TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Блумберг“: Заразените го пренесуваат вирусот на скоро 6 лица

Локално - 08.04.2020

Новиот коронавирус „ја помина“ Кина многу побрзо отколку што се сметаше порано, соопштија од американски истражувачки тим, кои сугерираат дека ќе биде неопходно широко распространето вакцинирање или имунитет за да се стави крај на пандемијата.

Додека не работат спортските , проработеа корона кладилниците

Канал5 - 08.04.2020

Бројни светски кладилници, а особено руски, вклучиле облози за коронавирус во отсуство на спортски настани. Индустријата за обложување е во огромна загуба со укинување на буквално сите спортски натпревари во светот, така што букмејкерите се ...

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Макфакс - 08.04.2020

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ, имаат стапка на смртност од коронавирус скоро шест пати пониска од нациите коишто не ја користат, открива една студија.

Светските букмејкери имаат квоти за тоа кој и кога ќе ја открие вакцината

+инфо - 08.04.2020

Светските букмејкери, во отсуство на спортски настани, нудат облози поврзани со коронавирусот, но се избегнува обложувањето на број на смртни случаи или инфицирани. Руските букмејкери , кои нудат обложување за откривањето на вакцината против ...

Можете да се кладите дали ќе се открие вакцина за коронавирус пред 31 декември

Слободен Печат - 08.04.2020

Повеќе светски кладилници, а најмногу руските, во постојаниот недостаток на спортски настани во својата понуда уфрлиле кладби поврзани со кризата околу коронавирусот. Така една руска кладилница во понудата има да се кладат луѓето на откривање на ...

Вакцинираните со бесеже поотпoрни на коронавирусот

Н.Македонија - 08.04.2020

Сѐ повеќе светски научни студии покажуваат интересна корелација меѓу бесеже-вакцината против туберкулоза (ТБ) и најновата состојба во светот со коронавирусот. Истражувањата што почнаа да се прават во повеќе научни центри, за да се открие дали оваа ...

Започна тестирањето кај луѓето со вакцина финансирана од Бил Гејтс

Курир - 08.04.2020

Во Соединетите Американски Држави, започна тестирањето со вакцина финансирана од страна на милијардерот Бил Гејтс. 40 лица, доброволци ја примија првата вакцина која што имаше одлични резултати кај животните.

Светските кладилници нудат облози поврзани со кризата со коронавирус

Локално - 08.04.2020

Обложувалската индустрија е во огромна загуба со укинувањето на практично сите спортски натпревари во светот, па клаидлниците се обидуваат на секој можен начин да ги намалат расходите нудејќи необични облози, пренесува хрватски „Индекс“.

Нормалното ќе изгледа сосема поинаку по пандемијата

Р.С.Европа - 08.04.2020

Сите сме заглавени во ова - без разлика дали на првите линии на борбата или во домовите чекајќи да помине. Се повеќе луѓе се разболуваат, а тоа значи дека се повеќе и повеќе луѓе директно се загрозени од оваа болест.

ВАКЦИНАТА НА БИЛ ГЕЈТС: Доброволно ја примија 40 луѓе

Фактор - 08.04.2020

Вакцините кои се финасирани од страна на мултимилјардерот Бил Гејтс , почнаа пробно да бидат аплицирани на доброволци во Соединетите Американски Држави. Според научниците, вакцината до сега имала одлични резултати кај животните, по што, почна и ...

Француските лекари сакаат да тестираат вакцина во Африка, ама наидоа на силен отпор од поранешни фудбалери

+инфо - 08.04.2020

Француските лекари изразиле желба да тестираат лек против коронавирусот на луѓе во Африка, но на ова остро реагираше Светската здравствена организација (СЗО). Целата оваа работа започнала откако двајца лекари на француската национална телевизија ...

Африка не сака да биде лабораторија за тестирање

Н.Македонија - 08.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус, го осуди предлогот на француски доктори, кои сугерираа тестирање на потенцијалната терапија за ковид-19 во Африка.

И Рудигер се приклучи на Ето и Дрогба: Срамота! Африканците не се животни!

Екипа - 08.04.2020

И дефанзивецот на Челси, Антонио Рудигер се приклучи на Самоил Ето и Дидие Дрогба кои ги критикуваа француските лекари околу нивниот став со лекот за Ковид-19 да се експериментира во Африка.

Смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ е до 6 пати помала во држави кои ја користат БСЖ вакцината (документ)

Пулс24 - 08.04.2020

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање, каде што е вклучена БСЖ вакцината, имаат стапка на смртност на коронавирус скоро шест пати пониска од нациите што не ја користат истата, открива една студија.

