TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Корона вирусот заигра во Битолскиот театар, одложени сите претстави

Независен - 28.10.2020

БИТОЛА – Нов кластер од ковид позитивни се шири во битолскиот Народен театар. Установата извести дека ги одложи сите претстави како и подготовката на новата премиера, бидејќи неколку вработени се позитивни на Ковид-19.

Четворица вработени од Народниот театар во Битола имаат коронавирус, од нив двајца актери

Сакам да кажам - 28.10.2020

Четворица вработени во Народниот театар од Битола, меѓу кои двајца познати битолски актери, се разболеа од ковид-19 и веќе се во изолација. Директорот на Народниот театар Иван Јерчиќ во телефонски разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека театарските ...

Тројца вработени во театарот позитивни на Ковид 19

Тера - 28.10.2020

Од министерството за здравство потврдија за Тера дека во битолскиот народен театар има неколку случаи на коронавирус. „Од Центарот за јавно здравје во Битола информираат дека заклучно со вчера (27.10.2020) има тројца вработени во театарот кои се ...

Мислењето на младиот гледач е најчесто без грешка, затоа е најважно, рече директорката на ТДМ кој прослави 30 години од ...

Република - 28.10.2020

Децата се толку внимателна и вистински искрена публика што дури и кога глумиш негативец, ламја или вештерка, тие ќе бидат комплетно отворени со тебе. Најважното нешто. Мислењето на малиот гледач најчесто е без грешка, прецизно и со многу емоции“, ...

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

А1 On - 27.10.2020

По повод три децении од постоење на Театарот за деца и младинци, денеска пред Музејот на современа уметност беше промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“ во која е нотирано се што било важно за развојот на ...

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Независен - 27.10.2020

По повод три децении од постоење на Театарот за деца и младинци, денеска пред Музејот на современа уметност беше промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“ во која е нотирано се што било важно за развојот на ...

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Либертас - 27.10.2020

По повод три децении од постоење на Театарот за деца и младинци, денеска пред Музејот на современа уметност беше промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“ во која е нотирано се што било важно за развојот на ...

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

МКД - 27.10.2020

По повод три децении од постоење на Театарот за деца и младинци, денеска пред Музејот на современа уметност беше промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“ во која е забележано сѐ што било важно за развојот на ...

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Кајгана - 27.10.2020

По повод три децении од постоење на Театарот за деца и младинци, денеска пред Музејот на современа уметност беше промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“ во која е нотирано сѐ што било важно за развојот на ...

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

MakPress - 27.10.2020

По повод три децении од постоење на Театарот за деца и младинци, денеска пред Музејот на современа уметност беше промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“ во која е нотирано се што било важно за развојот на ...

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

24 Вести - 28.10.2020

– По повод три децении од постоење на Театарот за деца и младинци, вчера пред Музејот на современа уметност беше промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“ во која е нотирано се што било важно за развојот на ...

30 години Tеатар за деца и младинци

PressingTV - 28.10.2020

Со промоција на монографијата „Сон што трае“, Театарот за деца и младинци одбележа три децении постоење. Во изминативе 30 години, поставени се 73 претстави. Најнаградувана меѓу нив е претставата „Македонска приказна“.

Театарот за деца и младинци, каде е најважен малиот гледач, прослави 30 години од основањето

Сакам да кажам - 27.10.2020

Со промоција на монографијата „Сон што трае“, Театарот за деца и младинци (ТДМ) денес на отворено зад Музејот на современа уметност (МСУ) ја прослави 30-годишнината од основањето. Роденденот на театарот е на 25 март, но прославата беше одложена ...

30 години Tеатар за деца и младинци

Телма - 27.10.2020

Со промоција на монографијата „Сон што трае“, Театарот за деца и младинци одбележа три децении постоење. Во изминативе 30 години, поставени се 73 претстави. Најнаградувана меѓу нив е претставата „Македонска ...

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Опсервер - 27.10.2020

– По повод три децении од постоење на Театарот за деца и младинци, денеска пред Музејот на современа уметност беше промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“ во која е нотирано се што било важно за развојот на ...

Монографијата „30 години ТДМ – сон што трае“ е приказна во приказна

Вечер Прес - 27.10.2020

„За нас оваа книга значи премногу. Таа е сублимат на нашата тридецениска работа, таа е приказна во приказна, таа е накратко нашата лична карта и нашето сеќавање на подалечното и поблиското минато.