TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дваесет и седумгодишно момче почина на Инфективна, како дете бил лекуван од малигна болест

Фокус - 01.08.2020

Дваесет и седумгодишно момче од Битола позитивно на Ковид-19 починало на Инфективната клиника во Скопје. Информацијата ја објави ТВ 21. Од Министерството за здравство за „Фокус“ ја потврдуваат информацијата и објаснуваат дека момчето како дете било ...

Почина 27-годишно момче од Битола од коронавирусот

Слободен Печат - 01.08.2020

Дваесет и седумгодишно момче од Битола, починало на Инфективната клиника како последица на компликации од коронавирусот, објави ТВ 21 . Момчето било донесено на Инфективна на 27 јули а претходно хоспитализирано во ковид центарот во Битола.

27 годишно момче од Битола почина на Инфективната клиника во Скопје

ТВ21 - 01.08.2020

27 годишно момче од Битола позитивно на коронавирус, почина на Инфективната клиника во Скопје. На инфективната клиника во Скопје било префрлено откако претходно било хоспитализирано во Ковид Центарот во ...

Почина 27 годишно момче од Битола на Инфективната клиника во Скопје

Курир - 01.08.2020

На Инфективната клиника во Скопје почина 27 годишно момче од Битола кое било позитивно на коронавирус, пишува ТВ21. На инфективната клиника во Скопје било префрлено откако претходно било хоспитализирано во Ковид Центарот во Битола.

27 годишно момче од Битола почина на Инфективната клиника во Скопје

Република - 01.08.2020

27 годишно момче од Битола позитивно на коронавирус, почина на Инфективната клиника во Скопје, објави ТВ 21. На инфективната клиника во Скопје било префрлено откако претходно било хоспитализирано во Ковид Центарот во Битола.

Дваесет и четиригодишна кавадарчанка нов случај на КОВИД-19

Алсат-М - 01.08.2020

Дваесет и четиригодишна кавадарчанка е нов случај на КОВИД-19, расте бројот на млади позитивни на вирусот во Кавадарци. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, ...

Во Германија алармантен раст на новозаболени лица со Ковид-19

Слободен Печат - 01.08.2020

Пандемијата во Германија воглавно е сставена под контрола, но властите изминатите недели предупредуваат на новите случаи на зараза. Во Германија во изминатите 24 часа регистрирани се 955 новозаболени со Ковид-19, што е најголем дневен пораст од 9 ...

Мексико на трето место по смртни случаи од ковид-19

Р.С.Европа - 01.08.2020

Во САД четврти ден по ред има повеќе од 1200 смрти случаи дневно како последица на ковид-19. На 31 јули починале 1400 луѓе. Во САД досега од ковид-19 починале 153.415 пациенти. Калифорнија и Флорида, две од најнаселените држави од САД, објавија ...

Расте бројот на млади позитивни на коронавирус, 24 годишна кавадарчанка нов случај

Курир - 01.08.2020

Дваесет и четиригодишна кавадарчанка е нов случај на КОВИД-19, расте бројот на млади позитивни на вирусот во Кавадарци. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, за МИА информира дека таа не знаела ...

Оваа земја ги забележа првите 2 смртни случаи на коронавирус: Одлично се бореа со вирусот, а потоа избило жариште

Точка - 01.08.2020

Во Виетнам се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус, а во претходните денови земјата ги пријави првите 2 смртни случаи. Новите случаи се поврзани со неодамнешната епидемија во градот Да Нанг, а вкупниот број на инфекциите се зголемил на 116.

Овој симптом е клучен показател за инфекција со коронавирус: Се манифестира дури на 3 начина

Локално - 01.08.2020

Многу луѓе кои се заразени со вирусот корона го имаат овој симптом, кој обично се јавува во првата фаза на инфекцијата. Ендру Чан, професор по имунологија и заразни болести на Универзитетот Харвард, Школата за јавно здравје, ги следеше пациентите со ...

Во САД рекорден број смртни случаи од крајот на мај

Опсервер - 01.08.2020

Вашингтон, 1 август 2020 () – Во САД вчера беа регистрирани 1.453 смртни случаи од последици од Ковид-19, што е најголема бројка на починати во еден ден од 27 мај годинава. Во САД од почетокот на пандемијата со новиот коронавирус починаа 153.882 ...

