TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоковиќ: Не сум Федерер, не знам што тој сака

Канал5 - 21.05.2019

Во финалето на Мастерсот во Рим , Надал го победи Ѓоковиќ и најави дека е во форма пред Ролан Гарос. Се уште се зборува за условите во Рим и дека тенисерите настапувале во тешки услови. Поради дождот , некои играчи морале да играат и по два ...

Федерер: Секој следен турнир може да ми биде последен

Екипа - 21.05.2019

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер свесен е дека секој следен турнир може да биде негов последен во кариерата. Швајцарецот по три години се врати на турнирите на земја, откако учествуваше на Мастерсите во Мадрид и Рим, а ќе ...

Енди Мареј нема да настапи на Вимблдон?

Екипа - 21.05.2019

Најдобриот британски тенисер, Енди Мареј не е сигурен дека ќе биде подготвен за настап на Вимблдон, турнир кој го освојуваше во 2013. и 2016. година. Мареј требаше да се прости од тенисот токму на својот омилен турнир, но рехабилитацијата по новата ...

Федерер: Секој турнир би можело да ми биде последен!

TopSport - 21.05.2019

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер (37) по 4 години се враќа на Ролан Гарос. Швајцарецот упорно го избегнуваше турнирот кој се игра на земјена подлога, но оваа година го потврди неговиот настап.

Серена започна со тренинзи, ќе го пријави својот настап на Ролан Гарос

Gol.mk - 21.05.2019

Трофејната американска тенисерка Серена Вилијамс започна со тренинзи на „Филип Шатрие“ во Париз и на неполна една недела до почетокот на Ролан Гарос големи се шансите дека ќе го пријави својот настап на вториот Грен слем оваа сезона.

Надал фаворит за 12-та титула на подновениот Ролан Гарос

Н.Македонија - 21.05.2019

Шпанецот Рафаел Надал по деветти пат победи на тенискиот турнир во Рим со триумфот над Србинот Новак Ѓоковиќ во финалето (6-0, 4-6, 6-1). Со тоа тој ја потврди фаворитската улога пред вториот годинашен гранслем-турнир, Ролан Гарос во Париз, Франција ...

Киријос не запира да се глупира: Ролан Гарос е сра*е!

Sport 1 - 21.05.2019

Австралискиот тенисер Ник Кирјос не знае да престане со своите глупости, со кои привлекува внимание на навивачите. Минатата недела направи скандал во Рим, откако му се налути на судијата, па фрли и пластично столче на теренот, а потоа го напушти ...

Мареј ќе игра во двојки на „Вимблдон“

Локално - 21.05.2019

Еден од најголемите тенисери на нашето време, Енди Мареј, објави дека планира да се откаже од спортот по „Вимблдон“ поради постојаните проблеми со колкот. Но, откако му беше ставен вештачки, тој се чувствува многу подобро и дури размислува за ...

Надал е невозможно да се победи на земја

Слободен Печат - 21.05.2019

Поранешниот тренер на Рафаел Надал и вујко, Тони, смета дека главен фаворит за триумф на Ролан Гарос е токму неговиот внук. Тони Надал, вујкото и поранешен тренер на Рафаел Надал, смета дека неговиот внук е главен фаворит за триумф на вториот Гран ...

Мареј повторно најавува крај на кариерата

TopSport - 21.05.2019

Енди Мареј, не е сигурен дали оваа година ќе игра натпревари во сингл на Вимблдон. Најпрестишниот тениски турнир во светот, Британецот го има освојувано во 2013 и 2016 година. Поранешниот број 1, има големи проблеми со колковите.

Надал ја откри тајната за неговата ментална подготовка

Gol.mk - 20.05.2019

Вториот тенисер во светот Рафаел Надал ја освои деветтата титула во Рим. Тој во финалето го совлада големиот ривал Новак Ѓоковиќ и најави дека е подготвен за Ролан Гарос. На прес-конференцијата по финалето тенисерот од Мајорка откри која е неговата ...

Ѓоковиќ се пожали на организаторите по поразот во финалето во Рим: Рафа одигра на високо ниво, но…

Дерби - 20.05.2019

Рафаел Надал вчера одигра партија како во своите најдобри денови и со таквото фуриозно издание не му даде никаква шанса на Новак Ѓоковиќ. Светскиот рекет број еден и во такви услови успеа да освои еден сет, но сепак разликата која ја направи Надал ...

