TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Рекет“ се користи за одложување на судењата – се бара прекин на „Титаник“, рочиштето одложено за 4-ти септември

ТВ21 - 23.08.2019

Кривичен суд го прифати третото барање со кое се попречува продолжувањето на судењата за предметите на СЈО. Адвокатот на неколкумина од обвинетите во „Титаник“, Димитар Дангов, побара да се прекине судењето за овој случај се до расчистување на ...

Со притворот на Јанева се комплицираат предметите на СЈО - обвинетите од „Титаник“ бараат прекин на процесите

Сител - 23.08.2019

Притворот за Јанева ја парализира работата на СЈО. Обвинителката Лиле Стефанова открива дека специјалното обвинителство е во тежок период а со тоа му се дава можност на криминалот. „СЈО во овој момент се наоѓа во една од најтешките состојби што ги ...

Извештајот за „Рекет“ ЈО го достави до Совет за јавни обвинители

Канал5 - 23.08.2019

Притворот на Катица Јанева повторно причина за одложување на рочиште за предмет на СЈО. Но овојпат одбраната за “Титаник” бара прекин на предметот се до разврската за назначување на нов специјален јавен обвинител.

Лиле Стефанова: „Се држев подалеку од Јанева“

Телма - 23.08.2019

Притворот на Јанева ледена карпа за предметот „Титаник“. Дали ќе продолжи или ќе запре гоненењето за криминал на виоски партиски и пораншени функционери од ВМРО-ДПМНЕ судот ќе одлучува откако одбраната побара да се преиспитаат овластувањата на ...

„Титаник" одложен за 4 септември

Канал5 - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник" е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пастапката за „Титаник" до разрешување на ...

Стефанова: Моите овластувања се важечки!

Алсат-М - 23.08.2019

Моите овластувања сѐ уште се важечки, иако Јанева е во притвор, рече обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, по барањето за запирање на процесот за случајот „Титаник“, од страна на адвокатот Димитар Дангов.

Димовски: Постои сомнеж дека и други предмети на СЈО биле инфицирани со „Рекет“

Фокус - 23.08.2019

Пратеникот Илија Димовски, кој е обвинет во случајот „Титаник“, на денешното рочиште побара судењето да запре се додека Советот на јавните обвинители не се произнесе за Катица Јанева. -Предлагам судот да донесе решение до завршување на постапката на ...

Обвинетите и нивните адвокати бараат да прекине судењето за Титаник

Сител - 23.08.2019

Притворот за Катица Јанева е доказ дека постои опасност таа да го повтори кривичното дело и во предметот Титаник и затоа е неопходно да прекине судењето. Ова на почетокот на денешното судење го изјави адвокатот Димитар Дангов кој е бранител на ...

Одбраната на „Титаник“ бара изземање на СЈО поради притворот на Јанева

Р.С.Европа - 23.08.2019

Одбраната во случајот „Титаник“ побара изземање на обвинителката Лиле Стефанова и СЈО од случајот, поради, како што рече адвокатот Димитар Дангов, протворот на специјалната обвинителка Катица Јанева, што според него е причина останатите обвинители ...

„Титаник“ на половина час пауза, одбраната бара запирање на процесот поради притворот на Јанева

Алсат-М - 23.08.2019

На денешното рочиште за предметот „Титаник“, дадена е пауза во траење од поливина час откако адвокатот Димитар Дангов на почетокот на рочиштето побара запирање на процесот со образложение дека шефицата на СЈО, е во притвор, а обвинителката ...

Дангов: Лиле Стефанова не може да го застапува „Титаник“ поради притворот на Јанева

А1 On - 23.08.2019

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара да биде изземена обвинителката Лиле Стефанова од застапување во предметот. „Со респект кон обвинителката Лиле Стефанова, кон која, сите во салата имаат почит, таа ...

Стефанова: Нeмa да конкурирам како замена на Јанева

Либертас - 23.08.2019

„Ниту претендирам, ниту ќе конкурирам за замена на Јанева“, одговори обвинителката Лиле Стефанова по судењето на „Титаник“, одговарајќи на новинарско прашање дали таа ќе ја замени Катица ...

Дангов: Обвинителката Стефанова не може да го води „Титаник“ поради притворот на Јанева

Либертас - 23.08.2019

Aдвокатот Димитар Дангов кој е дел од одбраната во предметот „Титаник“ побара судот да стопира процесот, бидејќи шефицата на СЈО, Катица Јанева е во притвор, а со тоа и останатите обвинители од СЈО според него немаат надлежност да ги застапуваат ...