Бил Гејтс вложува 125 милиони во лек против коронавирусот

Press24 - 07.04.2020

Гејтс фондацијата е подготвена да вложи големи пари во наоѓање на лек против коронавирусот. Милијардерот во една емисија пред неколку дена објави дека неговата фондација планира вложување во седум фабрики кои работат на пронаѓање на вакцина против ...

Русија во јуни може да тестира вакцина за коронавирусот, а нов тест за антитела да добие до крајот на седмицата

Нетпрес - 07.04.2020

Директорот на еден од најголемите руски истражувачки центир во вторникот на претседателот Владимир Путин во вторникот му рекол дека неговата лабораторија е подготвена од јуни да тестира на луѓе експериментална вакцина за новиот сој коронавирус SARS ...

Бил Гејтс инвестира 125 милиони американски долари во лек против коронавирус

Локално - 07.04.2020

Фондацијата Гејтс е подготвена да инвестира големи пари во изнаоѓање лек за коронавирус. Милијардерот пред неколку дена во емисија објави дека неговата фондација планира да инвестира во седум фабрики кои работат на вакцина против коронавирус.

Русија на крајот на јуни почнува со тестирање на вакцината против коронавирус

Канал5 - 07.04.2020

Директор на голем руски истражувачки центар денеска му рекол на претседателот Владимир Путин дека од јуни неговата лабораторија е подготвена да тестира луѓе за експерименталната вакцина против коронавирус.

Дали пак ќе се крстиме во бесеже вакцина?

Оff.net - 07.04.2020

Коронавирусот најмногу ги погоди најразвиените земји. Една од работите кои им е заедничка е дека, заради проценка дека болеста е искоренета, го имаат укинато универзалното вакцинирање против туберкулоза, болест некогаш позната како офтика.

(ВИДЕО) Научниците истражуваат дали БСЖ вакцината го јакне имунолошкиот систем и помага за подобро справување со ...

360 степени - 07.04.2020

Речиси и да нема жител на Македонија кој нема белег на рамото од вакцината против туберкулоза што ја примил веднаш по раѓањето. Токму таа вакцина, популарно наречена Бе-се-же, е предмет на експериментални истражувања во повеќе држави во светот за да ...

Ќе делува ли вакцината стара еден век против новиот коронавирус?

Тера - 07.04.2020

Во трката за добивање вакцина против коронавирусот во која учествуваат сите фармацевтски компании во светот, се појави мислење дека вакцината против туберколоза БСЖ, може да го одбрани организмот од новиот вирус кој се рашири во светот.

Грција предлага ЕУ да купи патентни права за вакцини и тестови за целиот блок

МКД - 07.04.2020

Грција им предложи на земјите-членки на ЕУ заеднички да купат патентни права за вакцини против ковид-19 и брзи тестови што се во фаза на развој за да се осигури дека доколку се ефективни, тие брзо ќе се дистрибуираат до оние што имаат потреба низ ...

Грција бара ЕУ да ги откупи правата на сите вакцини и брзи тестови за ковид-19 кои се во фаза на развој

360 степени - 07.04.2020

Грција им предложи на земјите-членки на ЕУ заеднички да ги откупат правата за вакцини против ковид-19 и за брзи тестови кои се во фаза на развој, во случај да се покажат како ефикасни, да можат брзо се дистрибуираат во целиот блок.

Руска вакцина на прелиминарна листа на СЗО

Press24 - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми на руската Федерална агенција за биомедицина соопшти денеска дека нивната вакцина против коронавирусот е внесена на списокот на потенцијални вакцини на Светската здравствена организација.

Две патеки до колективен имунитет

Н.Македонија - 07.04.2020

Повеќе епидемиолози изминатиот период посочуваат дека еден од начините за битка со пандемијата на коронавирусот може да биде и преку стекнување колективен имунитет на населението. Што, всушност, значи тоа и дали не е во спротивност со досегашните ...

Мајка одбива децата да примат вакцина против коронавирус: И покрај пандемијата

Женски магазин - 07.04.2020

Кајлин Лори (Kailyn Lowry) е една од ѕвездите на музичката телевизија Ем-Ти-Ви од шоуто „Teen Mom 2“. Како и многу жени во емисијата, Кајлин има свои мислења и не се плаши да ги сподели. Едно од нејзините мислења е дека децата не треба да добиваат ...

