TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не е добро да има предвремени избори, но ако мора подготвени сме, кажа Заев

Сакам да кажам - 12.06.2018

Не е добро да има предвремени избори, но ако околностите наложат поинаку подготвени сме и на тоа, кажа премиерот Зоран Заев како одговор на новинарско прашање согласно неговата претходна изјава дека ако пропадне договорот со Грција за решавање на ...

Заев: Граѓаните ќе го имаат последниот збор за договореното име Република Северна Македонија

МКД - 12.06.2018

Граѓаните треба да излезат на референдум и тој да биде успешен. Граѓаните ќе ја донесат одлуката, а јас јасно го соопштувам мојот став и праќам апел граѓаните да ја зграпчат оваа шанса, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања на ...

Заев: Анкетите не намамуваат да одиме на избори, но добро за земјата е да се истера цел мандат

Фокус - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференцијата на која кажа дека решението до кое дошле со Ципрас е Република Северна Македонија, рече дека е спремен за избори кога и да се одржат. -Изборите може да се одржат заедно со референдумот или заедно со ...

Заедно со референдумот, Заев не ја отфрла можноста и за предвремени избори

Макфакс - 12.06.2018

По постигнувањето на договорот со Грција, премиерот Зоран Заев најави дека можно е да се одржат предвремени парламентарни избори заедно со референдумот за името оваа есен. „Можно е да бидат заедно со референдумот, а може и со претседателските избори.

Заев: Можни се предвремени парламентарни избори заедно со референдумот

А1 On - 12.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска на прес-конференција соопшти дека можно е да се одржат предвремени парламентарни избори заедно со референдумот за името оваа есен. Според Заев, начинот на промена во членот 49 од Уставот е унифицирање на ...

Заев: Можни се предвремени парламентарни избори со референдумот

Press24 - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференцијата за новото име договорено с оГрција, Северна Република Македонија, не ја исклучи можноста и за предвремени парламентарни избори, заедно со референдумот на есен.

Заев: Предвремени избори може и со референдумот и со претседателските избори

Курир - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека би сакал Владата да го истера целиот мандат, но додаде дека доколку дојде до предвремени избори, би прифатиле тие да бидат паралалено со референдумот за името или со претседателските ...

Новото име ќе значи промена на сите документи за Македонците

Press24 - 12.06.2018

Новото име кое е договорено со Грција, а за кое граѓаните ќе се изјаснат на есен на референдум, е Северна Македонија, информираше денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Новото име кое ќе биде ерга омнес или за севкупна употреба ќе значи ...

Заев: Со новото име ќе има промена на сите документи

Таратур - 12.06.2018

Новото име кое е договорено со Грција, а за кое граѓаните ќе се изјаснат на есен на референдум, е Северна Македонија, информираше денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Новото име кое ќе биде ерга омнес или за севкупна употреба ќе значи ...

Заев: Граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

Press24 - 12.06.2018

Граѓаните на есен на референдум ќе го имаат последниот збор за промената на името во Северна Република Македонија. Премиерот Зоран Заев изјави денеска дека ќе има референдум на есен и побара поддршка и од граѓаните и од претседателот Иванов, како и ...

Заев за отстапките на Грција: Ги прифатија македонскиот јазик и идентитет

Press24 - 12.06.2018

Зоран Заев денеска на новинарско прашање одговори дека во четврток веќе ќе биде доставен договорот за името, а утре е побарана средба со претседателот на државата. Референдумот е планиран на есен, а ако биде успешен потоа ќе се ратификува договорот.

Што говореше неодамна Заев за промена на Уставот и името? (видео)

Република - 12.06.2018

Човекот кој не сакаше да дискутира за промена на Уставот кога беше опозиција, сега од функција на премиер ги направи сите отстапки кои досега не ги направиле ниту еден претседател, ниту еден премеир на Република Македонија, за на крајот да се гордее ...