Дангов: Уважената Стефанова не е надлежна за „Титаник“ по апсењето на Катица

Press24 - 23.08.2019

Судот да го запре процесот, бидејќи шефицата на СЈО, Катица Јанева е во притвор. Ова го побара денеска адвокатот Димитар Дангов на рочиштето за Титаник. -Во овој момент општо познато е дека Катица Јанева е во притвор, како осомничена во „Рекет“.

Обвинителката од СЈО, Стефанова: Имам овластување да ја водам постапката за „Титаник“

еМагазин - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лиле Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник“, но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

По барање на обвинителката Лиле Стефанова „Титаник” одложен на 4-ти септември

Курир - 23.08.2019

На денешното рочиште за „Титаник” одбраната побара од судечкиот совет обвинителката Лиле Стефанова да биде изземена и овој предмет на СЈО и да биде прекинат со решение од судот. Адвокатот Димитар Дангов образложи дека обвинителката Стефанова како и ...

Со притворот на Јанева се комплицираат предметите на СЈО – обвинетите од „Титаник“ бараат прекин на процесите

4NEWS - 23.08.2019

Притворот за Јанева ја парализира работата на СЈО. Обвинителката Лиле Стефанова открива дека специјалното обвинителство е во тежок период а со тоа му се дава можност на криминалот. „СЈО во овој момент се наоѓа во една од најтешките состојби што ги ...

На барање на Стефанова, „Титаник“ одложен за 4 септември

Локално - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пастапката за „Титаник“ до разрешување на ...

Обвинетите и нивните адвокати бараат да прекине судењето за Титаник

4NEWS - 23.08.2019

Притворот за Катица Јанева е доказ дека постои опасност таа да го повтори кривичното дело и во предметот Титаник и затоа е неопходно да прекине судењето. Ова на почетокот на денешното судење го изјави адвокатот Димитар Дангов кој е бранител на ...

Дангов: Лиле Стефанова да не го застапува „Титаник“ поради притворот на Јанева

Макфакс - 23.08.2019

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара да биде изземена обвинителката Лиле Стефанова од застапување во предметот. „Со респект кон обвинителката Лиле Стефанова, кон која сите во салата имаат почит, таа ...

Дангов: Уважената обвинителка Стефанова не е надлежна за „Титаник“ поради притворот на Јанева!

Фокус - 23.08.2019

На стартот на денешното рочиште за случајот „Титаник“, адвокатот Димитар Дангов побара судот да го запре процесот, бидејќи шефицата на СЈО, Катица Јанева, била во притвор, а поради тоа останатите обвинители немале надлежност повеќе да ги застапуваат ...

(видео) Стефанова: Имам овластување да ја водам постапката за „Титаник“

Телма - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лиле Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник“, но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

Одбраната бара прекин на „Титаник“ до разјаснување на ситуацијата со Јанева

Курир - 23.08.2019

Прекин на пастапката до разрешување на состојбата со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, побара на денешното рочиште одбраната на обвинетите за изборни нерегуларности во случајот „Титаник“.

Притворот за Јанева го одложи судењето за Титаник

Сител - 23.08.2019

Притворот за Катица Јанева е доказ дека постои опасност таа да го повтори кривичното дело и во предметот Титаник и затоа е неопходно да прекине судењето. Ова на почетокот на денешното судење го изјави адвокатот Димитар Дангов кој е бранител на ...

Дангов: Лиле Стефанова да биде изземена од „Титаник“ поради притворот на Јанева

Точка - 23.08.2019

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара да биде изземена обвинителката Лиле Стефанова од застапување во предметот. „Со респект кон обвинителката Лиле Стефанова, кон која, сите во салата имаат почит, таа ...

Се бара изземање на обвинителката Стефанова од „Титаник“

Слободен Печат - 23.08.2019

Барањето го образложи адвокатот Димитар Дангов бранител на неколкумина обвинети во овој случа. Тој смета дека сега кога Катица Јанева е во притвор, Стефанова не може да го застапува обвинението.

Дангов: Уважената Лиле Стефанова веќе не може да го застапува „Титаник“

+инфо - 23.08.2019

Aдвокатот Димитар Дангов побара судот да го запре процесот за случајот „Титаник“ , бидејќи шефицата на СЈО, Катица Јанева, e во притвор, а поради тоа, како што вели тој, останатите обвинители немаат надлежност повеќе да ги застапуваат обвиненијата.

