TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полицијата со воден топ ги растерува демонстрантите

Фокус - 06.05.2015

Има повредени и приведени. Полицијата ги растерува демонстрантите пред владата со манифетсација на воден топ, е најновиот развој на настаните на Илинденска. Водениот топ беше донесен, но сепак не беше употребен.

Полицајци полесно повредиле неколку демонстранти пред влада

Фокус - 06.05.2015

Со штитовите и со клоци, дел од полицајците повредиле неколку демонстранти, но повредите не се сериозни. Дел од полицајците со удари со штитовите и со нозе повредиле неколку демонстранти пред владата, но повредите не се сериозни.

ВИДЕО:Со водени топови, димни бомби растерани демонстрантите

Телма - 06.05.2015

Десетици тепани и уште толку приведени демонстранти и неколку повредени полицајци, меѓу кои и новинари и фоторепортери е епилогот од синоќешниот масовен протест пред владата. Тензичната состојба на Илинденска „пукна“ вечерта околу 22 часот кога ...

Насилно растурен антивладиниот протест во Скопје

Р.С.Европа - 06.05.2015

Синоќешниот антивладин протест во Скопје заврши откако полицијата ги растера демонстрантите од пред зградата на македонската влада. Полицијата употребила и солзавец и водени топови за разбивање на демонстрантите.

Балканските медиуми не се штедеа во известувањата за демонстрациите во Македонија

Sky - 06.05.2015

Иако некои медиуми воопшто не ги видоа протестите против полициската бруталност коис е одржаа вчера, овие масовни протести го најдоа своето место на насловните страници на Балканските медиуми.

Полицијата ги растера демонстрантите, приведени и повредени повеќе луѓе

24 Вести - 05.05.2015

Мирно и празно пред Владата. Полицијата ги растера демонстрантите, а уништената фасада на Владата, остатоци од јајца, камења , скршени прозорци и полициски пендреци сведочат за тоа што се случуваше денеска.

ОБНОВЕНО+ФОТО: Полицијата ги растера демонстрантите

Утрински - 05.05.2015

Неколку лица, меѓу кои и двајца припадници на Единицата за брзо распоредување на полицијата и еден фоторепортер од порталот Плус инфо се повредени во протестите, кои вечерва ескалираа пред Владата на РМ.

Воден топ на полицијата пред демонстрантите кај Влада

Нова ТВ - 05.05.2015

Во моментов полицијата ги растера демонстрантите од дворот на Владата и илјадниците граѓани се наоѓаат на улицата пред објектот, јавува репортерката на НОВА, Славица Филиповска. Како што растеше тензијата кај граѓаните, така полицијата го губеше ...

ФОТО: Јанкулоска чекала да се растераат демонстрантите за да си оди од Владата

Либертас - 06.05.2015

Според оваа фотографија објавена на Твитер, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, чекала да се растераат демонстрантите за да може да си оди од Владата каде попладнево одржа прес конференција од која кажа дека нема намера да даде ...

(ВИДЕО) Повреден цивил, полицајци и приведени демонстранти

Нова ТВ - 05.05.2015

Четири лица се приведени, ранети се повеќе полицајци а еден човек во цивил е потешко повреден и пренесен во болница. Полицијата ги истурка демонстрантите кои протестираа пред владата и ги турка по улица Илинденска и булеварот кој од Владата оди кон ...

Жестоки судири пред Влада

Р.С.Европа - 05.05.2015

Неколкумина демонстранти се повредени при жестоките судири со полицијата пред Владата, јавува нашиот репортер од теренот. Полицијата ги истиснува демонстрантите и ги истурка од пред владата кон булеварот„Св.Климент Охридски.

Полицијата ги растера демонстрантите

Р.С.Европа - 13.04.2016

Демонстранти кои од пред Собранието се обидуваа да го продолжат протестот кон штабот на ВМРО ДПМНЕ, откако ја демолираа канцеларијата на претседателот Иванов во центарот на Скопје, продолжија кон Министерството за правда.

(Обновена )Апсења пред влада и повредени полицајци и демонстранти

Локално - 05.05.2015

Полицијата ги истурка демонстрантите кои протестираа пред владата и ги турка по улица Илинденска и булеварот кој од Владата оди кон Партизанска. Се апсат насилните кои палат контејнери и се потиснуваат и лица кои седат на улица и пружаат пасивен ...

