TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јапонските медиуми тврдат дека се подготвува средба Абе-Ким

МКД - 14.06.2018

Јапонските власти подготвуваат средба меѓу премиерот Шинзо Абе и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун по самитот на Ким и американскиот претседател која се случи неделава во Сингапур, јавуваат денес јапонските медиуми.

Како изгледаше Доналд Трамп пред 38 години?

Кајгана - 14.06.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој е најстариот кандидат избран по прв пат во Белата куќа, следниот четврток ќе наполни 72 години. Со 70 години Трамп во 2016 година стана најстарата личност за прв пат избрана за претседател на САД.

Помпео: Санкциите остануваат се додека Јужна Кореја не се денуклеаризира

Р.С.Европа - 14.06.2018

Нема да има олеснување на санкциите за Северна Кореја се до нејзината целосна денуклеаризација, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео во Сеул, јави новинакста агенција АП.

Широките панталони ја кријат тајната на Ким: Севернокорејскиот претседател „ја штелува“ својата висина

Точка - 14.06.2018

Биографијата и личните податоци за лидерот на Северна Кореја не се познати за пошироката јавност, но сепак, неговото често појавување надвор од границите на својата земја, започна да открива по некои тајни.

Средба на Јужна и Северна Кореја за намалување на тензиите

Макфакс - 14.06.2018

Претставниците на војската на Јужна и Северна Кореја започнаа разговори на високо ниво. Ова се први разговори од овој тип по повеќе од 10 години, за начинот како да се олесни минувањето на границите.

После средбата со Трамп, на Ким му се подготвува нов историски состанок

Кајгана - 14.06.2018

Јапонските власти подготвуваат состанок помеѓу нивниот премиер Шинзо Абе и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, пишуваат јапонските медиуми. За потсетување, оваа седмица севернокорејскиот лидер во Сингапур се сретна со американскиот претседател ...

Следната недела продолжуваат преговорите меѓу САД и Северна Кореја

Р.С.Европа - 14.06.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека преговорите меѓу САД и Северна Кореја ќе продолжат во следната недела, без да го прецизира точниот датум. Помпео во Сеул додаде дека двете страни завршиле многу работа која не можеше да се ...

Русија предлага укинување на санкциите на ОН за Северна Кореја

Точка - 14.06.2018

Русија во средата вечерта го повика Советот за безбедност при Обединетите нации да размисли за постепено укинување на економските санкции за Северна Кореја по потпишувањето на договорот со САД за денуклеаризација на оваа земја.

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од новинарите кои известуваа од средбата Трамп – Ким

А1 On - 14.06.2018

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од престојот на новинарите што известуваа за средбата на врвот меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг Ун, објави Стрејт тајмс. Од средбата известувале околу 4.000 новинари и секој од нив останал околу три дена и ...

Мун: Средбата Ким-Трамп го внесе регионот во мир

Курир - 14.06.2018

Самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун придонесе од ера на непријателство, регионот да влезе во ера на дијалог, мир и просперитет, изјави јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин по средбата во Сеул со ...

Ким во Сингапур најавил подготвеност за средба со Шинѕо Абе

Локално - 14.06.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун нагласил на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур дека може да учествува на средба со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, јавија јапонски медиуми повикувајќи се на владини извори.

Што би сакал Трамп од Путин?

Локално - 14.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп откри што би побарал од рускиот претседател Владимир Путин, ако седеше на една маса со него. Ова беше објавено од Фокс Телевизија, на прашање на нивниот новинар.

Вашингтон се надева дека Северна Кореја ќе се ослободи од нуклеарното оружје до крајот на Трамповиот мандат

МКД - 14.06.2018

Соединетите Држави се надеваат дека „главниот дел од разоружувањето на Северна Кореја ќе се спроведе до крајот на претседателскиот мандат на Доналд Трамп, за „две и пол години“, изјави синоќа во Сеул американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Трамп твитна – Северна Кореја повеќе не е нуклеарна закана

Сител - 13.06.2018

Американскиот претседател ТРамп на состанокот со неговиот севеноркејски колега Ким џонг Ун се согласил на постепена денуклеаризација на Корејскиот Полуостров се вели во официјалното соопштение на Пјонгјан објавено по вчерашните разговори во Сингапур.