Титаник: Одбраната бара запирање на процесот поради притворот на Јанева

Нова ТВ - 23.08.2019

На првото рочиште за предметите што ги застапува СЈО по притворот на специјалната обвинителка Катица Јанева, адвокатите на обвинетите во предметот „Титаник“ побараа судењето да биде прекинато поради притворот на Јанева, со што според нив нема веќе ...

Стефанова: Имам овластување да ја водам постапката за „Титаник”

24Инфо - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лиле Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник”, но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

„Титаник” одложен за 4 септември

24Инфо - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник” е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пастапката за „Титаник” до разрешување на ...

Притворот за Јанева го одложи судењето за Титаник

4NEWS - 23.08.2019

Притворот за Катица Јанева е доказ дека постои опасност таа да го повтори кривичното дело и во предметот Титаник и затоа е неопходно да прекине судењето. Ова на почетокот на денешното судење го изјави адвокатот Димитар Дангов кој е бранител на ...

Дангов: Стефанова да биде изземена од „Титаник“ поради притворот на Јанева

Н.Македонија - 23.08.2019

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара обвинителката Лиле Стефанова да биде изземена од застапување во предметот. – Со респект кон обвинителката Лиле Стефанова, кон која сите во салата имаат почит, таа ...

Стефанова: Имам овластување да ја водам постапката за „Титаник“

Вечер - 23.08.2019

Треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште, изјави Јавната обвинителка Лиле Стефанова и додаде дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник“.

„Титаник“ одложен за 4 септември

Либертас - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пастапката за „Титаник“ до разрешување на ...

Судењето за „Титаник“ одложено за 4 септември

Макфакс - 23.08.2019

По паузата на денешното рочиште за предметот „Титаник“, судијата Осман Шабани ја одложи главната расправа за 4 септември. Обвинителката Лиле Стефанова побара време за да се произнесе за предлогот за изземање.

Стефанова: Имам овластување да ја водам постапката за „Титаник"

Канал5 - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лиле Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник", но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

СЈО смета дека овластувањата на Јанева се уште се важечки

Вечер - 23.08.2019

„Титаник“ е одложен за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пoстапката за „Титаник“ до разрешување на состојбата со специјалната јавна ...

Адвокатот Дангов пред судот: Стефанова да биде изземена од „Титаник“ поради притворот на Јанева

Магазин - 23.08.2019

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара обвинителката Лиле Стефанова да биде изземена од застапување во предметот. Тој образложи дека тоа е поради правните дејствија во предметот „Рекет“.

Стефанова: Имам овластување да ја водам постапката за „Титаник“

MTM - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лиле Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник“, но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

„Титаник“ одложен за 4 септември

+инфо - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пастапката за „Титаник“ до разрешување на ...

ВИДЕО: „Титаник“ одложен за 4 септември

А1 On - 23.08.2019

По паузата на денешното рочиште за предметот на СЈО, „Титаник“, судијата Осман Шабани ја одложи главната расправа за четврти септември. Обвинителката Лиле Стефанова побара време за да се произнесе за предлогот за изземање.

Стефанова: Имам овластување да ја водам постапката за „Титаник“

Локално - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лиле Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник“, но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

Судење за „Титаник“: Одбраната побара прекинување на постапката поради притворот на Јанева

еМагазин - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на ...

Судењето за „Титаник“ одложено за 4. септември

Точка - 23.08.2019

По паузата на денешното рочиште за предметот „Титаник“, судијата Осман Шабани ја одложи главната расправа за четврти септември. Обвинителката Лиле Стефанова побара време за да се произнесе за предлогот за изземање.

Стефанова: Имам овластување да ја водам постапката за „Титаник“

24 Вести - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лиле Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник“, но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

„Титаник“ одложен за 4 септември

Телма - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пастапката за „Титаник“ до разрешување на ...

Стефанова: Имам овластување да го водам „Титаник“, но треба да се види што понатаму

МКД - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лиле Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник", но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

„Титаник“ одложен, одбраната бара прекин на постапката додека не се реши состојбата со Јанева

Република - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пастапката за „Титаник“ до разрешување на ...

Стефанова: Јосифовска нема право да ја менува Катица Јанева

Денешен - 23.08.2019

Јавната обвинителка Лилјана Стефанова смета дека има овластување да ја води постапката по предметот „Титаник“, но и дека треба сериозно да се погледнат укажувањата на одбраната изнесени на денешното рочиште.

„Титаник“ одложен за 4 септември

Скопје инфо - 23.08.2019

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната на обвинетите предложи прекинување на пастапката за „Титаник“ до разрешување на ...