TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер: Да вложиме напори за опстојување на иранскиот нуклеарен договор

Н.Македонија - 16.05.2018

Претседателот на Европската комсија, Жан-Клод Јункер изјави дека треба да се вложат сите напори за опстојување на Договорот за иранската нуклеарна програма и покрај повлекувањето на САД од него.

Меркел: Откажување од договорот со Иран би било погрешно

Алсат-М - 16.05.2018

Британија, Франција, Германија, но и други членки на ЕУ, веруваат дека не е исправно да се откажат од договорот со Иран во сегашната ситуација, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел изјави дека Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Макфакс - 16.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека би било погрешно да се откаже од нуклеарниот договор со Иран, истакнувајќиго како една од нејзините главни разлики помеѓу Берлин и Вашингтон.

Збогум долари; ЕУ ќе ја плаќа иранската нафта во евра

Алсат-М - 16.05.2018

Европската унија планира да почне да плаќа иранска нафта во евра наместо, како досега, во долари, пренесува агенцијата „Спутник“ , повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел. Дополнително, шефицата на европската дипломатија, Федерика могерини, ...

Не чепкај го лавот додека спие

Н.Македонија - 16.05.2018

Таман помисливме дека светот ќе биде посигурен со најавената средба помеѓу Доналд Трамп и Ким Јонг-ун, ете нова нуклеарна криза на Блискиот Исток. Трамп одлучи да ги повлече САД од т.н. иранскиот нуклеарен договор, а критичарите побрзаа да ја ...

Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Р.С.Европа - 16.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека откажувањето на нуклеарниот договор меѓу светските сили и Иран ќе биде погрешно. Според неа, повлекувањето на САД од договорот е меѓу неколкуте вознемирувачки вести кои се случиле неодамна.

Европа ќе ги замени доларите со евра во плаќањето на иранската нафта

МКД - 16.05.2018

Европската Унија планира да почне да плаќа со евра при купувањето нафта од Иран, со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски извор за Спутник . Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од нуклеарниот ...

ГОЛЕМ УДАР ЗА САД: ЕУ почнува да плаќа иранска нафта во евра наместо во долари

Фактор - 16.05.2018

Европската унија планира да почне да плаќа иранска нафта во евра наместо, како досега, во долари. Брисел е во судир со САД поради повлекувањето од иранскиот нуклеарен договор, кој е постигнат за време на мандатот на Барак Обама, а Трамп најави дека ...

Како ќе се брани Иран во случај на војна

Deutsche Welle - 16.05.2018

Напуштањето на атомскиот договор со Иран од страна на САД ги подгрева шпекулациите за можен нов воен судир на Блискиот исток. ДВ ја анализира воената сила на Иран и трите принципи на асиметрична воена тактика.

Иран го поздрави добриот почеток на разговорите со ЕУ

Р.С.Европа - 16.05.2018

Шефот на иранската дипломатија Мухамед Зариф синоќа во Брисел го поздрави „добриот почеток“ на разговорите со Европската унија во обид за спасување на нукеарната спогодба по американската одлука за повлекување.

Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

Локално - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Трамп и Иранскиот договор

Окно - 16.05.2018

Минатата недела Доналд Трамп повлече еден од најопасните потези откако стана претседател на САД: се повлече од Заедничкиот сеопфатен план за акција (ЈЦПОА), познат и како Ирански нуклеарен договор.

Рохани: Историски грешки кои ќе ги изолираат САД

Алсат-М - 15.05.2018

Одлуките на Вашингтон да се повлечат од иранскиот нуклеарен договор и да ја преместат амбасадата во Ерусалим се историски грешки кои ќе ги изолираат САД, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани.

Едностраното повлекување на САД од нуклеарниот договор со И.Р.Иран – последица на империјализам во криза?!

Антропол - 15.05.2018

После подолг период на тензии во меѓународиот политички простор поради обвинувањата дека Исламската Република Иран наводно сака да развие нуклеарно оружје во 2015 година, оваа земја дојде до договор за својата енергетска нуклеарна програма со ...

Меркел: Односите меѓу ЕУ и САД се загрозени поради Иран

Алсат-М - 15.05.2018

Односите помеѓу Европската унија и Соединетите Американски Држави се загрозени откако Вашингтон се повлече од Нуклеарниот договор со Иран, вели германската канцеларка Ангела Меркел. Обраќајќи се на конгресот на Конфедерацијата на германските ...

Зариф: Имавме конструктивен состанок со Могерини

Алсат-М - 15.05.2018

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Зариф изјави дека имал конструктивен состанок со високата претставничка на Европската унија, Федерика Могерини. Истакна дека е оптимист дека иранските интереси во нуклеарниот договор ќе бидат зачувани ...