Граѓаните ќе одлучат: Наесен референдум за договореното име

Вечер - 12.06.2018

Граѓаните ќе го имаат последниот збор за договореното име Република Северна Македонија Граѓаните треба да излезат на референдум и тој да биде успешен. Граѓаните ќе ја донесат одлуката, а јас јасно го соопштувам мојот став и праќам апел граѓаните да ...

Заев: Грција го прифати македонскиот идентитет

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев изјави на прес-конференија попладнево дека на есен ќе има референдум и дека граѓаните ќе треба да изберат иднина. Грција вели го прифати македонскиот идентитет. Заев вели дека со договорот со Грција ќе се отворат НАТО и ЕУ ...

(ГАЛЕРИЈА) Заев: Испраќам апел до граѓаните да ја зграпчат иднината

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево изјави дека ако договорот не се ратификува во двете земји, нема да важи. Испраќам апел до граѓаните да ја зграпчат иднината, рече тој. Заев додаде дека на крај граѓаните ќе си го кажат своето.

(ВИДЕО) Што викаше Заев за промената на Уставот и името не така многу одамна

Маркукуле - 12.06.2018

Каков беше ставот на Зоран Заев за промената на Уставот пред неколку ...

Заев: Крајот на септември, почетокот на октомври референдум за името

Кајгана - 11.06.2018

Скопје, 11 јуни 2018 (МИА) - Кон крајот на септември, почетокот на октомври може да се одржи референдум за името, најави вечерва премиерот Зоран Заев. Според него, тој термин е соодветен за да се завршат сите процеси до крајот на годината.

Референдумот за името ќе биде кон крајот на септември

Фокус - 11.06.2018

Кон крајот на септември, почетокот на октовмри може да се одржи референдум за името, најави вечерва премиерот Зоран Заев. Според него, тој термин е соодветен за да се завршат сите процеси до крајот на година. – Во мај 2019 се избори во ЕУ.

Петар Арсовски и Љупчо Ристовски во „Само Вистина“

Канал5 - 11.06.2018

Околу очекувањата од можен договор со Грција, Петар Арсовски и Љупчо Ристовски дебатираа во вечерашната „Само Вистина“ Јас лично сум против референдум, лично сметам дека подобро е да има политички консензус.

Референдум за името кон крајот на септември или почетокот на октовмри

+инфо - 11.06.2018

Со објавувањето на можниот договор граѓаните ќе ги имаат сите информации и ќе знаат како да одлучат и покрај сегашната резервираност во однос на условот ерга омнес, рече премиерот Зоран Заев во дебата на тв Телма.

Заев е спремен со еден телефонски разговор да го смени името: Дури и неговите сопартијци се против

Курир - 11.06.2018

Во емисијата „Во Центар“, новинарот Васко Ефтов посочи дека премиерот Зоран Заев е единствениот политичар во Македонија кој преговара и најверојатно ќе го смени Уставното име на Република Македонија.

Што и да каже, ќе излаже – Заев ги прифаќа грчките позиции (ВИДЕО)

Република - 11.06.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев во годината која ја помина на чело на Владата, но и во годините минати во опозиција се покажа како политичка ветрушка која нема цврсти ставови за крупните политички и државни прашања.

Заев откри кога ќе има референдум за името

Фактор - 11.06.2018

За крај на септември и почеток на октомври се планира референдум за името, кажа премиерот Зоран Заев вечерва во гостување на Топ тема. Тој рече дека така е планирано за да може процесите да завршат до крајот на годината.

Граѓаните ќе го имаат последниот збор за името, вели Заев

Макфакс - 12.06.2018

„Граѓаните треба да излезат на референдум и тој да биде успешен. Граѓаните ќе ја донесат одлуката, а јас јасно го соопштувам мојот став и праќам апел граѓаните да ја зграпчат оваа шанса“, порача премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев: Изборите може да се одржат заедно со референдумот или заедно со претседателските избори

Слободен Печат - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференцијата на која кажа дека решението до кое дошле со Ципрас е Република Северна Македонија, рече дека е спремен за избори кога и да се одржат. -Изборите може да се одржат заедно со референдумот или заедно со ...

