TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: Подавањето рака меѓу земјите дава надеж дека заедно побрзо ќе ги надминеме предизвиците

Press24 - 08.04.2020

Денес, врз основа на потпишаниот договор со Република Турција за донација на медицинска опрема и средства наменети за здравствениот сектор на Република Македонија, на Меѓународниот аеродром Скопје пристигна помошта која се состои од 50 000 заштитни ...

Турска помош од маски, скафандери и тестови пристигна во земјава

А1 On - 08.04.2020

Турција попладнево со авион на турската армија што слета на Меѓународниот аеродром – Скопје и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта се состои од 50.000 парчиња заштитни медицински маски, ...

Турски авион со помош слета на скопскиот аеордром

Скопје инфо - 08.04.2020

Турција попладнево со авион на турската армија што слета на Меѓународниот аеродром – Скопје и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта се состои од 50.000 парчиња заштитни медицински маски, ...

(ФОТО) На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција

Скопје1 - 08.04.2020

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и 1.000 дијагностички теста. Донацијата им беше предадена на министерот за надворешни работи, Никола ...

(Фото галерија) Стигна авионот со помошта од Турција

Независен - 08.04.2020

Авионот со помошта во медицинска опрема од Турција стгна денес на аеродромот во Скопје. Помошта ја пречека министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој порача дека подавањето рака меѓу земјите дава надеж дека заедно побрзо ќе ги надминеме ...

Турска помош во маски, скафандери и тестови - Борисов најави помош од Бугарија

Сител - 08.04.2020

Турција на Македонија ќе и’ испрати 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 скафандери,1.000 тестови и друг медицински материјал. Опремата попладнево треба да пристигне на скопскиот аеродром.

Од Турција полета авион со помош за Македонија во справување во битката со коронавирусот (ВИДЕО)

ТВ21 - 08.04.2020

Турција го испрати авионот за помош на Македонија која треба денеска да пристигне на скопскиот аеродром. Авионот главно содржи медицинска опрема за потребите на здравствениот систем на нашата земја.

Пристигнува помошта: Од Турција полета авион со медицинска опрема за Македонија

Точка - 08.04.2020

По најавите за помош во медицински материјали за справување на коронавирусот, од Турција полета авионот кој денеска треба да пристигне на скопскиот аеродром. Турските медиуми објавија фотографии од воениот карго авион А400 М, кој од Анкара треба да ...

Со љубов од Турција за народот во Македонија (ВИДЕО)

Expres - 08.04.2020

Авионот со медицинска помош за Македонија,а Црна Гора, Србија и БИХ за справувањето со битката за коронавирусот полета од Турција. На скопскиот меѓународен аеродром попладнево турскиот амбадасор во земјава Хасан Мехмет Секизќок се очекува да ја ...

Пристигнува побараната медицинска опрема од Турција

Кумановски м. - 08.04.2020

Помош од тестови, заштитни медицински маски и скафандери од Турција денеска во 14:30 часот пристигнуваат на Меѓународниот аеродорм во Скопје. Помошта на надлежните ќе им ја предаде Амбасадорот на Република Турција во Македонија, Хасан Мехмет ...

Турција испраќа помош во медицинска опрема во балканските земји

Курир - 08.04.2020

Турција се приклучува на помошта за балканските земји со медицинска опрема, наменета за борба со коронавирусот. По наредба на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Министерството за здравство подготви заштитни маски, заштитна облека и тестови за ...

Турција со медицинска помош за Македонија

Р.С.Европа - 08.04.2020

Во рамките на борбата со ковид-19, Турција ќе и даде на Македонија помош во медицински материјали. Вчера македонската влада го утврди текстот на договорот меѓу Северна Македонија и Турција за донација на медицинска опрема и средства наменети за ...

(ФОТО) Турција ја испрати помошта за Македонија и Балканот

Фактор - 08.04.2020

Турските медиуми објавија фотографии од воениот карго авион А400 М кој од Анкара ќе достави донаторска помош во медицинска заштитна опрема и реквизити за земјите од Западен Балкан, вклучително и Македонија.

Турција испраќа медицинска помош за справување со коронавирусот

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – Турција денеска ќе и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – ...

Турција испраќа помош за здравствените работници

AKO - 08.04.2020

Владата на РСМ информираше дека на својата последна седница го утврдила текстот на договорот меѓу Република Северна Македонија и Република Турција за донација на медицинска опрема и средства наменета за здравствениот сектор која се состои од 50.000 ...