Нова „мудрост“ на Кирјиос: Ролан Гарос е ѓубре во споредба со Вимблдон

Gol.mk - 20.05.2019

Австралискиот тенисер Ник Кирјиос е во центарот на вниманието поради својот непредвидлив карактер. Во неколку јавни излегувања тој испрати критика до Новак Ѓоковиќ, вујкото на Рафаел Надал, а сега на Инстаграм порача дека Грен слем турнирот во Париз ...

Ѓоковиќ се пожали на организаторите во Рим: Дури трипати играв навечер...

Gol.mk - 20.05.2019

Србинот Новак Ѓоковиќ немаше сили за пресврт и загуби од Рафаел Надал во финалето на Мастерс турнирот во Рим. И покрај тоа, тој ја зголеми предноста на АТП листата пред Шпанецот со кого заедно ќе бидат фаворити на Ролан Гарос.

(ВИДЕО) Кирјос пак во елемент, сега го разнесе „Ролан Гарос“!

Спортклуб - 20.05.2019

Контроверзниот австралиски тенисер Ник Кирјос повторно направи испад, на една недела пред почетокот на вториот Гренд слем во сезоната. Откако претходните денови го навреди Новак Ѓоковиќ, а потоа фрлаше столици на терен, Кирјос сега му се нафрли на ...

Кирјос: Ролан Гарос е сра.е во споредба со Вимблдон!

TopSport - 20.05.2019

Австралискиот тенисер, Ник Кирјос не престанува да го привлекува вниманието со неговите контроверзни изјави и потези. По скандалот кој го направи на Мастерсот во Рим и по навредите упатени кон првиот светски рекет во моментов, Новак Ѓоковиќ, сега ...

Надал: Ова веројатно никогаш нема да се повтори

Дерби - 20.05.2019

Рафаел Надал го победи Новак Ѓоковиќ (6:0, 4:6, 6:1) во Рим и дојде до првата титула во оваа натпреварувачка сезона. Ова за Рафа беше 34. Мастерс трофеј од серијата 1000 со што повторно изби на првото место на вечната листа и тоа пред српскиот рекет ...

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

TopSport - 20.05.2019

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци. Ѓоковиќ само од Мастерсот во Рим, каде беше поразен во финалето од Рафаел Надал, заработи 541.427 долари.

Надал испрати порака до Ѓоковиќ пред почетокот на Ролан Гарос

СуперСпорт - 20.05.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ужива по 34. титула на Мастерс-турнирите, со што го врати рекордот на своја страна. Надал го победи Новак Ѓоковиќ со 6-0, 4-6 и 6-1 на Мастерсот во Рим, па сега има една титула повеќе.

Ѓоковиќ: Има еден голем фаворит за пехарот на Ролан Гарос

Дерби - 20.05.2019

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ не успеа да дојде до титулата на Мастерсот во Рим и на тој начин да ја продолжи низата на одлични резултати која ја започна во Мадрид. Ноле во финалето во италијанската престолнина загуби од Рафаел Надал со 2-1 во ...

Ѓоковиќ не се грижи премногу за поразот во Рим: Србинот ја зголеми предноста пред Надал!

СуперСпорт - 20.05.2019

Новак Ѓоковиќ по три сета беше поразен од Рафаел Надал во финалето на Мастерсот во Рим, но и покрај тоа Србинот ја зголеми предност пред Шпанецот на АТП-листата. Тоа се случи, зашто Надал во Рим ја бранеше титулата, па новиот трофеј не му донесе ...

Пораката на Надал до Ѓоковиќ по финалето во Рим

Спортклуб - 20.05.2019

Рафаел Надал по триумфот вчера на Мастерсот во Рим, истакна дека му честита и на Новак Ѓоковиќ за одличниот турнир кој го имал. Шпанецот ја освои својата 9 титула во Рим, вкупно 34 Мастерс титула во кариерата. „ Добро играв и ужував на овој турнир.

Надал: Ова се случи сега и веројатно никогаш повторно

Екипа - 20.05.2019

Рафаел Надал со триумфот над Новак Ѓоковиќ дојде до 34 титула од Мастерс турнирите што во моментов го прави подобар од најголемите ривали. Новак Ѓоковиќ кој има 33 и Роже Федерер кој е застанат на бројката од 27.

Ѓоковиќ го загуби финалето во Рим, но ја зголеми предноста во однос на Надал

Gol.mk - 20.05.2019

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ја минува својата 252. седмица на првото место на АТП листата, а 29. во четвртиот мандат. Иако вчера беше надигран од големиот ривал Рафаел Надал во финалето на Мастерсот во Рим, Ѓоковиќ ја зголеми својата ...

