TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судот го крши законот со недавање на записникот и снимката од судењето во рок од 24 часа

Курир - 14.02.2018

Судиите редовно, речиси на секое рочиште против поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, го кршат законот кој налага копија од ЦД-то од снименото судење да го дадат на одбраната во рок од 24 часа, а записниците во рок од три дена.

„Траекторија“ заглави во приговори – Груевски: Се чувствувам како да доаѓам на работа

ТВ21 - 14.02.2018

СМС пораките да не бидат докази во постапката, побара екс премиерот Никола Груевски на денешното рочиште за случајот Траекторија. Овој процес никако да започне. Уште од старт заглави со приговори на адвокатите кои бараа отфрлање на вештачењата, ...

Судијата Бошевски: Јавното објавување на „бомбите“ не ја намалува нивната доказна вредност

МКД - 14.02.2018

По истакнатите барања и приговори на судењето за случајот „Траекторија " судијата Горан Бошевски пресече, 315 прислушувани разговори кои СЈО ги понуди како доказ против обвинетите Никола Груевски, Миле Јанакиески, Владимир Пешевски и Љупчо ...

Откажано судското рочиште за „Траекторија“

24 Вести - 14.02.2018

Бараме еднаков третман како оној што му се дава од овој суд на Заев, се пожали екс премиерот Никола Груевски на денешното судско рочиште за случајот „Траекторија“. Тој побара одбраната да добие копија од прислушуваните разговори.

Наместо судење, Груевски ќе има можност утре да ги слуша „бомбите“ за Космос

Слободен Печат - 14.02.2018

Експремиерот Груевски утре нема да се појави на рочиштето за „ТНТ“, предмет во кој е обвинет, затоа што ќе ги преслушува „бомбите“ од кои произлегол овој случај. Одбраната на Груевски за Макфакс потврдила дека се договориле со судијата Ставрев да се ...

Груевски утре, наместо на судење, ќе може во судот да ги слуша бомбите за уривањето на „Космос“

Макфакс - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот ТНТ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати за „Макфакс“.

Груевски од телефон цело време чита едни исти приговори, му се пожали Обвинителката од СЈО на судијата на „Траекторија“

Сакам да кажам - 14.02.2018

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова на денешното судење за предметот „Траекторија“ му кажа на судијата Горан Бошевски дека обвинетиот Никола Груевски од мобилниот телефон му чита од збор до збор исти, веќе поднесени приговори, само за и натаму да не ...

„Траекторија“ одложена за 1 март...

Н.Македонија - 14.02.2018

„Траекторија“ одложена за 1 март За 1 март е одложено судското рочиште за случајот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и ...

Рочиште за случајот „Траекторија“ во Кривичен суд

МРТ - 14.02.2018

Одбраната во Кривичниот суд побара одложување на судењето, поради недобивање на записникот од 31-ви јануари. Специјалната обвинителка Стефанова побара од судот да не се произнесува за барањето на одбраната, бидејќи според неа, било несериозно ова да ...

Одложено судењето за Траекторија - Груевски вели судот работи под политички притисок

Press24 - 14.02.2018

Повторно беше одложено судењето за случајот „Траекторија“, бидејќи и по одбиените приговори и по паузата адвокатите на обвинетите, но и поранешниот премиер Никола Груевски продолжија да изнесуваат нови приговори.

Обвинителката Лиле Стефановска ја обвини одбраната во „Траекторија“ дека го одложува судењето

Фокус - 14.02.2018

Сите предлози и забелешки се даваат со цел одлагање, а не подготовка на одбраната, рече специјалната јавна обвинителка, Лиле Стефановска, на денешното судење во случајот „Траекторија“, како одговор на барањата и забелешките на одбраната.

Груевски бара од судијата да го спроведува законот кога му суди

МКД - 14.02.2018

Бараме само да го спроведете законот, искоментира Никола Груевски, надоврзувајќи се на барањата и приговорите на неговиот адвокатски тим кој денес во случајот „Траекторија“ околу еден час повторно истакнуваше забелешки и барања до судот.

Груевски до судиите: Бараме да го спроведете законот

Press24 - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска на судското рочиште за Траекторија, изјави дека бара од судијката само да го спроведе законот, пренесе МКД.МК. Откако судијата Горан Бошевски, кој ја води постапката за овој предмет, соопшти дека ги одбива ...

Ако сакаа, обвинетите досега три пати ќе ги преслушаа бомбите за кинеските автопати, реагираше СЈО на постојаните ...

