TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара прво нов Совет на јавни обвинители, потоа шеф на новото СЈО

+инфо - 22.07.2019

Тешко ќе оди усогласувањето помеѓу власта и опозицијата за изборот на новиот јавен обвинител за гонење на организиран криминал и висока корупција кој треба да седне во фотелјата на Катица Јанева, барем ако се суди по брифинзите на ВМРО-ДПМНЕ.

Русковска го доби извештајот од вештачењето на мобилниот на Јанева

Либертас - 22.07.2019

Истражителите од нејзиниот дом се вратија со само еден од двата мобилни бидејќи за другиот рекла дека го изгубила. Русковска, викендов во интервју за Сител ТВ, кажа оти синот на Катица, Лазар Јанев, рекол оти вториот мобилен е изгубен во Белград.

Русковска го доби извештајот од вештачењето на мобилниот на Јанева

+инфо - 22.07.2019

Катица Јанева засега не е под истрага, бидејќи нема доволно докази, но дента кога обвинителката Вилма Русковска ја отвори истрагата и ги приведе Боки 13 и бизнисменот Зоран Милески - Кичеец, издаде наредба и за одземање на нејзините мобилни телефони.

Заев и Русковска херои на правдата?! Невешт спин во случајот „Рекет“

Нетпрес - 22.07.2019

Зоран Заев, прв пријавил за случајот „Рекет“. Така барем тврди обвинителката Вилма Русковска. Докази за ова досега не видовме. А, како се движат работиве, нема ни да видиме. Само тоа што Заев сам си се пофали пред новинарите дека прв пријавил, а ...

Арсовски: Цела седмица без Катица

24Инфо - 22.07.2019

Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со ...

ЗЛАТЕВ: „Боки 13“е совршен профил за АЛИБИ-КРИМИНАЛЕЦ, алчен да влезе во КРИМИНАЛНА ШЕМА!

Магазин - 22.07.2019

Кариерата на Вилма Русковска е кариера на обвинител подобен за секоја власт. Во изминатите триесетина години оваа обвинителка се има покажано како сервилен правосуден кадар на секој оној кој во земјава сака себеси да се исталира како деспот.

Зошто Русковска и дала два месеци на Катица Јанева?

Expres - 22.07.2019

Зошто јавната обвинителка Вилма Русковска и дала цели два месеци на Катица Јанева да уништува докази, да го загуби телефонот и да влијае на сведоци, без да следи што таа прави, е едно од прашањата кои што поради страв засега само во кулоарите ги ...

Обвинителке Русковска, дали освен Зоки Поки имате прочитано уште некоја книга?, прашуваат на „Твитер“

Скопје1 - 22.07.2019

Премиерот Зоран Заев јавно обзнани дека со предлог-законот за обвинителство се бара обвинителката Вилма Русковска да го води новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, кое треба да го замени постоечкото Специјално јавно ...

Сите ја бараат Катица Јанева освен истражните органи, а таа се сокри „како мечка во пештера“

Скопје1 - 22.07.2019

Реакциите на социјалните мрежи, а особено на „Твитер“, не стивнуваат кога во прашање е обвинителката Катица Јанева. Министерот Оливер Спасовски и обвинителката Вилма Русковска велат дека немаат потреба да знаат каде е Јанева, бидејќи таа засега не е ...

Русковска не знае каде е Јанева, двајца обвинители од СЈО побарале да дадат исказ

24Инфо - 21.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела си поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет”, во кои се осомничени Бојан Јовановски и ...

Русковска: Катица Јанева не би избегала од земјава

Expres - 21.07.2019

Во интервју за емисијата „Код“ обвинтелката Вилма Русковска изјави дека Јанева не била под ПИ мерки и оти таа лично не верува дека избегала од државава затоа што тука имала живот и семејство, пренесе Пресинг.ТВ..

КАРАКАМИШЕВА: “Заев ја избра Русковска за шеф на СЈО, БЕЗ ОКО ДА МУ ТРЕПНЕ, НИ ВЕЃА ДА МУ МРДНЕ”

Магазин - 21.07.2019

Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на обвинителството за организиран криминал, кое пак ќе добие зголемени ингеренции, а на чие чело ќе биде актуелната шефица, Вилма Русковска., по предлог на премиерот Заев.

Добиен извештајот од вештачењето на мобилниот на Јанева

1tv - 22.07.2019

Извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, е готов и стигнал во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, кое ја води истрагата за случајот „Рекет“, потврдуваат оттаму за Плусинфо .

Твитерџиите не ја „одминаа“ ниту Русковска

Фактор - 21.07.2019

Твитерџиите не стивнуваат, иако помина една недела, твитуваат за случајот „Рекет“, за оставката на Катица Јанева, за предлог шефицата на новото Јавно обвинителство, Вилма Русковска, твитуваат за ситуацијата и настаните кои ја „тресат“ Македонија.

