TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов ја повлече амнестијата за 22 политичари

Deutsche Welle - 27.05.2016

Македонскиот претседател Иванов попладнево соопшти дека ја повлекува одлуката за помилување на 22 политичари. Останатите кои не се политички експонирани ќе треба тоа да го побараат лично. По бројните и жестоки реакции дома и од странство, ...

Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари

Р.С.Европа - 27.05.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари додека за останатите аболицирани остави простор самите да поднесат барање до него дека сакаат да биде повлечена аболицијата.

Ленче Ристовска: Сега ќе продолжат постапките на СЈО

МКД - 27.05.2016

Начелото на владеење на правото мора да важи за сите и на сите да им биде дадена можност во соодветна постапка да ја докажат својата невиност. Со ова, дадена ни е можност сите дела да ги истражиме и соодветно да ја водиме постапката, рече ...

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

А1 On - 27.05.2016

„Денешната одлука на лицето Горге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

Шекеринска: А можело да се поништи! Пусти страв чуда прави!

МКД - 27.05.2016

„А можело да се поништи! Пусти страв чуда прави! Ајде сега да ги поништи сите до крај!“, напиша потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, откако попладнево Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари од вкупно 56-те лица што ги ...

Неофицијално: за кои политичари Иванов ја повлече аболицијата, име по име

МКД - 27.05.2016

Од списокот од 56 вкупно аболицирани од претседателот Ѓорѓе Иванов, кога ќе се извадат бизнисмените и државните службеници, остануваат следниве 22 лица, за кои Иванов денеска ја повлече аболицијата: Ирена Мишева Миле Јанакиески Гордана Јанкуловска ...

(ВИДЕО) Сугарески: Од ВМРО-ДПМНЕ јавно потврдија дека зад неуставната одлука за аболиција стои Груевски

А1 On - 27.05.2016

„Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски. Очигледно намерно Груевски го избра Илија Димовски да ја соопшти оваа ...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Име по име на секој политичар кој е аболициран од Иванов

Репортер - 27.05.2016

Од списокот од 56 вкупно аболицирани од претседателот Ѓорѓе Иванов, кога ќе се извадат бизнисмените и државните службеници, остануваат следниве 22 лица, за кои Иванов денеска ја повлече аболицијата: Ирена Мишева, претседателка на Советот на град ...

Ѓорге Иванов излезе на пресси соопшти дека поништил 22 одлуки – само дел од аболиција

Локално - 27.05.2016

Претседателот на државата Ѓорѓи Иванов, оддржа прес конференција на која иако многумина го очекуваа поништување , сепак тој не ја повлече целосната одлука за аболиција туку само 22 лица , тие кои тоа го пабарале тоа од него.

„Протестирам“: Не прифаќаме парцијално повлекување на аболицијата

Мета - 27.05.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ денеска порача дека не прифаќа половично повлекување на аболицијата и оти ќе продолжат да протестираат на улиците. „Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме! Половична правда е неправда! Нема ...

Сугарески: Од ВМРО-ДПМНЕ јавно потврдија дека зад неуставната одлука за аболиција стои Груевски

Стандард - 27.05.2016

„Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски. Очигледно намерно Груевски го избра Илија Димовски да ја соопшти оваа ...

Иванов ја поништи аболицијата за 22 лица

ТВ21 - 27.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ја поништи аболицијата за 22 лица од вкупно 56. Тој нагласи дека се уште смета дека аболицијата била клучна за решавање на политичката криза. – Не сакам веќе никој да има сомнеж.

Протестирам: Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме!

Стандард - 27.05.2016

Граѓанското движење протестирам излезе со кратко соопштение на социјалните мрежи откако денеска Ѓорѓе Иванов одлучи само делумно да ја повлече аболицијата. Иванов го направи тоа за 22 видни политичари, но нивните имиња сеуште се ...

Автентичното толкување заглави на релација Влада – Собрание

Утрински - 27.05.2016

Ниедна институција не може да процени кога би бил епилогот на иницијативата на опозицијата за помилувањата Татјана Поповска Барањето за автентичното толкување на Законот за помилување, преку кое СДСМ ја оспорува одлуката на претседателот Ѓорге ...

Кумановци на протест повторно побараа повлекување на аболицијата (галерија)

Кумановски м. - 27.05.2016

Голем број граѓани на Куманово вчеравечер повторно побараа оставка од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, како и повлекување на одлуката за аболиција на политичарите, на протестниот марш кој се одржа во организација на граѓанското ...

Затишје на политичката сцена, јавноста се прашува кога ќе има техничка влада?

24 Вести - 26.05.2016

По минатонеделната дипломатска офанзива деновиве владее целосно затишје на политичката сцена. По заминувањето на меѓународните претставници нема ниту целосно повлекување на аболицијата, нема преговори на партиите ниту најава за нова техничка влада.

