TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Верушевски: Мозокот на нелегалното прислушување е екс премиерот Груевски

Канал5 - 10.10.2019

Екс разунавачите Зоран Верушевски Сашо Мијалков денеска се соочија на рочиштетото за случајот „Таргет- Тврдина“ како сведок и обвинет, но Мијалков се откажа од испрашување на Верушевски. Во своето денешно сведочење поранешниот разузнавач одговорајќи ...

Верушевски за масовното прислушување ги обвини Никола Груевски и Горан Грујевски, а го ослободи Мијалков

Сакам да кажам - 10.10.2019

Бившиот разузнавач, а сега советник во Владата, Зоран Верушевски, кој денеска сведочеше на дополнителни пршања од СЈО во предметот „Тврдина-Таргет“, „напиша“ ново обвинение за нелегалното масовно прислушување, во кое првообвинет го стави Никола ...

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошковски поседуваат многу пообемна документација од онаа што Заев ја предаде во СЈО

Сител - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК Зоран Верушевски при денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“ наведе дека бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошковски несомнено поседуваат многу пообемна документација од онаа што ...

Верушевски тврди дека Груевски а не Мијалков треба да биде првообвинет во “Таргет Тврдина”

Телма - 10.10.2019

Во своето денешно сведочење на рочиштето за предметот “Таргет Тврдина”, поранешниот разузнавач, Зоран Верушевски, одговорајќи на прашањата на обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во Управата за безбедност и контраразузнавање изјави ...

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошкоски ги имаат одговорите за нелегалното прислушување

Макфакс - 10.10.2019

Тројца луѓе по мое длабоко убедување се фокусот на креацијата на оваа документација, тројцата се избегани од државата и врз база на таа документација добиваат третман во државите каде што се избегани, објасни денеска Зоран Верушевски, актуелен ...

Заев повикан да сведочи за нелегалното прислушување во УБК

Фокус - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев треба да се појави како сведок на наредното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, кое е закажано за 24 октомври. Премиерот ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување во УБК, по барање на ...

За Верушевски мозокот на нелегалното прислушување бил Груевски, а не Мијалков!

Фокус - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште продолжи да одговара на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК.

Верушевски: Груевски треба да биде првообвинет во случајот за нелегалното прислушување

+инфо - 10.10.2019

Никола Груевски треба да биде првообвинет во случајот за нелегалното прислушување. Тој заедно со другите двајца бегалци во Грција, Горан Грујевски и Никола Бошкоски се фокусот на креацијата на документацијата, рече Зоран Верушевски во неговото ...

Заев ќе сведочи пред Мијалков и Јанкулоска за прислушувањето

+инфо - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е следниот сведок кој го бара обвинителството да се појави во судница и да сведочи за предметот Таргет-Тврдина кој се однесува на незаконското прислушување. Судењето требаше да продолжи во понеделник, но поради неможноста да се ...

Мијалков немаше прашања за Верушевски при нивното соочување

Н.Македонија - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач, а сега советник во Владата, Зоран Верушевски, кој се појави како сведок и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет во „Таргет-тврдина“, се соочија на денешното рочиште за случајот.

Верушевски:Груевски треба да биде првообвинет. Го организираше прислушкувањето заради патолошка желба да остане на ...

Либертас - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач, Зоран Верушевски, денеска, на рочиштето за “Таргет Тврдина”, изјави дека Никола Груевски треба да биде првообвинет во овој случај. Според Верушевски, Груевски поседува голем број бомби и нив ги користи за да обезбеди ...

Заев следен сведок во „Таргет-Тврдина“

Слободен Печат - 10.10.2019

Рочиштето е закажано за 24 октомври. Македонскиот премиер Зоран Заев треба да се појави како сведок на Јавното обвинителство на следното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“. Рочиштето е закажано за 24 октомври.

Верушевски и Мијалков се соочија во „Таргет Тврдина“

Телма - 10.10.2019

На рочиштето „Таргет Тврдина“ денеска се соочија поранешниот разузнавач а сега советник во Владата, Зоран Верушевски и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет во овој случај. Верушевски се појави како сведок.

„Таргет - Тврдина“: Мијалков не сака да го испрашува Верушевски

Р.С.Европа - 10.10.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска се откажа од испрашување на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, на рочиштето за случајот „Таргет - Тврдина“, на кое двајцата требаше да се соочат како обвинет и сведок.

Заев повикан на суд како сведок

Фактор - 10.10.2019

Шефот на македонската Влада, Зоран Заев, на барање на Обвинителството на следното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ на 24 октомври е повикан да сведочи Премиерот ќе треба да ги наведе своите информации за нелегалното прислушкување како тогашен ...

