TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Според албански медиуми: Незадоволство во ДУИ од проширувањето на Владата

МКД - 17.05.2018

Во редовите на ДУИ официјално владее молк, но внатре во партијата постои отворено незадоволство од влегувањето на Беса на Африм Гаши и на ДПА во Владата, пишува агенцијата ИНА. На седниците на претседателството на ДУИ најголемо незадоволство постои ...

Беса ќе раководи со Министерството за култура, името на министерот останува непознато

Алсат-М - 16.05.2018

Движењето Беса, односно крилото на Африм Гаши, кое ден претходно одлучи да стане дел од владиното мнозинство, го разгледува името на кандидатот кој ќе раководи со Министерството за култура.

Беса, новата партија во составот на Владата на Република Македонија

CivilMedia - 16.05.2018

Движењето Беса е една од најновите политички субјекти во Република Македонија, формирана во 2014 година од Зеќирија Ибрахими, Билал Касами и Африм Гаши. Политички позиционирана како десничарска, социјал-конзервативна партија, со примарен интерес за ...

Реконструкција за ефикасност наместо за партиски математики

Н.Македонија - 16.05.2018

Иако за реконструкција на Владата се зборува уште од локалните избори минатата година, кога тогашниот министер за здравство Арбен Таравари влезе во трката за градоначалник на Гостивар, а Министерството речиси три месеци беше без министер, според ...

БЕСА: Ќе раководиме со Министерството за култура, името допрва ќе го соопштиме

Мета - 16.05.2018

Движењето БЕСА односно крилото на Африм Гаши потврди дека ќе стане дел од владината коалиција и дека го добила ресорот култура во новиот владин кабинет. По состанокот на Централното претседателство на Движењето БЕСА и Централното собрание беше ...

БЕСА и ДПА влегуваат во Влада

Глас на Америка - 15.05.2018

Две министерски места добиваат новите партнери во Владата. Тие ќе ги поделат и заменичките места и директорските функции испразнети по напуштањето на Алијансата за Албанците на коалицијата. СДСМ и ДУИ со ротации во правда и образование.

БЕСА: Уште немаме избрано министер за култура, ама сакаме да покажеме дека нашите кадри се квалитетни

Фокус - 15.05.2018

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе раководи со Министерството за култура, а кандидатот за таа функција ќе го ...

Даути и Беќири од ДПА во Влада, Беса вечерва одлучува за министрите

Нова ТВ - 15.05.2018

Владата на Заев ќе се проширува со министри од ДПА, Беса на Гаши и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам кој нема да добие министерско место, туку функција во пониските ешалони на извршната власт.

Реакции по повод предлогот Зеќирија Ибраими да биде нов министер за култура

Окно - 15.05.2018

По информациите дека партиите ДПА и БЕСА влегуваат во коалиција со СДСМ и ќе добијат министерски позиции, конкретно Министерството за култура, следуваа бурни реакции во јавноста. На социјалните мрежи најмногу се коментира дека културата не треба да ...

Во рацете на БЕСА оди или Образование или Култура, на ДПА им е ветено министерско место на ДУИ

Фокус - 15.05.2018

СДСМ ќе мора да ослободи едно од министерствата кои ги заземаат нивни кадри, за БЕСА да влезе во Владата, а ДУИ ќе отстапи едно од министерствата за ДПА. На овој начин премиерот, Зоран Заев, ќе ја прошири владината коалиција и ќе го зголеми ...

Ибрахими: Нема да прифатам да бидам министер, дури и ако ме предложат

Фокус - 15.05.2018

„Јас нема да ја прифатам функцијата министер дури и да ме предложат“, е одговорот Зеќирја Ибрахими, член на Централното раководство на Беса од крилото на Африм Гаши, на прашањето дали се вистинити информациите на медиумите дека тој ќе биде следниот ...

БЕСА и ДПА влегуваат во Влада – Кои ќе бидат новите министри?

Телма - 15.05.2018

Се конципира новата структура на Владата. По повеќемесечни преговори, новите коалициски партнери Африм Гаши и Мендух Тачи му подадоа рака на премиерот Зоран Заев. Според неофицијални партиски извори, БЕСА на Гаши го добива Министерството за култура.

Беса на Африм Гаши се согласи да предложи министер за култура

МКД - 15.05.2018

Органите на партијата Беса на чие чело е Африм Гаши вечерва одлучија да бидат дел од парламентарното мнозинство и на извршната власт. „Иако пратениците на движењето Беса и досега го помагаа мнозинството и Владата во реформската агенда, ние ...

