TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Производителите на канабис бараат законска можност да извезуваат суровини, не само масло

Канал5 - 11.09.2019

23 ти компании производители на медицински канабис бараат во законските измени кои сега се кројат да се овозможи да може да ги извезуваат цветовите од медицинскиот канабис кој досега го произведувале.

Макканабис: Нема потреба од банкарска гаранција како услов за лиценца, а мора да се дозволи и извоз на сув цвет

МКД - 11.09.2019

Производителите на медицински канабис - Макканабис, апелираат до Владата и Собранието во однос на измените во законот, одобено во однос на заострување на условите за добивање лиценца за производство на медициснки канабис.

Производителите на медицински канабис работат со загуби, бараат да им се овозможи извоз на цвет од канабис

Слободен Печат - 11.09.2019

Славе Иванов, сопственик на фирмата „Оаза Алкалоид“ е еден од ретките кој има своја фабрика за екстракција на масло од канабис. Според него станува збор за скапа и во моментов неисплатлива инвестиција Здружението на одгледувачи на медицински канабис ...

Заев за средбата со Бик Мајк: Ништо не криеме, работиме во интерес на државата

Фокус - 11.09.2019

Многу реакции на социјалните мрежи предизвика средбата на премиерот Зоран Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. Заев порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од ...

(ВИДЕО) Биг Мајк: Македонија ќе направи бум со канабисот

Независен - 11.09.2019

Мајк Штрауметис познат како Биг Мајк, кој неодамна беше во посета во земјава, вели дека Македонија може да излезе од криза и да направи многу во бизнисот со легализацијата на канабисот. Тој на својот профил на „Инстаграм“ објави видео во кое ...

Бизнисот со канабис за медицинска употреба расцвета: Бројот на издадени лиценци порасна на 27

еМагазин - 11.09.2019

Ако на некој бизнис во Македонија добро му оди, тоа е сигурно бизнисот со канабис за медицинска употреба. Бројот на компании кои влегуваат во овој бизнис постојано расте. Од Владата за еМагазин информираат дека до сега се издадени 27 лиценци за ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Независен - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Заев за Бик Мајк: Ништо не криеме - Тоа се нови работни места

Press24 - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција по вчерашната лидерска средба со Христијан Мицкоски, ја искоментира и средбата со Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. - „Ние не ги соопштуваме сите средби.

БИГ МАЈК: „Македонија е главна локација за БУМ на канабисот„

Магазин - 11.09.2019

Мајк Штрауметис познат како Биг Мајк, кој неодамна беше во посета во земјава, вели дека Македонија е полна со вредни и интелигентни луѓе подготвени за промена, а канабисот може да биде таа промена.

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Локално - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Заев за средбата со Бик Мајк: Ништо не криеме, целта на средбата е медицинска употреба на маслото од канабис и ...

Либертас - 11.09.2019

Многу реакции на социјалните мрежи предизвика средбата на премиерот Зоран Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. Заев порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Опсервер - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Заев за средбата со Бик Мајк: Ништо не криеме, работиме во интерес на државата

Centar - 11.09.2019

Многу реакции на социјалните мрежи предизвика средбата на премиерот Зоран Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. Заев порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од ...

„Макканабис“ бара извоз на цвет од канабис и производство на индустриски коноп

+инфо - 11.09.2019

Од „Макканабис“ се против фирмите кои одгледуваат канабис да даваат 10 отсто од годишната добивка. Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од ...

Заев за средбата со Биг Мајк: Ќе работиме и понатаму во интерес на државата, тоа за нас се нови работни места

Локално - 11.09.2019

По реакциите на социјалните мрежи за средбата на Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис, премиерот порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од канабис и да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

А1 On - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Заев вели дека средбата со Биг Мајк била во интерес на државата

еМагазин - 11.09.2019

Многу реакции на социјалните мрежи предизвика средбата на премиерот Зоран Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. Заев порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Скопје инфо - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Сител - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис и да нема банкарска гаранција од милион евра

Вечер - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

4NEWS - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

МКД - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис” апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

ММС - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да не се бара банкарска гаранција од 1 милион евра за да се влезе во бизнисот со ...

еМагазин - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...