Полицијата ги истуркува демонстрантите од владиниот двор

Р.С.Европа - 05.05.2015

Полицијата се обидува да ја истурка толпата којa протестира во дворот на Владата да протестираа на улицата пред владината зграда. Насобраниот народ се опира на таквиот обид, тие маваат со штитовите на полицајците со стапови и со голи раце.

Тензично пред Влада, демонстрантите удираат по штитовите на полицајците

Нова ТВ - 05.05.2015

Расте револтот кај илјадниците демонстранти кои револтирани од прикриеното убиство на младиот Мартин Нешковски денеска веднаш објавувањето на опозициската бомба излегоја на протест пред Владата кој станува се помасовен.

Демонстрантите со стапови по полициските штитови

Р.С.Европа - 05.05.2015

Демонстрантите кои протестираат пред владата со стапови удираат по штитовите на полиција. Претходно гаѓаа со јајца, домати, компири, пластични шишиња и по некој камен кон зградата на Валдата, по што беа скршени два прозорци.

Откако ги истепа, полицијата почна да апси демонстранти

МКД - 05.05.2015

Полицијата приведе неколкумина од луѓето што протестираа пред владината зграда, откако почна да го „расчистува“ булеварот со палки и со водени топови. Откако полицијата почна да употребува сила, демонстрантите се разбегаа на сите страни.

Ситуацијата ескалира: полицијата почна да мава, повредени демонстранти и новинари (ФОТО)

МКД - 05.05.2015

Ситуацијата ескалира, полицајците удираа по народот и по новинарите, повредени се неколку демонстранти и новинари, меѓу кои и нашиот новинар, кој доби пендрек по глава. Полицијата пред владината зграда почна да тепа: зголемените полициски сили со ...

(ВИДЕО) Судири помеѓу демонстрантите и полицијата

Нова ТВ - 06.05.2015

Демонстрантите и полицијата се судрија некаде по 9 часот. Протестите започнаа мирно, но состојбата подоцна ескалираше. Во протестите има и повредени полицијајци и цивили. Претходно, група граѓани што беше собрана на протестот пред Владата, го проби ...

(ФОТО) Протестот ескалира: И солзи и гнев, и македонци и албанци заедно бараа правда!

Фактор - 05.05.2015

После четири часа барајќи ја правдата за Мартин Нешковски, полицијата употреби сила и кордонот ги растера и последните демонстранти кои до пред половина час седеа пред Влада. Силата и овој пат победи ја победи храброста и правдата, но пораката е ...

Атмосферата пред Влада се вжешти: Полицијата ги истурка демонстрантите на улица

Точка - 05.05.2015

Протестот пред Влада, кој трае од 18 часот, ескалираше откако полицијата ги истурка демонстрантите од дворот на владиниот објект и ги врати назад на улица. Полициски кордон ги истурка демонстрантите кои протестираа пред владата и ги врати на улица.

ФОТО: Полицијата во заседа ги чекаше демонстрантите

А1 On - 05.05.2015

Неколку часа голема група граѓани револтирани од прикривањето на убиството на Мартин Нешковски протестираа пред Владата извикувајќи „Убијци“, „Доста беше молк“, „Кого браните“, „Не сме човечиња“, „Излези Никола“, „Нема Сашо – има мир“,„Оставка“ и ...

Демонстрантите влегле во дворот на Владата

Р.С.Европа - 05.05.2015

Еден полицаец го напушти кородонот и ja отвори железната ограда со која е обиколена Владата и ги пушти демонстрантите да влезат во дворот. Многу од демонстрантите го гушкаа полицаецот, и тој се одалечи од толпата велејќи дека треба да заврши друга ...

Дали полицијата ги растера демонстрантите за Груевски да си замине дома?!

Либертас - 06.05.2015

Граѓани за Либертас информираат дека вечерва во 22:30 часот виделе како премиерот Никола Груевски со полициска придружба стигнал во својот дом во Кисела Вода. Како и секогаш, улиците биле затворени додека тој поминувал.

Видео:Демонстрантите ја повикуваат полицијата да им се придружи

Нова ТВ - 05.05.2015

Протестот пред Владата ескалира, демонатрантите повикуваат „оставка“ и „спуштете ги штитовите“. Граѓните се буквално пред влезот на Владата, тие сакаат да влезат внатре и ја повикуваат полицијата да им приклучи,јавува репотрерката на НОВА Славица ...

