TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(видео) Заев: Нема да дозволам да се преминат црвените линии

Телма - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека лидерската средба завршила неуспешно, но вели дека секогаше треба да се остават отворени врати за нови преговори, во случај ВМРО ДПМНЕ да имаат нови предлози.

Заев: Договор нема, но иднината на предметите и обвинителите на СЈО е осигурана

МКД - 11.09.2019

По вчерашните пропаднати преговори кои траеја околу 7 часа, премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарските прашања рече дека предлогот на власта бил да има обвинителство кое ќе гони висока корупција кое ќе има право ...

Обвинителите од СЈО се враќаат од каде што дошле, секој од нив може да води предмети, вели Заев

Сакам да кажам - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека иднината на предметите на СЈО е осигурана, а осигурана е иднината на обвинителите кои досега работеа во СЈО. Како што кажа Заев на прес-конференцијата за неуспешната лидерска средба во Собранието, 10-те обвинители од ...

(ВИДЕО) Заев со детали од лидерската – зошто не беше постигнат договор?

Алсат-М - 11.09.2019

Договор за Јавното обвинителство пропадна бидејќи опозицијата побара сите предмети од СЈО да се префрлат во обвинителство со кое ќе раководи човек на предлог од опозицијата, рече денеска премиерот Заев на прес конференција во владата.

Мицкоски бараше предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да ги запрат, кажа Заев за лидерската средба

Сакам да кажам - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да запрат, на синоќешната лидерска средба во Собранието за новиот Закон за јавно обвинителство.

Заев со детали за лидерската средба: Груевизмот до доцна во ноќта не попушти

Слободен Печат - 11.09.2019

Премиерот уверува дека договор вчера не е постигнат бидејќи ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да ги преземе обвинителство чиј прв човек ќе се бира на предлог на опозицијата. Разочаран сум од исходот и од однесувањето на Христијан Мицкоски и ...

Заев: Разочаран сум, Мицковски бара криминалот од времето на Груевски да биде заташкан

Либертас - 11.09.2019

Жалам што не успеавме да постигнеме договор на синоќешната средба со Мицковски но недозволиво беше да го прифатиме предлогот на ВМРО ДПМНЕ предметите од СЈО за криминалот од времето на Груевски да ги преземе обвинителство кое би го водел обвинител ...

Заев: Иднината на предметите и обвинителите на СЈО е осигурана

Centar - 11.09.2019

Предметите преминуваат во ЈО и ја имаат осигурано својата иднина. Вака како што се сега, државниот јавен обвинител има опција да ги распредели до надлежни обвинители, рече премиерот ЗОран Заев.

Лидерите се сокрија, преговорите пропаднаа

Deutsche Welle - 11.09.2019

Правото останува заложник на политиката. Нема компромис за Законот за јавно обвинителство. Заев и Мицкоски до долго во ноќта се расправаа, но не собраа храброст за тоа да проговорат пред новинарите. Наместо договор, .

Договор ќе има…договор ќе нема…!

Слободен Печат - 11.09.2019

Можеби звучи како да треба да се формираат две обвинителства, од кои едното ќе ги гони престапите на минатата власт, а другото на сегашната. Тоа можеби за партиите е проблем, но за нас граѓаните и за државата може да биде и тоа како корисно.

Нема договор: ВМРО ДПМНЕ бара истрагите на СЈО да бидат затворени со закон

Нова ТВ - 11.09.2019

Преговорите за Законот за Јавно обвинителство меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски кои траеjа повеќе од седум часа, завршија без договор. Преговорите „заглавиле“ на барањето на ВМРО ДПМНЕ, сите предистраги, истраги и обвиненија отворени и започнати ...

И по лидерската, неизвесна судбината на СЈО

Вечер - 11.09.2019

По преговорите кои траеа седум часа, до раните утрински часови, и понатаму е неизвесна судбината на Специјалното јавно обвинителство и на предметите што беа отворени. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицковски,и не успеаја да ...

Средбата Заев-Мицкоски без договор за законот за ЈО

Р.С.Европа - 11.09.2019

По седум часа лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус на СЈО. Извори на преговарачкиот тим на СДСМ брифираат дека ВМРО-ДПМНЕ инсистирале со ...

Без договор заврши лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 11.09.2019

По седум часа преговори во Собранието заврши средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која се обидоа да најдат решение за Законот за јавно обвинителство.

Пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, нема договор за законот за ЈО

А1 On - 11.09.2019

По повеќе од 7 часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство со кој ќе се овозможи продолжување на работата на СЈО како и статусот на специјалните обвинители.

Нема договор за законот за ЈО – Лидерската средба НЕ УСПЕА

Скопје1 - 11.09.2019

Лидерската средба помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше повеќе од седум часа, заврши без договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и понудила ...

Пропаст на преговорите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев со нов мистериозен предлог

Expres - 11.09.2019

По повеќе од 6 часа активни преговори рано изутрина околу 03 часот пропаднале преговорите за новиот Закон со кој треба да опстане СЈО во нова институција во рамки на Државното обвинителство.

