TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: ЕК зазеде принципиелна позиција за македонскиот јазик

360 степени - 03.07.2020

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, смета дека ЕК зеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, додаде тој на денешната ...

Силјановска до Димитров: Преспанскиот договор го склучил неовластен субјект – Вие!

Курир - 03.07.2020

Носителот во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова сподели видео на својата фејсбук страница од вчерашната дебата на ТВ 24 со Никола Димитров. Се држам до она што сум го кажала.

Силјановска му објасни на Димитров по кој член ќе одговара поради Договорот од Преспа

Република - 03.07.2020

Силјановска после емисијата го објави членот од законот на Фејсбук и напиша: ...

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Опсервер - 03.07.2020

Скопје, 3 јули 2020 () – Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Никола Димитров: Пандемијата направи застој кај комисиите за учебници

Фактор - 03.07.2020

Никола Димитров, министерот за надворешни работи, на денешната средба со медиумите рече дека Преспанскиот договор во поголемиот дел е реализиран, а од посуштинските незатворени прашања останува уште само да се постигне решение помеѓу заеднички ...

Димитров до Силјановска: Како Преспанскиот договор да не постои, а да почнеме преговори со ЕУ?

Фокус - 02.07.2020

Никола Димитров во вечерашната дебата на ТВ 24 ја праша Гордана Силјановска која е нејзината идеја, да не постои Преспанскиот договор, а Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. -Карикатурно е да зборуваме за ЕУ со носител на листа од ДПМНЕ, ...

Димитров: Преспанскиот договор е ратификуван во согласност со Уставот, а го поддржаа близу 610.000 граѓани

Нова ТВ - 02.07.2020

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во своето гостување во емисијата „Отворено студио“ ја потенцираше важноста на успешниот „Преспански договор“ со Грција. „Речиси сите основи каде Владата може да склучува меѓународни договори во име ...

Димитров без конкрентен одговор во однос на одбивањето на грчката армија да потпише документ со кратенката МКД

MakPress - 02.07.2020

Одговорајќи на новинарски прашања за одбивањето на грчката армија да потпише договор со нашата земја под кратенката МКД, Димитров даде политички и неконкретен одговор истакнувајќи дека Преспанскиот договор е еден многу деликатно постигнат баланс и ...

Димитров: Нема да може да отвориме преговори, ако се вратиме на проблемот со Грција

Фактор - 02.07.2020

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во интервју за емисијата „Отворено студио“ на ТВ 24 ја потенцираше важноста на успешниот „Преспански договор“ со Грција. Праша како Преспанскиот договор да не постои, а да почнеме преговори со ЕУ.

Димитров: Ќе работиме, покажавме дека можеме да надминеме пречки штитејќи го најважното, идентитетските прашања

Centar - 02.07.2020

„Оттогаш до пресвртот од 180 степени и новата влада јули 2017 година ние меѓудругото успеавме да не нарече ЕК заробена држава и дури и да најави позитивна препорака да не ја даде и во таа смисла можеби вие го имате тој луксуз да не се радувате еве ...

Димитров до Силјановска: Од 2012 до 2017, ЕК не нарекуваше заробена држава и не ни даде позитивна препорака

Локално - 02.07.2020

„Има една карикатурална димензија да зборуваме за ЕУ со носителот на листата од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи оставштината на нивното владеење придонесе поголема да биде барикадата на нашиот европски пат“, ѝсе обрати Никола Димитров ...

Димитров: Референдумот за Преспанскиот договор е обврска и дава политички легитимитет

iPortal - 02.07.2020

Речиси сте основи во однос на Преспанскиот договор Владата ги има испочитувано. Ратификуван е во согласност со Уставот, за него гласаа 2 третини од 120 пратеници во Собранието, а го поддржаа 610.

