата во ФА Купот. Во лондонското финале тимот на Микел Артета беше поуспешен од Челзи (2-1) и со тоа обезбеди пласман во Лига Европа. Почетокот на мечот донесе предност за „сините“ од „Стемфорд ...

Челзи немаше лек за Обамејанг, Арсенал го освои ФА Купот 🎥

Спортски - 01.08.2020

Арсенал со пресврт успеа да го победи Челзи (2:1) и да го освои ФА Купот. Херој за „топџиите“ беше Пјер Емерик Обамејанг , кој ги постигна двата гола и му донесе радост на Арсенал и прв трофеј во кариерата на тренерот Микел Артета.

Арсенал по 14. пат во својата историја го освои ФА Купот и се искачи на тронот на ова натпреварување

СуперСпорт - 01.08.2020

Екипата на Арсенал по рекорден 14. пат ја освои титулата во најстарото англиско натпреварување, ФА Купот. Избраниците на Микел Артета со 2:1 го совладаа својот голем ривал од Лондон, Челси во денешното финале на „Вембли“.

ВИДЕО: Обамејанг со два гола ја докажа класата против Челси, Арсенал го освои ФА Купот

Дриблинг - 01.08.2020

Арсенал е победник во најстариот фудбалски турнир во Велика Британија, откако го победи Челси со 2:1 во финалето во ФА Купот на „Вембли“. Избраниците на Лампард први дојдоа до предност, откако Пулишиќ реализираше во 5 минута, на ова следуваше ...

Како Челзи поради Обамејанг ќе останел без Тимо Вернер

Спортклуб - 01.08.2020

Можеби станува збор за „нарушување на мирот во клубот пред важниот меѓусебен меч“, но во истиот ден кога се игра финалето од ФА Купот меѓу Арсенал и Челзи, на Островот кружи приказна за тоа како Пјер Емерик Обамејанг зимоска за малку ќе потпишел ...

ВИДЕО: Пулишиќ си поигра со одбраната на Арсенал, Обамејанг израмни од пенал

Дриблинг - 01.08.2020

Арсенал и Челси одиграа 1:1 во првото полувреме од битката за трофејот во ФА Купот. Челси брзо дојде до водство откако во 5 минута, Жиру го пронајде Пулишиќ и крилниот напаѓач успеа да го матира Мартинез.

ВИДЕО: Обамејанг изнуди, па реализира пенал и донесе израмнување за Арсенал

Gol.mk - 01.08.2020

Арсенал се врати во игра уште во првиот дел од финалето на ФА Купот на „Вембли“. Пјер Емерик Обамејанг избори најстрога казна и потоа самиот ја реализира, за да донесе 1-1 за тимот на Микел Артета.

Пулишиќ ја измеша одбраната, Челзи во водство 🎥

Спортски - 01.08.2020

Арсенал и Челзи на „Вембли“ го играат финалето од ФА Купот, а „сините“ дојдоа до водство уште на самиот старт. Во 6-та минута Кристиан Пулишиќ ја измеша целата одбрана на Арсенал и го матираше голманот ...

ВИДЕО: Жиру асистира со пета, Пулишиќ го отвори финалето на „Вембли“

Gol.mk - 01.08.2020

Челзи го зададе првиот удар во големото финале на ФА Купот кое се игра на „Вембли“. Кристијан Пулишиќ продолжи да покажува фантастична форма и ги израдува „сините“ на Френк Лампард. По одличната асистенција со пета на Оливие Жиру, американскиот ...

ВИДЕО: Одлична акција и потег со пета за гол во мрежата на Арсенал

Спортклуб - 01.08.2020

Финалето од ФА Купот и неможеше да почне подобро, отколку со гол во раната фаза. Челси води по 6. минута од натпреварот со голот на младиот Кристијан Пулишиќ, кој беше проигран елегантно со пета од Оливие Жиру.

Арсенал ќе го предизвика Челзи за спас на сезоната, Европа и титула во ФА Купот

Gol.mk - 01.08.2020

Челзи со пласманот во Лигата на шампионите ја исполни главната цел, но сака да ја круниса сезоната со освојување на ФА Купот и така да ги спречи „топџиите“ да излезат на меѓународната сцена по точно четвртина век.

