TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И денеска гореше трска на струшкото крајбрежје

Алсат-М - 25.03.2019

Во Струга не запира палењето на трски на потегот од Струга кон селото Калишта. Непосредно до самиот езерски брег и денес гореше површина со трски, за која екологистите и граѓанските активисти се сомневаат дека на тие локации многу бргу ќе никне ...

Палењето трски на Охридско Езеро не запира, нема казни, нема крај на ова дивеење (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 25.03.2019

И натаму се пали трската по стариот пат од Охрид до Струга. Апелираат сите. Само за општинските власти и за градоначалниците нема место за паника, нема место за грижа. Велат сѐ ќе се среди.

Рамиз Мерко гори трска за нова плажа, а во турско време палењето трска коштало рака, се вели на Твитер

Скопје1 - 25.03.2019

Трската на Охридското Езеро продолжува да се пали. Пожари има на целото крајрежје каде има појас на трска. Само изминатото деноноќие се случија нови два големи пожари кај Подмолје и Калишта каде е уништена огромна површина на трска во литоралот на ...

Кој го пали струшкото крајбрежје, Твитер: Штом трска гори, нешто ќе се гради

Фактор - 25.03.2019

Неколку недели по ред трска се пали долж струшкото крајбрежје. Дали намерно или случајно несовесни граѓани ја палат трската треба да кажат надлежните а ова не е прв пат да се случува пожар покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и село ...

Твитер „зовре“ за катастрофата во Струга: „Трска гори, Влада се чешла“

еМагазин - 25.03.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика вчерашната вест дека повторно е опожарена трска на струшкото крајбрежје. Граѓаните се револтирани што ниту општината Струга, ниту Владата не преземаат мерки за санкционирање на лицата одговорни за ...

Трската на Охридското Езеро продолжува да се пали

Телма - 24.03.2019

Трската на Охридското Езеро продолжува да се пали. Пожари има на целото крајрежје каде има појас на трска. Само изминатото деноноќие се случија нови два големи пожари кај Подмолје и Калишта каде е уништена огромна површина на трска во литоралот на ...

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Макфакс - 24.03.2019

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото за внатрешни работи. Од МВР велат дека од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга пожарот бил ...

(ФОТО) На Мерко му е гајле за изгорените трски, покрај Охридско езеро изгледа како да паднала атомска бомба

Скопје1 - 24.03.2019

Од почетокот на годинава, во повеќе наврати се палат трски покрај брегот на езерото. Ваков случај имаше и пред две недели во Струга кога трската гореше, а на терен со часови немаше никој да го изгаси пожарот.

Продолжува палењето на трската на струшкото крајбрежје

OhridNews - 24.03.2019

Вчера, во 15.20 часот, било пријавено дека покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и село Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска. Од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга пожарот бил локализиран.

Гареж на местото на трските на охридското крајбрежје

AKO - 24.03.2019

Со недели, па може да се рече и месеци трае палењето на трските, посебно во струшкиот регион. Од патот кон Охрид , па сѐ до Калишта, горат трските , а со нив и сиот жив свет во нив. Граѓани и невладини еколошки организации постојано алармираат, но ...

Трската пак гореше на охридското крајбрежје, од полицијата велат дека имаат патроли на терен

Сакам да кажам - 23.03.2019

Трската и синоќа гореше кај Подмолје на охридскиот дел од брегот на езерото. Ова се случува во континуитет повеќе од две недели и засега никој не одговарал за опожарувањето на трските. Од охридската полицијата претходно најавија дека ќе бидат ...

Повторно гореше трска на струшкото крајбрежје – инспекторатот се уште без одговор дали теренот се спрема за градба на ...

24 Вести - 23.03.2019

Луѓе кои ќе ја сакаат животната средина треба да раководат со охридскиот регион за да се стави крај на урбаното насилство врз крајбрежјето, вели струшкиот екологист Муса Мусаи за Тв 24 кој го дели мислењето на неколку мониторинг комисии дека појасот ...

Продолжува палењето на трската во струшко, никој не смее да му писне на Мерко

Скопје1 - 24.03.2019

Државата спие, трските сѐ уште горат. Со овој коментар на ФБ страницата VOX Struga, е објавено вчера ова најново видео од запалените трски долж крабрежјето на струшката ривиера, поточно крај патот Струга – Охрид. Никој ништо не презема.

Видео+фото: Не запира уништувањето на трската на Охридското Езеро, загрозен мрестот на рибата и гнездењето на птиците

OhridNews - 24.03.2019

Трската на Охридското Езеро продолжува да се пали. Пожари има на целото крајрежје каде има појас на трска. Само изминатото деноноќие се случија нови два големи пожари кај Подмолје и Калишта каде е уништена огромна површина на трска во литоралот на ...

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Centar - 24.03.2019

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото за внатрешни работи. Од МВР велат дека од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга пожарот бил ...

Опустошена трската по новиот пожар на Охридското Езеро (видео+фото)

ММС - 24.03.2019

Покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и село Калишта, вчера по 15 часот настанал пожар, при што опожарена била трската. Пожарот е локализиран, но просторот е сосема уништен. „Црнила во душите, црнила вон душите.

МВР регистрира пожар на трската во Калишта

Скопје1 - 24.03.2019

На 23.03.2019 година во 15,20 часот било пријавено дека покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и с.Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска. Од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга пожарот бил локализиран.

На централната власт Струга и е далеку: Со месеци гори трската и сиот жив свет во неа, се чисти теренот за хотели…

Република - 24.03.2019

Граѓани и невладини еколошки организации постојано алармираат, но без резултат. Со недели, па и месеци трае палењето на трските, посебно во струшкиот регион. Од патот кон Охрид , па сѐ до Калишта, горат трските , а со нив и сиот жив свет во нив.

ВИДЕО: Повторно гореше трска на струшкото крајбрежје – инспекторатот се уште без одговор дали теренот се спрема за ...

Либертас - 24.03.2019

Луѓе кои ќе ја сакаат животната средина треба да раководат со охридскиот регион за да се стави крај на урбаното насилство врз крајбрежјето, вели струшкиот екологист Муса Мусаи за Тв 24 кој го дели мислењето на неколку мониторинг комисии дека појасот ...

Трските уште горат во струшко: Државата спие, трските сѐ уште горат, коментираат на социјалните мрежи

Република - 24.03.2019

Државата спие, трските сѐ уште горат. Со овој коментар на ФБ страницата VOX Struga, е објавено вчера ова најново видео од запалените трски долж крабрежјето на струшката ривиера, поточно крај патот Струга – Охрид. Никој ништо не презема.

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Точка - 24.03.2019

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото за внатрешни работи. Од МВР велат дека од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга пожарот бил ...

Повторно опожарена трска во Струга

еМагазин - 24.03.2019

На 23.03.2019 година во 15,20 часот било пријавено дека покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и с.Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, информира МВР. Од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга пожарот бил ...

Мерко молчи, трската гори-се спрема ли терен за градежна офанзива?

Магазин - 24.03.2019

Дали струшкиот градоначалник Рамиз Мерко влегува во уште еден скандалозен бизнис со изградба на хотелски ланец покрај крајбрежјето на Струга? Се погласни се шпекулациите дека охридското крајбрежје во делот на Струга се подготвува за градежна ...

И викендов гореше трска во струшкиот дел на Охридското езеро

MakPress - 25.03.2019

На 23.03.2019 година во 15,20 часот било пријавено дека покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и с.Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска. Од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга пожарот бил локализиран.