TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вкупно 211 години затвор за 16 осудени за нападот на Собранието

Сакам да кажам - 15.03.2019

Од 18 неамнестирани обвинети за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017, денеска на вкупно 211 години затвор беа осудени 16. Игор Дурловски, еден од водачите на „За заедничка Македонија“, доби ослободителна пресуда, додека за обвинетиот ...

Невиден судски преседан – 211 години затвор за „27 април“

Република - 15.03.2019

Како што се очекуваше, Кривичниот суд Скопје донесе драконски казни за настаните во Собранието од 27 април 2017 година. Шеснаесет од седумаесетте обвинетите во настаните од се осудени, а вкупната затворска казна изнесува 211 години.

ВИДЕО: Граѓаните со аплауз ги дочекаа обвинетите за 27 април

А1 On - 15.03.2019

Малиот број граѓани кои денеска се собраа пред Кривичниот суд во Скопје со аплауз ги дочекаа обвинетите за настаните од 27 април 2017-та во Собранието. Тие пред Судот се собраа во знак за протест против било каква осуда за учесниците во „крвавиот ...

Пресудата за крвавиот четврток ја наполни најголемата судница во Кривичен ГАЛЕРИЈА

+инфо - 15.03.2019

До последно место е исполнета најголемата сала во новата зграда во Кривичниот суд во Скопје каде во секој момент треба да почне изрекувањето на пресудата за 27 април. Огромен број новинарски екипи, роднини на обвинетите и полицајци ја наполнија ...

Сите во исчекување: напладне пресуда за „крвавиот четврток“

Deutsche Welle - 15.03.2019

Дел од обвинетите јавно изјавија дека не сакаат амнестија туку правда, и дека ќе ја докажат нивната невиност. Минимум 10 години е казната затвор за делото „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ Целото внимание на јавноста ...

Пресуда за насилствата во Собранието од 27 април

Глас на Америка - 15.03.2019

Денеска во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде изречена пресудата за 17те обвинети за настаните од 27 април 2017 година и насилствата во Собранието познати како „крвавиот четврток“. Обвинетите се товарат за терористичко загрозување на уставниот ...

Објавување пресуда за настаните од 27 април

Р.С.Европа - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Во Кривичен пресуди за „27 април“

Опсервер - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Политичари на работ од нервен слом

Окно - 15.03.2019

„Случајот со Чавков е политички прогон“, вели опозицијата. Зошто? Заради тоа што три дена пред читање на пресудата за обидот за државен удар на 27 април го сместиле човекот во притвор. Зошто? Затоа што полицијата имала оперативни сознанија дека ...

Утре пресудата за „27 април“ за 17 обвинети за упадот во Собранието

Канал5 - 14.03.2019

Седумнаесетмина обвинети за собраниските насилства од 27 април утре ќе ја слушнат пресудата. Меѓу обвинетите во предметот останаа екс шефот на БЈБ Митко Чавков кој завчера повторно беше спроведен во притвор поради сомнежи на обвинителството од ...

Денеска пресуда за Чавков, Нинџа, Ченто, Југ и другите обвинети за крвавиот четврток

Точка - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје, денеска, 17 обвинети ќе ја чујат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27 април.

(Видео) Граѓаните пред судот со аплауз ги дочекаа обвинетите за 27 април

Макфакс - 15.03.2019

Малиот број граѓани што денеска се собраа пред Кривичниот суд во Скопје со аплауз ги дочекаа обвинетите за настаните од 27 април 2017 во Собранието. Тие пред судот се собраа во знак за протест против каква било осуда за учесниците во крвавиот ...

Пресуда за „27 април“, минимална казна затвор 10 години

ТВ21 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд – Скопје денеска ќе биде изречена пресудата за обвинетите за настаните од „27 април“.Минималната затворска казна која е пропишана за ова дело во Кривичниот законик е 10 години.

Денеска пресуда за настаните од 27 април

Алсат-М - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година. Обвинетите се товарат дека сториле кривично дело терористичко загрозување на уставниот ...

Во Кривичен пресуди за „27 април“ (во живо)

Локално - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

ВИДЕО: Засилено полициско обезбедување пред пресудата за 27 април

А1 On - 15.03.2019

Пред Кривичниот суд во Скопје каде за 12 часот е закажана пресудата за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017-та година, забележливо е зголемено полициско обезбедување. Во текот на вчерашниот ден на социјалните мрежи се појави иницијатива за ...