Снимката од Белата куќа за Ким има голема грешка: Да го знаеше ова Трамп немаше да му ја пушти

Сител - 13.06.2018

Во обид да го убеди Ким Џонг-ун да го потпише договорот, Доналд Трамп во Сингапур му покажа промотивно видео. Белата куќа го објави на својата Фејсбук страница, а видеото е направено за да му ги покаже на лидерот на Северна Кореа перспективите за ...

Помпео: САД очекуваат големо разоружување на Северна Кореја за две ипол години

Глас на Америка - 13.06.2018

Претходно, претседателот на САД Доналд Трамп, кажа дека нема повеќе нуклеарна закана од страна на Северна Кореја ВАШИНГТОН — САД се надеваат на „големо, големо разоружување“ од страна на Северна Кореја, во рок од две ипол години, изјави државниот ...

Помпео: Сакаме „значително разоружување“ на Северна Кореја за 2,5 години

А1 On - 13.06.2018

САД сакаат Северна Кореја да спроведе „значително разоружување“ во следните две и пол години, изјави денеска во Сеул американскиот државен секретар Мајк Помпео. Шефот на американската дипломатија допатува во Сеул за да ги информира јужнокорејските ...

Две важни лица покрај Трамп и Ким: За нив не се зборувало, а имале клучна задача

Точка - 13.06.2018

Тие имале многу важна работа - "Клучната работа на самитот". Додека американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, воделе историски разговори на самитот во Сингапур, не биле сами во собата.

Кремљ: Криза не се решава за еден час

Алсат-М - 13.06.2018

Кремљ го позрави почетокот на “директниот дијалог” меѓу САД и Северна Кореја по првата средба меѓу Доналд Трамп и Ким Јонг Ун. Истовремено, од Москва предупредија и дека севернокорејската криза не може да се реши за еден час.

Најсмешните мемиња за средбата Трамп-Ким

Кајгана - 13.06.2018

Лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг Ун, се сретнаа во Сингапур и потпишаа договор со кој светот се надева дека ќе се денуклеаризира Корејскиот Полуостров. Меѓутоа, политички историската средба за многу интернет корисници повеќе ...

Трамп: нема повеќе нуклеарна закана од Северна Кореја

Глас на Америка - 13.06.2018

Претседателот Трамп по самитот со лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун во Сингапур, објави дека „повеќе не постои нуклеарна закана од Северна Кореја“. „Сега секој може да се чувствува многу побезбеден од денот кога ја презедов функцијата“, напиша ...

Трамп: Мирно спијте, Северна Кореја повеќе не е нуклеарна закана

МКД - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се врати од Сингапур, каде за првпат се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Веднаш по слетувањето, Трамп на Твитер објави дека таа земја повеќе не е нуклеарна закана.

Кремљ: Путин беше во право за Северна Кореја

Deutsche Welle - 13.06.2018

Русија го поздрави почетокот на „директниот дијалог“ меѓу САД и Северна Кореја по првата средба на Трамп и Ким, предупредувајќи истовремено дека севернокорејската криза не може да се „реши за еден час“.

Песков: Сакаме Трамп да дојде на Светското првенство

Стандард - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, како и лидерите на другите земји, се посакувани гости на Светското фудбалско првенство во Русија. Ова го изјави прес-секретарот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, цитиран од локалните медиуми.

Лавров: Вашингтон и Пјонгјанг не можат сами да го решат корејското прашање

Стандард - 13.06.2018

САД и Северна Кореја веројатно не ќе можат сами да го решат прашањето на Корејскиот Полуостров, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според него, вреди да се поддржи дијалогот меѓу лидерите на САД и Северна Кореја, ...

