TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Масовно труење на кучиња бездомници во Охрид

24 Вести - 08.11.2019

Повторно ескалираше ситуацијата со кучињата бездомници во Охрид откако вчера доцна попладнето на среде бел ден на градскиот плоштад со силниот отров "ланате" беа усмртени неколку кучиња. Непознат сторител го фрлил отровот во паркот, а кучињата го ...

Најголемите стравови кај кучињата

Локално - 08.11.2019

Траумите кои ги преживеале во првите недели од животот оставаат длабоки траги кај кучињата, а понекогаш незаштитените и преплашени кученца подоцна стануваат агресивни и невротични. Иако психологијата на кучињата се уште не е доволно истражена, по ...

Божиновски: СДСМ и Георгиески не преземаат конкретни мерки за решавање на проблемот со бездомните кучиња

OhridNews - 08.11.2019

Масовното труење на бездомни кучиња на градскиот плоштад ја згрози јавноста. Со СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески наместо Охрид да биде пријателско место и за домашните миленичиња и за бездомните животни, стана место на монструозно ...

Кучињата во Охрид биле отруени со силен отров што тешко се купува, велат активистите

Сакам да кажам - 08.11.2019

Кучињата што вчера беа најдени на градскиот плоштад во Охрид биле отруени со „ланате”, високотоксичен отров, кој може да се набави само со сложена процедура, вели екологистот Климент Арнаудов, пренесувајќи го мислењето на ветеринарите.

Оние што шетаат кучиња треба да го чистат и нивниот измет

Н.Македонија - 08.11.2019

Им здодеа на скопјани секојдневно да газат по кучешки измет на јавните површини, на улица, на тротоар, во паркови. Комуналците не можат да стигнат да исчистат секаде каде што поминале уличните бездомни животни, а некои од сопствениците на кучиња не ...

Кучињата што никој не ги сака тука, Тања и Вики ги носат во САД. Им нашле дом на повеќе од 20

Факултети - 08.11.2019

Вики ги наоѓа бездомните кучиња во Скопје, ги лекува, им дава љубов и внимание во нејзиниот стационар и потоа ги испраќа во САД, каде што Татјана веќе им нашла дом Активистките за заштита на правата на животните - Вики Димитрова и Татјана Димовска ...

Двајца скопјани каснати од кучиња скитници, едниот во Аеродром, другиот во Влае

Скопје инфо - 08.11.2019

Вчера во Полициската станица Аеродром, Б.Ј. (73) од Скопје пријавил дека на булевар „Јане Сандански“ бил каснат од куче скитник во пределот на левата потколеница. Во Полициската станица Карпош пак, С.А. (30) од Скопје пријавил дека на ул.

(ВИДЕО) Кучињата на Охридскиот плоштад отруени со „Ланате“, високо токсичен отров кој е во строга продажба

Скопје1 - 07.11.2019

ФБ статус на Климент Арнаудов по труењето на кучиња на плоштадот во Охрид… Денес на сред плоштад во Охрид се десија труежи. Затруени начекавме три душиња. Менда, Слонче и едно друго мечуле на кое уште именце не му имаме дадено.

Срамен 7-ми ноември! (вознемирувачка содржина)

OhridNews - 07.11.2019

Слонче, Менда… Ова се имиња на бездомни кучиња кои можеа да се сретнат во центарот на градот. Имињата им ги дадоа волонтерите за заштита на животни, кои на нивни трошок се грижеа за овие и многу други бездомни кучиња. Дури и ги стерилизираа.

Отруени кучиња лежат во центарот на Охрид, крим техника врши увид

Сакам да кажам - 07.11.2019

На плоштадот во Охрид лежат мртви кучиња, за кои се претпоставува дека се отруени. Попладнево граѓани пријавиле во ЈП “Охридски комуналец” дека има две мртви животни на шеталиштето, а велат дека низ Охрид има уште 10 отруени кучиња.

Во Холандија се вдомени сите улични кучиња - Пример што треба да го следиме сите

Црнобело - 07.11.2019

Власта ги презела сите потребни мерки, со цел да го реши проблемот со напуштени кучиња, почнувајќи со апел до граѓаните да не купуваат кучиња, туку да вдомуваат. Се претпоставува дека ширум светот има над 200 милиони кучиња скитници.

Херој од Ниш: Сам се грижи за 750 кучиња кои никој не ги сакал

ММС - 07.11.2019

Се’ започнало во 2008 година, кога Саша Пешиќ од Ниш, Србија, се враќал дома од напорниот работен ден. Видел четири бездомни кучиња. Се сожалил и веднаш решил да им помогне. Иако не бил финансиски моќен и немал протор за кучиња, не сакал да се ...

ВИДЕО: Кој го расфрла отровот – кој го облеа Охрид во крв?