Кодовите остануваат мк и мкд, но регистрациите ќе бидат NМK

Вечер - 12.06.2018

По постигнувањето на договорот со Грција, премиерот Зоран Заев најави дека можно е да се одржат предвремени парламентарни избори заедно со референдумот за името оваа есен. „Можно е да бидат заедно со референдумот, а може и со претседателските избори.

Заев: Предвремени избори може и со референдумот и со претседателските избори

Вечер - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека би сакал Владата да го истера целиот мандат, но додаде дека доколку дојде до предвремени избори, би прифатиле тие да бидат паралалено со референдумот за името или со претседателските ...

Новото име ќе значи промена на сите документи за Македонците

Курир - 12.06.2018

Новото име кое е договорено со Грција, а за кое граѓаните ќе се изјаснат на есен на референдум, е Северна Македонија, информираше денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Новото име кое ќе биде ерга омнес или за севкупна употреба ќе значи ...

Граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

Република - 12.06.2018

Граѓаните на есен на референдум ќе го имаат последниот збор за промената на името во Северна Република Македонија. Премиерот Зоран Заев изјави денеска дека ќе има референдум на есен и побара поддршка и од граѓаните и од претседателот Иванов, како и ...

Кои отстапки ги направи Грција?

Република - 12.06.2018

Зоран Заев денеска на новинарско прашање одговори дека во четврток веќе ќе биде доставен договорот за името, а утре е побарана средба со претседателот на државата. Референдумот е планиран на есен, а ако биде успешен потоа ќе се ратификува договорот.

Заев очекува договорот да помине на референдум, не планира предвремени избори

Нова ТВ - 11.06.2018

Враќање на фрустрациите, радикализмот, квазипатриотизмот, нациоанализмот, се последиците од евентуалното отфрлање на договорот со Грција на референдумот што ќе се одржи во Македонија, рече премиерот Зоран Заев во вечерашната дебата на „Топ тема“.

Крајот на септември, почетокот на октовмри реферемдум за името

Независен - 11.06.2018

Кон крајот на септември, почетокот на октовмри може да се одржи референдум за името, најави вечерва премиерот Зоран Заев. Според него, тој термин е соодветен за да се завршат сите процеси до крајот на година. - Во мај 2019 се избори во ЕУ.

Арсовски во „Само вистина“: Ако нема достоинствено решение,ниту Заев не би прифатил

+инфо - 11.06.2018

Ако нема достоинствено решение, верувајте ниту Заев не би прифатил, вели политичкиот аналитичар Петар Арсовски, кој вечерва во „Само вистина“ дебатираше со професорот Љупчо Ристовски. – Јас лично сум против референдум, мислам дека референдумите по ...

Заев е подготвен со еден телефонски разговор да го смени името: Глигоров некогаш, а сега и неговите сопартијци се ...

Република - 11.06.2018

Во емисијата „Во Центар“, новинарот Васко Ефтов посочи дека премиерот Зоран Заев е единствениот политичар во Македонија кој преговара и најверојатно ќе го смени Уставното име на Република Македонија.

Граѓаните ќе го имаат последниот збор за името, вели Заев

Sky - 12.06.2018

„Граѓаните треба да излезат на референдум и тој да биде успешен. Граѓаните ќе ја донесат одлуката, а јас јасно го соопштувам мојот став и праќам апел граѓаните да ја зграпчат оваа шанса“, порача премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев: Добро за земјата е да истераме цел мандат, но можни се избори

+инфо - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека е спремен за избори кога и да се одржат. -Изборите може да се одржат заедно со референдумот или заедно со претседателските избори. Резултатите од анкетите не намамуваат да одиме на избори – рече премиерот Зоран Заев.

Заедно со референдумот, Заев не ја отфрла можноста и за предвремени избори

Sky - 13.06.2018

По постигнувањето на договорот со Грција, премиерот Зоран Заев најави дека можно е да се одржат предвремени парламентарни избори заедно со референдумот за името оваа есен. „Можно е да бидат заедно со референдумот, а може и со претседателските избори.