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

Независен - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

(ФОТО) ХИТ! ГОРАТ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Кога Трамп и Ким ќе ги заменат фризурите

Маркукуле - 13.06.2018

Средбата меѓу Доналд Трамп и Ким Јонг Ун во Сингапур го привлече вниманието на целиот свет, па затоа јавноста ги следеше храната, менито, секој чекор, но и фризурата. Корисниците на Твитер не можеа да одолеат, па на свој начин го претставија овој ...

Трамп и Ким мислат дека влегуваат во историјата, аналитичарите не се сигурни

МКД - 13.06.2018

Доналд Трамп и Ким Јонг Ун го нарекоа вчерашниот самит пресвртница во историјата, но во документот што го потпишаа по средбата нема детали за тоа како ќе се реализираат клучните прашања. На средбата во Сингапур лидерот на најмоќната светска ...

Изненадената реакција на Ким Џонг Ун на шегата на Трамп за „згодни и слаби“ (ВИДЕО)

МКД - 13.06.2018

Повеќето луѓе не би користеле меѓународен самит за нуклеарно оружје за да ги испробаат своите најнови комични досетки. Повеќето луѓе не се претседателот Трамп. За време на ручекот на самитот во Сингапур во вторникот, претседателот се пошегува со ...

Ракување што го менува светот

Н.Македонија - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, разговараа во Сингапур, каде што потпишаа заедничка декларација. Трамп е првиот актуелен американски претседател што се сретнал со севернокорејски лидер.

Кремљ: Путин беше во право во врска со Северна Кореја

Н.Македонија - 13.06.2018

Состанокот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун покажа дека рускиот претседател Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека директникот дијалог е единствен начин да се намалат тензиите со Северна ...

Историска средба меѓу Трамп и Ким Џонг-ун

Сител - 13.06.2018

13 секунди се ракуваа а 38 минути им беа доволни на Доналд Трамп и Ким Џонг Ун да договарат и потпишат заедничка декларација во која се обврзаа да работат на целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров и за нови односи помеѓу САД и Северна ...

Јапонија: Присуството на САД во Јужна Кореја е важно за безбедноста на Источна Азија

МКД - 13.06.2018

Присуството на американската војска во Јужна Кореја и заедничките вежби се од витално значење за безбедноста на Источна Азија, изјави јапонскиот министер Ицунори Онодера. Јапонскиот министер за одбрана ова го изјави по објавата на американскиот ...

Севернокорејските медиуми ликуваат поради отстапките на Трамп за воените игри

МКД - 13.06.2018

Севернокорејските државни медиуми денес го пофалија самитот меѓу Ким Џонг Ун и Доналд Трамп како голем успех, нагласувајќи ги отстапките на американскиот претседател и можноста за нова ера на мир и просперитет на Корејскиот полуостров.

Кремљ: Нуклеарната програма на Пјонгјанг не се решава за еден час

Р.С.Европа - 13.06.2018

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека средбата на Доналд Трамп и Ким Џонг Ун покажала оти рускиот претседател Владимир Путин бил во право кога се залагал за директен дијалог како единствен начин за намалување на тензиите со ...

Егзотичниот хотел во кој се одржа Сингапурскиот самит

Популарно - 13.06.2018

Првата средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се одржа во егзотичниот хотел Капела, на островот Сентоса во Сингапур. Двајцата лидери беа сместени во хотел со 5 ѕвезди, распослан на неколку резиденции ...

Трамп бил три пати оженет и обожува газирани пијалаци, а Ким има еден брак и ужива во виното - сепак, имаат една ...

Точка - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, се разликуваат по многу работи, од годините и исхраната па се до љубовниот живот и интересите. Но сепак, имаат и нешто заедничко.