СЗО : Најголем глобален дневен пораст на новозаразени, и Бугарија на листата

Канал5 - 01.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека бележи најголем глобален дневен пораст на ново заразени лица со коронавирус, вкупно 292.527. Повеќето нови случаи има во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, соопшти СЗО.

Во Прилеп денес има 2 нови случаи на коронавирус и исто толку оздравени лица

Frontline - 01.08.2020

Бројот на активни случаи со Ковид-19 во општина Прилеп изнесува 53. Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 2 случаја на заболени од коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест.

Во Германија расте бројот на заразени , бесплатни тестови за туристите

Канал5 - 01.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија се зголеми за 955, на 209.653, според податоците од петокот на Институтот за заразни болести Роберт Кох (РКИ). Бројот на починати се зголеми за 7 и изнесува 9148.

Скопје, Тетово, Штип и Куманово се во 4 фаза: Проценка за понатамошно ширење на Ковид-19

еМагазин - 01.08.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за процена за понатамошно ширење на Ковид-19 во Македонија заклучно со 26 јули покажуваат дека Скопје, Тетово, Штип и Куманово се во четврта фаза.

Чаир и Аеродром со ист број на активни случаи со коронавирус, зад нив е Кисела Вода

Макфакс - 01.08.2020

Во Скопје во моментов има 1.488 заразени со коронавирус. Според податоците до вчера, Чаир и Аеродром имаат по 171 активен случај, а зад нив е Кисела Вода со 157 заразени лица. Во Гази Баба како активни случаи се водат 145, во Карпош 135, во Центар ...

Ковид-19: Досега во светот има 17,7 милиони заразени и над 680 000 смртни случаи

360 степени - 01.08.2020

Досега во светот од ковид-19 се заразиле точно 17 771 634 лица, покажуваат податоците на „Ворлдометар“. Од нив оздравеле нешто повеќе од 11 милиони (11 168 411), додека бројот на смртни случаи е 683 278 лица.

Во Германија 955 новoзаразени со коронавирус

Макфакс - 01.08.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија се зголеми за 955, на 209.653, според податоците од на Институтот за заразни болести. Починаа уште 7 лица, со што бројот на починати во земјта како последица на коронавирус сега изнесува на ...

ДОБРА ВЕСТ: Поради социјалната дистанца никогаш помалку заболени од сезонски грип

Panacea.mk - 01.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека глобално има три до пет милиони тешко заболени и до 500.000 починати од сезонски грип. П оради глобалните правила за физичко дистанцирање воведби поради новиот коронавирус, стапката на заболени ...

Скоро 18 милиони луѓе заразени од коронавирусот

Тера - 01.08.2020

Во светот има 17.7 милиони заразени со коронавирусот. Досега над 11 милиони луѓе го победиле вирусот. САД, Бразил и Индија имаат најмногу заразени со Ковид -19. Во САД има скоро 5 милиони, во Бразил 2.6, а во Индија 1.7 милиони инфицирани.

Штип и Свети Николе со најмногу заболени со Ковид-19 на 100 илјади жители

еМагазин - 01.08.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 26 јули покажуваат дека Штип и Свети Николе се со најмногу заболени со Ковид-19 на 100 илјади жители. “Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Штип со 1.444,8 ...

Нов рекорд: Речиси 300.000 заразени од корона во еден ден

Expres - 01.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека овој петок, во светот е забележано рекордно зголемување на бројот на нови случаи на коронавирус – 292.527. Најголем скок на нови случаи е регистриран во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се вели ...

24 лица во Македонија починале од Ковид-19 надвор од болница

еМагазин - 01.08.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 26 јули покажуваат дека 24 лица во Македонија починале од Ковид-19 надвор од болница. “Дваесет и четири (5,2%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 442 (94,8%) ...

80,7 од починатите од Ковид-19 во Македонија со претходни заболувања, најчесто кардиоваскуларна болест

еМагазин - 01.08.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 26 јули покажуваат дека 80,7 од починатите од Ковид-19 во Македонија се со претходни заболувања, најчесто кардиоваскуларна болест.

Во Јапонија трет ден рекорден број на новозаболени од Ковид-19

Курир - 01.08.2020

Јапонија пријави 1.579 нови случаи со Ковид-19 и уште пет смртни случаи. Тоа е трет ден по ред како во Јапонија е регистриран рекорден број на инфицирани со новиот коронавирус. Јапонскиот премиер Шинѕо Абе вчера изјави дека внимателно се следи ...