Полицијата ги растера демонстрантите

Н.Македонија - 05.05.2015

Полицијата успеа да ги потисне и растера демонстрантите кои учествуваа во денешниот протест пред Владата Полицијата успеа да ги потисне демонстраните до булеварот „Свети Климент Охридски“ кон Соборниот храм и до улица „Илинденска“ кон Градскиот ...

ВИДЕО: Ескалација на протестот, полицијата ги истурка демонстрантите од пред Влада

А1 On - 05.05.2015

Протестот пред Влада ескалираше откако полицијата ги истурка демонстрантите од дворот на објектот и ги врати назад на улица. Во неколку наврати опремените специјалци ги поттиснаа незадоволните граѓани кои не престануваа да скандираат и да фрлаат со ...

ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДАТА: Демонстрантите не влегоа во судир со полицијата

Телеграф - 05.05.2015

Демонстрантите ја поминаа заштитната ограда и дојдоа до кордонот полицајци кои ја чуваат владината зграда Повеќе стотини демонстранти се собраа денеска попладне пред зградата на Владата, при што дојде и до тензична ситуација.

Полицијата апси демонстранти пред Влада

А1 On - 05.05.2015

Неколку луѓе се приведени пред Владата откако полициски кордон ги истурка граѓаните од пред платото на објектот. На Илинденска повеќе нема демонстранти откако полицијата ги истисна зад семафорите на Илинденска и кон мостот „Гоце Делчев“.

Пробиени барикадите пред Владата (ФОТО)

МКД - 05.05.2015

Во моментов група демонстранти ја пробија оградата од пред владата и се наоѓаат пред влезот на самата влада. Зголемени полициски сили ги сопреа да влезат внатре. Демонстрантите ѝ викаат на полицијата „Дојдете со нас, доста беше власт“.

Полицијата вечерва апси демонстранти низ центарот на Скопје

Либертас - 05.05.2015

Неколку луѓе се приведени пред Владата откако полициски кордон ги истурка граѓаните од пред платото на објектот. На Илинденска повеќе нема демонстранти откако полицијата ги истисна зад семафорите на Илинденска и кон мостот „Гоце Делчев“, извести ...

ЖЕСТОКИ СУДИРИ ПРЕД ВЛАДА: Полицијата ги растерува демонстрантите и ги потиснува кон паркот

Sky - 05.05.2015

Како што јавува репортерот на Мет.амк, полицијата ги потиснала демонстрантите од пред Владата накај Градскиот парк и булеварот „Партизански одреди“. Група демонстранти ја блокирале крстосницата кај Соборниот храм.

ВИДЕО: Полицијата ја отвори рампата за демонстрантите да влезат во Владата

А1 On - 05.05.2015

Полициски службеник ја отворија рампата пред Владата за демонстрантите да влезат во дворот на владиниот објект и го напушти работното место. Граѓаните влегувааат во дворот и го гушкаат полицаецот додека тече протестот предизвикан од снимките кои ги ...

СДСМ и СОРОС ја нападнаа полицијата со шипки и камења - таа ги растера!

Вечер Прес - 05.05.2015

Полицијата ги истурка демонстрантите кои протестираа пред владата по улица Илинденска и булеварот кој од Владата оди кон Партизанска. Демонстрантите на СДСМ и СОРОС вечерва на протестот пред Владата ја нападнаа полицијата.

СКОПЈЕ ВРИЕ - ТЕНЗИЈАТА РАСТЕ: Полицијата со шитови ги потиснува демонстрантите

Sky - 05.05.2015

Веќе неколку часа голема група граѓани револтирани од прикривањето на убиството на Мартин Нешковски протестира пред Владата извикувајќи „Убијци“, „Доста беше молк“, „Кого браните“, „Не сме човечиња“, „Излези Никола“, „Нема Сашо – има мир“,„Оставка“ ...

УБИЈЦИ УБИЈЦИ ечи низ Скопје - Полицијата апси - Повредени демонстранти и службеници на МВР

Sky - 05.05.2015

Повеќемина цивили демонстранти и полицајци вечерва биле повредени на демонстрациите во Скопје, откако беа обелоденити скандалозни снимки во врска со затскривањето на убиството на Мартин Нешковски на прославата на владејачакта партија во 2011-та ...

НЕ СТИВНУВААТ ПРОТЕСТИТЕ: Бројот на демонстранти се зголемува од час во час!