Заев: Предвремени избори може и со референдумот и со претседателските избори

еМагазин - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека би сакал Владата да го истера целиот мандат, но додаде дека доколку дојде до предвремени избори, би прифатиле тие да бидат паралалено со референдумот ...

Новото име ќе значи промена на сите документи за Македонците

Сител - 12.06.2018

Новото име кое е договорено со Грција, а за кое граѓаните ќе се изјаснат на есен на референдум, е Северна Македонија, информираше денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Новото име кое ќе биде ерга омнес или за севкупна употреба ќе значи ...

Граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

Курир - 12.06.2018

Граѓаните на есен на референдум ќе го имаат последниот збор за промената на името во Северна Република Македонија. Премиерот Зоран Заев изјави денеска дека ќе има референдум на есен и побара поддршка и од граѓаните и од претседателот Иванов, како и ...

Заев не планира предвремени избори

Стандард - 11.06.2018

Враќање на фрустрациите, радикализмот, квазипатриотизмот, нациоанализмот, се последиците од евентуалното отфрлање на договорот со Грција на референдумот што ќе се одржи во Македонија, рече премиерот Зоран Заев во вечерашната дебата на „Топ тема“.

Крајот на септември, почетокот на октомври референдум за името

Курир - 11.06.2018

Кон крај от на септември , почетокот на октовмри може да се одржи референдум за името, најави вечерва премиерот Зоран Заев. Според него, тој термин е соодветен за да се завршат сите процеси до крај от на година. – Во мај 2019 се избори во ЕУ.

Заев: Предвремени избори може и со референдумот и со претседателските избори

Независен - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека би сакал Владата да го истера целиот мандат, но додаде дека доколку дојде до предвремени избори, би прифатиле тие да бидат паралалено со референдумот за името или со претседателските ...

Новото име ќе значи промена на сите документи за Македонците

Република - 12.06.2018

Новото име кое е договорено со Грција, а за кое граѓаните ќе се изјаснат на есен на референдум, е Северна Македонија, информираше денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Новото име кое ќе биде ерга омнес или за севкупна употреба ќе значи ...

Граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

Пулс24 - 12.06.2018

Граѓаните на есен на референдум ќе го имаат последниот збор за промената на името во Република Северна Македонија. Премиерот Зоран Заев изјави денеска дека ќе има референдум на есен и побара поддршка и од граѓаните и од претседателот Иванов, како и ...

Заев: Предвремени избори би биле изгубено време за Македонија

Независен - 11.06.2018

Враќање на фрустрациите, радикализмот, квазипатриотизмот, нациоанализмот, се последиците од евентуалното отфрлање на договорот со Грција на референдумот што ќе се одржи во Македонија, рече премиерот Зоран Заев во вечерашната дебата на „Топ тема“.

Референдум за името крајот на септември, почеток на октовмри

Стандард - 11.06.2018

Кон крајот на септември, почетокот на октовмри може да се одржи референдум за името, најави вечерва премиерот Зоран Заев. Според него, тој термин е соодветен за да се завршат сите процеси до крајот на годината. – Во мај 2019 се избори во ЕУ.

Заев: Предвремени избори може и со референдумот и со претседателските избори

МКД - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека би сакал Владата да го истера целиот мандат, но додаде дека доколку дојде до предвремени избори, би прифатиле тие да бидат паралалено со референдумот за името или со претседателските ...

Заев: Веројатно влегуваме во магла, може да се удавиме, но и да излеземе на полјана

Слободен Печат - 11.06.2018

Враќање на фрустрациите, радикализмот, квазипатриотизмот, нациоанализмот, се последиците од евентуалното отфрлање на договорот со Грција на референдумот што ќе се одржи во Македонија, рече премиерот Зоран Заев во вечерашната дебата на „Топ тема“.

Заев: Крајот на септеври, почетокот на октовмри референдум за името

Press24 - 11.06.2018

Кон крајот на септември, почетокот на октовмри може да се одржи референдум за името, најави вечерва премиерот Зоран Заев. Според него, тој термин е соодветен за да се завршат сите процеси до крајот на година. - Во мај 2019 се избори во ЕУ.