Симптом кој се јавува неколку денови пред останатите симптоми и може да биде знак дека сте заболени од коронавирус

Пулс24 - 01.08.2020

Овој знак во грлото е на официјалниот список на симптоми. Симптоми на коронавирус вклучуваат треска, постојана кашлица и губење на мирис и вкус. Меѓутоа, може да бидете изложени на коронавирусот и само ако имате болно грло.

Најголем број починати во САД за само 24 часа исминатото деноноќие!

Пулс24 - 01.08.2020

Во текот на јули, 1,87 милиони ново заразени лица од коронавирусот се регистрирани во САД. Најмалку 1.453 лица починале од коронавирус во Соединетите држави во петокот, што претставува најголем пораст на бројот на жртви за еден ден од 27 мај.

Во светот скоро 18 милиони заразени со коронавирусот

Фактор - 01.08.2020

Во светот има 17.7 милиони заразени со коронавирусот. Досега над 11 милиони луѓе го победиле вирусот. САД, Бразил и Индија имаат најмногу заразени со Ковид -19. Во САД има скоро 5 милиони, во Бразил 2.6, а во Индија 1.7 милиони инфицирани.

Ковид-19: Јули рекорден по бројот на новозаболени во Македонија

360 степени - 31.07.2020

Според денешните податоци од Министерството за здравство, од почетокот на ковид-19 епидемијата во земјава, вкупно 10 754 лица се дијагностицирани со новиот коронавирус. Во последните 24 часа, бројот на нови случаи изнесува 139.

Хрватска: Зголемен бројот на активни случаи, починало едно лице

Канал5 - 31.07.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска се потврдени 67 нови случаи на коронавирус, со што бројот на активни случаи порасна на 727. Од последиците на вирусот починало едно лице. Во изминатите 24 часа се направени 1.750 тестови.

Нови 67 позитивни случаи на коронавирус во Хрватска, едно лице почина

Слободен Печат - 31.07.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 67 позитивни случаи на коронавирус, а од последиците на вирусот почина едно лице. Изминатото деноноќие се направени 1.750 тестови, моментално активни се 722 активни случаи.

Шок објава на американски лекари: Оваа есен ќе поминеме без грип, но има еден битен услов (ВИДЕО)

Локално - 31.07.2020

Врвен американски стручњак за автоимуни болести рече дека грипот „може да исчезне оваа есен“, затоа што Соединетите држави се преселуваат во постудените месеци додека сè уште се бори против коронавирусот.

Забранија продажба на алкохол за да спречат ширењето на коронавирусот

+инфо - 31.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 17.611.322 лица. Од нив починале 679.406, а оздравеле 11.015.941 лица. – Во последното деноноќие во Албанија регистрирани се 79 новозаразени со ковид-19 од кои дури 56 во ...

Во Србија регистрирани 339 нови случаи на Ковид-19, починале осум лица

Канал5 - 31.07.2020

Според последните податоци, во Србија во изминатите 24 часа со коронавирус се заразиле уште 339 лица. Во истиот период од последиците на вирусот починале осум пациенти. Во последните 24 часа во таа земја биле направени 9.436 тестови.

СЗО: Дневен рекорд на новозаболени лица со Ковид-19 во светот

Опсервер - 31.07.2020

Женева, 31 јули 2020 () – Светска здравствена организација соопшти дека денеска е забележан рекорден број на новозаболени со Ковид-19 – 292.527 лица. Најголем пораст на инфицирани со новиот коронавирус има во САД, а потоа следат Бразил, Иднија и ...

Во Грција регистриран првиот смртен случај од западнонилска треска

А1 On - 31.07.2020

Пациент на 80-годишна возраст со неколку придружни заболувања е првата жртва во Грција предизвикана од западнонилска треска. Во земјата се дијагностицирани вкупно 10 заразени лица, објавија локалните медиуми.

Зголемен број нови случаи на Ковид-19 во Грција и на Кипар

Курир - 04.08.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција е регистриран рекордно висок број на нови случаи на Ковид-19, 121, од кои само пет се од направените тестови на влезните точки во земјата, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, а ...

