TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Околу 2000 доктори ја напуштиле земјата, Министерството за здравство подготвува мерки

Телма - 17.05.2018

Анализите на Министерството за здравство за изминатите неколку години покажуваат дека близу 2000 доктори заминале од земјата. Филипче вети дека годинава ќе следи зголемување на платите за здравствените работници, како дополнување на зголемувањето на ...

Филипче: Сите мерки што ги планираме се за докторите да останат кај нас

Фокус - 17.05.2018

Сите мерки што ги планираме се во насока докторите да останат и да работат во нашиот здравствен систем. Направивме анализа за изминатите години, според која, околу 2.000 доктори заминале од земјата, изјави денеска министерот за здравство Венко ...

Министерот Филипче во посета на кумановската болница

А1 On - 17.05.2018

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска ја посети кумановската болница и оствари средба со менаџерскиот тим на болницата. На средбата се разговараше за проблемите со кои се соочува болницата, за можностите за нивно надминување, се со цел, ...

Кадровски геноцид во здравството

Независен - 16.05.2018

Ерол Ризаов Една фрапантна бројка што ја соопшти министерот за здравство Венко Филипче кажува колкави се трагичните последици на кадровскиот геноцид извршен во јавното здравство. Во интервју за „Фокус“, министерот вели дека за само осум години, од ...

Филипче: Сите мерки се за докторите да останат да работат во нашиот здравствен систем

Канал5 - 17.05.2018

Сите мерки што ги планираме се во насока докторите да останат и да работат во нашиот здравствен систем Направивме анализа за изминатите години, според која, околу 2.000 доктори заминале од земјата, изјави денеска министерот за здравство Венко ...

Министерот Филипче во посета на кумановската болница

Сител - 17.05.2018

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска ја посети кумановската болница и оствари средба со менаџерскиот тим на болницата. На средбата се разговараше за проблемите со кои се соочува болницата, за можностите за нивно надминување, се со цел, ...

Кадровски геноцид во здравството

Либертас - 16.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Една фрапантна бројка што ја соопшти министерот за здравство Венко Филипче кажува колкави се трагичните последици на кадровскиот геноцид извршен во јавното здравство.

Филипче: Околу 2.000 доктори заминале од земјава

+инфо - 17.05.2018

Сите мерки што ги планираме се во насока докторите да останат и да работат во нашиот здравствен систем. Направивме анализа за изминатите години, според која, околу 2.000 доктори заминале од земјата, изјави денеска министерот за здравство Венко ...

Филипче: Сите мерки се за докторите да останат да работат во нашиот здравствен систем

А1 On - 17.05.2018

Сите мерки што ги планираме се во насока докторите да останат и да работат во нашиот здравствен систем. Направивме анализа за изминатите години, според која, околу 2.000 доктори заминале од земјата, изјави денеска министерот за здравство Венко ...

Филипче: Сите мерки се за докторите да останат да работат во нашиот здравствен систем

CivilMedia - 17.05.2018

Сите мерки што ги планираме се во насока докторите да останат и да работат во нашиот здравствен систем. Направивме анализа за изминатите години, според која, околу 2.000 доктори заминале од земјата, изјави денеска министерот за здравство Венко ...

Филипче: Сите мерки се за докторите да останат да работат во нашиот здравствен систем

Локално - 17.05.2018

Сите мерки што ги планираме се во насока докторите да останат и да работат во нашиот здравствен систем. Направивме анализа за изминатите години, според која, околу 2.000 доктори заминале од земјата, изјави денеска министерот за здравство Венко ...

Филипче: Сите мерки се за докторите да останат да работат во нашиот здравствен систем

Вечер - 17.05.2018

Сите мерки што ги планираме се во насока докторите да останат и да работат во нашиот здравствен систем. Направивме анализа за изминатите години, според која, околу 2.000 доктори заминале од земјата, изјави денеска министерот за здравство Венко ...

Филипче: Околу 2.000 лекари заминале од земјава

Слободен Печат - 17.05.2018

Направивме анализа за изминатите години, според која, околу 2.000 доктори заминале од земјата, преземаме мерки во насока докторите да останат и да работат во нашиот здравствен систем, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.