TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радоичиќ пуштен од притвор

Р.С.Европа - 04.10.2023

Високиот суд во Белград во средата, на 4 октомври, објави дека по сослушувањето на Милан Радоичиќ, го отфрлил предлогот на Вишото јавно обвинителство да му одреди притвор. На 3 октомври, Вишото јавно обвинителство во Белград поднесе предлог за ...

Милан Радоичиќ пуштен на слобода

Независен

Милан Радоичиќ пуштен од притвор

Макфакс

Милан Радоичиќ пуштен на слобода

А1 On

Радоичиќ пуштен од притвор, забранет му е влез на Косово

Локално

Милан Радоичиќ пуштен од притвор

Опсервер

Милан Радоичиќ пуштен од притвор

24Инфо

Сител Press24 Zoom Либертас MTM Република Република Канал5

Албански медиуми: Радоичиќ ослободен од притвор; европарламентарците го распнаа Вучиќ; Стејт департментот со истрага за ...

CivilMedia - 04.10.2023

Судот во Белград го ослободи од притвор Милан Радоичиќ, еден ден по распитот, Американскиот Стејт департмент сериозно истражува дали Србија ги злоупотребила воените возила донирани од САД пред неколку месеци.

Албански медиуми: ЕП ќе расправа за нападот на косовската полиција; паралелни истраги за Радоичиќ; од Стејт департментот не е потврдено повлекувањето на српските војници од границите со Косово

CivilMedia

Албански медиуми: ЕП ќе расправа за нападот на косовската полиција; паралелни истраги за Радоичиќ; од Стејт департментот не е потврдено повлекувањето на српските војници од границите со Косово

Frontline

Албански медиуми: ЕП ќе расправа за нападот на косовската полиција; паралелни истраги за Радоичиќ; од Стејт департментот не е потврдено повлекувањето на српските војници од границите со Косово

Нова ТВ

Албански медиуми: ЕП ќе расправа за нападот на косовската полиција; паралелни истраги за Радоичиќ; од Стејт департментот не е потврдено повлекувањето на српските војници од границите со Косово

Рацин

Вучиќ и Османи во четврток во Гранада, има напори да бидат доведени во иста просторија

Локално - 04.10.2023

Полицијата во Белград уапси српски политичар четири дена откако тој призна дека бил дел од паравоената група вклучена во конфликтот со косовските безбедносни сили во кој загинаа четири лица, пишува „Гардијан“.

Дачиќ: Целта на Србија е деескалација на Косово, а Приштина не го сака тоа

Р.С.Европа

Адвокат од Србија: Невообичаено е што Радоичиќ јавно презеде одговорност за делата што сега ги негира

Слободен Печат

Милан Радоичиќ сослушан во српското обвинителството, негираше вина

Р.С.Европа

Приведен Милaн Радоичиќ

Сител

Милан Радоичиќ осомничен за повеќе кривични дела, оружјето го набавувал од БиХ, а го криел во напуштени објекти во Косово

Слободен Печат

Во Србија е уапсен Милан Радоичиќ поради најновиот судир на северот на Косово

МКД

Во Центар Р.С.Европа Сакам да кажам 360 степени А1 On Макфакс CivilMedia Мета

Хил за апсењето на Радоичиќ: Добар чекор, но потребно е политичко решение

Канал5 - 03.10.2023

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, денеска изјави дека повлекувањето на војниците од административната линија и апсењето на Милан Радоичиќ се добар чекор и дека во интерес на Вашингтон е да се најде политичко решение за ситуацијата.

Кристофер Хил: Повлекувањето на војниците и апсењето на Радоичиќ се добри чекори

Во Центар

Кристофер Хил: Повлекувањето на војниците и апсењето на Радоичиќ е добар чекор, потребно е политичко решение

Во Центар

Хил за апсењето на Радоичиќ: Работите се движат во добра насока, но потребно е политичко решение

Lider

Кристофер Хил: Повлекувањето на војниците и апсењето на Радоичиќ се добри чекори

Бриф

Хил: Повлекувањето на војниците и апсењето на Радоичиќ е добар чекор, потребно е политичко решение за Косово

Макфакс

Кристофер Хил: Повлекувањето на војниците и апсењето на Радоичиќ се добри чекори

Рацин

Денешен Опсервер Либертас 365 CivilMedia Нова ТВ 24Инфо Скопје1

Сослушан Милан Радоичиќ

А1 On - 03.10.2023

Во Вишото јавно обвинителство во Белград денеска беше сослушан Милан Радоичиќ (45) поради сомнение дека засега со неколку непознати лица извршиле кривични дела здружување заради извршување кривични дела, недозволено изработување, поседување, носење.

