TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Путин на гости кај Ѓинпинг: Пријателството меѓу Кина и Русија е моќна сила која придонесува за стабилноста на ...

360 степени - 16.05.2024

Сепак, Си изјавил и дека Кина е подготвена да продолжи да игра конструктивна улога во воспоставувањето мир и стабилност на европскиот континент. Путин потврдил дека со Си разговарал за војната во Украина, а изјавил и дека Москва и Пекинг се ...

Одбраната во фокус на посетата на Путин на Кина

Р.С.Европа

Си и Путин ќе работат на „подмладување“ на нивните земји

Слободен Печат

Путин кај Си Џинпинг: Добри соседи, пријатели и партнери

ТВ21

Путин и Си Џинпинг: Преговорите беа пријателски и суштински

Локално

Путин објасни зошто пропаднале мировните преговори со Украина

Кајгана

Која е цената што Си Ѓинпинг е подготвен да ја плати за војната на Путин?

Кајгана

Фокус МКД Сакам да кажам Фокус Centar Локално Макфакс Опсервер

Путин и Си Џинпинг се сретнаа во Пекинг – Најавено продлабочување на соработката

Антропол - 16.05.2024

Денес во Пекинг е првиот ден од дводневната посета на НР Кина од страна на рускиот Претседател Владимир Путин. Рускиот лидер истакна дека Москва и Пекинг имаат акумулирано значителна практична соработка во повеќе области.

Си го пречека Путин: Претседателе, мој стар пријателе, добредојде

Кајгана

Почна средбата меѓу Путин и Си во Пекинг, по што ќе следи дискусија со учество на делегации

А1 On

Путин во посета на Кина

Бизнис Вести

Путин во посета на Кина, прва во странство по реизборот (ВИДЕО)

МКД

Путин допатува во Пекинг, утре ќе се сретне со Си

Канал5

Рускиот претседател Путин слета во Кина на средба со ЏинпингРускиот претседател Путин слета во Кина на средба со Џинпинг

Слободен Печат

Глас на Америка Локално MakPress Слободен Печат Нетпрес 24 Вести Курир Денешен

Шолц предупредува на протекционизам по американските царини за Кина

Нетпрес - 16.05.2024

Германскиот канцелар Олаф Шолц предупреди да не се изолира германската економија од потенцијалните странски пазари, во контекстот на дискусијата за казнените царини за кинеските производи. „Протекционизмот на крајот само поскапува сè.

Си и Путин се согласуваат за потребата од „политичко решение“ за конфликтот во Украина

Бизнис Вести

Американските брутални царини за Кина, светот што го  познаваме го движат кон крајот!

Вечер Прес

ПЕКИНГ БЕСЕН ПОРАДИ НОВИТЕ ЦАРИНИ ВО САД: Ќе го возврати ударот со сопствени царини, еве какви би можеле да бидат последиците

Фактор

Бајден ги зголеми американските царини за милијарди кинески чипови и автомобили

Глас на Америка

Бајден ги зголеми царините за кинеските електрични возила и други производи

Р.С.Европа

САД драстично ги зголемија царините за кинеските производи

Макфакс

А1 On ТВ21 Скопје1 Денар Во Центар Курир Нетпрес Нетпрес

Војна во Украина: Путин го поддржува кинескиот „мировен план“

Deutsche Welle - 15.05.2024

Рускиот претседател Владимир Путин во интервју изјави дека го поддржува кинескиот план за мирно решавање на украинската криза и оти Пекинг многу добро ја разбира заднината на кризата. Пред утрешната (16 мај, 2024) посета на Пекинг, рускиот ...

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Бизнис Вести

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Слободен Печат

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Бриф

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на војната во Украина

Р.С.Европа

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

24Инфо

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Сител

24 Вести Рацин Н.Македонија Канал5 Курир Денешен MakPress Курир

Тајванската армија забележала 45 кинески авиони околу островот

Макфакс - 15.05.2024

Тајванската армија забележала 45 кинески авиони околу островот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Тајпеј. Годинава тоа е најголемиот број кинески авиони забележани во 24-часовен период околу Тајван, за кој Пекинг тврди дека е дел од Кина.

Тајванската армија забележала 45 кинески авиони околу островот

Опсервер

Тајванската армија забележала 45 кинески авиони околу островот

Точка

Тајванската армија забележала 45 кинески авиони околу островот

Centar

Реакција на дампинг цените - Бајден ги зголеми царините за електрични автомобили од Кина на сто проценти

Deutsche Welle - 14.05.2024

Владата на САД енормно ги зголемува царините за многу кинески производи. Кина ја нарушува конкуренцијата преку нелојални субвенции, аргументира Вашингтон. Американскиот претседател Џо Бајден стави цела редица на кинески производи, меѓу кои ...

САД воведоа огромни царини, ова е најсилниот удар за кинеските автомобили досега

Макфакс

САД им ставија 100 проценти царина на кинеските електрични автомобили

Automedia

САД воведуваат царина од 100% на кинеските електрични автомобили

Иновативност

САД воведоа огромни царини, ова е најсилниот удар за кинеските автомобили досега

Опсервер

САД воведоа огромни царини, ова е најсилниот удар за кинеските автомобили досега

Точка

САД влегоа во царинска војна со Кина?

Антропол

Нетпрес Centar