21: Можни се и поригорозни мерки, апел за плаќање со картички, Мис Англија ја спушти круната и се вклучи во борба со ...

Frontline - 07.04.2020

Преглед на настаните на денот во 21 часот. ВО МОМЕНТОВ ги разгледуваме статистиките, сметаме дека мерките се сосема доволни , не размислуваме за воведување карантин 14 дена, но подготвени сме да воведеме и поригорозни мерки доколку се укаже потреба ...

Бил Гејтс ќе вложи милијарди долари за изградба на фабрики за тестирање на 7 различни потенцијални вакцини за COVID-19

Smartportal - 07.04.2020

Ова тој ќе го направи преку неговата фондација, а истакнува дека главната цел е скратување на времето потребно за откривање и пуштање на вакцина Бил Гејтс одамна има што да каже на темата поврзана со светска пандемија, па дури пред некоја година ...

"Не сме ничии лабораториски глувци": Француските лекари сакаат да тестираат вакцина за коронавирус во Африка

Точка - 07.04.2020

Ова би можело да биде провокативно, но зарем не би требало ова истражување да се врши во Африка, каде што нема маски, интензивна нега - рекол лекарот. Светската здравствена организација реагирала по предлогот потенцијалната вакцина против ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Frontline - 07.04.2020

Вакцината е составена од рекомбинантен протеин базиран на епитопите на површинскиот С-протеин на САРС-вирусот CoV-2 (Ковид-19). Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата ...

Дали руските научници ја создадоа вакцината против коронавирусот: СЗО ја ставила на списокот за потенцијален спас за ...

Локално - 07.04.2020

Светската здравствена организација ја ставила на списокот со потенцијални вакцини. Институтот за истражување за вакцини и серуми на Руската Федерална агенција за биомедицина објави денес дека нејзината вакцина против коронавирусот е вклучена во ...

Бил Гејтс финансира седум вакцини против коронавирус

Денар - 07.04.2020

Бил Гејтс е човек со план за борба против коронавирусот: Истовремено го финансира развојот на седум различни вакцини против COVID-19 за откривање што е можно побрзо – дури и ако тоа значи трошење милијарди долари.

(ВИДЕО) 360° Научниците истражуваат дали БСЖ вакцината го јакне имунолошкиот систем и помага за подобро справување со ...

Либертас - 07.04.2020

Речиси и да нема жител на Македонија кој нема белег на рамото од вакцината против туберкулоза што ја примил веднаш по раѓањето. Токму таа вакцина, популарно наречена Бе-се-же, е предмет на експериментални истражувања во повеќе држави во светот за да ...

Бил Гејтс финансира седум вакцини против коронавирус

ММС - 07.04.2020

Бил Гејтс е човек со план за борба против коронавирусот: Истовремено го финансира развојот на седум различни вакцини против COVID-19 за откривање што е можно побрзо – дури и ако тоа значи трошење милијарди долари.

Бил Гејтс финансира седум вакцини против коронавирусот

USB - 07.04.2020

Бил Гејтс е човек со план за борба против коронавирусот: истовремено го финансира развојот на седум различни вакцини против COVID-19 за откривање што е можно побрзо – дури и ако тоа значи трошење милијарди долари.

Руска вакцина против Ковид-19 прва на прелиминарна листа на СЗО

Слободен Печат - 07.04.2020

Вакцината е составена од рекомбинантен протеин базиран на епитопите на површинскиот С-протеин на САРС-вирусот CoV-2 (Ковид-19). Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата ...

Руска вакцина против ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

+инфо - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Русија разви потенцијална вакцина за коронавирус, засега се тестира само на животни

А1 On - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

MakPress - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 прва на прелиминарна листа на СЗО

Република - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

24Инфо - 07.04.2020

– Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Опсервер - 07.04.2020

Санкт Петербург, 7 април 2020 () – Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од ...

Руската вакцина против COVID-19 на прелиминарна листа на СЗО

Кајгана - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Нетпрес - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Сител - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Денешен - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 прва на прелиминарна листа на СЗО

iPortal - 07.04.2020

Вакцината е составена од рекомбинантен протеин базиран на епитопите на површинскиот С-протеин на САРС-вирусот CoV-2 (Ковид-19). Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Вечер - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

4NEWS - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Русија на крајот на јуни почнува со тестирање на вакцината против коронавирус

Курир - 07.04.2020

Директор на голем руски истражувачки центар денеска му рекол на претседателот Владимир Путин дека од јуни неговата лабораторија е подготвена да тестира луѓе за експерименталната вакцина против коронавирус.