Додека неговите соиграчи ќе се борат со Челси, Озил одмара во Турција

Дриблинг - 01.08.2020

Месут Озил нема да биде ниту на трибините за да го следи Арсенал во финалето против Челси во ФА Купот. Германскиот репрезентативец одлучил да замине на одмор во Турција откако дознал дека нема да биде во првиот тим на Артета за денешното финале.

Најмладите тренери во Премиерлигата се борат за најстариот трофеј во Англија

Спортманија - 01.08.2020

Артета и Лампард имаат светла иднина во тренерската работа, предвидуваат стручњаците. Со финалниот натпревар од ФА купот кој почнува во 18.30 часот, вечерва се спушта завесата на сезоната во елитниот фудбал во Англија, а дуелот на Арсенал и Челзи на ...

ФОТО: Лампард не му верува на Кепа, Артета до најсилното оружје против Челси

Дриблинг - 01.08.2020

Челси и Арсенал попладнево ќе се борат за титулата од ФА Купот на Англија, натпревар кој може да се покаже како клучен за дел од играчите во двата тима кои се пред заминување од Лондон. Франк Лампард за финалето одлучи да го остави Кепа Аризабалага ...

Лаказет ја објаснува чудната сезона Арсенал, пред мечот кој може да им биде спас

Спортклуб - 01.08.2020

Александер Лаказет смета дека ова попладне доколку неговата екипа слави во ФА Куп финалето против Челси, тоа ќе биде спас на сезоната. Денеска од 18 30 часот на „Вембли“ се игра големото финале меѓу градските ривали, а познато е дека Арсенал е ...

Арсенал ќе игра финале на ФА Куп, а Озил си замина во Турција

Sport 1 - 01.08.2020

Месут Озил нема да биде во составот на Арсенал за финалето во ФА Купот против Челси денеска од 18:30 часот на „Вембли“. Германскиот интернационалец добил дозвола од клубот да замине во Турција.

Бербатов даде тип за финалето на ФА Купот

Дерби - 01.08.2020

Арсенал и Челси денеска ќе се соочат на „Вембли“ во финалето на ФА Купот што значи дека една од овие две екипи ќе има можност да се израдува на трофеј во оваа сезона иако мора да се напомене дека „сините“ се уште се активни и во Лигата на ...

Едно е сигурно: Трофејот од најстарото натпреварување во светот ќе остане во Лондон

Спортманија - 01.08.2020

Арсенал и Челзи играат во меч со кој се затвора најдолгата сезона во Англија Од сите Куп финалиња што се играат низ фудбалскиот свет, едно сепак е посебно. Тоа е финалето во англискиот ФА Куп.

Артета: Челзи е во добра форма, но јас дојдов за да ги вратиме трофеите во Арсенал

Gol.mk - 01.08.2020

Арсенал одигра уште една турбoлентна сезона, во која се сменија дури три тренери. Сезоната ја започна Емери, привремено го замени Љунгберг, за потоа да ја препушти клупата за Микел Артета , кој солидно си ја врши работата и „топџиите“ заиграа ...

Артета: Мотивирани сме да победиме

Опсервер - 01.08.2020

Лондон, 1 август 2020 () – Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, зборуваше пред финалето на ФА Купот вечерва против Челси. „Не знам што ќе се случи, ова е финале. Јас сум фокусиран на мојот тим, сите сакаме да победиме.

Лампард: Арсенал има талент и добар менаџер, патот до трофејот не е лесен

Gol.mk - 01.08.2020

Челзи ја исполни главната цел на сезоната во која очекувањата беа ниски и со четвртата позиција во Премиер лигата, се пласира во Лигата на шампионите. Веќе се договорени доаѓањата на Тимо Вернер и Хаким Зијеч, а пред вратите на „Стемфорд Бриџ“ е и ...