Силјановска до Димитров: За Преспанскиот договор ќе одговарате кривично

Expres - 02.07.2020

Кривична одговорност ќе има за тие што надвор од законот и уставот го променија името и го потпишаа Преспанскиот договор, порача носителката на опозицијата Гордана Сиљановска Давкова на ТВ дебата со Никола Димитров од СДСМ и Изет Меџити од ДУИ во ...

Димитров: За кратенките мк или мкд ќе мора да се разговара со Грција

Мак. Весник - 02.07.2020

-Ние сме целосно посветени на сите наши правни обврски од Преспанскиот договор, за кратенките, односно кодот е или мк или мкд, во однос на регистарските таблички, ќе треба да се разговара. Се популаризираше вчера и завчера во некои грчки медиуми.

Димитров: Од 2012 до 2017, ЕК не нарекуваше заробена држава и не ни даде позитивна препорака

Бриф - 02.07.2020

„Има една карикатурална димензија да зборуваме за ЕУ со носителот на листата од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи оставштината на нивното владеење придонесе поголема да биде барикадата на нашиот европски пат“, ѝсе обрати Никола Димитров ...

Силјановска до Димитров: За Преспанскиот договор ќе одговарате кривично

Република - 02.07.2020

Кривична одговорност ќе има за тие што надвор од законот и уставот го променија името и го потпишаа Преспанскиот договор, порача носителката на опозицијата Гордана Сиљановска Давкова на ТВ дебата со Никола Димитров од СДСМ и Изет Меџити од ДУИ во ...

Димитров: Бугарија многу вложи во нашата европска иднина, покажавме дека можеме да надминеме пречки штитејќи ги ...

Бриф - 02.07.2020

-Ќе работиме, покажавме дека можеме да надминеме пречки штитејќи го најважното, идентитетските прашања. Бугарија многу вложи во нашата европска иднина и мислам дека процесот што го почнавме со договорот за пријателство каде што нема воопшто правна ...

Димитров ја праша Силјановска: Како Преспанскиот договор да не постои, а да почнеме преговори со ЕУ?

Република - 02.07.2020

Никола Димитров во вечерашната дебата на ТВ 24 ја праша Гордана Силјановска која е нејзината идеја, да не постои Преспанскиот договор, а Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. Карикатурно е да зборуваме за ЕУ со носител на листа од ДПМНЕ, бидејќи ...

Димитров: Нема да може да отвориме преговори со ЕУ, ако се вратиме на проблемот со Грција

Слободен Печат - 02.07.2020

Никола Димитров во вечерашната дебата на ТВ 24 ја праша Гордана Силјановска која е нејзината идеја, да не постои Преспанскиот договор, а Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. -Карикатурно е да зборуваме за ЕУ со носител на листа од ДПМНЕ, ...

Димитров ја праша Силјановска: Како Преспанскиот договор да не постои, а да почнеме преговори со ЕУ?

Нетпрес - 02.07.2020

Никола Димитров во вечерашната дебата на ТВ 24 ја праша Гордана Силјановска која е нејзината идеја, да не постои Преспанскиот договор, а Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. „Карикатурно е да зборуваме за ЕУ со носител на листа од ДПМНЕ, ...

Силјановска до Димитров: За Преспанскиот договор ќе одговарате кривично

Нетпрес - 02.07.2020

Кривична одговорност ќе има за тие што надвор од законот и уставот го променија името и го потпишаа Преспанскиот договор, порача носителката на опозицијата Гордана Сиљановска Давкова на ТВ дебата со Никола Димитров од СДСМ и Изет Меџити од ДУИ во ...

“Никола Димитров треба КРИВИЧНО ДА ОДГОВАРА ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР“

Вечер - 02.07.2020

Кривична одговорност ќе има за тие што надвор од законот и уставот го променија името и го потпишаа Преспанскиот договор, порача носителката на опозицијата Гордана Сиљановска Давкова на ТВ дебата со Никола Димитров од СДСМ и Изет Меџити од ДУИ во ...