Алијансата за Албанците во опозиција - Села со критики до Беса на Гаши и ДПА

МКД - 15.05.2018

Алијансата за Албанците се очекува да остане единствена албанска опозициона партија по влегувањето на Движењето „Беса" и на ДПА во Владата, пишува денес информативната агенција на албански јазик „Илирија њуз" – ИНА.

Беса ќе биде дел од парламентарното мнозинство

24 Вести - 15.05.2018

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе раководи со Министерството за култура, а кандидатот за таа функција ќе го ...

БЕСА на Гаши го доби Министерството за култура

Нова ТВ - 15.05.2018

Донесовме одлука да бидеме дел од Владата. Ќе раководиме со Министерството за култура. За другиот дел допрва ќе следат разговори. Многу брзо ќе донесеме одлука и за тоа кој ќе биде министер – велат од БЕСА на Африм Гаши за НоваТВ.

Нови коалициски партнери за постабилна влада

Р.С.Европа - 15.05.2018

ДПА е нов коалиционен партенер во Владата. На партијата и понуден министер без ресор задолжен за економија и странски инвестиции, како и заменик министер за транспорт и врски. Се очекува и влез на БЕСА на Африм Гаши.

Движење БЕСА: Семејството е колективната меморија на нацијата

А1 On - 15.05.2018

Движењето БЕСА и претседателот Африм Гаши, согласно програмските определби усвоени на Првиот Конгрес на Движењето БЕСА, денес – на Меѓународниот ден на семејството, со особено внимание ја истакнуваат големата улога што ја има семејството во секое ...

(Видео) Гаши: Беса ќе биде дел од Владата и ќе менаџира со културата

Макфакс - 15.05.2018

Вечерва се состанаа Централното претседателство на Движењето Беса и Централното собрание и, согласно со статутарните надлежности и обврски, дискутираа и одлучија Движењето Беса да стане дел од парламентарното мнозинство и на извршната власт.

Владата се уште без потврда дали ДПА и БЕСА ќе добијат министерски места

24 Вести - 15.05.2018

Од Владата се уште не потврдуваат дали ДПА и БЕСА на Африм Гаши ќе бидат дел од владиниот состав. Дел од медиумите, повикувајќи се на партиски извори, синоќа објавија дека ДПА и БЕСА на Гаши ќе добијат по едно министерско место и оти ова е ...

Тачи и Гаши во Влада, за образование ќе се преговара меѓу Заев и Ахмети

24 Вести - 15.05.2018

Скопското крило на Беса, предводено од Африм Гаши и ДПА на Мендух Тачи влегуваат во Влада, двајцата лидери подале рака со премиерот Зоран Заев, потврдува висок владин функционер. Според истиот функционер, Гаши добива министер за култура, Тачи ...

Беса на Гаши го добива министер за култура, ДПА на Тачи министер без ресор за странски инвестиции

Канал5 - 15.05.2018

ДПА ќе биде дел од владината коалиција. Оваа веста ја соопштија денеска по централното собрание. Поранешниот пратеник и професор по економија на Тетовскиот универзитет Бардуљ Даути ќе биде новиот министер за странски инвестиции, а професорот по ...

Тачи и Гаши влегуваат во Влада

Либертас - 15.05.2018

ДПА на Мендух Тачи и Беса на Африм Гаши влегуваат во Влада. Ова вчеравечер било прецизирано по средбата на Тачи и Гаши со премиерот Зоран Заев, пренесе Плусинфо . Партиските извори за порталот откриваат само дека и ДПА и Беса добиваат по едно ...

Зеќирија Ибраими нов министер за култура, Бардул од ДПА министер без ресор

А1 On - 15.05.2018

По вчерашните шпекулации за влегувањето на БЕСА и ДПА во Владата на Зоран Заев, за А1он од владината коалиција информираат дека нов министер за култура, на местото на Роберт Алаѓозовски е пратеникот од БЕСА, Зеќирија Ибраими, а нов министер без ...

Заев жртвува министри за „комотно“ парламентарно мнозинство

Република - 15.05.2018

Заев ги жртвува позициите во образование и култура, во замена за комотно парламентарно мнозинство. Крилото на Африм Гаши во БЕСА, ДПА и Сојузот на Ромите – се новите партнери во македонската Влада.