„Таргет-Тврдина“: Верушевски се соочи со Сашо Мијалков

Локално - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски на денешното рочиште за „Таргет – Тврдина“ продолжи да одговара на прашања за нелегалното прислушување во УБК.

ВЕРУШЕВСКИ СО НОВА БОМБА: Бегалците Грујевски и Бошковски соработуваат со странски служби

Слободен Печат - 10.10.2019

Во 2010 во СДСМ имаше документи и сознанија за ограничениот демократски капацитет на власта и постоење на проект за контрола на комуникациите, посебно насочени кон опозицијата ваквите информации доаѓаа од побеќе извори и јас имав прилика да ја видам ...

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

Фокус - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната требаше вкрстено да го испрашува сведокот Зоран Верушевски, но тие се откажаа од ваквото право. -Немаме прашања, му се обрати обвинетиот Сашо Мијалков на судот.

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

Press24 - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната требаше вкрстено да го испрашува сведокот Зоран Верушевски, но тие се откажаа од ваквото право. -Немаме прашања, му се обрати обвинетиот Сашо Мијалков на судот, пренесе Фокус.

Мијалков и Јанкулоска немаа прашања за Верушевски

+инфо - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и сите други обвинети и адвокати во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, денеска немаа прашања за Зоран Верушевски, кој на претходното рочиште имаше исказ во кој меѓудругото рече оти „бомбите“ ...

Судска битка на разузнавачките титани

Р.С.Европа - 10.10.2019

Во судот за предметот „Таргет Тврдина“ треба да се соочат поранешните први разузнавачи-сведокот Зоран Верушевски наспроти обвинетиот Сашо Мијалков. Кој нелегално прислушувал над 20 илјади граѓани преку три системи за следење на комуникации во УБК е ...

„Таргет и Тврдина“: Мијалков ќе го испрашува Верушевски за нелегалното прислушување

Фокус - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премеирот Зоран Заев, денеска во Кривичниот суд треба да го продолжи своето сведочење за случајот „Таргет и Тврдина“, односно за масовното нелегално прислушување во УБК.

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

Курир - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната требаше вкрстено да го испрашува сведокот Зоран Верушевски, но тие се откажаа од ваквото право. -Немаме прашања, му се обрати обвинетиот Сашо Мијалков на судот.

Мијалков и Јанкулоска немаа прашања за Верушевски, Ристоска и Пеливанов имаат

24Инфо - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков како и екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и сите други обвинети и адвокати во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, денеска немаа прашања за Зоран Верушевски, иако одбраната ...

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

1tv - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната требаше вкрстено да го испрашува сведокот Зоран Верушевски, но тие се откажаа од ваквото право, јавува фокус . -Немаме прашања, му се обрати обвинетиот Сашо Мијалков на судот.

Верушевски полека ја врти плочата – одговара општо, многу зборува, ништо не кажува

Република - 10.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи сослушувањето на сведокот Зоран Верушевски во случајот „Таргет-Тврдина“. Верушевски одговара вкрстено на прашања на обвинителството застапувано од обвинителите Ленче Ристоска и Артан Ајро и на ...

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

Либертас - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната се откажа од вкрстено испрашување на сведокот Зоран Верушевски. -Немаме прашања -изјави обвинетиот Сашо Мијалков. Обвинителката Ленче Ристеска претходно побара од судот да постави ...

За Верушевски мозокот на нелегалното прислушување бил Груевски, а не Мијалков!

Алсат-М - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште продолжи да одговара на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК.

Верушевски: Мозокот на нелегалното прислушување беше Груевски не Мијалков

Press24 - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште продолжи да одговара на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК и кажа дека според него мозокот ...

Верушевски: Груевски е мозокот на прислушувањето, Грујоски и Бошковски уште соработуваат со странски служби

24Инфо - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште одговараше на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК, откако обвинетит во „Таргет-Тврдина“, меѓу ...

Верушевски: Никола Груевски имаше патолошка желба да ја задржи власта по секоја цена

Фактор - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач Зоран Верушевски на денешното судско рочиште во предметот „Таргет Тврдина“ алудираше на тоа дека поранешниот премиер Никола Груевски бил тој кој му наложувал на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, да се прислушкува ...

Фокус: За Верушевски мозокот на нелегалното прислушување бил Груевски, а не Мијалков!

ММС - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште продолжи да одговара на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК.

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошковски поседуваат многу пообемна документација од онаа што Заев ја предаде во СЈО

Алсат-М - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК Зоран Верушевски при денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“ наведе дека бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошковски несомнено поседуваат многу пообемна документација од онаа што ...

