TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: „Не ѝ даваме територија на Србија како утеха за загубено Косово“

Deutsche Welle - 13.12.2019

Обединувањето со Албанија- еден ден, во иднина- го гледам како успех на Косово, вели во интервју за ДВ, Албин Курти, мандатар за составување на косовската влада. Дијалогот со Србија, додава, нема да биде приоритет.

Курти: Деноноќно работиме за да постигнеме договор за формирање на Влада

Слободен Печат - 13.12.2019

Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, по регистрацијата како пратеник во Собранието на Косово, пред медиумите истакна дека неговата партија непрекинато работи во обидите да постигне договор за коалиција со Демократската Лига на ...

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

Алсат-М - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет, му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност“, ...

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

Локално - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност“, ...

Курти: Денес нема да се сретнам со Мустафа, сѐ уште немаме договор за формирање влада

Слободен Печат - 12.12.2019

Инаку, во текот на вчерашниот ден се одржа нова средба помеѓу двјацата лидери, Курти и Мустафа, но и таа средба заврши без договор за формирање на владата. Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, денеска изјави дека нема да се ...

Преговорите за влада на Косово без резултати

Р.С.Европа - 12.12.2019

Состанокот на лидерите на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Исa Мустафа за постизборна коалиција заврши без резултати, изјави портпаролот на Демократскиот сојуз Бериоан Мустафа.

Повторно нема договор за формирање на косовската влада

Фокус - 11.12.2019

Средбата на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), што се одржа вечерва во Собранието на Косово, заврши ...

Заврши уште една средба без договор за формирање влада помеѓу Курти и Мустафа

Слободен Печат - 11.12.2019

Мустафа само рече дека двајцата лидери се договориле да ги интензивираат средбите, без да каже кои се точките кои ги делат двете партии. Потпаролот на Демократската Лига на Косово, Бесим Мустафа, ги извести медиумите дека завршила средбата помеѓу ...

Без договор заврши средбата Курти – Мустафа за формирање на новата влада на Косово

А1 On - 11.12.2019

Средбата на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), што се одржа вечерва во Собранието на Косово, заврши ...

Повторно нема договор за формирање на косовската влада

Либертас - 11.12.2019

Средбата на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), што се одржа вечерва во Собранието на Косово, заврши ...

Без договор заврши средбата Курти – Мустафа за формирање на новата влада на Косово

24Инфо - 11.12.2019

Средбата на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), што се одржа вечерва во Собранието на Косово, заврши ...

Без договор заврши средбата Курти – Мустафа за формирање на новата влада на Косово

Вечер Прес - 11.12.2019

Средбата на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), што се одржа вечерва во Собранието на Косово, заврши ...

Без договор заврши средбата Курти – Мустафа за формирање на новата влада на Косово

Курир - 11.12.2019

Средбата на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), што се одржа вечерва во Собранието на Косово, заврши ...

Без договор заврши средбата за формирање на новата влада на Косово

Нетпрес - 11.12.2019

Средбата на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (VV) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (LDK), што се одржа вечерва во Собранието на Косово, заврши ...

Без договор заврши средбата Курти – Мустафа за формирање на новата влада на Косово

MakPress - 11.12.2019

Средбата на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), што се одржа вечерва во Собранието на Косово, заврши ...

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Макфакс - 12.12.2019

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Исa Мустафа, но договор за постизборна коалиција не е постигнат.

Преговорите за влада на Косово без резултати

Алсат-М - 12.12.2019

Состанокот на лидерите на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Исa Мустафа за постизборна коалиција заврши без резултати, изјави портпаролот на Демократскиот сојуз Бериоан Мустафа.

Преговорите за влада на Косово без резултати, нема договор за коалиција

Точка - 12.12.2019

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Исa Мустафа, но договор за постизборна коалиција не е постигнат.

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

Сител - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност“, ...

Коснет му порача на Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

Слободен Печат - 13.12.2019

Во интервју за косовската јавна телевизија РТК, Коснет рече дека Курти не треба да се однесува како премиер на северна Албанија. Амбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој ...

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

24Инфо - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност”, ...

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

А1 On - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност“, ...

Курти не треба да се однесува како премиер на северна Албанија, истакна Коснет

iPortal - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност“, ...

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

Опсервер - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност“, ...

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

ТВ21 - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет во интервју за косовската јавна телевизија РТК истакна дека идниот премиер и лидер на партијата Движење Самоопределување не треба да се однесува како премиер на северна Албанија.

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

Нетпрес - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност“, ...

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија[photo]

MakPress - 13.12.2019

Амбасадорот на САД во Косово Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, „да излегува на терен и да се среќава со граѓаните, без оглед на нивната припадност“, ...