TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Словенечкиот амбасадор во НАТО: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

+инфо - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за “Макфакс” висок претставник на алијансата во Брисел.

Затегнато во Брисел, без еуфорија и во Македонија

Н.Македонија - 12.07.2018

Во атмосфера на затегнати односи меѓу земјите-членки, на првиот ден од самитот на НАТО во Брисел, Македонија ја очекува одлуката за поканата за членство, која, пак, според најавите, денеска и формално ќе му биде врачена на премиерот Зоран Заев.

Грција сака прва да го ратификува приемот на Македонија

Независен - 12.07.2018

Грција сака да биде првата држава што ќе го ратификува пристапниот протокол со кој Македонија ќе стане членка на алијансата. Ова висок функцинер на НАТО го најави денес, додавајќи дека НАТО сака да за забрза што е можно повече процедурата и веќе до ...

Владата ќе прави забава во 15 града за поканата од НАТО

Сакам да кажам - 12.07.2018

Владата в сабота организира забава во 15 града по повод добивањето покана од НАТО да станеме 30-та членка, најави премиерот Зоран Заев од Брисел. „Ве повикувам во сабота, на 14 јули, да прославиме заедно во градовите низ Македонија по добивањето на ...

Заев повика на славје по поканата од НАТО

Deutsche Welle - 12.07.2018

Попладнево македонскиот премиер Заев на церемонија официјално ќе ја прими поканата за почеток на преговори за членство во НАТО од генералниот секретар Јенс Столтенберг Македонскиот премиер Зоран Заев од Брисел ги повика граѓаните на прослава в ...

Заев по поканата од НАТО најави прослави во Македонија

Р.С.Европа - 12.07.2018

Голема и величествена работа, изјави изутрината при влегувањето во зградата на НАТО македонскиот премиер Зоран Заев за поканата Македонија да стане членка на Алијансата. Тој повторно изрази уверување дека граѓаните на референдум ќе го поддржат ...

На Македонија ќе и биде врачена поканата за пристапни преговори

Канал5 - 12.07.2018

Втор ден самит на НАТО. За околу два часа ќе се одржи церемонијата во седиштето на алијансата во Брисел, каде на Македонија и официјално ќе и биде врачена поканата за пристапни преговори која беше усвоена вчера.

Еве како изгледа музичката програма на прославите за поканата за НАТО во 15-те градови

365 - 12.07.2018

По најавата дека поканата за членство во НАТО ќе се прославува во 15 градови низ Македонија, Владата ја објави и комплетната музичка програма за во сите градови. Меѓу музичките ѕвезди кои ќе настапат се: Љубојна, Слаткаристика, Елена Ристевска, ...

Со концерт и во Куманово ќе се прослави поканата за членство во НАТО

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Групата Шутка Рома Рап, Мухамед Ибраими, PMG Колектив и Фолтин ќе одржат концерт на градскиот плоштад во Куманово, а во организација на Владата на Република Македонија по повод поканата за членство во НАТО која државата ја доби вчера.

Лидерите на НАТО земјите го одобрија заедничкото соопштение

Канал5 - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на самитот на алијансата во Брисел. Меѓу главните точки се и взаемната заштита која гласи дека секој напад врз еден сојузник ќе се смета како напад врз сите членки, дека НАТО не ...

Еве каде и кој сѐ ќе настапи на прославите за НАТО и ЕУ

+инфо - 12.07.2018

Во сабота, Владата ќе организира прослава по повод поканата од НАТО за влез на Македонија во Алијансата. Ќе има журки во 15 градови, во саботата во вечерните часови, а централната прослава ќе биде во Градскиот парк во Скопје од 21 часот на која ќе ...

Премиерот Заев од НАТО Самитот во Брисел: Честитам Македонија!

Фактор - 12.07.2018

Денес, од НАТО Самитот во Брисел, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, даде кратка изјава пред почетокот на работната програма. Во продолжение изјавата на премиерот Заев во целост.

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Поканата од НАТО ќе се слави в сабота во 15 градови

Р.С.Европа - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев од Брисел најави прослава во 15 македонски градови в сабота по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Алијансата. На вчерашниот прв ден од Самитот на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг ја потврди поканата ...

(Видео) Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

НАТО е застарено

Н.Македонија - 12.07.2018

„НАТО е застарено“ не е личен став против НАТО, туку позајмен наслов од виш советник од администрацијата на Буш Постариот, и е добар повод за дебата пред претстојната покана за членство на Македонија во НАТО.