Sky - 05.05.2015

Протестите пред Владата, кои започнаа пред повеќе од 3 часа, по објавувањето на прислушкуваните разговори за убиството на Мартин Нешкоски, не стивнуваат. Демонстрантите ја гаѓаа зградата со јајца, компири, пластични шишиња.

Полицијата ги растера демонстрантите, приведени и повредени повеќе луѓе

Тера - 06.05.2015

Мирно и празно пред Владата. Полицијата ги растера демонстрантите, а уништената фасада на Владата, остатоци од јајца, камења , скршени прозорци и полициски пендреци сведочат за тоа што се случуваше денеска.

Повредени и демонстранти – полицијата донела водени топови – има и уапсени (Видео)

МК News - 05.05.2015

Неколкумина демонстранти се повредени при жестоките судири со полицијата пред Владата, јавува радио слободна европа . Полицијата ги истиснува демонстрантите и ги истурка од пред владата кон булеварот„Св.Климент Охридски.

ВИДЕО Хаос на скопските улици

+инфо - 05.05.2015

Демонстрантите и полицијата вечерва околу 21 часот се судрија по мирниот протест пред владата. Протестите започнаа мирно, но состојбата подоцна ескалираше. Во протестите има и повредени полицијајци и цивили.

Протести пред Владата

OhridNews - 05.05.2015

Еден полицаец го напушти кородонот и ja отвори железната ограда со која е обиколена Владата и ги пушти демонстрантите да влезат во дворот. Многу од демонстрантите го гушкаа полицаецот, и тој се одалечи од толпата велејќи дека треба да заврши друга ...

Ескалира протестот, полицијата ги истурка демонстрантите од пред Влада

Кирилица - 05.05.2015

Протестот пред Влада ескалираше откако полицијата ги истурка демонстрантите од дворот на објектот и ги врати назад на улица. Во неколку наврати опремените специјалци ги поттиснаа незадоволните граѓани кои не престануваа да скандираат и да фрлаат со ...

ВИДЕО Полицијата уапси демонстранти

+инфо - 05.05.2015

Неколку луѓе се приведени пред Владата откако полициски кордон ги истурка граѓаните од пред платото на објектот. На Илинденска повеќе нема демонстранти откако полицијата ги истисна зад семафорите на Илинденска и кон мостот „Гоце Делчев“, извести ...

Полицаец ја отвори рампата за демонстрантите да влезат во Владата

Бриф - 05.05.2015

Полицаец ја отворија рампата пред Владата за демонстрантите да влезат во дворот на владиниот објект и го напушти работното место. Граѓаните влегувааат во дворот и го гушкаат полицаецот додека тече протестот предизвикан од снимките кои ги објави ...

ВИДЕО: Полицијата тргна да го тепа својот народ, донесе и водени топови

Либертас - 05.05.2015

Протестот пред Влада ескалираше откако полицијата ги истурка демонстрантите од дворот на објектот и ги врати назад на улица. Во неколку наврати опремените специјалци ги поттиснаа незадоволните граѓани кои не престануваа да скандираат и да фрлаат со ...

Тензично на протестот пред владата: Полицаец го напушти кордонот и им се придружи на демонстрантите

Sky - 05.05.2015

Граѓаните револтирани по објавувањето на денешната политичка бомба излегоа на протест пред Владата. Таканаречената бомба содржеше прислушкувани разговори поврзани со убиството на Мартин Нешкоски.

ВИДЕО Ескалација на протестот од пред Влада

+инфо - 05.05.2015

Протестот пред влада ескалираше откако полицијата ги истурка демонстрантите од дворот на објектот и ги врати назад на улица. Во неколку наврати опремените специјалци ги поттиснаа незадоволните граѓани кои не престануваа да скандираат и да фрлаат со ...

(ВИДЕО) Полицијата удри по граѓаните пред Влада

Бриф - 06.05.2015

Протестот пред Влада ескалираше откако полицијата ги истурка демонстрантите од дворот на објектот и ги врати назад на улица. Во неколку наврати опремените специјалци ги поттиснаа незадоволните граѓани кои не престануваа да скандираат и да фрлаат со ...

ВИДЕО: Како полицијата го бркаше и тепаше својот народ

Либертас - 06.05.2015

Протестот пред Влада ескалираше откако полицијата ги истурка демонстрантите од дворот на објектот и ги врати назад на улица. Во неколку наврати опремените специјалци ги поттиснаа незадоволните граѓани кои не престануваа да скандираат и да фрлаат со ...