Фудбалерот со највисока плата нема да му помогне на Арсенал во финалето на ФА Купот

Gol.mk - 01.08.2020

Овој викенд се игра големото финале во ФА Купот. Во борбата за титулата ќе учествуваат два лондонски тим, Арсенал и Челзи. Во редовите на тимот предводен од Микел Артета наводно нема да биде Месут Озил.

Трофејните капитени во трка по првиот пехар како менаџери

Н.Македонија - 01.08.2020

Фудбалските ривали од Лондон, Челси и Арсенал, ќе играат во денешното 149-то финале на ФА-купот на стадионот „Вембли“, од 18.30 часот, предводени од двајца поранешни капитени на овие клубови, Френк Лампард (42 години и 42 дена), менаџер на „сините“, ...

Лампард: Сакам да освојам трофеј за мојот тим

Опсервер - 01.08.2020

Лондон, 1 август 2020 () – Менаџерот на Челси, Франк Лампард, го коментираше претстојниот судир за ФА Купот, во кој „сините“ ќе се соочат со Арсенал во потрага по трофејот. – Ние сакаме да победиме, тоа е едноставно.

Некогаш ривали, секогаш ривали – пред Лампард една голема дилема за финалето со Арсенал

Спортклуб - 31.07.2020

Градските ривали Арсенал и Челси утре ќе ги одмерат силите во големото ФА Куп финале кое претходно го изборија. Статистички гледано „топчиите“ се најтрофејна екипа во ова натпреварување, па можеби важат за благ фаворит или со подеднакви шанси.

Артета: Убеден сум дека Обамејанг нема да го напушти Арсенал по финалето во ФА Купот

MakPress - 01.08.2020

Главниот тренер на Арсенал, Микел Артета ги негираше гласините за евентуалното заминување на напаѓачот Пјер-Емерик Обамејанг по финалето во ФА Купот 2019/20 против Челзи. – Не мислам дека Обамејанг ќе замине по финалето на Купот, немам такви ...

Лампард: Сакам да освојам трофеј за мојот тим

А1 On - 01.08.2020

Менаџерот на Челси, Франк Лампард, го коментираше претстојниот судир за ФА Купот, во кој „сините“ ќе се соочат со Арсенал во потрага по трофејот. – Ние сакаме да победиме, тоа е едноставно.

Лампард: Сакам да освојам трофеј за мојот тим

Курир - 01.08.2020

Менаџерот на Челси, Франк Лампард, го коментираше претстојниот судир за ФА Купот, во кој „сините“ ќе се соочат со Арсенал во потрага по трофејот. – Ние сакаме да победиме, тоа е едноставно.

Лампард: Сакам да освојам трофеј за мојот тим

Sport M - 01.08.2020

Менаџерот на Челси, Франк Лампард, го коментираше претстојниот судир за ФА Купот, во кој „сините“ ќе се соочат со Арсенал во потрага по трофејот. – Ние сакаме да победиме, тоа е едноставно.

Лампард: Сакам да освојам трофеј за мојот тим

iPortal - 01.08.2020

Менаџерот на Челси, Франк Лампард, го коментираше претстојниот судир за ФА Купот, во кој „сините“ ќе се соочат со Арсенал во потрага по трофејот. – Ние сакаме да победиме, тоа е едноставно.

Артета: Мотивирани сме да победиме

Курир - 01.08.2020

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, зборуваше пред финалето на ФА Купот вечерва против Челси. „Не знам што ќе се случи, ова е финале. Јас сум фокусиран на мојот тим, сите сакаме да победиме. Две одлични екипи едни против други.

Артета: Мотивирани сме да победиме

А1 On - 01.08.2020

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, зборуваше пред финалето на ФА Купот вечерва против Челси. „Не знам што ќе се случи, ова е финале. Јас сум фокусиран на мојот тим, сите сакаме да победиме. Две одлични екипи едни против други.

Лампард: Сакам да освојам трофеј за мојот тим

MakPress - 01.08.2020

Менаџерот на Челси, Франк Лампард, го коментираше претстојниот судир за ФА Купот, во кој „сините“ ќе се соочат со Арсенал во потрага по трофејот. – Ние сакаме да победиме, тоа е едноставно.