Заев: Ве повикувам заедно да ја прославиме поканата за НАТО на 14 јули во 15 градови низ Македонија (Видео)

1tv - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев утринава, пристигнувајќи на вториот ден на самитот на НАТО, ги повика граѓаните на Македонија на 14 јули на заедничка прослава во 15 градови низ земјата за да прослави поканата за НАТО како голем успех за сите граѓани.

Владата организира прослава во 15 градови за поканата за членство во НАТО

Мета - 12.07.2018

Владата организира „голема граѓанска прослава“ за поканата за членство во НАТО, во 15 градови ширум земјата заедно со преку 40 домашни артисти и музичари в сабота, 14 јули. „Македонија започнува нова приказна – добивме покана за членство во НАТО и ...

Главни точки на заедничката декларација од Самитот на НАТО во Брисел

Н.Македонија - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на Самитот на Алијансата во Брисел. Погледнете ги главните точки во документот . ПОТВРДЕНА КЛАУЗУЛАТА ЗА ВЗЕМНА ЗАШТИТА Секој напад врз еден сојзуник ќе се смета како напад врз ...

Самит на НАТО во Брисел-Македонија поканета да почне пристапни преговори

Канал5 - 12.07.2018

На специјална церемонија во седиштето на НАТО во Брисел,Македонија денеска ќе биде поканета како триесетта земја да и се приклучи на северноатлантската алијанса. Заклучокот за Македонија денеска ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО ...

НАТО: Членството ви е на маса

Независен - 12.07.2018

Брисел - Голем чекор за Македонија, беше коментарот во НАТО за одлуката на лидерите на земјите членки да ја поканат Македонија да почне пристапни разговори и да стане 30. членка на алијансата.

Македонија денеска ќе ја добие поканата за пристапни преговори со НАТО

Мета - 12.07.2018

На вториот ден на самитот на НАТО во новата зграда на воениот сојуз во Брисел, денеска се очекува формално од генералниот секретар Јенс Столтенберг да биде врачена поканата за Македонија да ги почне пристапните преговори за да стане 30-та членка на ...

Поканата за НАТО ќе се слави во 15 градови

Независен - 12.07.2018

Откако денес околу пладне генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, треба официјално да му ја врачи на премиерот Зоран заев поканата за членство во НАТО, во земјава ќе почнат подготовките за прослава на овој настан.

Поканата за НАТО денес ќе му биде врачена на премиерот Заев

Фактор - 12.07.2018

Официјалната покана со која Македонија треба да почне преговори за членство денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран Заев на свечена церемонија во седиштето на најголемиот воено-политички сојуз во светот.

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

Локално - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во НАТО, ...

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

24Инфо - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во ...

Русија: НАТО е бескорисно!

Локално - 12.07.2018

НАТО е бескорисна воена единица . Таков беше одговорот на руското Министерство за надворешни работи на Твитер по отоворањето на самитот на Алијансата во Брисел. Веќе е бескорисен тој воен блок НАТО кој не обвинува за провокации и продолжува на чкрта ...

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Локално - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

(ВИДЕО) БОРИС МАЛАГУРСКИ: НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија

Фактор - 12.07.2018

Српскиот филмски режисер, продуцент, сценарист, и активист, Борис Малагурски, за Фактор вели дека НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија. „Македонските млади луѓе ќе имаат чест да патуваат во сите држави ширум светот, да ...

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

Локално - 12.07.2018

Денешната одлука на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

Авганистан и Украина на дневен ред на Самитот на НАТО

Курир - 12.07.2018

Лидерите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе се обидат да ја смират вжештената атмосфера и да се фокусираат на Авганистан и Украина, по тензиите на вчерашниот прв ден од Самитот предизвикани од барањето на американскиот претседател Доналд ...

Поканата за Македонија од НАТО во Вашингтон пост, Блумберг, Киев пост...

еМагазин - 12.07.2018

Повеќе реномирани медиуми од САД, земјите од ЕУ, Украина, балканските змји и други вчера ја пренесоа веста за формалната покана на Македонија за почнување на преговори за членство во НАТО под името Северна Македонија.

Заев: И ВМРО-ДПМНЕ работеше за НАТО покана и треба да се радува

Нова ТВ - 11.07.2018

Грција и грчкиот народ сакаат да успее договорот за спорот со името и оттука премиерот Зоран Заев го разбира чекорот што Атина го презеде протерувајќи руски дипломати. За НОВА тој вели дека и кај нас има слични активности кои можат да се забележат ...

