TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се произведува квалитетно вино, потребна е засилена промоција

МРТ - 14.02.2018

На околу 25 илјади хектари се протега виновата лоза во Македонија. Земјава произведува квалитет. Потребна е засилена промоција. Визбите веќе ги освојуваат европските и светските пазари... Како приказна без почеток и крај со безброј вкусови, тајни ...

Љубов и вино на Магнолија

Тера - 14.02.2018

Ако во минатото земјоделското училиште „Кузман Шапкарев“ од Битола празникот Св.Трифун го одбележуваше во дворот на училиштето со зарежување на овошните насади, годинава празникот го одбележаа на плоштадот Магнолија заедно со битолчани.

Виното недоволно искористен извозен потенцијал...

Н.Македонија - 14.02.2018

Виното недоволно искористен извозен потенцијал Коста Стоименовски Република Македонија има поволни климатски и педолошки услови за развој на лозарството, односно за производство на вино, а има и долга традиција во оваа област.

Во Македонија се произведува квалитетно вино

Скопје инфо - 14.02.2018

Македонија од извоз на вино лани инкасирала 43,8 милиони евра, при што најмногу 48% се извезени во земјите на Западен Балкан и 41% во земјите на ЕУ. Така лани од земјава се извезени околу 200.000 хектолитри флаширано вино и далеку повеќе наливно ...

Кои се најубавите македонски песни испеани за виното ...

Н.Македонија - 14.02.2018

Од дамнина кај нас се пееле песни во кои се опева виното, а една од најпопуларните е „Вино пијам ем ракија“, песна што своевремено ја пееше доајенот на нашата народна музика, Никола Бадев.

Вино: големо производство, мала потрошувачка

Денар - 14.02.2018

Македонија е голем производител а мал потрошувач на вино. Оваа индустриската гранка остварува солиден девизен прилив. Во меѓувреме се подготвуваат измени на законот за вино со кои тоа треба да биде прогласено за стратешки производ.

Совети за успешно готвење со вино

+инфо - 14.02.2018

Никогаш не гответе со вино кое не би го пиеле бидејќи само квалитетното вино може да биде квалитетен зачин на јадењето. Виното се пие веќе со векови, но исто толку долго и се готви со него.

5 коктели со вино за „живели“ на Св. Трифун

Црнобело - 14.02.2018

Ако Св. Трифун ви е омилениот повод за да ја кренете високо чашата со вино, тогаш оваа година ви предлагаме да не ја полните само со вино. Додадете и уште нешто. Винските коктели во продолжение ќе ве подготват за незаборавен ден посветен на виното: ...

ИДЕАЛЕн спој за задоволство

Факултети - 14.02.2018

Навидум едноставните задоволства како што се шолја добро кафе или чаша вкусно вино се всушност убавината на животот. Постојат три главни причини зошто е така: Се уживаат бавно Во светот каде што сме поразлични од кога било, кога се движиме побрзо од ...

Македонските винарии се уште произведуваат повеќе наливно отколку флаширано вино

еМагазин - 14.02.2018

И покрај постојаниот пораст на производството и подобрување на квалитетот на македонското вино во земјава се уште повеќе се произведува наливно отколку флаширано вино. Најновите податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека лани во ...

Демир Капија: Дегустација на домашни вина и ракија

iPortal - 13.02.2018

Едно од најинтересните случувања во деновите на традицијата посветени на Свети Трифун – 2018 година е натпреварот за најдобро домашно вино и ракија. И овој натпревар станува своевидна традиција која се одржува по осми пат.

Една чаша вино може да замени еден час вежбање

Канал 77 - 13.02.2018

Најновото истражување на „University of Alberta“ во Канада вели дека ефектот на 1 чаша црвено вино може да се спореди со цел час вежбање во теретана. Причината лежи во тоа што ресвератролот кој е присутен во црното вино има антиинфламаторно ...

Бонтон за користење чаши: Кој пијалак во која чаша оди?

Црнобело - 13.02.2018

Има толку многу бонтон правила кои секојдневно ги прекршуваме, а користењето на несоодветните чаши дефинитивно е на врвот на листата. Во секојдневието вам можеби не ви менува ништо дали пиете од висока или ниска чаша, но за посебните прилики, ручеци ...

Прославете го Св. Трифун со коктели со вино

Среќа.mk - 14.02.2018

Денес се слави св. Валентин, денот на љубовта и Св. Трифун, денот на виното. Знаеме дека љубовта и виното секогаш одат заедно, а денес е одличен ден да уживате во овие две слатки задоволства.