TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лагард: Криптовалутите не смеат да бидат средство за перење пари

МКД - 13.03.2018

Владите и централните банки низ светот мора да соработуваат во изработка на регулатива за крипто-активата за да се спречи тие да станат ново средство за перење пари и финансирање тероризам, предупреди денес директорката на Меѓународниот монетарен ...

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари

Стандард - 13.03.2018

Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство за перење пари, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Самит на малите земји - нови трендови во бизнисот

Press24 - 13.03.2018

Стопанската комора на Македонија најавува конференција за современите трендови во бизнисот како „блокчеин“ технологијата, „краудфандинг“ моделите на алтернативно финансирање, роботиката и автоматизацијата, иднината на „крипто-светот“, но и етичката ...

Блумберг: Криптовалутите се најголема закана во 2018-та

Денар - 13.03.2018

ИТ експертот Џејсон Блумберг објави во „ Форбс “ статија во која предупреди дека илегалното тргување со криптовалути е најголемата закана во 2018-та и дека треба со закон да се забрани. „Минатата недела напишав статија за илегалното тргување со ...

Биткоинот ќе го „здрма“ Г20 Самитот

Фактор - 13.03.2018

Употребата и злоупотребата на криптовалутите како што е најпопуларниот биткоин ќе биде една од главните теми на финансискиот дел од Г20 Самитот на најмоќните држави кој следната недела ќе се одржува во Буеност Аирес, Аргентина.

Крипто-берза дава 250.000 долари награда за главите на хакерите

Стандард - 12.03.2018

Една од најголемите трговски платформи за крипто-валути во светот е на пат да ги запре обидите за хакерски напади, кои ја мачат индустријата, соопштува Bloomberg. Берзата Binance, основана од Чанпен Чжао, нуди еквивалент на 250 илјади долари, кои ќе ...

Вредноста на криптовалутите вртоглаво расте

Кајгана - 12.03.2018

Bitcoin, Ethereum, Ripple и останатите криптовалути забележаа голем пораст на вредноста во последната недела, а само во последните 24 часа вредноста на Bitcoin се зголеми за 13% и сега цената изнесува скоро 10.000 американски долари.

Шефицата на ММФ им се „наостри“ на криптовалутите

Фактор - 14.03.2018

Кристин Лагард, директорката на Меѓународниот монетарен фонд, ќе ја прифати агендата на претстојниот Г20 Самит на кој во фокусот на вниманието од економските теми ќе бидат криптовалутите и спречувањето истите да се користат за перење пари и ...

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари

А1 On - 13.03.2018

Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство за перење пари, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Самит на малите земји – нови трендови во бизнисот

CivilMedia - 13.03.2018

Во организација на Стопанската комора на Македонија денеска ќе се одржи конференција за современите трендови во бизнисот: „блокчеин“ технологијата, „краудфандинг“ моделите на алтернативно финансирање, иднината на „крипто-светот“, роботиката и ...

Блумберг: Криптовалутите се најголема закана во 2018-та

Канал 77 - 13.03.2018

ИТ експертот Џејсон Блумберг објави статија во „ Форбс “ во која предупреди дека илегалното тргување со криптовалути е најголемата закана во 2018-та и дека треба со закон да се забрани. „Минатата недела напишав статија за илегалното тргување со ...

Биткоинот ќе го „здрма“ Г20 Самитот

Вечер - 13.03.2018

Употребата и злоупотребата на криптовалутите како што е најпопуларниот биткоин ќе биде една од главните теми на финансискиот дел од Г20 Самитот на најмоќните држави кој следната недела ќе се одржува во Буеност Аирес, Аргентина.

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари

Локално - 13.03.2018

Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство за перење пари, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Самит на малите земји - нови трендови во бизнисот

Сител - 13.03.2018

Во организација на Стопанската комора на Македонија денеска ќе се одржи конференција за современите трендови во бизнисот: „блокчеин“ технологијата, „краудфандинг“ моделите на алтернативно финансирање, иднината на „крипто-светот“, роботиката и ...

Економски ова е најголемата закана за 2018 година

Фактор - 13.03.2018

ИТ експертот Џејсон Блумберг објави aнализа во „ Форбс “ во која предупреди дека илегалното тргување со криптовалути е најголемата закана во 2018-та. Тој вели дека ова треба со закон да се забрани.

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари

Алфа - 13.03.2018

Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство за перење пари, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Самит на малите земји - нови трендови во бизнисот

Канал5 - 13.03.2018

Во организација на Стопанската комора на Македонија денеска ќе се одржи конференција за современите трендови во бизнисот: „блокчеин“ технологијата, „краудфандинг“ моделите на алтернативно финансирање, иднината на „крипто-светот“, роботиката и ...

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари

Алсат-М - 13.03.2018

Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство за перење пари, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Самит на малите земји – нови трендови во бизнисот

+инфо - 13.03.2018

Акцентот на дискусијата, освен на дигитализацијата, ќе биде ставен и на меѓународните бизнис релации, како и на „старт-ап“ иновативните бизниси. Стопанската комора на Македонија најавува конференција за современите трендови во бизнисот како ...

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари

+инфо - 13.03.2018

Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство за перење пари, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Во петок конференција на Стопанската комора за новите технолошки трендови во бизнисот

Иновативност - 13.03.2018

Стопанската комора на Македонија oрганизира конференција за современите трендови во бизнисот како блокчеин технологија, алтернативно финансирање како crowdfunding, роботика и автоматизација, иднината на крипто-светот, како и етичката страна на ...

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари

Сител - 13.03.2018

- Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство за перење пари, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Самит на малите земји – нови трендови во бизнисот

Шеталиште - 13.03.2018

Стопанската комора на Македонија најавува конференција за современите трендови во бизнисот како „блокчеин“ технологијата, „краудфандинг“ моделите на алтернативно финансирање, роботиката и автоматизацијата, иднината на „крипто-светот“, но и етичката ...

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари...

Н.Македонија - 14.03.2018

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство за перење пари, изјави ...