Пендаровски: Со 10 отсто водат граѓаните кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија

Фокус - 11.07.2018

Координаторот за НАТО на Македонија, Стево Пендаровски во вечерашното вклучување во Топ тема на Телма откри дека според најновите анкети кои не се правени од Владата, разликата меѓу оние кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија и ...

Сефер Тахири и Ристо Никовски во „Само Вистина“

Канал5 - 11.07.2018

Поканата за пристапните преговори со НАТО е добра вест за иднината на граѓаните и Македонија. Членството во НАТО ја зголемува безбедноста и носи други придобивки за понатамошниот развој на земјата.

Во поканата од НАТО во фус нота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

Фокус - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Сево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма ...

Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО

Сител - 11.07.2018

Не можете да бидете дел од НАТО без промена на уставното име, порача првиот човек на Алијансата само неколку минути откако соопшто дека Македонија ја доби долгоочекуваната покана. Земјава ќе стане 30-та членка на Алијансата под новото име, откако ...

Брисел: Потврдена поканата за членство на Македонија во НАТО

Deutsche Welle - 11.07.2018

Завршната декларација од самитот на НАТО во Брисел ја потврди најавата дека Македонија ќе добие покана за почеток на преговори за членство. Без промена на името нема НАТО, порача Столтенберг.

Заев: Македонија станува дел од семејството, во куќа во која припаѓаме ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, првиот ден на НАТО Самитот, на шефови на држави и влади, го започна со учество на панелот „НАТО ангажмани: Дијалози на Самитот во Брисел“.

Поканата за членство на Македонија во НАТО ја разбранува грчката јавност

Алсат-М - 11.07.2018

Лидерот на опозициската Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис рече дека признавањето на јазикот и македонската националност со потпишувањето на Договорот од Преспа, грчката влада отворила пат соседната држава да се зачлени во НАТО.

НАТО ја покани Македонија, но за полноправно членство ќе мора да се смени името

ТВ21 - 11.07.2018

На Самитот на НАТО во Брисел, 29-те земји членки едногласно одлучија Македонија да добие покана за старт на преговорите за членство во Северо-атланскиот сојуз. Тоа значи дека 30-то место е резервирано за Македонија.

Прирачник од НАТО за Македонија

ТВ21 - 11.07.2018

Државниот врв упати честитки до граѓаните на Македонија, по повод добивањето покана за почеток на преговори за членство на земјата во НАТО. Претставниците на македонската делегација од Брисел истакнаа дека местото во Алијансата, на Македонија ќе ѝ ...

Македонија поканета да стане 30-та членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Македонија доби поканата за почнување на преговорите за зачленување во НАТО а ќе стане членка откако ќе се завршат сите процедури предвидени со договорот за името со Грција. Ова накратко е веста што стигна од самитот на Алијансата во Брисел а ја ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

+инфо - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран ...

Македонија официјално доби покана за членство во НАТО

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Лидерите на НАТО формално на самитот во Брисел ја повикаа Македонија да ги отпочне преговорите за членство во Алијансата, со предупредување дека процесот на придружување не може да заврши се додека до крај не се реши прашањето со името.

Во поканата на НАТО во фуснота ќе пишува дека Турција нѐ признава како Република Македонија

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре свечено ќе му ја додели поканата за членство на Македонија во НАТО, на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија ...

Ружин: Покана значи членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Поранешниот амбасадор на Македонија во НАТО, Нано Ружин вели дека поканата која се очекува да ја добие Македонија од земјите членки на Алијансата, подразбира членство во НАТО. Ружин не очекува пречки за референдумот или за потребните уставни измени, ...

Самит на НАТО, Македонија доби покана за членство

Алсат-М - 11.07.2018

Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО. 29 членки на Северноатлантската алијанса одлучија да ја поканат Македонија да започне претпристапни преговори. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека одлуката доаѓа по историскиот ...

Македонија со полноправно членство во НАТО по завршување на обврските од договорот со Грција

Канал5 - 11.07.2018

Состанок на врвот на НАТО во Брисел.Македонија ќе биде поканета да ги почне пристапните преговори за членство во Северноатлантската алијанса. Ова стои во заклучокот од комуникето на НАТО во кое стои дека зачленувањето ќе се случи по целосно ...