Зоран Заев најави но не побара укинување на аболицијата за „Глобал“

Алфа - 26.05.2016

Иако се поминати 8 години од обвинителниот акт против Заев делото не е застарено бидејќи процесот веднаш беше прекинат од тогашниот претседател Бранко Црвенковски. Ако ми се даде правна можност, веднаш ќе побарам да биде повлечена аболицијата од ...

Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари

Бриф - 27.05.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари додека за останатите аболицирани остави простор самите да поднесат барање до него дека сакаат да биде повлечена аболицијата.

СДСМ: Само целосно поништување на аболицијата е решение на кризата

Фактор - 27.05.2016

Денешната одлука на лицето Горге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

Шекеринска за одлуката на Иванов: Пусти страв чуда прави!

Стандард - 27.05.2016

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска се огласи на Фејсбук по повод денешната одлука за селективно повлекување на аболицијата на Ѓорѓе Иванов. „А можело да се поништи! Пусти страв чуда прави! Ајде сега да ги поништи сите до крај!“, напиша ...

(ВИДЕО) СДСМ: Од ВМРО-ДПМНЕ јавно потврдија дека зад неуставната одлука за аболиција стои Груевски

Локално - 27.05.2016

Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски. Очигледно намерно Груевски го избра Илија Димовски да ја соопшти оваа ...

„Протестирам“: Не прифаќаме парцијално повлекување на аболицијата

Локално - 27.05.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ денеска порача дека не прифаќа половично повлекување на аболицијата и оти ќе продолжат да протестираат на улиците. „Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме! Половична правда е неправда! Нема ...

(ВИДЕО) Шилегов: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

А1 On - 26.05.2016

„Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите.

ДНЕВНИК: Ако Заев поднесе барање Иванов може да ја повлече абоилицијата за Глобал

Сител - 26.05.2016

Доколку Заев поднесе официјално барање до Претседателот Иванов за поништување на аболицијата тогаш случајот Глобал би можел повторно да се врати во судница, пишува Дневник. Согласно законот, кривичното дело за кое се товареше Заев во случајот Глобал ...

СДСМ: За аболицираниот Груевски најголема болка е правдата

Репортер - 26.05.2016

Независните институции коишто вистински се борат против криминалот и корупцијата многу го иритираат уплашениот Никола Груевски. Груевски јавно потврдува дека најголема негова болка е правдата којашто го открива неговото криминално владеење и ...

Шилегов: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

Стандард - 26.05.2016

„Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите“, изјави Петре Шилегов, ...

Сите аболиции во независна Македонија: Иванов ги надмина Трајковски и Црвенковски

Мета - 26.05.2016

Тројца од вкупно четворицата претседатели на државата во историјата на самостојна Македонија ја искористија аболицијата како правен инструмент за ослободување лица од кривично гонење уште пред осомничените да седнат на обвинителна клупа во судот.

Попоски за аболицијата на Иванов: Патот до пеколот е поплочен со добри намери

Deutsche Welle - 25.05.2016

Шефот на македонската дипломатија тврди дека прислушкувањето е дело на лидерот на СДСМ, Заев. Попоски вели дека мнозинството граѓаните ја поддржуваат неговата партија и го критикува претседателот Иванов за амнестијата.

Попоски за Дојче Веле: Одлуката за аболиција на Иванов не беше од корист

Телма - 25.05.2016

Патот до пеколот понекогаш е поплочен со добри намери. Ова е оценката на министерот за надворешни работи, Никола Попоски за аболицијата што ја даде претседателот Ѓорге Иванов. Во интервју за специјалниот магазин „Зона на Конфликти“ на Дојче Веле, ...

Шекеринска: Кој светски заговор е виновен што Груевски барал 16 милиони евра мито од странски фирми?

Либертас - 25.05.2016

Ви пренесуваме дел од интервјуто на заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, за порталот МКД.мк : МКД.мк: Потпретседателот на СДСМ пред неколку дена најави дека многу брзо ќе се формира влада што ќе ги исполни условите за одржување фер и ...

Ако Заев побара да му се симне аболицијата, судењето за „Глобал“ може да продолжи

Дневник - 25.05.2016

„Од 2008 Зоран Заев бара повлекување на аболицијата. Тогаш не ми беше дадена правна можност за тоа, ниту бев прашан за оваа работа. Сега имам правна можност и ја обжалив пред апелација и пред Стразбур.

Петровски: Идејата на Иванов со аболицијата беше релаксирање на ситуацијата

Курир - 25.05.2016

Идејата на претседателот Ѓорге Иванов со аболицијата беше релаксација на целата ситуација која настана, изјави во „Отвореното студио“ на ТВ Нова, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски.

