TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По смртта на овчарот, системот за управување со кризи на ремонт

Deutsche Welle - 07.04.2021

„Не сум дезертер“, вели првиот човек на ЦУК, Стојанче Ангелов, кој не размислува да даде оставка. Најавува дека ќе се утврди каде е вината за случајот во Кратовско. Серија пропусти и кршење на процедурите се утврдени во случајот со спасувањето на ...

Одговорноста за смртта на овчарот од кратовско ќе се утврдува по одговорите од надлежните министерства

Сител

Има кршење на процедурите во системот за спасување во случајот на сточарот од кратовско, ако се утврди вина ќе се бара одговорност, рече Ангелов

Сакам да кажам

Ангелов: Одговорност ќе има, наша обврска е добробитa на граѓаните, a за брзо време ќе почне со работа новиот централизиран систем за управување со кризи со којшто се надминуваат ваквите пропусти во Системот

Бизнис Вести

Дисциплинска постапка за оперативецот на ЦУК од Кратово, но и за сите кај кои ќе биде утврден пропуст, најави Ангелов

365

По кратовскиот случај: Ангелов вели неговата оставка би била дезертирање и од јули го најави бројот 112

360 степени

Ангелов не сака да биде дезертер, одговорноста за случајот со починатиот Божинов ја бара кај други

Алфа

МКД Р.С.Европа Expres ММС Фактор Независен Н.Македонија Република

Наскоро граѓаните ќе повикуваат помош преку единствен повикувачки број – 112, како што е во цела ЕУ

365 - 07.04.2021

За да не се случуваат и во иднина несакани настани како тој со 63-годишникот од кратовско кој можеби ќе беше спасен доколку соодветните институции помогнеа да биде итно хоспитализиран, а не тимот на Брза помош да го носи со часови на раце, Центарот ...

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

Сител

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

Слободен Печат

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

Канал5

Ангелов најави новина од јуни: На 112 да се добива помош за пожари, физички напади, сообраќајки...

МКД

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

Press24

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош

ММС

Република Бриф Кајгана Фокус +инфо Независен Скопје инфо MakPress

Ангелов: Оставка во оваа фаза би значела дезертерство, не се повлекувам од борба за целосна реформа на ЦУК

365 - 07.04.2021

Оставка во оваа фаза поради случајот со кратовчанецот чиј живот можеби ќе беше спасен доколку институциите обезбедеа хеликоптер или барем џип, па и трактор, за да биде итно хоспитализиран, за директорот на Центарот за управување со кризи – Стојанче ...

Ангелов: Комисијата на ЦУК работи на расветлување на случајот во Емерица, ги бараме пропустите и одговорноста

Опсервер

Ангелов: Не сум дезертер, ќе го реформирам ЦУК, отворена нова линија за помош – 112

Нова ТВ

Ангелов: Директор сум четири месеци, оставката е еден вид дезертерство

Локално

Ангелов: Не сум дезертер и не се повлекувам од борба

Сител

Ангелов: Комисијата на ЦУК работи на расветлување на случајот во кратовско, ги бараме пропустите и одговорноста

iPortal

Ангелов: Комисијата на ЦУК работи на расветлување на случајот во Емерица

Канал5

Press24 24Инфо Фокус еМагазин Независен Либертас Република MTM