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошковски поседуваат многу пообемна документација од онаа што Заев ја предаде во СЈО

Канал5 - 10.10.2019

Оваа документација што ја поседува СЈО е минорна во однос на тоа што го поседуваат овие три лица. Поранешниот шеф на УБК Зоран Верушевски при денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина" наведе дека бегалците Никола Груевски, ...

Верушевски: Господ знае што се имаат главните виновници Груевски, Грујовски и Бошковски

Р.С.Европа - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот шеф на УБК, на денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет - Тврдина“ наведе дека избеганите. екс-премиерот Никола Груевски, и поранешните разузнавачи Горан Грујовски и Никола Бошковски, поседуваат многу ...

Мијалков немаше прашања за Верушевски, тој пак тврди дека првообвинет за нелегалното прислушување треба да е Никола ...

IRL - 10.10.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, уште на самиот старт на денешното продолжение на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“, се откажа од испрашување на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски.

„Таргет-Тврдина“: Верушевски се соочи со Сашо Мијалков

iPortal - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски на денешното рочиште за „Таргет – Тврдина“ продолжи да одговара на прашања за нелегалното прислушување во УБК.

Верушевски тврди дека Груевски а не Мијалков треба да биде првообвинет во “Таргет Тврдина”

Бриф - 10.10.2019

Во своето денешно сведочење на рочиштето за предметот “Таргет Тврдина”, поранешниот разузнавач, Зоран Верушевски, одговорајќи на прашањата на обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во Управата за безбедност и контраразузнавање изјави ...

Верушевски тврди дека Груевски, Грујовски и Бошковски се „виновници“ за прислушувањето

МКД - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК Зоран Верушевски при денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина" наведе дека бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошковски несомнено поседуваат многу пообемна документација од онаа што ...

Верушевски сега говори друго: Целосните материјали се кај тројца луѓе

PressingTV - 10.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи сослушувањето на сведокот Зоран Верушевски во случајот „Таргет-Тврдина“. Верушевски одговара вкрстено на прашања на обвинителството застапувано од обвинителите Ленче Ристоска и Артан Ајро и на ...

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошковски поседуваат многу пообемна документација од онаа што Заев ја предаде во СЈО

Опсервер - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК Зоран Верушевски при денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“ наведе дека бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошковски несомнено поседуваат многу пообемна документација од онаа што ...

Се соочија Верушевски и Мијалков: Мозокот на прислушувањето беше Груевски!

Точка - 10.10.2019

Денес на рочиштето за случајот „Таргет Тврдина“ имаше соочување на поранешниот разузнавач Верушевски и поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков. Актуелниот советник во владата на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски денес на рочиштето се појави ...

Верушевски: Господ знае со што располагаат тројцата бегалци

Н.Македонија - 10.10.2019

Тројца луѓе по мое длабоко убедување се фокусот на креацијата на оваа документација, тројцата се избегани од државата и врз база на таа документација добиваат третман во државите каде што се избегани, објасни денеска Зоран Верушевски, актуелен ...

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошковски поседуваат многу пообемна документација од онаа што Заев ја предаде во СЈО

Независен - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК Зоран Верушевски при денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“ наведе дека бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошковски несомнено поседуваат многу пообемна документација од онаа што ...

Заев ќе сведочи  за прислушувањето во  Таргет-Тврдина

Либертас - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е следниот сведок кој го бара обвинителството да се појави во судница и да сведочи за предметот Таргет-Тврдина кој се однесува на незаконското прислушување. Судењето требаше да продолжи во понеделник, но поради неможноста да се ...

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошковски поседуваат многу пообемна документација од онаа што Заев ја предаде во СЈО

4NEWS - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК Зоран Верушевски при денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“ наведе дека бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошковски несомнено поседуваат многу пообемна документација од онаа што ...

Верушевски: Само Господ знае со што се располагаат Груевски, Грујовски и Бошкоски

А1 On - 10.10.2019

Тројца луѓе по мое длабоко убедување се фокусот на креацијата на оваа документација. Тројцата се избегани од државата и врз база на таа документација добиваат третман во државите каде што се избегани, објасни денеска Зоран Верушевски, актуелен ...

Верушевски: Груевски го наредил прислушувањето

CivilMedia - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и сите други обвинети и адвокати во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, денеска немаа прашања за Зоран Верушевски, кој на претходното рочиште имаше исказ во кој меѓудругото рече оти „бомбите“ ...

Верушевски вели дека Груевски, бил „мозокот“ на прислушувањето, а не Мијалков

еМагазин - 10.10.2019

Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Зоран Верушевски на денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“, рече дека документацијата (како што тој ги нарекува „бомбите“) била создадена и креирана од ...

За Верушевски, нарачателот на прислушувањето e Никола Груевски, а не Сашо Мијалков

Мета - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, одговорајќи на прашањата на обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во Управата за ...