Преговарачкиот тим на власта: „Ја одбранивме правната држава! ВМРО-ДПМНЕ со часови ги изневеруваше очекувањата на ...

CivilMedia - 11.09.2019

„Единствена цел на ВМРО-ДПМНЕ беше уништување на сите предмети од СЈО до 30 јуни, а тоа сакаа да го постигнат преку тоа што нивни обвинител би ги преземал сите предметите за подоцна да ги затвори и уништи.

Долга ноќ за македонската правда

CivilMedia - 11.09.2019

Македонската јавност е во исчекување на исходот од преговорите меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, што се одвиваат зад затворени врати во Собранието на РСМ. На овие преговори кои траат сега речиси пет часа, преговарачите имаат различни агенди.

Преговорите тапкаат во место

360 степени - 11.09.2019

Ниту еден час во новиот ден, нема напредок во сношти започнатите преговори меѓу лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски околу Законот за јавното обвинителство. Извори на преговарачките тимови брифираат дека остануваат ...

Судбината на СЈО и префрлањето на предметите во ЈО во фокус на Топ Тема

Телма - 10.09.2019

Судбината на СЈО и префрлањето на предметите во јавното обвинителство беа во фокусот на вечерашната Топ Тема во која учествуваа поранешната судијка во Судот за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, адвокатот Сашо Дуковски и ...

Три часа преговори на лидерската средба, напредок нема

А1 On - 10.09.2019

Повеќе од три часа траат преговорите меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со кое би се решила судбината на Специјалното јавно обвинителство. Извори од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема напредок во ...

И после полноќ, преговорите како на почеток

24Инфо - 11.09.2019

И после полноќ, преговорите како на почеток И после полноќ, нема суштински напредок во преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски околу Законот за јавното обвинителство со кој се решава и судбината на ...

Преговорите вечерва запнаа на барањето на ВМРО ДПМНЕ да се блокираат започнатите предмети на СЈО

Локално - 10.09.2019

Во Собранието во тек е средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

ВМРО-ДПМНЕ очајнички се обидува да им стави крај на предметите на СЈО, власта не попушта, преговорите без напредок

CivilMedia - 10.09.2019

Повеќе од очекувано, преговорите меѓу тимовите предводени од премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во чии редови има голем број функционери под истрага на СЈО, се движат во една насока.

Здравев: Сите предмети отворени од СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Локално - 10.09.2019

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев денеска изјави дека сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница.

Примопредавањето на предметите на СЈО го одложи „Tранспортер“

Телма - 10.09.2019

Примопредавањето на предметите на СЈО до јавното обвинителство го одложи денешното рочиште за предметот „Транспортер“. Обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски се надева дека примопредавањњето на предметите од СЈО во ЈО ќе се одвива брзо.

Здравев: Сите предмети на СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Фокус - 10.09.2019

Сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница. Ова денеска го изјави Киро Здравев, претседател на Судскиот совет.

Обвинителите од СЈО се враќаат на местата од каде дошле

ММС - 11.09.2019

Со преземањето на предметите на СЈО од страна на редовното обвинителство, 10-те специјални обвинители ќе можат да се вратат во матичните обвинителства, од каде дошле во Специјалното јавно обвинителство, при што ќе можат да работат и некои од ...

Се очекува обвинителите од СЈО да донесат одлука за предавање на предметите

PressingTV - 10.09.2019

Во текот на денот се очекува обвинителите од СЈО да одлучат како ќе постапуваат по одлуката да ги предадат предметите во Јавното обвинителство. Поради ова денеска беше одлложен и судскиот процес „Транспортер.

Судски совет: Сите предмети на СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Република - 10.09.2019

Сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница. Ова денеска го изјави Киро Здравев, претседател на Судскиот совет. , изјави Здравев.

(ВИДЕО) Одбраната на обвинети од СЈО го проблематизира трансферот на предметите

360 степени - 10.09.2019

Адвокатката Сања Алексиќ, застапничка на обвинети во неколку предмети на СЈО, смета дека „нема законска основа Специјалното јавно обвинителство да ги предаде предметите на редовното обвинителство затоа што СЈО беше единствено надлежно да гони за ...

ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО БЛОКИРАНИ: Одложен „Транспортер“, судиите чекаат разрешница на ситуацијата

Слободен Печат - 10.09.2019

Одлуката за преземање на предметите од СЈО, го одложи судењето за Транспортер. Изминаа трите дена кои ги даде главната обвинителка на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) Катица Јанева за предавање на предметите од ова обвинителство во редовното, ...

Алексиќ: Нема законска основа СЈО да ги предаде предметите на ОЈО

Слободен Печат - 10.09.2019

Нема законски основ Специјалното јавно обвинителство да ги предаде предметите на ОЈО од причина што само СЈО беше единствено надлежно да гони дела кои произлегуваат од “бомбите” изјави адвокатка Сања Алексиќ, бранител на неколкумина обвинети во ...