76-Годишен кочанчанец почина во Штип од ковид-19, 50-годишник итно пратен на инфективна клиника

Сакам да кажам - 31.07.2020

Маж на 76 години од Кочани со позитивен тест на коронавирус по кратко хоспитализирање почина во болницата во Штип, а еден пациент на 50 години исто така позитивен на ковид-19, но со тешки симптоми од Инфективното одделение во Штип итно е префрлен на ...

Коронавирусот рапидно се шири во Франција: За 24 часа повеќе од 1.300 нови случаи

Слободен Печат - 31.07.2020

Здравствените власти во Франција потврдија значајно зголемување на бројот на случаи на коронавирус од 54 отсто низ земјата во однос на минатата недела. Порастот е забележан кај сите старосни групи, но јавната здравствена служба навела дека ...

Работи што ги знаеме за короната сега, а не ги знаевме пред 6 месеци

Локално - 31.07.2020

Новиот коронавирус, чие брзо ширење започна во јануари, го затекна светот целосно неподготвен. Сепак, шест месеци подоцна, научниците знаат многу повеќе за вирусот САРС-КоВ-2. Препораките на јавноста на почетокот на пандемијата беа збунувачки за ...

Нови 265 лица позитивни на Ковид-19 во Бугарија, починаа шест лица

Слободен Печат - 31.07.2020

Во последните 24 часа во Бугарија има 265 лица позитивни на Ковид-19, додека од последиците на вирусот починале шест лица. Во изминатото деноноќие на коронавирус биле тестирани 6.639 лица, а вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата се ...

Во Србија 339 новозаразени, на респиратор дури 162 лица

Н.Македонија - 31.07.2020

Во Србија во последните 24 часа тестирани се примероци од 9.436 лица, од кои 339 се позитивни на ковид-19. Во изминатото деноноќие, 8 лица починале од коронавирус. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата е 573 лица.

Уште осум починати од коронавирусот во Србија и 339 новозаразени

Нетпрес - 31.07.2020

Србија во изминатите 24 часа регистрирала 339 нови случаи на зараза со коронавирусот, а осум лица починале како последица од болеста Covid-19, покажуваат официјалните податоци кои во петокот ги објавија српските здравствени власти.

Скок од нови случаи на коронавирус во светот

Глас на Америка - 31.07.2020

САД имаат речиси 4,5 милиони случаи на Ковид-19 и повеќе од 152.000 починаа од вирусот, според истражувачкиот центар при Универзитетот Џонс Хопкинс. Бројката на заразени и починати од Ковид-19 ширум САД продолжува да се искачува, а тројцата виши ...

Нови 339 случаи на коронавирус во Србија, починаа осум лица

Слободен Печат - 31.07.2020

Во последните 24 часа во Србија има 339 лица позитивни на Ковид-19, додека од последиците на вирусот починале 8 лица. Во изминатото деноноќие на коронавирус биле тестирани 9.436 лица, а вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата се искачи ...

Во Хрватска починаа 1.000 луѓе помалку отколку во исто време минатата година

Локално - 31.07.2020

Иако секој петти жител во Хрватска е постар од 65 години, а постарите луѓе се најризична група на луѓе кога станува збор за коронавирус, во првата половина на 2020 година имало скоро 1.000 помалку смртни случаи во Хрватска во однос на истиот период ...

Оваа година во Хрватска починале скоро 1.000 помалку луѓе отколку лани во истото време

МКД - 31.07.2020

Иако секој петти жител на Хрватска е постар од 65 години, а постарите лица се најризичната група кога станува збор за заболување од коронавирусот, сепак земјата имала скоро 1.000 помалку смртни случаи во првата половина на 2020 година во однос на ...

Мерките против Ковид-19 во светот влијаат и на други заразни болести

Точка - 31.07.2020

Мерките за физичко дистанцирање, кои поради пандемијата на коронавирусот се воведени ширум светот, довеле до значително намалување на бројот на случаи со други заразни болести, па така бројот на заразени со грип е рекордно низок.

Нови осум жртви од коронавирус во Србија

Локално - 31.07.2020

Во последните 24 часа во Србија починале 8 лица како резултат на коронавирусот. Тестирани се 9.436 лица. Бројот на заразени со коронавирус се зголеми за 339. Во моментот има 162 лица на респиратор.