Радоичиќ сослушан – ги негирал сите кривични дела

24Инфо

Сослушан Радоичиќ, ги негирал кривичните дела за кои се товари

Локално

Радоичиќ сослушан, ги негирал сите кривични дела

Сител

Радоичиќ сослушан, ги негирал сите кривични дела

Либертас

Радоичиќ ги негира сите кривични дела

Фокус

Радоичиќ сослушан, ги негирал сите кривични дела

Н.Македонија

365 Република +инфо MakPress

Уапсен Милан Радоичиќ!

Вечер Прес - 03.10.2023

Поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ е приведен од Управата за криминалистичка полиција и задржан 48 часа. „Полициски службеници на Управата за криминалистичка полиција извршија претрес во станот и другите простории на Милан ...

СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА ГО ПРИВЕДЕ РАДОИЧИЌ Лидерот на Српска листа и организаторот на случувањата во Бањско задржан 48 часа во станица

+инфо

Уапсен Милан Радоичиќ

Алсат-М

Уапсен Србинот што го организираше нападот на Косово

Република

Уапсен Милан Радоичиќ

Zoom

Полициската управа на Федерацијата БиХ ќе ги проверува наводите дали Радоичиќ набавил оружје од Тузла

Либертас - 03.10.2023

Полициската управа на Федерацијата Босна и Херцеговина (ФУП) ќе проверува дали се точни информациите на српското обвинителство дека Милан Радоичиќ, кој е организатор на нападот на полицијата во Косово, набавувал оружје од Тузла.

Полициската управа на Федерацијата БиХ ќе ги проверува наводите дали Радоичиќ набавил оружје од Тузла

Сител

Полициската управа на Федерацијата БиХ ќе ги проверува наводите дали Радоичиќ набавил оружје од Тузла

Бриф

Полициската управа на Федерацијата БиХ ќе ги проверува наводите дали Радоичиќ набавил оружје од Тузла

Во Центар

Полициската управа на Федерацијата БиХ ќе ги проверува наводите дали Радоичиќ набавил оружје од Тузла

24Инфо

Полициската управа на Федерацијата БиХ ќе ги проверува наводите дали Радоичиќ набавил оружје од Тузла

MakPress

Милан Радоичиќ негира вина

Макфакс - 03.10.2023

Поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој денес беше приведен е осомничен за организирање на нападот на северот на Косово, во кој загинаа еден косовски полицаец и тројца Срби.

Милан Радоичиќ негира вина

Опсервер

Радоичиќ негира вина

Lider

Милан Радоичиќ негира вина

Press24

Милан Радоичиќ негира вина

Скопје1

Милан Радоичиќ негира вина

Точка

ВИДЕО | ПОЛИЦИЈАТА НА КОСОВО ОБЈАВИ СНИМКИ ОД СРПСКИ НАПАЃАЧИ – Погледнете го арсеналот оружје што го пронашле

Во Центар - 03.10.2023

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција во неделата изјави дека целта на нападот во Бањска е анексија на северот на Косово од страна на Србија. Според Џељаљ Свеќља , подготовките за нападот биле направени во ...

Косовската полиција објави снимки од вооружената група: Се обучувале во Јагодина и на Копаоник | ВИДЕО

Сител

ЛОНДОН, БЕРЛИН И ВАШИНГТОН СО ЕДЕН ПОТЕГ ГО ‘ЗАМРЗНАА’ БЕЛГРАД – Александар Вучиќ доби јасно и опасно предупредување

Во Центар

Српската полиција го приведе Радоичиќ

Курир - 03.10.2023

Милан Радоичиќ, контроверзниот бизнисмен кој според сопствените тврдења е организатор на вооружениот конфликт во Бањска во Косово, при што загинаа четири лица, денеска е уапсен, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

Српската полиција го приведе Радоичиќ

Либертас

Српската полиција го приведе Радоичиќ

Рацин

Српската полиција го приведе Радоичиќ

Слободен Печат

Српската полиција го приведе Радоичиќ

Канал5

Српската полиција го приведе Радоичиќ

Н.Македонија

Српската полиција го приведе Радоичиќ

Во Центар

24Инфо Нетпрес CivilMedia Zoom ТВ21 4NEWS еМагазин 365

Српската опозиција бара седница на Собранието и на Анкетната комисија по конфликтот во Бањска

Канал5 - 03.10.2023

Делот од опозицијата што ги организира протестите „Србија против насилството“ бара веднаш да се одржи собраниска седница со две точки на дневен ред. Дел од опозицијата која ги организира протестите „Србија против насилството“, побара одржување ...

Српската опозиција бара собраниска седница по конфликтот во Бањска

Слободен Печат

Српската опозиција бара седница на Собранието и на Анкетната комисија по конфликтот во Бањска

MakPress