Турција ќе ѝ донира медицинска опрема на Македонија, и покрај санкциите

Expres - 07.04.2020

Македонија ќе добие донација од медицинска опрема од Турција како помош за справување со коронакризата, и покрај македонското приклучување кон санкциите од Европската унија кон Анкара. Станува збор за 50.000 заштитни маски, илјада скафандери и уште ...

Турција ќе ни донира 50.000 медицински маски, 1000 скафандери и 1000 дијагностички тестови

А1 On - 07.04.2020

Република Турција наменила донација на медицинска опрема и средства наменети за македонскиот здравствениот сектор, соопшти владината прес служба. Владата на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на ...

Турција ќе ни донира 50 000 маски и по 1 000 скафандери и тестови

360 степени - 07.04.2020

Република Турција ќе ѝ донира средства за борба против коронавирусот на Северна Македонија, а содржината на договорот за донацијата бил утврден на денешната седница на Владата, соопштија од владината прес-служба.

Турција донира 50.000 маски и по 1.000 скафандери и тестови

+инфо - 07.04.2020

Владата на својата седница го утврди текстот на договорот меѓу Македонија и Турција за донација на медицинска опрема и средства наменета за здравствениот сектор, информира владата. Донацијата од Турција се состои од 50.000 парчиња заштитни ...

Турција утре со авион ќе донесе медицинска помош за Македонија

Независен - 07.04.2020

Во рамките на борбата со COVID-19, Турција ќе и даде на Македонија помош во медицински материјали. Авионот на турските воени сили кој го носи здравствениот материјал ќе слета на меѓународниот аеродром во Скопје утре попладне.

ПОМОШ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Ние со санкции, Турција со помош за Македонија

Денешен - 07.04.2020

Во справувањето со коронавирусот, Турција ќе и даде на Македонија помош во медицински материјали. Авионот на турските воени сили, како што објави порталот Курир, кој го носи медицинскиот материјал ќе слета на аеродромот во Скопје утре попладне.

Турција ќе и донира медицински материјал на Македонија

ТВ21 - 07.04.2020

Во рамките на борбата со COVID-19, од страна на Република Турција на Република Северна Македонија ќе и биде доделена помош од медицински материјали. Авионот на Турските воени сили кој го носи здравствениот материјал ќе слета на Меѓународниот ...

Турција ќе донира помош за справување со епидемијата во земјата

Макфакс - 07.04.2020

Во рамките на борбата со Ковид-19, од страна на Република Турција на Република Северна Македонија ќе ѝ биде доделена помош од медицински материјали. Авионот на Турските воени сили, кој го носи здравствениот материјал, ќе слета на Меѓународниот ...

Турција ќе донира помош за справување со епидемијата во земјава

Точка - 07.04.2020

Во рамките на борбата со Ковид-19, од страна на Република Турција на Република Северна Македонија ќе и биде доделена помош од медицински материјали. Авионот на Турските воени сили кој го носи здравствениот материјал ќе слета на Меѓународниот ...

Турција ќе донира помош за справување со епидемијата во Македонија

24Инфо - 07.04.2020

Во рамките на борбата со Ковид-19, од страна на Република Турција на Република Северна Македонија ќе и биде доделена помош од медицински материјали. Авионот на Турските воени сили кој го носи здравствениот материјал ќе слета на Меѓународниот ...

Турски воен авион слетува во Скопје, еве ги деталите

Курир - 07.04.2020

Во рамките на борбата со COVID-19, Турција ќе и даде на Македонија помош во медицински материјали. Авионот на турските воени сили кој го носи здравствениот материјал ќе слета на меѓународниот аеродром во Скопје утре попладне.

ДАЛИ ВЛАДАТА ЌЕ ДОЗВОЛИ ДА СЛЕТА АВИОН ОД ЗЕМЈА ПОД САНКЦИИ?: Турски воен авион утре ќе ни донесе помош

Денешен - 07.04.2020

Во рамките на борбата со COVID-19, Турција ќе и даде на Македонија помош во медицински материјали. Авионот на турските воени сили кој го носи здравствениот материјал ќе слета на меѓународниот аеродром во Скопје утре попладне.