Арсовски: Дали Заев, Спасовски и Русковска ја штитат и кријат Јанева од органите на прогонот?

Курир - 22.07.2019

Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со ...

Русковска и Јанева се тркаат за првото место: Каде се прават добри тетоважи од Вилма, прашуваат на „Твитер“

Скопје1 - 21.07.2019

Обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, која го води случајот за изнудување рекет каде осомничени се Боки 13 и Зоки Кичеец, се најде како мета кај корисниците на социјалната мрежа „Твитер“.

Катица Јанева не била под посебни истражни мерки

24 Вести - 20.07.2019

Катица Јанева беше најпребаруваното име на „Гугл“ во Македонија на 15 септември 2015 година, откако беше предложена за шефица на СЈО како дел од Пржинскиот договор. По нецели четири години, нејзиното име повторно е број еден на Интернетот во ...

ПРАШАЊА ОД ПУБЛИКАТА: Дали гледаме евтин театар со Боки 13 и зошто Русковска и дала два месеца на Катица Јанева да губи ...

Денешен - 22.07.2019

Зошто јавната обвинителка Вилма Русковска и дала два месеца на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да има можност да уништува докази, да го загуби телефонот и да влијае на сведоци, без да следи што прави таа, е едно од прашањата кои што ...

Синот на Катица Јанева рекол дека вториот телефон ѝ е изгубен во Белград

+инфо - 20.07.2019

По гостувањето во емисијата „Стадион“ на Канал 77 и во емисијата КОД на Телма ТВ , обвинителката Вилма Русковска, денеска имаше интервју и на Сител ТВ. Таму таа откри уште еден детал за случајот „Рекет“ за вториот телефон кој го бараа нејзините ...

Русковска: Новото обвинителство може да го отвори од почеток „Империја“

Вечер - 20.07.2019

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска во денешното ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ново Јавно обвинителство - Русковска неприфатлива за ВМРО- ДПМНЕ

Фактор - 20.07.2019

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот на Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...

Обвинителка на која ѝ се плашат: Која е Вилма Русковска?

Независен - 20.07.2019

Вилма Русковска, шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и предложена за нова шефица на СЈО е обвинителката која ја водеше истрагата за насилствата од 27 април, како и истрагата за бегството на ...

Орце Камчев не е осомничен за давањето на поткуп, бидејќи тој го пријавил случајот

Centar - 20.07.2019

Во целиот случај Орце Камчев не е осомничен за давање поткуп, бидејќи со пријавување на случајот тој се ослободува од одговорност, соопшти обвинителката Вилма Русковска за Канал 77. -Давањето поткуп или рекет е кривично дело, но, има едно големо но, ...

ВМРО- ДПМНЕ не ја прифаќа Русковска за шефица на новото Јавно обвинителство

Фактор - 20.07.2019

Далеку од прифатлива е Вилма Русковска за да го води новото Јавното обвинителство, велат од најголемата опозициска партија во земјава, ВМРО-ДПМНЕ. Според нив обвинителката Русковска е лична желба на премиерот Заев, а за нив таа како предлог за шеф ...

Twitter реакција: Сите ја бараат Катица Јанева, таа се сокри „како мечка во пештера“

ММС - 22.07.2019

Реакциите на социјалните мрежи, а особено на „Твитер“, не стивнуваат кога во прашање е обвинителката Катица Јанева. Министерот Оливер Спасовски и обвинителката Вилма Русковска велат дека немаат потреба да знаат каде е Јанева, бидејќи таа засега не е ...

За Јанева нема ПИ-мерка и таа не е следена од страна на Јавно обвинителство

еМагазин - 20.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска во интервју за „Канал 77“ изјави дека од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција не е побарана посебна истражна мерка за Катица Јанева.

Катица го изгубила вториот мобилен во Белград, вели синот Лазар

Expres - 20.07.2019

Синот на Катица Јанева, Лазар Јанев, на обвинителката Вилма Русковска ѝ рекол дека неговата мајка го изгубила вториот телефон во – Белград. Во интервјуто за Сител Русковска рече дека синот на Катица Јанева рекол дека вториот телефон и е изгубен во ...

„Сител“: Вториот мобилен телефон, Катица го изгубила во Белград

еМагазин - 20.07.2019

Вториот мобилен телефон на Катица Јанева , таа го изгубила во Белград, рече обвинителката Вилма Русковска во интервју за телевизија „Сител“. За ова, Русковска била известена од страна на нејзиниот син Лазар Јанев.

Русковска не знае каде е Јанева, двајца обвинители од СЈО побарале да дадат исказ

Независен - 21.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела си поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет“, во кои се осомничени Бојан Јовановски и ...

Катица нема да избега од државава оти тука има семејство и живот, вели Русковска

Скопје1 - 21.07.2019

Во интервју за емисијата „Код“ обвинтелката Вилма Русковска изјави дека Јанева не била под ПИ мерки и оти таа лично не верува дека избегала од државава затоа што тука имала живот и семејство.