Ѓоковиќ го загуби финалето во Рим, но ја зголеми предноста пред Надал!

Sport 1 - 20.05.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е прв тенисер на АТП-листата, а на најновата листа и покрај поразот од Рафал Надал во финалето на Мастерсот во Рим, тој ја зголеми предноста во однос на Шпанецот.

Надал: Вакви перформанси ретко се случуваат и не се повторуваат

OhridNews - 20.05.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја освои титулата на мастерс турнирот во Рим. Надал во финалето го совлада Новак Ѓоковиќ со 2-1 во сетови (6-0, 4-6, 6-1). Со триумфот во Рим, Шпанецот ја оправда фаворитската улога на турнирите кои се играат на земја.

Кралот на земјата: Надал буквално си поигра со Ѓоковиќ и го освои Мастерсот во Рим

Таратур - 20.05.2019

Кралот на земјениот терен во тениската елита, Рафаел Надал, буквално си поигра на теренот во Рим со Новак Ѓоковиќ во финалниот дуел од овој Мастер и го совлада Србинот со 6:0, 4:6 и 6:1 за вкупно 34 мастерс трофеј во кариерата и 9-та на Мастерсот во ...

(ВИДЕО) Надал со своите потези го излудуваше Ѓоковиќ, Србинот во еден момент целосно полуде!

Спортклуб - 20.05.2019

Рафаел Надал во финалето во Рим го совлада Новак Ѓоковиќ со 2:1, по сетови 6:0, 4:6, 6:1. Првиот светски тенсер беше непрепознатлив во првиот сет и го загуби со неверојатни 6:0. Во вториот сет Новак заигра многу подобро и со неколку спасени брејк ...

Надал со нова АТП титула, го совлада Новак Џоковиќ во Рим

MakPress - 20.05.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го победи Србинот Новак Ѓоковиќ во финалниот меч на АТП турнирот во Рим со 2-1, по сетови 6:0, 4:6 и 6:1. Мечот по кој Надал стигна до неговата 81-ва титула во кариерата траеше нешто помалку од два и пол часа.

Мареј повторно најавува крај на кариерата

Макфакс - 21.05.2019

Енди Мареј, не е сигурен дали оваа година ќе игра натпревари во сингл на Вимблдон. Најпрестишниот тениски турнир во светот, Британецот го има освојувано во 2013 и 2016 година. Поранешниот број 1, има големи проблеми со колковите.

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Макфакс - 20.05.2019

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци. Ѓоковиќ само од Мастерсот во Рим, каде беше поразен во финалето од Рафаел Надал, заработи 541.427 долари.

Надал подобар од Ѓоковиќ во финалето во Рим

Опсервер - 20.05.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го победи Србинот Новак Ѓоковиќ во финалниот меч на АТП турнирот во Рим со 2-1, по сетови 6:0, 4:6 и 6:1. Мечот по кој Надал стигна до неговата 81-ва титула во кариерата траеше нешто помалку од два и пол часа.

Мареј повторно најавува крај на кариерата

Точка - 21.05.2019

Енди Мареј, не е сигурен дали оваа година ќе игра натпревари во сингл на Вимблдон. Најпрестишниот тениски турнир во светот, Британецот го има освојувано во 2013 и 2016 година. Поранешниот број 1, има големи проблеми со колковите.

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Точка - 20.05.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци. Ѓоковиќ само од Мастерсот во Рим, каде беше поразен во финалето од Рафаел Надал, заработи 541.427 долари.

Надал подобар од Ѓоковиќ во финалето на Мастерсот во Рим

24 Вести - 20.05.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го победи Србинот Новак Ѓоковиќ во финалниот меч на АТП турнирот во Рим со 2-1, по сетови 6:0, 4:6 и 6:1. Мечот по кој Надал стигна до неговата 81-ва титула во кариерата траеше нешто помалку од два и пол часа.

Енди Мареј најавува крај на кариерата

ЗаЗабава - 21.05.2019

Енди Мареј, не е сигурен дали оваа година ќе игра натпревари во сингл на Вимблдон. Најпрестишниот тениски турнир во светот, Британецот го има освојувано во 2013 и 2016 година. Поранешниот број 1, има големи проблеми со колковите.

Ѓоковиќ за 6 месеци заработил 5,2 милиони долари

Н.Македонија - 20.05.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци. Ѓоковиќ само од Мастерсот во Рим, каде беше поразен во финалето од Рафаел Надал, заработи 541.427 долари.