TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Како изгледа Приедор по поплавите?

Фактор - 16.05.2019

Во Приедор во БиХ по поплавите погодени се 1.350 домаќинства, поплавени се 400 куќи, се појавија 6 свлечишта, а уништен е и еден мост. Градоначалникот Миленко Ѓаковиќ вели дека дополнително ќе се утврди колкави инфраструктурни оштетувања има.

СОСТОЈБАТА ВО БОСНА СЕ НОРМАЛИЗИРА: Водостојот на Сана во нормала- Стотици домаќинства без струја

Фактор - 16.05.2019

Штабот за вонредни ситуации на градот Приедор го задржа нивото на заштита за итни поплави, иако нивото на водата Сана ова утро беше 410 сантиметри, што е половина метар под агли на вонредна одбрана и 10 сантиметри пониска од аглите на редовни ...

ВИДЕО: Ова е сликата во регионот после невремето - поплавени 400 куќи, создадени 6 свлечишта и уништен еден мост

Press24 - 16.05.2019

Во поплавите на подрачјето на Приједор погодени се 1.350 домаќинства, поплавени се 400 куќи, создадени се 6 свлечишта,ж и срушен е еден пешачки мост. Градоначалникот на Приједор, Миленко Ѓаковиќ изјавил денес дека оштетувањата во останатите ...

ВИДЕО: Драматично во БиХ - поплавите загрозуваат животи, водата го прекри цел град

Press24 - 15.05.2019

Поплавите во Босна и Херцеговина направија големи штети, а на Фејсбук се појави и снимка од Приједор кој се наоѓа под вода. На снимката може да се види дека дел од градот е под вода, а но и околината на шумите и нивите.

Службите подготвени за доаѓањето на Андреа

Н.Македонија - 15.05.2019

Невремето Андреа изминатиот викенд погоди делови на Хрватска, при што во Загреб силниот ветер корнеше дрвја и носеше покриви, поради што пожарникарската служба имаше над 150 интервенции, а десетина луѓе беа повредени.

Вонредна состојба во делови од БиХ поради поплавите

Deutsche Welle - 15.05.2019

Поради поплави по поројните дождови, во Босна и Херцеговина е прогласена вонредна состојба во повеќе градови. Дождот кој не престанува од неделата предизвика големи проблеми во делови од .

(Видео) Вонредна состојба поради поплавите во Босна и Херцеговина

1tv - 15.05.2019

Во местото Бегов Хан кај Жепча шестгодишно момче паднало во поток, чиј водостој се зголеми како последица на обилните дождови. Неговата мајка скокнала по него за да го спаси, но безуспешно.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Ветер, дожд, надојдени реки, поплави, па снег во БиХ и во Хрватска

ММС - 15.05.2019

За само два дена жителите на Балканот, особено во Хрватска и Босна и Херцеговина, се бореа прво со силниот ветар, па со обилниот дожд што ги преполни реките и другите водотеци, кои на многу места се излеаја и предизвикаат поплави, а вчера, ноќеска и ...

Вонредна состојба поради невремето во регионот - метеоролозите соопштија што ја очекува Македонија

Press24 - 14.05.2019

Вонредна ситуација е прогласена во земјите во регионот, каде невремето направи хаос низ градовите. Искршени стебла, повредени лица, откорнати крово, поплавени улици и домови се сликите кои може да се забележат во земјите од соседството.

Загреб ја проценува штетата, во БиХ поплави и снег, безбедно во Србија и во Црна Гора

Либертас - 14.05.2019

Се намали јачината на ветрот кој предизвика голема материјална штета во Загреб, а врнежите од дожд продолжуваат во Хрватска. Во делови на БиХ ситуацијата е критична поради поплавите, каде трае потрагата по шестгодишно дете кое паднало во надојден ...

Еве што не смеете да правите во случај на поплава

Фактор - 14.05.2019

Целиот регион го зафати невреме и поплави. БиХ и Хрватска се соочуваат со поплави, а хрватските служби информираа што луѓето не треба да прават во случај на поплави. Советуваат луѓето никако да не влегуваат во вода, затоа што тоа би било смртоносно.

(Видео) Вонредна состојба поради поплавите во Босна и Херцеговина

Либертас - 15.05.2019

Властите во Босна и Херцеговина прогласија вонредна состојба во неколку општини во државата поради обилните поплави. Во местото Бегов Хан кај Жепча шестгодишно момче паднало во поток, чиј водостој се зголеми како последица на обилните дождови.

СОВЕТИ: Еве што не смеете да правите во случај на поплава!

Магазин - 15.05.2019

Целиот регион во текот на изминативе денови го зафати невреме и поплави. Обилните дождови во Босна и Херцеговина и Хрватска предизвикаа големо излевање на водостојот во повеќе реки, поплавувајќи десетици куќи во повеќе населени места и голем број ...

Еве што не смеете да правите во случај на поплава

Скопје24 - 14.05.2019

Целиот регион го зафати невреме и поплави. БиХ и Хрватска се соочуваат со поплави, а хрватските служби информираа што луѓето не треба да прават во случај на поплави. Советуваат луѓето никако да не влегуваат во вода, затоа што тоа би било см*тоносно.

(ВИДЕО) Вонредна состојба поради поплавите во Босна и Херцеговина

iPortal - 15.05.2019

Властите во Босна и Херцеговина прогласија вонредна состојба во неколку општини во државата поради обилните поплави. Во местото Бегов Хан кај Жепча шестгодишно момче паднало во поток, чиј водостој се зголеми како последица на обилните дождови.

Еве што не смеете да правите во случај на поплава заради ваша безбедност

iPortal - 14.05.2019

Целиот регион го зафати невреме и поплави. БиХ и Хрватска се соочуваат со поплави, а хрватските служби информираа што луѓето не треба да прават во случај на поплави. искуствата од минатото советуваат луѓето никако да не влегуваат во вода, затоа што ...