Утре пресуда за Чавков, Нинџа, Ченто, Југ и другите обвинети за настаните на 27. април

Press24 - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје, утре, 17 обвинети ќе ја чујат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27. април.

Граѓаните пред судот со аплауз ги дочекаа обвинетите за 27 април

Точка - 15.03.2019

Малиот број граѓани кои денеска се собраа пред Кривичниот суд во Скопје со аплауз ги дочекаа обвинетите за настаните од 27 април 2017-та во Собранието. Тие пред Судот се собраа во знак за протест против било каква осуда за учесниците во „крвавиот ...

Пресуда за „27-ми април“: На обвинителната клупа 17 лица

Курир - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Утре пресудата за „27 април“ за 17 обвинети за упадот во Собранието

ТВ21 - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје, утре, 17 обвинети ќе ја чујат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27. април.

Во Кривичен пресуда за „27 април“

Независен - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Утре пресудата за „27 април“ за 17 обвинети за упадот во Собранието

4NEWS - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје, утре, 17 обвинети ќе ја чујат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27. април.

(Во живо) Во Кривичен суд пресуди за собраниските настани на 27 април

еМагазин - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна рочиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Денеска пресуда за Чавков, Нинџа, Ченто, Југ и другите обвинети за крвавиот четврток

А1 On - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје, денеска, 17 обвинети ќе ја чујат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27 април.

Денеска пресуда за 17 обвинети за случајот „27 април“

МКД - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје, денеска 17 обвинети ќе ја слушнат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните во Собранието од 27 април 2017 ...

Во Кривичен пресуда за „27 април”

ММС - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април”.

(Видео) Зголемено полициско присуство околу судот пред изрекувањето на пресудата за крвавиот четврток

Макфакс - 15.03.2019

Пред кривичниот суд во Скопје каде во 12 часот треба да биде изречена пресудата за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година, забележливо е зголемено полициско обезбедување. Во текот на вчерашниот ден на социјалните мрежи се појави ...

Пресуда за „27-ми април“: На обвинителната клупа 17 лица

Press24 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Зголемено полициско присуство околу Судот пред изрекување на пресудата за крвавиот четврток

Точка - 15.03.2019

Пред Кривичниот суд во Скопје каде во 12 часот треба да биде изречена пресудата за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година, забележливо е зголемено полициско обезбедување. Во текот на вчерашниот ден на социјалните мрежи се појави ...

Денеска пресуда за Чавков и за уште 16 обвинети за 27 април

+инфо - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

(Видео) 18 години затвор за Чавков!

1tv - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска се објави пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“ или „Крвавиот четврток“.

Пресуда за крвавиот 27 април

Нова ТВ - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на РМ и за помагање, за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, ...

Во Кривичен пресуда за „27 април“

24 Вести - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Во Кривичен пресуди за „27 април"

Канал5 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април".

Во Кривичен пресуди за „27 април”

24Инфо - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април”.

Во Кривичен пресуди за „27 април“ (во живо)

Н.Македонија - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Кацарска денеска ќе ја изрече пресудата за „27 април“

Фокус - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Во Кривичен пресуда за „27 април“

Нетпрес - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Денеска пресуда за настаните од 27 април

Магазин - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17 обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на РМ и за помагање, за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година.

ВО ЖИВО: Во Кривичен суд пресуди за „27 април“

Сител - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Се очекува вкупна пресуда преку 100 години: Денеска се одлучува за 17 обвинети за „27 април“,

Република - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“. Случајот го води судијката Добрила Кацарска, а застапник на обвинението е ...

Денеска пресуда за Чавков и за уште 16 обвинети за 27 април

Либертас - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Обвинетие за „крвавиот четврток“ се виновни за терористичко загрозување на уставниот поредок

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Во Кривичен пресуда за „27 април“

Телма - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Денес пресуда за “27-ми април“

Пулс24 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денес ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27-ми април 2017 година. Случајот го води судијката Добрила Кацарска, а застапник на обвинението е Вилма ...

Денеска пресуда за Чавков и за уште 16 обвинети за 27 април

iPortal - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.