Скопје1 - 07.11.2019

Предмалку на Градскиот плоштад во Охрид беа отруени седум кучиња, а две се затруени, не се знае дали ќе ги спасат.Предмалку крим техника изврши увид, по што ЈП Охридски Комуналец ги подигна труповите.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Охрид е облеан со отров и крв

Скопје1 - 07.11.2019

Во изминативе неколку часа, граѓанските активисти од Охрид алармираат дека се отруени 10 улични кучиња, со помош на отров кој бил расфрлан низ центарот на градот. Активистите прашуваат „До кога ќе толерирате масовно труење?“, по масовното убиство на ...

Скопјанец каснат од куче скитник во Капиштец, дете нападнато во Инџиково

Скопје инфо - 07.11.2019

Вчера попладне во Полициската станица Центар, З.Ј. (44) од Скопје пријавил дека на ул.„Питу Гули“, нас. Капиштец бил каснат од куче скитник во пределот на десната нога. Во Полициската станица Гази Баба, И.А.

Дете и маж каснати од кучиња скитници

МКД - 07.11.2019

Вчера 06.11.2019 во 17:00 часот во полициската станица Центар, З.Ј.(44) од Скопје пријавил дека на ул . „Питу Гули“ во Скопје бил каснат од куче скитник во пределот на десната нога. Вчера исто така во 12:45 часот во полициската станица Гази Баба, ...

Кучиња скитници нападнале Скопјани

Нетпрес - 07.11.2019

Вчера попладне во Полициската станица Центар, З.Ј. (44) од Скопје пријавил дека на ул.„Питу Гули“, нас. Капиштец бил каснат од куче скитник во пределот на десната нога. Во Полициската станица Гази Баба, И.А.

Отруени 10 улични кучиња во Охрид, граѓаните во паника

Сител - 07.11.2019

Во изминативе неколку часа, граѓанските активисти од Охрид алармираат дека се отруени 10 улични кучиња, со помош на отров кој бил расфрлан низ центарот на градот. Активистите прашуваат „До кога ќе толерирате масовно труење?“, по масовното убиство на ...

Отруени 10 улични кучиња во Охрид, граѓаните во паника

4NEWS - 07.11.2019

Во изминативе неколку часа, граѓанските активисти од Охрид алармираат дека се отруени 10 улични кучиња, со помош на отров кој бил расфрлан низ центарот на градот. Активистите прашуваат „До кога ќе толерирате масовно труење?“, по масовното убиство на ...

(ВИДЕО) Охриѓани шокирани – 7 кучиња отруени на градскиот плоштад

Либертас - 07.11.2019

Предмалку на Градскиот плоштад во Охрид беа отруени седум кучиња, а две се затруени, не се знае дали ќе ги спасат.Предмалку крим техника изврши увид, по што ЈП Охридски Комуналец ги подигна труповите, објави Охрид1 .

Отруени 10 улични кучиња во Охрид

ТВ21 - 07.11.2019

Во изминативе неколку часа, граѓанските активисти од Охрид алармираат дека се отруени 10 улични кучиња, со помош на отров кој бил расфрлан низ центарот на градот. Активистите прашуваат „До кога ќе толерирате масовно труење?“, по масовното убиство на ...

ПАНИКА ВО ОХРИД: Кучиња отруени на плоштадот во Охрид!

Слободен Печат - 07.11.2019

Активистите прашуваат „До кога ќе толерирате масовно труење?“, по масовното убиство на улични кучиња низ градот. Во изминативе неколку часа, граѓанските активисти од Охрид алармираат дека се отруени 10 улични кучиња, со помош на отров кој бил ...

Хорор во Охрид

Магазин - 07.11.2019

Хорор во Охрид, неколку улични кучиња отруени среде центарот на градот. Во изминативе неколку часа, граѓанските активисти од Охрид алармираат дека се отруени 10 улични кучиња, со помош на отров кој бил расфрлан низ центарот на градот.

Позитивен пример за следење: Во Холандија се вдомени сите улични кучиња

Скопје инфо - 08.11.2019

Власта ги презела сите потребни мерки, со цел да го реши проблемот со напуштени кучиња, почнувајќи со апел до граѓаните да не купуваат кучиња, туку да вдомуваат. Се претпоставува дека ширум светот има над 200 милиони кучиња скитници.

Двајца скопјани каснати од кучиња скитници

МКД - 04.12.2019

Вчера во 10.00 часот во полициската станица Кисела Вода, Г.Т.(51) од Скопје пријавил дека на ул.„Народни херои“ бил каснат од куче скитник во пределот на левата рака. „Исто така вчера во 11.50 часот во полициската станица Карпош Р.Р.

Божиновски: Георгиески да го разреши Грданоски затоа што оставањето отров на јавни површини е кривично дело

Скопје1 - 08.11.2019

Масовното труење на бездомни кучиња на градскиот плоштад ја згрози јавноста. Со СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески наместо Охрид да биде пријателско место и за домашните миленичиња и за бездомните животни, стана место на монструозно ...

Кои се најголемите стравови на кучињата

iPortal - 08.11.2019

Траумите кои ги преживеале во првите недели од животот оставаат длабоки траги кај кучињата, а понекогаш незаштитените и преплашени кученца подоцна стануваат агресивни и невротични. Иако психологијата на кучињата се уште не е доволно истражена, по ...