Пакет министерски места за ДПА и БЕСА

CivilMedia - 15.05.2018

Шпекулациите за менувањето на владиниот состав и реконструкција на Владата денеска се центарот на вниманието на јавноста. Дел од медиумите, повикувајќи се на партиски извори, вчера објавија дека ДПА и БЕСА на Гаши ќе добијат по едно министерско ...

А1он: Пратеникот од БЕСА Зеќирија Ибраими ќе биде нов министер за култура

AKO - 15.05.2018

Пратеникот на Беса, Зеќирија Ибраими ќе биде нов министер за култура на местото на Роберт Алаѓозовски, објави порталот а1он. Според овој портал, повикувајќи се на владини извори, договорено е министерско место и за ДПА.

(Видео) Беса на Африм Гаши ќе раководи со Министерството за Култура

Независен - 15.05.2018

Движењето Беса ќе раководи со Министерството за Култура, а кандидатот за таа функција ќе го номинира дополнително, изјави вечерва претседателот на оваа партија Африм Гаши. Тој вели дека нивното учество во Владата е стратешко и дека ќе помогнаат во ...

Зеќирја Ибрахими: И да ме предложат, нема да прифатам да бидам министер

Република - 15.05.2018

„Јас нема да ја прифатам функцијата министер дури и да ме предложат“, е одговорот Зеќирја Ибрахими, член на Централното раководство на Беса од крилото на Африм Гаши, на прашањето дали се вистинити информациите на медиумите дека тој ќе биде следниот ...

Лајм: ДПА го добива Министерството за странски инвестиции, а Беса Министерството за култура

Република - 15.05.2018

Министерството за култура и Министерството за странски инвестиции биле понудени на вчерашната средба на лидерите на ДПА и Беса, Мендух Тачи и Африм Гаши со премиерот Зоран Заев, пишува Лајм .

Ибрахими: И да ме предложат, нема да прифатам да бидам министер!

Мета - 15.05.2018

Нема да прифатам министерска функција ако ме предложат, вели Зеќирија Ибрахими, член на Централното претседателство на движењето БЕСА, поточно на крилото на Африм Гаши, на прашањето од „Порталб“ дали се точни пишувањата во медиумите дека тој ќе биде ...

Зеќирија Ибрахими: Нема да прифатам да бидам министер за култура

Независен - 15.05.2018

Се погласно се зборува за промена на челното место во Министерството за култура и смената на Роберт Алаѓозовски, но засега нема ниту една потврдена информација. Порталот А1он, повикувајќи се на свои извори денеска објави дека министерското место се ...

Зеќирија Ибраими нов министер за култура, Бардул од ДПА министер без ресор

24Инфо - 15.05.2018

По вчерашните шпекулации за влегувањето на БЕСА и ДПА во Владата на Зоран Заев, oд владината коалиција информираат дека нов министер за култура, на местото на Роберт Алаѓозовски е пратеникот од БЕСА, Зеќирија Ибраими, а нов министер без ресор е ...

БЕСА на Гаши официјално потврди: Министерството за култура во нивни раце, се уште не се знае кој ќе биде министер

Курир - 15.05.2018

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе раководи со Министерството за култура, а кандидатот за таа функција ќе го ...

Ако сакаат проширување на коалицијата СДСМ и ДУИ ќе мора да отстапат министерски места

Вечер - 15.05.2018

Доколку сака проширување на владината коалиција и зголемување на парламентарното мнозинство СДСМ ќе мора да ослободи едно од министерствата кои ги заземаат нивни кадри, за БЕСА да влезе во Владата, а ДУИ ќе отстапи едно од министерствата за ДПА.

Ибрахими: Нема да прифатам да бидам министер, дури и ако ме предложат

Либертас - 15.05.2018

„Јас нема да ја прифатам функцијата министер дури и да ме предложат“, е одговорот Зеќирја Ибрахими, член на Централното раководство на Беса од крилото на Африм Гаши, на прашањето дали се вистинити информациите на медиумите дека тој ќе биде следниот ...

БЕСА и ДПА влегуваат во Влада:Гаши и Тачи му подадоа рака на Заев!

Вечер - 15.05.2018

Со влегувањето на овие две партии во власта, парламентарното мнозинство ќе се зголеми за пет пратеници. Заев ќе може да смета на 67 гласа. За сега во опозиција остануваат двајца пратеници од крилото на БЕСА предводено од Билал Касами, кој ги напушти ...