Односите меѓу ЕУ и САД загрозени поради иранскиот нуклеарен договор

Н.Македонија - 15.05.2018

Односите меѓу Европската унија и САД се загрозени поради одлуката на Вашингтон за повлекување од иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. – Европа не беше слепа за активностите на Иран, но веруваше дека ...

Зариф оптимист дека иранските интереси ќе бидат заштитени

А1 On - 15.05.2018

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф денеска изјави дека имал конструктивен состанок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и оти е оптимист дека иранските интереси во нуклеарниот ...

Зариф имал конструктивна средба со Могерини за нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 15.05.2018

Иранскиот министер за надворешни работи Мухамед Џавад Зариф ја нарече многу добра и конструктивна денешната средба во Брисел со шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини. Брисел е последната точка од турнејата на Зариф која има за цел ...

Командантот на американската морнарица после тензиите со Иран: Мора да бидеме подготвени!

Точка - 15.05.2018

Командантот на американската воена морнарица, после напуштањето на САД на иранскиот нуклеарен договор и жестоките реакции на Техеран, порача дека моментално следува период на неизвесност на Блискиот исток.

Зариф: Разговорите на ЕУ и Иран за нуклеарната програма се на вистинскиот пат

Курир - 15.05.2018

Разговорите на Иран со европските земји за спас на нуклеарниот договор и покрај повлекувањето на САД од него, се на вистинскиот пат, изјави иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф по денешната средба во Брисел со шефот на ...

Зариф во посета на Брисел ќе се сретне со Могерини

Р.С.Европа - 15.05.2018

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф пристигна во Брисел, последната точка од неговата турнеја која има за цел зачувување на меѓународниот нуклеарен договор постигнат во 2015 година меѓу Техеран и светските сили по ...

Путин и Макрон разговарале за иранскиот нуклеарен договор

Р.С.Европа - 15.05.2018

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со неговиот француски колега Емануел Макрон за иранскиот нуклеарен договор и за ситуацијата во Сирија. Кремљ соопшти дека двајцата лидери ја потврдиле нивната посветеност за зачувување на ...

Меркел изјави дека Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Точка - 16.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека би било погрешно да се откаже од нуклеарниот договор со Иран, истакнувајќи го како една од нејзините главни разлики помеѓу Берлин и Вашингтон.

Помпео ги повика европските дипломати да ја сочуваат соработката за Договорот со Иран

CivilMedia - 15.05.2018

Државниот секретар на САД Мајк Помпео телефонски разговарал со министрите за надворешни работи на европските држави, потписници на Договорот за иранската нуклеарна програма, соопшти Стејт Департментот.

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Макфакс - 16.05.2018

Европската унија планира плаќањата за купување нафта од Иран да ги врши во евра со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски изворза РИА Новости . Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од нуклеариот ...

АНАЛИЗА: Како ќе се брани Иран во случај на војна

Либертас - 16.05.2018

Напуштањето на атомскиот договор со Иран од страна на САД ги подгрева шпекулациите за можен нов воен судир на Блискиот исток. Дојче веле ја анализира воената сила на Иран и трите принципи на асиметрична воена тактика.

Могерини тврди дека се работи на решение за Иран

CivilMedia - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Меркел: Односите меѓу ЕУ и САД загрозени поради иранскиот нуклеарен договор

Курир - 15.05.2018

Односите меѓу Европската унија и САД се загрозени поради одлуката на Вашингтон за повлекување од иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. – Европа не беше слепа за активностите на Иран, но веруваше дека ...

Иранскиот министер за надворешни работи пристигна во Брисел

Алсат-М - 15.05.2018

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, пристигна во Брисел, каде што преку дијалог со челниците на ЕУ ќе се обиде да го спаси меѓународниот нуклеарен договор постигнат во 2015 година меѓу Техеран и светските сили, откако ...

Меркел изјави дека Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Sky - 16.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека би било погрешно да се откаже од нуклеарниот договор со Иран истакнувајќи го тоа како една од нејзините главни разлики помеѓу Берлин и Вашингтон.

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Денар - 16.05.2018

Европската унија планира плаќањата за купување нафта од Иран да ги врши во евра со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски извор за РИА Новости. Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од нуклеариот ...

Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

А1 On - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Меркел: Односите меѓу ЕУ и САД загрозени поради иранскиот нуклеарен договор

Независен - 15.05.2018

Односите меѓу Европската унија и САД се загрозени поради одлуката на Вашингтон за повлекување од иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. - Европа не беше слепа за активностите на Иран, но веруваше дека ...

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Sky - 16.05.2018

Европската Унија планира плаќањата за купување нафта од Иран да ги врши во евра, со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски извор за „РИА новости“. Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од ...

Могерини: ЕУ работи на решение за Иран

Слободен Печат - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

Либертас - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

ЕУ во небрано: Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

Вечер - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...