Сакам да кажам - 14.02.2018

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 за предметот „Траекторија“ кај што е обвинет експремиерот Никола Груевски, кажа дека одбраната прави сè за да не може да почне судењето.

Судот ги одби барањата на адвокатите во „Траекторија“, тие поднесоа нови

Мета - 14.02.2018

Денешното рочиште за случајот „Траекторија“ мина главно во знакот на предлозите на адвокатите на обвинетите, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и ...

Продолжи судењето за провизиите за кинеските автопати

Нова ТВ - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Адвокатот Наков до Судот: Почитувајте го законот ништо повеќе, ќе се повлечеме ако продолжите со незаконска работа

Курир - 14.02.2018

Адвокатот Наков побара Судот да го почитува законот. Тој посочи дека секој ден бил во судот и барал записник од минатото рочиште, но записник нема. -Како ќе одлучуваме и ќе пружаме правна помош без записник.

Адвокатот на Груевски немал записник, бара да се одложи судењето

Макфакс - 14.02.2018

Димитар Дангов, еден од адвокатите на четворицата обвинети во случајот „Траекторија“, рече дека бара да се одложи судењето зашто го немал добиено записникот од 31 јануари. Истото го побара и адвокатот Дончо Наков.

Обвинетите бараат смс пораките да не се докази во „Траекторија“

+инфо - 14.02.2018

Адвокатите на обвинетите реагираа и на тоа што не го добиле ЦД со записникот од претходното рочиште. Пред почетокот на денешната главна расправа за случајот „Траекторија“ судијата Горан Бошевски соопшти дека судот ги одбива како неосновани ...

Скандалозно судење за „Траекторија“: Денешното судење започна без записник, судијата мува не го лази

Курир - 14.02.2018

Oдбраната на денешното судење за случајот „Траекторија“ побара записник од минатото рочиште, но тоа не беше овозможено. Адвокатот на одбраната истакна дека не може да се произнесат за претходните решенија на Судот бидејќи немаат утврден записник.

Денес рочиште за “Траекторија” во која се обвинува Груевски зошто градел автопати, кои сега новата влада ги кочи

Курир - 14.02.2018

Денес одново уште едно рочиште за случајот Траекторија кој веројатно е еден од најуникатните и најпарадоксалните судски предмети во кој поранешниот премиер Груевски се терети за градба на автопатите Штип Скопје и Кичево Охрид за измислена наводна ...

Груевски утре наместо на судење, ќе може да ги слуша бомбите за уривањето на Космос во судот

Вечер - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот „ТНТ“ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати за „Макфакс“.

Судењето за „Траекторија“ прекинато и одложено: Обвинителката се пожали дека Груевски чита веќе поднесени приговори

10без10 - 14.02.2018

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова на денешното судење за предметот „Траекторија“ му кажа на судијата Горан Бошевски дека обвинетиот Никола Груевски од мобилниот телефон му чита од збор до збор исти, веќе поднесени приговори, само за и натаму да не ...

„Траекторија“ одложена за 1 март

Алсат-М - 14.02.2018

За 1 март е одложено судското рочиште за случајот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Одложено судењето за Траекторија – Груевски вели судот работи под политички притисок

МК News - 14.02.2018

Повторно беше одложено судењето за случајот „Траекторија“, бидејќи и по одбиените приговори и по паузата адвокатите на обвинетите, но и поранешниот премиер Никола Груевски продолжија да изнесуваат нови приговори.

Продолжи судењето за „Траекторија“

Канал5 - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Адвокатот на Груевски немал записник, бара да се одложи судењето

Вечер - 14.02.2018

Димитар Дангов, еден од адвокатите на четворицата обвинети во случајот „Траекторија“, рече дека бара да се одложи судењето зашто го немал добиено записникот од 31 јануари. Истото го побара и адвокатот Дончо Наков.

Скандал на судењето за „Траекторија“: Судењето започна без записник

Република - 14.02.2018

Oдбраната на денешното судење за случајот „Траекторија“ побара записник од минатото рочиште, но тоа не беше овозможено. Адвокатот на одбраната истакна дека не може да се произнесат за претходните решенија на Судот бидејќи немаат утврден записник.

Груевски утре наместо на судење, ќе ги слуша бомбите за уривањето на Космос во судот

Кајгана - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот „ТНТ“ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати.

