TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Искривена слика за учебникот по Историја и општество за 4 одделение

Мета - 26.11.2022

Во четврто одделение не постои предмет само Историја, туку предметот се вика Историја и општество и во него, освен теми од општество, како што се оние прикажани на фотографијата во постот, има и теми од македонската историја.

Македонските и бугарските историчари без договор за Охридската архиепископија

Р.С.Европа - 25.11.2022

По дводневната средба на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија, копретседваачот од македонската страна, Драги Ѓоргиев изјави дека имале напорна и тешка средба и два дена дискутирале само за ...

Македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања го продолжува состанокот во Скопје

Р.С.Европа

ВИДЕО: Македонските и бугарските историчари не се усогласиле за Охридската архиепископија

Фокус - 25.11.2022

Имавме навистина напорна и тешка средба. Два дена дискутиравме само за учебниците по историја и имаше позитивна и конструктивна атмосфера, меѓутоа не дојде до договор. Бевме блиску, можно е да се постигне договор, ние сме оптимисти и ќе продолжиме ...

Македонските и бугарските историчари не се усогласиле за Охридската архиепископија

Курир

Македонските и бугарските историчари „запнале“ на Охридската архиепископија

Слободен Печат

(Видео) Македонските и бугарските историчари не се усогласиле за Охридската архиепископија

Либертас

Македонските и бугарските историчари без договор за Охридската архиепископија

24Инфо

Македонските и бугарските историчари не се усогласиле за Охридската архиепископија

Независен

Македонските и бугарските историчари не се усогласиле за Охридската архиепископија

Канал5

Сител Опсервер Денешен еМагазин Press24 Локално ТВ21 Н.Македонија

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската Архиепископија

Макфакс - 25.11.2022

Дводневниот состанок на мешовитата комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на комисијата се осврнале вчера и денес е како да биде претставена Охридската Архиепископија во македонските ...

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската Архиепископија

А1 On

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската Архиепископија

Точка

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

MTM

Втор ден состанок на мешовитата комисија за историски и образовни прашања

24 Вести - 25.11.2022

Со поздрав до новинарите, но без детали, на што се темели оптимизмот на Македонско - бугарската комисија за историски прашања овие два дена. Копретседавачот и поранешен бугарски амбасадор во Македонија - Ангел Димитров кој вчера замина задоволен од ...

Втор ден заседава Македонско-бугарската комисија за историја, ќе има ли напредок?

Канал5 - 25.11.2022

Македонските и бугарските историчари втор ден ја продолжуваат средбата во министерството за надворешни работи. На маса се македонските учебници. Како минува денешната повеќечасовна средба. Пред министерството е Михајло Видимлиски.

Втор ден заседава Мешовитата историска комисија, разговорите во позитивна атмосфера

Локално