Кој го овласти премиерот да ја избере Русковска за шеф на новото обвинителство?, прашува Каракамишева

Скопје1 - 21.07.2019

Професорката по уставно право Тања Каракамишева, во својата објава на социјалните мрежи го запраша премиерот Заев од каде му е надлежноста да ја предложи и постави Вилма Рускоска на чело на Специјалното јавно обвинителство.

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева

Press24 - 22.07.2019

Извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, е готов и стигнал во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, кое ја води истрагата за случајот „Рекет“, потврдуваат оттаму за Плусинфо.

Арсовски: Помина цела недела, а никој не знае каде е Катица Јанева

Сител - 22.07.2019

Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со ...

Русковска: Новото обвинителство може да го отвори од почеток „Империја"

Канал5 - 20.07.2019

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја". Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори ...

Катица Јанева мобилниот го изгубила во Белград

PressingTV - 20.07.2019

Синот на Катица Јанева, Лазар Јанев, на обвинителката Вилма Русковска ѝ рекол дека неговата мајка го изгубила вториот телефон во – Белград. Во интервјуто за Сител Русковска рече дека синот на Катица Јанева рекол дека вториот телефон и е изгубен во ...

Катица го изгубила вториот мобилен во Белград

24Инфо - 20.07.2019

Oбвинителката Вилма Русковска во интервју за Сител рече дека синот на Катица Јанева, Лазар Јанев на истражителите им рекол дека вториот телефон и е изгубен во Белград. Лазар Јанев е директор на маркетинг во 1ТВ, каде по апсењето на Бојан Јованосвки ...

КОД: Русковска не верува дека Јанева избегала, двајца обвинители од СЈО побарале да дадат исказ

+инфо - 21.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет“, во кои се осомничени Бојан Јовановски и ...

КАКОВ СТАТУС ЌЕ ДОБИЕ КАТИЦА ПОСЛЕ ОВА: Извештајот од вештачењето на мобилниот на Јанева во рацете на Рускоска

Магазин - 22.07.2019

Одземениот телефон на шефицата на специјалното обвинителство Катица Јанева конечно е прегледан. Вилма Русоска за Плусинфо изјавила дека извештајот од вештачењето е готов и стигнал во Обвинителството за гонење оргаанизиран криминал и корупција.

Заев, Русковска и Спасовски свесно и даваат простор и време на Катица Јанева

Република - 22.07.2019

, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на денешната прес-конференција. Како што додава тој, според признанијата на обвинителката Русковска, Катица Јанева до сега требаше да биде сослушана и да биде заедно со нејзиниот син во притвор.

Арсовски: Дали Заев, Спасовски и Русковска ја кријат Јанева од органите на прогонот?

Нетпрес - 22.07.2019

„Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со ...

Рускоска: Новото обвинителство може да го отвори од почеток „Империја“

Либертас - 20.07.2019

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска во денешното ...

Русковска не знае каде е Јанева, двајца обвинители од СЈО побарале да дадат исказ

Вечер - 21.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела си поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет“, во кои се осомничени Бојан Јовановски и ...

Русковска го доби извештајот од вештачењето на мобилниот на Јанева

iPortal - 22.07.2019

Катица Јанева засега не е под истрага, бидејќи нема доволно докази, но дента кога обвинителката Вилма Русковска ја отвори истрагата и ги приведе Боки 13 и бизнисменот Зоран Милески – Кичеец, издаде наредба и за одземање на нејзините мобилни телефони.

Арсовски: Помина цела недела, а никој не знае каде е Катица Јанева

MTM - 22.07.2019

Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со ...

Русковска: Новото обвинителство може да го отвори од почеток „Империја“

Локално - 20.07.2019

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска во денешното ...

Русковска не знае каде е Јанева, двајца обвинители од СЈО побарале да дадат исказ

MTM - 21.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела си поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет“, во кои се осомничени Бојан Јовановски и ...

Заврши вештачењето на мобилниот на Катица Јанева

24 Вести - 22.07.2019

Извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, е готов и стигнал во обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, кое ја води истрагата за случајот „Рекет“.

Арсовски: Помина цела недела, а никој не знае каде е Катица Јанева

Либертас - 22.07.2019

Сooпштение на ВМРО ДПМНЕ Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е ...

Две обвинителки од СЈО се понудиле да дадат исказ за „Рекет“

Фокус - 21.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска во интервју за емисијата Код вели дека Јанева не била под ПИ мерки и оти таа лично не верува дека избегала од државава. Тука имала живот и семејство и не верува дека би го сторила тоа обвинителката, која еден ден по ...

(Видео) Арсовски: Според признанијата на Русковска, Јанева досега требаше да биде сослушана и во притвор

Макфакс - 22.07.2019

Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со ...