(Видео) Здравев: Преземањето на предметите од Јовески го прави депласирано мислењето на Врховен

360 степени - 10.09.2019

Претседателот на Судскиот совет и судија на Врховниот суд, Киро Здравев, вели дека сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница.

Заев со детали за лидерската средба: Груевизмот не попушти

Centar - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да запрат, на синоќешната лидерска средба во Собранието за новиот Закон за јавно обвинителство.

Лидерите се сокрија, преговорите пропаднаа

Либертас - 11.09.2019

Правото останува заложник на политиката. Нема компромис за Законот за јавно обвинителство. Заев и Мицкоски до долго во ноќта се расправаа, но не собраа храброст за тоа да проговорат пред новинарите.

Алексиќ: Правен основ нема, а логика уште помалку ЈО да ги преземе предметите на СЈО по налог на притворена обвинителка

Република - 10.09.2019

Законски основ за преземање на предметите на СЈО од страна на Јавното обвинителство нема, од причини што во согласност со Законот за СЈО токму СЈО е за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконско следените комуникации, децидна е ...

Без договор за законот за ЈО, власта понудила ново обвинителство кое ќе ги гони двете страни, опозицијата одбила

Вечер - 11.09.2019

По седум часа, преговорите меѓу власта и опозицијата за законот за Јавното обвинителство пропаднаа. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус ...

Пропаднаа преговорите меѓу власта и опозицијата, неизвесна судбината на СЈО

Макфакс - 11.09.2019

По повеќе од 7 часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство со кој ќе се овозможи продолжување на работата на СЈО.

Ќе се договорат ли Заев и Мицкоски за законот за јавно обвинителство?

Телма - 09.09.2019

Ќе падне ли договор за законот за јавно обвинителство меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски по утрешната лидерска средба во Собранието, но и дали двајцата први луѓе на ривалските ...

Дали Заев и Мицкоски утре ќе си подадат рака за закон за обвинителство и предвремени избори?

Фокус - 09.09.2019

Во пресрет на утрешната лидерска средба, која треба да се оддржи во 20 часот во собранието, од владејачкиот СДСМ очекуваат дека тема на разговор ќе биде исклучиво законот за јавно обвинителство, додека од опозицискиот ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека на ...

Незири: Никој нема интерес за реформи во судството, можен е таен договор за прикриена амнестија

Фокус - 09.09.2019

Политичкиот аналитичар Џелал Незири во изјава за Фокус вели дека има големи шанси на утрешната лидерска средба да се постигне политички договор, бидејќи, како што вели тој во изјава за Фокус, разликите меѓу власта и опозицијата за законот за ...

Каква ќе биде судбината на предметите на СЈО , ќе ги користи ли ЈО бомбите како доказен материјал ?

Канал5 - 09.09.2019

Каква ќе биде судбината на предметите на СЈО, дали сите случаи ќе добијат судска разврска или некој од обвинетите ќе се спасат ? И во државното Јавно обвинителство и во СЈО немаат дилеми дека случаите без пречка ќе продолжат да се одвиваат во фазата ...

ВМРО и СДСМ утре ќе ги пеглаат разликите околу Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 09.09.2019

На утрешната вечерна средба во Собранието, меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски ќе се усогласуваат и последните разлики за Законот за јавно обвинителство. На маса ќе биде и судбината на предистражните постапки и на предметите кои се покренати по ...

Законот за ЈО и иднината на СЈО на маса: Што ќе донесе средбата Заев – Мицкоски?

Глас на Америка - 09.09.2019

Лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат придружувани од соработниците кои се инволвирани во меѓупартиските разговори за законот Утревечер во Собранието ќе се одржи долгонајавуваната средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Од утре власта и опозицијата ќе ги интензивираат напорите за донесување на законот за јо

24 Вести - 09.09.2019

Свечената заклетва со која поранешната прва шефица на СЈО доби мандат да гони висок криминал и корупција, следуваше по долга партиска преговарачка сага. На 15ти септември 2015-та година, по безброј лидерски средби, полноќни медиумски изјави и ...

Лидерска средба за СЈО, но и за можни предвремени избори

Р.С.Европа - 09.09.2019

Законот за ЈО ќе биде главната тема на утрешната средба меѓу лидерите на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Се очекува, според најавите, Мицкоски да го покрене и прашањето за предвремени избори.

Арсовски: подобро предметите на СЈО да продолжат дури и со дискутабилен правен основ, отколку да запрат

24 Вести - 09.09.2019

Судбината на СЈО мора да се реши, поголема штета би направиле на правниот систем ако запрат предметите на СЈО отколку тие да продолжат со политички договор дури и со дискутабилен правен осноц, вели за тв 24 политичкиот аналитичар Петар Арсовски.

„Крокодилските солзи“ за СЈО – пишува проф. Миодраг Лабовиќ

Expres - 09.09.2019

СЈО се распадна како меур од сапуница, исто како што беше и создаденo! Ќе видиме подолу зошто некој плаче со “крокодилски солзи“ за СЈО, а се криеше како п…. под кошула кога беше противуставно донесено.