„Траекторија“ одложена за 1 март

Либертас - 14.02.2018

За 1 март е одложено судското рочиште за случајот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Во „Траекторија“ 315 „бомби“ доказен материјал

+инфо - 14.02.2018

Судењето за „Траекторија“ на 31 јануари почна од почеток бидејќи беше променет судечкиот совет. Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер ...

Адвокатот на Груевски немал записник, бара одложување на судењето

Press24 - 14.02.2018

Димитар Дангов, еден од адвокатите на четворицата обвинети во случајот „Траекторија“, рече дека бара да се одложи судењето зашто го немал добиено записникот од 31 јануари. Обвинителката Лиле Стефанова од СЈО рече дека би било несериозно да се ...

Рочиштето за „Траекторија“ почна без записник

Нетпрес - 14.02.2018

Скандалозно започна во средата рочиштето за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) „Траекторија“, кога одбраната го побара записник од минатото рочиште, но тоа не беше овозможено.

Груевски утре, наместо на судење, ќе може во судот да ги слуша бомбите за уривањето на „Космос“

Точка - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот „ТНТ“ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати за „Макфакс“.

„Траекторија“ одложена за 1 март

Локално - 14.02.2018

За 1 март е одложено судското рочиште за случајот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Продолжи судењето за „Траекторија“...

Н.Македонија - 14.02.2018

Продолжи судењето за „Траекторија“ Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле ...

Адвокатот на Груевски немал записник, бара да се одложи судењето

Sky - 14.02.2018

Димитар Дангов, еден од адвокатите на четворицата обвинети во случајот „Траекторија“, рече дека бара да се одложи судењето зашто го немал добиено записникот од 31 јануари. Истото го побара и адвокатот Дончо Наков.

Груевски утре, наместо на судење, ќе може во судот да ги слуша бомбите за уривањето на „Космос“

А1 On - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот ТНТ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати за „Макфакс“.

Судењето за „Траекторија“ одложено за 1 март

Р.С.Европа - 14.02.2018

Судењето за предметот на СЈО „Траекторија“ е одложено за 1 март, во кој меѓу другите обвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Тој на денешното рочиште повторно побара да бидат отфрлени како докази СМС пораките, бидејќи според него начинот на ...

„Траекторија“ на пауза за одбраната да ги подигне записниците

Либертас - 14.02.2018

Во Кривичниот суд е дадена пауза од еден час на судското рочиште за случајот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и ...

Во „Траекторија“ 315 аудио-снимки доказен материјал од прислушувани разговори

Либертас - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Адвокатот на Груевски немал записник, бара да се одложи судењето

Точка - 14.02.2018

Димитар Дангов, еден од адвокатите на четворицата обвинети во случајот „Траекторија“, рече дека бара да се одложи судењето зашто го немал добиено записникот од 31 јануари. Тоа го побара и адвокатот Дончо Наков.

Груевски утре ќе ги слуша бомбите за уривањето на „Космос“

Поглед - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот ТНТ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати за „Макфакс“.

„Траекторија“ одложена за 1 март

Канал 77 - 14.02.2018

Судското рочиште за случајот Траекторија денеска беше одложено за 1 март. На денешното рочиште беше дадена пауза од еден час, по што поранешниот премиер Никола Груевски кој е еден од обвинетите, побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени ...

Рочиште за предметот на СЈО „Траекторија“

Р.С.Европа - 14.02.2018

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор за ...

Одбиен предлогот на одбраната аудио снимките да не се користат како доказ во „Траекторија“

CivilMedia - 14.02.2018

Во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на ...

Наков до судијата за „Траекторија“: Почитувајте го законот, ништо друго не бараме

А1 On - 14.02.2018

Димитар Дангов, еден од адвокатите на четворицата обвинети во случајот „Траекторија“, рече дека бара да се одложи судењето зашто го немал добиено записникот од 31 јануари. Тој кажа дека не може да се признесат за претходните решенија на судот ...

Makfax: Груевски утре, наместо на судење, ќе може во судот да ги слуша бомбите за уривањето на „Космос“

Sky - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски, кој е еден од обвинетите во случајот ТНТ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“, утре нема да се појави на закажаното судење, потврдија дел од неговите адвокати за „Макфакс“.

Судењето за „Траекторија“ одложено за 1 март

Правдико - 14.02.2018

Судењето за предметот на СЈО „Траекторија“ е одложено за 1 март, во кој меѓу другите обвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Тој на денешното рочиште повторно побара да бидат отфрлени како докази СМС пораките, бидејќи според него начинот на ...