И за тоа излажа: ДИМИТРОВ ДОПРВА ЌЕ СЕ БОРЕЛ МКД ДА БИДЕ НАШ КОД

Вечер - 02.07.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров најави дека ќе се бори со Грција за користењето на кратенката „МКД“, откако Генералштабот на грчката армија одби да потпише таков документ. Ние сме целосно посветени на сите наши правни обврски од ...

Димитров кон Силјановска: Оставштината од владеење на ВМРО-ДПМНЕ придонесе поголема да биде барикадата на нашиот ...

Граѓански збор - 02.07.2020

Има една карикатурална димензија да зборуваме за ЕУ со носителот на листата од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи оставштината на нивното владеење придонесе поголема да биде барикадата на нашиот европски пат“, ѝ порача Никола Димитров на ...

Димитров: Преспанскиот договор е ратификуван во согласност со Уставот, а го поддржаа близу 610.000 граѓани

Frontline - 02.07.2020

Димитров претходно денеска на прес конференцијата во Владата, најави дека по усогласување на преговарачката рамка, следи првата меѓувладина конференција што е првиот чекор. Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во своето гостување во ...

Димитров до Силјановска: Како Преспанскиот договор да не постои, а да почнеме преговори со ЕУ?

Либертас - 02.07.2020

Никола Димитров во вечерашната дебата на ТВ 24 ја праша Гордана Силјановска која е нејзината идеја, да не постои Преспанскиот договор, а Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. -Карикатурно е да зборуваме за ЕУ со носител на листа од ДПМНЕ, ...

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Бриф - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

А1 On - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров не очекува проблематизирање на кодовите МКД и МК

Локално - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: Не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК, ЕК зазеде принципиелен став за јазикот

Слободен Печат - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на јазикот, последен пат е споменат во 2005 година

Фокус - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

24Инфо - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Канал5 - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Либертас - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Press24 - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров не очекува проблематизирање на кодовите МКД и МК

МКД - 03.07.2020

Важно е што Европската комисија (ЕК) зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР, македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, оцени министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Димитров не очекува проблеми со кодовите МКД и МК од страна на Грција

+инфо - 03.07.2020

Важно е што Европската комисија (ЕК) зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на Министерството за надворешни работи, македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на ...

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

iPortal - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Силјановска: ДИМИТРОВ НЕОВЛАСТЕНО ГО ПОТПИША ПРЕСПАНСКИ ДОГОВОР (ВИДЕО)

Вечер - 03.07.2020

Носителот во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова сподели видео на својата Ф ејсбук страница од вчерашната дебата на ТВ 24 со Никола Димитров. - Се држам до она што сум го кажала.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Поглед - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Вечер Прес - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Независен - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

ЕК зазеде принципиелна позиција за македонскиот јазик, вели Димитров

Нетпрес - 03.07.2020

инистерот за надворешни работи, Никола Димитров, смета дека ЕК зеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, додаде тој на денешната ...

Димитров: ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на јазикот, до сега македонскиот јазик во документ на ЕК последен ...

Frontline - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот

Р.С.Европа - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, изјави денеска шефот на македонската димпломатија, Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

24 Вести - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

CivilMedia - 03.07.2020

Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат е спомнат во 2005 година, рече шефот на димпломатијата Никола Димитров.

Димитров допрва ќе се бори со Грција за кратенката „MKD“

Република - 02.07.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров најави дека ќе се бори со Грција за користењето на кратенката „МКД“, откако Генералштабот на грчката армија одби да потпише таков документ. Ние сме целосно посветени на сите наши правни обврски од ...

Димитров: За кратенките мк или мкд ќе мора да се разговара со Грција, Преспанскиот договор е правно обврзувачки

Слободен Печат - 02.07.2020

На новинарско прашање за тоа дека Генералштабот на грчката армија одбива да потпише договор поради кратенката мкд, Димитров смета дека преку разговор ќе се решаваат сите проблеми меѓу двете земји и ќе се гради пријателство постигнато со Договорот од ...