(ВИДЕО) Гаши: Беса ќе биде дел од Владата, го преземаме Министерството за култура

Либертас - 15.05.2018

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе раководи со Министерството за култура, а кандидатот за таа функција ќе го ...

(Видео) Министерството за култура во рацете на БЕСА

Локално - 15.05.2018

Донесовме одлука да бидеме дел од Владата. Ќе раководиме со Министерството за култура. За другиот дел допрва ќе следат разговори. Многу брзо ќе донесеме одлука и за тоа кој ќе биде министер – велат од БЕСА на Африм Гаши за НоваТВ.

Нови коалициони партнери за постабилна влада

iPortal - 15.05.2018

ДПА е нов коалиционен партенер во Владата. На партијата и понуден министер без ресор задолжен за економија и странски инвестиции, како и заменик министер за транспорт и врски. Се очекува и влез на БЕСА на Африм Гаши.

(ВИДЕО) Движење БЕСА: Беса ќе биде дел од владата и ќе менаџира со културата во земјата

А1 On - 15.05.2018

Вечерва се состанаа Централното претседателство на Движењето БЕСА и Централното собрание и согласно статутарните надлежности и обврски, дискутираа и одлучија Движењето БЕСА да стане дел од парламентарното мнозинство и дел од извршната власт.

Владата се уште без потврда дали ДПА и БЕСА ќе добијат министерски места

CivilMedia - 15.05.2018

Од Владата се уште не потврдуваат дали ДПА и БЕСА на Африм Гаши ќе бидат дел од владиниот состав. Дел од медиумите, повикувајќи се на партиски извори, синоќа објавија дека ДПА и БЕСА на Гаши ќе добијат по едно министерско место и оти ова е ...

Тачи и Гаши влегуваат во Влада

iPortal - 15.05.2018

ДПА на Мендух Тачи и Беса на Африм Гаши влегуваат во Влада. Ова вчеравечер било прецизирано по средбата на Тачи и Гаши со премиерот Зоран Заев, пренесува Плусинфо . Партиските извори за порталот откриваат само дека и ДПА и Беса добиваат по едно ...

Зеќирија Ибраими нов министер за култура, Бардул од ДПА министер без ресор

Макфакс - 15.05.2018

По вчерашните шпекулации за влегувањето на БЕСА и ДПА во Владата на Зоран Заев, за „Макфакс“ од владината коалиција информираат дека нов министер за култура, на местото на Роберт Алаѓозовски е пратеникот од БЕСА, Зеќирија Ибраими, а нов министер без ...

Зеќирја Ибрахими: И да ме предложат, нема да прифатам да бидам министер

24Инфо - 15.05.2018

Зеќирја Ибрахими: И да ме предложат, нема да прифатам да бидам министер „Јас нема да ја прифатам функцијата министер дури и да ме предложат“, е одговорот Зеќирја Ибрахими, член на Централното раководство на Беса од крилото на Африм Гаши, на ...

Ибрахими: И да ме предложат, нема да прифатам да бидам министер!

Локално - 15.05.2018

Нема да прифатам министерска функција ако ме предложат, вели Зеќирија Ибрахими, член на Централното претседателство на движењето БЕСА, поточно на крилото на Африм Гаши, на прашањето од „Порталб“ дали се точни пишувањата во медиумите дека тој ќе биде ...

БЕСА на Гаши ќе раководи со Министерството за култура

Слободен Печат - 15.05.2018

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе раководи со Министерството за култура, а кандидатот за таа функција ќе го ...

Ибрахими: Нема да прифатам да бидам министер, дури и ако ме предложат

iPortal - 15.05.2018

„Јас нема да ја прифатам функцијата министер дури и да ме предложат“ , е одговорот Зеќирја Ибрахими, член на Централното раководство на Беса од крилото на Африм Гаши, на прашањето дали се вистинити информациите на медиумите дека тој ќе биде следниот ...

(ВИДЕО) Гаши: Беса ќе биде дел од Владата, го преземаме Министерството за култура

iPortal - 16.05.2018

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе раководи со Министерството за култура, а кандидатот за таа функција ќе го ...

Беса на Гаши влегува во Влада со министер за култура ВИДЕО

+инфо - 15.05.2018

Вечерва се состанаа Централното претседателство на Движењето БЕСА и Централното собрание и, согласно статутарните надлежности и обврски, дискутираа и одлучија Движењето БЕСА да стане дел од парламентарното мнозинство и на извршната власт, рече Африм ...