Петровски: Идејата на Иванов со аболицијата беше да ги смири тензиите

Пулс24 - 25.05.2016

Вечерва гости во емисијата „Отворено студио“ на тв Нова гости се Љубомир Јосифовски, пратеник на НСДП, Филип Петровски, директорот на Државен Архив на Република Македонија и поранешен пратеник на ВМРО ДПМНЕ и Рџеп Мемеди од партијата Беса.

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно повлекување на аболицијата е решение

+инфо - 27.05.2016

Денешната одлука на лицето Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, реагира опозицијата. Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение, реагира СДСМ.

Сугарески: Аболицијата е дело на Груевски, а не на Иванов

МКД - 27.05.2016

Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски, изјави Горан Сугарески, шеф на пратеничката група на СДСМ.

Протестирам: Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме!

МКД - 27.05.2016

Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме! Половичната правда е неправда!, напиша Протестирам откако попладнево Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари од вкупно 56-те лица што ги аболицира на 12 април.

Шилегов: Нарачаната аболиција е појас за спас на Груевски

Нова ТВ - 26.05.2016

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов побара Кабинетот на Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да одговорорат зошто до денеска ниту една аболиција не е поништена. -Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите.

СДСМ: За аболицираниот Груевски најголема болка е правдата

+инфо - 26.05.2016

Од септември до денес Владата на ВМРО-ДПМНЕ одбива да испрати покана до ОБСЕ/ОДИХР да ги мониторира предметите коишто ги води СЈО, нагласува СДСМ. Груевски јавно потврдува дека најголема негова болка е правдата којашто го открива неговото криминално ...

Попоски за аболицијата на Иванов: Патот до пеколот е поплочен со добри намери

МКД - 25.05.2016

Шефот на македонската дипломатија во интервјуто за Дојче веле тврди дека прислушкувањето е дело на лидерот на СДСМ, Заев. Попоски вели дека мнозинството граѓаните ја поддржуваат неговата партија и го критикува претседателот Иванов за амнестијата.

Шекеринска: Кој светски заговор е виновен што Груевски барал 16 милиони евра мито од странски фирми?

Репортер - 25.05.2016

Ви пренесуваме дел од интервјуто на заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, за порталот МКД.мк : МКД.мк: Потпретседателот на СДСМ пред неколку дена најави дека многу брзо ќе се формира влада што ќе ги исполни условите за одржување фер и ...

Аболицијата за „Глобал“ не е повлечена- Заев останува единствен кој е помилуван за криминал тежок 8 милиони евра

Курир - 26.05.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев останува единствен аболициран политичар и ќе одговара за случаите „Пуч“ и „Поткуп“, откако претседателот Ѓорге Иванов денеска одлучи да ја повлече аболицијата за политичарите.

Петровски: Идејата на Иванов со аболицијата беше релаксирање на ситуацијата

Lider - 25.05.2016

Идејата на претседателот Ѓорге Иванов со аболицијата беше релаксација на целата ситуација која настана, изјави во „Отвореното студио“, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски. -Претседателот со одлуката за аболиција сакаше да ја ...

СДСМ: Само целосно поништување на аболицијата е решение

Макфакс - 27.05.2016

Според опозициската СДСМ, денешната одлука на „лицето Ѓорге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија“, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава.

(ВИДЕО) Сугарески: Од ВМРО-ДПМНЕ јавно потврдија дека зад неуставната одлука за аболиција стои Груевски

Репортер - 27.05.2016

„Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО­ ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски. Очигледно намерно Груевски го избра Илија Димовски да ја соопшти ...

(ВИДЕО) СДСМ: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

Либертас - 26.05.2016

Соопштение на СДСМ: Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите.

СДСМ: За аболицираниот Груевски најголема болка е правдата

А1 On - 26.05.2016

„Независните институции коишто вистински се борат против криминалот и корупцијата многу го иритираат уплашениот Никола Груевски. Груевски јавно потврдува дека најголема негова болка е правдата којашто го открива неговото криминално владеење и ...

Попоски за аболицијата на Иванов: Патот до пеколот е поплочен со добри намери!

Локално - 25.05.2016

Шефот на македонската дипломатија тврди дека прислушкувањето е дело на лидерот на СДСМ, Заев. Попоски вели дека мнозинството граѓаните ја поддржуваат неговата партија и го критикува претседателот Иванов за амнестијата.

Шекеринска: Кој заговор е виновен што Груевски барал 16 милиони евра мито?

+инфо - 25.05.2016

Таа вели дека опозицијата посакува избори оваа есен и сигурни сме дека условите може да се исполнат, ама ако има политичка волја, вели потпретседателк Не може да има нов договор додека власта го погребува стариот.