Турција ќе ни донира помош за справување со епидемијата

Скопје1 - 07.04.2020

Во рамките на борбата со Ковид-19, од страна на Република Турција на Република Северна Македонија ќе ѝ биде доделена помош од медицински материјали. Авионот на Турските воени сили, кој го носи здравствениот материјал, ќе слета на Меѓународниот ...

Донација на медицинска опрема од Турција

Република - 07.04.2020

Владата на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД-19, одржан на ...

Турција ќе донира 50.000 маски, 1.000 скафандери и 1.000 теста како помош за земјава

Макфакс - 07.04.2020

Владата на денешната 37. седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување внесување и ширење на коронавирусот Ковид-19, одржан на 7 ...

Турција донираше заштитни маски, скафандери и дијагностички тестови

Слободен Печат - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на ...

Турција донира 50.000 маски и по 1.000 скафандери и тестови

Нетпрес - 07.04.2020

Владата на својата седница го утврди текстот на договорот меѓу Македонија и Турција за донација на медицинска опрема и средства наменета за здравствениот сектор, информира владата. Донацијата од Турција се состои од 50.000 парчиња заштитни ...

МАСКИ, ТЕСТОВИ, СКАФАНДЕРИ: Донација на медицинска опрема од Турција

Фактор - 07.04.2020

Владата на својата 37- ма седница го утврди текстот на договорот меѓу Република Северна Македонија и Република Турција за донација на медицинска опрема и средства наменета за здравствениот сектор.

Турција ќе и додели на Македонија 50.000 медицински маски, 1000 скафандери и 1000 тестови

MakPress - 07.04.2020

Владата на Република Македонија на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на ...

Турција ќе донира 50 000 маски, 1000 скафандери и 1000 тестови како помош за земјава

Точка - 07.04.2020

Владата на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД-19, одржан на ...

Турција со донација медицински маски, тестови и скафандери за нашата земја

iPortal - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на ...

Турција донираше 50.000 медицински маски, 1.000 скафандери и 1.000 тестови

Локално - 07.04.2020

Владата на својата седница го утврди текстот на договорот меѓу Република Северна Македонија и Република Турција за донација на медицинска опрема и средства наменета за здравствениот сектор.

Турција ќе ни донира 50.000 маски, 1000 скафандери и 1000 тестови

Н.Македонија - 07.04.2020

Владата на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус ковид-19, одржан на ...

Турција донира 50.000 маски, 1.000 тестови и скафандери

Press24 - 07.04.2020

Владата на својата седница го утврди текстот на договорот меѓу Македонија и Турција за донација на медицинска опрема и средства наменета за здравствениот сектор. Таа се состои од 50.000 парчиња заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и ...

Турција ни’ испраќа медицинска помош за справување со коронавирусот

ММС - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на земјава помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 часот, ...

Турција испраќа медицинска помош за справување со коронавирусот

Фокус - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 ...

Турција испраќа медицинска помош на Македонија за справување со коронавирусот

Press24 - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 часот, ...

Турција испраќа медицинска помош за справување со коронавирусот

24Инфо - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 ...

ПОМОШ ЗА МАКЕДОНИЈА: Турски воен авион денеска во Скопје ќе донесе маски, скафандери и дијагностички тестови за ...

Денешен - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 часот, ...

Турција испраќа медицинска помош за справување со корона вирусот

Frontline - 08.04.2020

Помошта од Турција, согласно договорот за донација меѓу двете земји, се состои од 50.000 парчиња заштитни медицински маски, 1000 заштитни скафандери, 1000 дијагностички тестови и друг медицински материјал.

Турција испраќа медицинска помош за справување со коронавирусот

Канал5 - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 ...

Турција испраќа медицинска помош за справување со коронавирусот

Нетпрес - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 часот, ...

Турција испраќа медицинска помош на Македонија за справување со корона вирусот

Скопје инфо - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 часот, ...

Турција испраќа медицинска помош за справување со коронавирусот

Сител - 08.04.2020

Турција денеска ќе и достави на Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта ќе биде транспортирана со авион на турската армија што треба да слета на Маѓународниот аеродром – Скопје попладне во 14:25 часот, ...

Турција со медицинска помош за Македонија

Алсат-М - 08.04.2020

Во рамките на борбата со ковид-19, Турција ќе и даде на Македонија помош во медицински материјали. Вчера македонската влада го утврди текстот на договорот меѓу Северна Македонија и Турција за донација на медицинска опрема и средства наменети за ...