Видео: Трамп се пошегувал со Ким - „Фотографирајте не да испаднеме убави, слаби и совршени“

Press24 - 13.06.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг ун се подготвувале да седнат на масата во хотелот „Капела“ на островот Сентоси во Сингапур, кога Трамп се свртел кон фоторепортерите.

Северна Кореја: Трамп се согласил на постепена денуклеаризација

Р.С.Европа - 13.06.2018

Северна Кореја соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп се согласил на „чекор по чекор“ денуклеаризација, процес во кој секоја земја ќе презема симултани и реципрочни потези за намалување на тензиите и етаблирање на мирот меѓу ...

Париз: Волјата на Ким Џонг-ун за нуклеарно разоружување мора да се потврди

Стандард - 13.06.2018

Средбата на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „неоспорен напредок”, но волјата, прикажана од Ким за нуклеарно разоружување, „треба да биде потврдена”, изјави францускиот министер за надворешни работи ...

Ким во Сингапур си донел свој тоалет

Бриф - 13.06.2018

Кога севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун патува некаде, тој со себе носи пренослив тоалет, а ни вчерашниот состанок со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур не бил исклучок. Ли Јун-кеол кој е дел од Севернокорејската гарда изјави дека ...

Големата кошаркарска легенда во солзи кога ги виде Трамп и Ким заедно: Знаев дека ова ќе се случи, а ми се закануваа со ...

Курир - 13.06.2018

Некогашната кошаркарска ѕвезда Денис Родман се појави во програма во живо како би дал поддршка за состанокот на лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Јонг-Ун. Тој во емотивен разговор заплака.

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Локално - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Сестрата на Ким Јонг Ун испаничи пред потпишувањето: Отров или бактерии?!(Видео)

Радар - 13.06.2018

Камерите го фатија чудниот момент кога сестрата на севернокрејскиот претседател во последен момент дотрча и го семни пенкалото пред потпишувањето на договорот меѓу Трамп и Ким Јонг Ун. Пенкалото кое претходно беше оставено на маса, севернокрејанците ...

ЗЕМЈА КОЈА ГИ СПОИ ТРАМП И КИМ: Како Сингапур се крена од сиромаштија и стана меѓу најбогатите земји

Фактор - 13.06.2018

Последните вести важни за светот стигнаа токму од Сингапур. Токму таму лидерите на САД и Северна Кореја се состанаа и имаа историска средба. На тлото на Сингапур Доналд Трамп и Ким Јонг ун потпишаа документ кој подразбира целосна денуклеризација на ...

Ким: Се разбравме со Трамп

Слободен Печат - 13.06.2018

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун за време на разговорот со претседателот на САД Доналд Трамп, изјавил дека Северна Кореја и САД треба „итно“ да престанат со „иритирачки и непријателски воени акции еден против друг“, јави севернокорејската ...

Средба на Јужна и Северна Кореја за намалување на тензиите

Точка - 14.06.2018

Претставниците на војската на Јужна и Северна Кореја започнаа разговори на високо ниво. Ова се први разговори од овој тип по повеќе од 10 години, за начинот како да се олесни минувањето на границите.

После средбата со Трамп, на Ким му се подготвува нов историски состанок

24Инфо - 14.06.2018

Јапонските власти подготвуваат состанок помеѓу нивниот премиер Шинзо Абе и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, пишуваат јапонските медиуми. За потсетување, оваа седмица севернокорејскиот лидер во Сингапур се сретна со американскиот претседател ...

Следната недела продолжуваат преговорите меѓу САД и Северна Кореја

Алсат-М - 14.06.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека преговорите меѓу САД и Северна Кореја ќе продолжат во следната недела, без да го прецизира точниот датум. Помпео во Сеул додаде дека двете страни завршиле многу работа која не можеше да се ...

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од новинарите кои известуваа од средбата Трамп - Ким

Кајгана - 14.06.2018

Сингапур, 14 јуни 2018 (МИА) - Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од престојот на новинарите што известуваа за средбата на врвот меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг Ун, објави Стрејт тајмс.